بلاکچینمقالات بلاکچین

تحولی نوآورانه در سیستم ناکارآمد حقوقی: پروژه متاکورت (MetaCourt) مبتنی بر فناوری بلاکچین

وب ۳.۰ یا اینترنت نسل سوم، یک ایده نوآورانه برای توسعه اینترنت جهانی است که بر پایه فناوری بلاک چین ساختاردهی می‌شود و ویژگی‌هایی مانند غیر متمرکز بودن و اقتصاد مبتنی بر توکن‌ها دارد. با استفاده از قراردادهای هوشمند در بلاکچین، نیاز به واسطه در تراکنش‌ها به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است. همه فعالیت‌های انجام شده در بلاک چین، توسط کدهای برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند کنترل می‌شوند، به‌همین دلیل نیاز به نظارت انسانی در این فعالیت‌ها به حداقل کاهش یافته است. هدف اصلی تخصصی در پشت توسعه وب ۳.۰، غیر متمرکز کردن اینترنت است. وب ۳.۰ دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است، اما هدف اصلی آن در دسترس‌پذیر کردن اینترنت به گونه‌ای عمومی برای همه مردم جهان است، بدون آنکه مدیریت و کنترل آن به یک نهاد یا گروه خاصی متمرکز شود.

حال با مفهوم اولیه فضای وب ۳ آشنا شده‌اید و متوجه شدید که تراکنش‌ها در این فضا با توکن‌ها بر روی بلاکچین انجام می‌شوند. طبق آمار، بیش از ۳ درصد از تراکنش‌ها در دنیا به اختلاف ختم می‌شوند و برای حل اختلاف بین طرفین نیاز به سیستم حقوقی یا همان دادگستری حقوقی سنتی است. اما در دنیای وب ۳، موضوع از این هم پیچیده‌تر می‌شود و اختلافات در حوزه دیفای، گیمفای و متاورس هم وارد این فضا می‌شود. قفل شدن دارایی‌ها در فروشگاه‌های NFT و صرافی‌های کریپتو، اختلاف و دعوای کاربرها در متاورس، ادعای تقلب در بازی‌های مبتنی بر وب ۳، اختلاف توسعه‌دهندگان و کارفرما در پلتفرم‌های فریلنسینگ غیرمتمرکز یا دزدی NFTها، مثال‌هایی کوچیک از اختلافات جدید دنیای وب۳ است. اما اینجا یک سوال مطرح می‌شود: در دنیای وب۳ اختلافات بلاکچینی به چه صورت حل می‌شوند؟

بدیهی است که رشد سریع تراکنش‌های رمزنگاری در اکوسیستم وب ۳ منجر به افزایش درگیری‌هایی می‌شود که نیاز به حل فوری دارند. با این حال، روش‌های حل اختلاف مرسوم برای ویژگی‌های منحصر به فرد فناوری وب۳ و جامعه مشتاق آن مناسب نیستند. به عبارتی چالش‌های حقوقی به عنوان یک مانع بزرگ برای جامعه غیرمتمرکز ظاهر شده است. چرا؟ خیلی بدیهی است.

در دادگاه‌های سنتی فهم فنی و تخصصی بلاکچین وجود ندارد و به حدی کند، غیرقابل اعتماد و غیرشفاف هستند که اعتماد کاربر وب ۳ را نمی‌توانند جذب کنند. علاوه بر این، قوانین مرتبط با این حوزه نیز هنوز به طور گسترده و یکپارچه وجود ندارد و بخاطر مخفی بودن کاربرها در دنیای بلاکچین، نمیتوان تشخیص داد که کدام قانون و مقررات برای حل اختلاف طرفین قابل اجرا است. علاوه بر آن مشکل دیگر، خرد بودن اختلافات است و کاربرها اگر بخواهند از سیستم دادگاه و داوری سنتی هم استفاده کنند، بخاطر پیچیدگی‌های موجود، چند برابر مبلغ خود اختلاف را باید هزینه کنند تا به نتیجه برسند.

با این حساب تکلیف اختلافات آینده در دنیای بلاکچین و وب ۳ چه می‌شود؟

خوشبختانه، صنعت فناوری حقوقی به این مناسبت قد علم کرده است و یکی از پروژه‌ها، متاکورت، با راه‌حل‌های پیشگامانه‌اش موج‌هایی را در این حوزه ایجاد کرده است. متاکورت با درک این نیاز مبرم به نوآوری، سفری هوشمندانه را برای متحول کردن چشم‌انداز قانونی وب ۳ آغاز کرده است. ماموریت آن‌ها «افزایش سهولت دسترسی به عدالت از طریق ایجاد یک پروتکل عدالت کارآمد، در دسترس، مقرون به صرفه و قابل اعتماد برای وب۳ است.»

به گفته دکتر محمد اصغری، بنیانگذار و مدیرعامل متاکورت، دارای ارشد و دکتری حقوق فناوری اطلاعات از دانشگاه بولونیا و دانشگاه تیلبورگ هلند: «متاکورت می‌تواند حل اختلافات در وب۳ را متحول کند. ما می‌خواهیم یک مکانیسم عدالت غیرمتمرکز ایجاد کنیم که منصفانه، در دسترس، قابل اعتماد و کارآمد باشد و افراد را توانمند و اعتماد را تقویت کند.»

علاوه بر این، تیم این پروژه، که شامل متخصصان حقوقی و توسعه‌دهندگان غیر ایرانی و ایرانی همانند دکتر دوشان پاولیک، دکتر ملیسا ساسی و مارکو مندولا است، تنها با یک سال کار، توانسته‌اند توجه غول‌های صنعت مانند برنامه

شتاب‌دهنده IBM، غول مدیای کریپتو CoinTelegraph و Microsoft For Founders Hub را به خود جلب کرده و امکان سرمایه‌گذاری در پروژه متاکورت را از طریق عرضه اولیه غیرمتمرکز Initial Dex Offering (IDO) برای عموم مردم فراهم کنند.

متاکورت با IDO خود، درهای خود را به روی سرمایه‌گذاران و حامیان اولیه که پتانسیل عظیم یک مکانیسم قضایی غیرمتمرکز و حل اختلاف در جهان غیرمتمرکز را می‌شناسند باز می‌کند. این رویداد به افراد این فرصت را می‌دهد تا در رشد و توسعه متاکورت مشارکت کنند و در ایجاد یک چارچوب قانونی جهانی عادلانه‌تر و کارآمدتر برای وب۳ سهیم باشند.

اما متاکورت دقیقا چیست؟

متاکورت در واقع اولین پلتفرم یا اکوسیستمی است که تمرکز آن بر موضوع فراهم کردن خدمات حقوقی/قضائی موردنیاز وب ۳ به صورت غیرمتمرکز برای کاربرانش است که برای این کار و به منظور نوآورانه کردن خدمات حقوقی، بخش عمده‌ای از این خدمات و داوری‌ها را در یک مینی متاورس محدود حقوقی انجام می‌دهد. مهم‌ترین کارکرد متاکورت، «پروتکل حل اختلاف غیرمتمرکز» است که این امکان این را فراهم می‌کند که کاربران وب۳ که اطلاعات تخصصی دارند بتوانند اختلافات افراد را در ازای حق داوری مشخص در هر پرونده به طور ناشناس حل و فصل کنند. این اولین اکوسیستم قانونی است که به طور یکپارچه با فناوری بلاک چین، متاورس و اکوسیستم NFT ادغام می‌شود.

سایت متاکورت

سایت متاکورت: https://metacourt.tech/

تیم متاکورت با استفاده از فناوری‌های وب ۳، کارایی، مقرون‌به‌صرفه بودن و انصاف را به فرآیندهای قانونی، از حل اختلافات گرفته تا فروش قراردادهای مرتبط با بلاک چین و ایجاد توافق‌نامه را ارائه می‌کند. در شکل زیر هفت سرویس اولیه متاکورت که از امسال تا سال ۲۰۲۴ رونمایی می‌شود را معرفی می‌کند:

سایت متاکورت

توکن $کورت ($COURT)

هر پلتفرم غیرمتمرکز ممکن است یک توکن داشته باشد، اما توکن متاکورت بسیار متفاوت و کاربردی است. $COURT توکن اصلی این پروژه است که مبتنی بر بلاکچین BNB است و چندین ابزار کاربردی را ارائه و به استفاده از خدمات حقوقی مختلف در اکوسیستم آن‌ها دسترسی می‌دهد. داشتن $کورت برای همه تراکنش‌های درون اکوسیستم متاکورت ضروری است. همچنین، قرار دادن توکن‌های $کورت به کاربران این امکان را می‌دهد که به پنل، سرمایه‌گذار و مشارکت‌کننده در رشد و مدیریت متاکورت تبدیل شوند. علاوه بر این، $کورت به دست آوردن NFTها در سرویس مینی متاورس حقوقی را امکان‌پذیر می‌کند و انگیزه‌ها و پاداش‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به تقویت یک جامعه قوی و به هم پیوسته می‌شود. اما، امکانات به این موارد محدود نمی‌شود! $کورت اعتماد شبکه را از طریق رویکرد نوآورانه خود، نظریه بازی، تضمین می‌کند. حال به سرویس اولیه و اصلی متاکورت می‌پردازیم تا بتوانیم این کارکرد را برای شما توضیح دهیم.

سرویس داوری و حل اختلاف مبتنی بر بلاکچین در متاکورت

سرویس اولیه متاکورت حول محور داوری زنجیره‌ای، استفاده از هوش جمعی و جمع‌سپاری برای حل و فصل اختلافات می‌چرخد.

تصور کنید از یک بازار غیرمتمرکز واقع در قاره‌ای دیگر، یک ماوس کامپیوتری جدید با قیمت ۲۰ یورو بخرید. اما پس از مدت‌ها انتظار، آن را دریافت نمی‌کنید. وقتی با مسئول وب سایت تماس می‌گیرید، به شما می‌گوید که برای شما ارسال شده است. با این حال، خدمات تحویل چنین سابقه‌ای ندارد. در چنین حالتی چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ شاید بتوانید شکایتی را در دادگاه پر کنید یا فرآیند حل اختلاف آنلاین ODR را شروع کنید. گزینه اول به معنای استخدام وکیلی در کشوری است که وب سایت در آن قرار دارد که احتمالات اقدام در پرونده شما را بررسی خواهد کرد. شاید اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید ۱۰۰ یورو در ساعت بپردازید. همچنین باید یک یا دو سال صبر کنید تا روند قانونی به پایان برسد. گزینه دوم استفاده از یک ارائه‌دهنده ODR است که برای شما بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو هزینه دارد. بدیهی است که این هنوز مقدار زیادی پول است، به خصوص اگر از یک کشور در حال توسعه هستید. آنچه شما در این مورد خاص نیاز دارید، حل منصفانه اختلاف خود در زمان کوتاه و (تقریباً) بدون هزینه است. یعنی روی آوردن به سرویس حل اختلاف مبتنی بر بلاکچین.

این سرویس، با تشویق داوران با پاداش‌های اقتصادی، احکام عادلانه را بر اساس اصول تئوری بازی‌ها صادر می‌کند. شرط داوری و کل فرایندها بین طرفین و داورها از ابتدا تا انتها با قرارداد هوشمند و کاملا شفاف بر بستر بلاکچین انجام می شود. سیستم داوری در متاکورت از اساس مخفی است و داورها برای اینکه بتوانند در داوری شرکت کنند، ابتدا باید دانش و تخصصشان را در متاکورت به ثبت برسانند و توانایی شرکت در هر مدل پرونده‌ای را نشان دهند. حال در اینجا گیم تئوری وارد می‌شود. داوران برای شرکت در هر پرونده باید متناسب با اختلاف بین طرفین، مبلغی را به صورت $کورت توکن به طور موقت از حساب شخصی خود ابتدا خریداری و سپس آن را قفل (stake) کرده تا امکان ثبت درخواست داوری پرونده را بدست بیاوند. بعد از اینکه تمامی کاندیداهای داوری یک پرونده مشخص شد، سیستم به صورت الگوریتمیک و با استفاده از سازوکار ضدتبانی، داوران پرونده را انتخاب و به پرونده ارجاع می‌دهد. داور پس از بررسی اظهارات طرفین، دلایل و کل مدارک مرتبط با اختلاف، می‌بایست رای خود را صادر کند. در اینجا رای داور اگر جزو رای اکثریت یا قاطع باشد، توکنی که قفل شده است به همراه هزینه داوری آن پرونده به صورت توکن به او برگشت داده می‌شود. اما اگر رای داور اقلیت یا تصمیمش غلط باشد، نه تنها پاداش دریافت نمی‌کند بلکه بخشی از توکنی را که  قفل کرده است، می‌بازد. در واقع داوران فرض می‌کنند که دیگر داوران، قضاوت‌های منصفانه می‌کنند و رأی خود را بر اساس نظر اکثریت که نظر درست است، به صندوق می‌اندازند و به پلتفرم اجازه می‌دهند تا از قدرت هوش جمعی برای اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه و منطقی استفاده کند. به این صورت، متاکورت، با ایجاد داوری و حل اختلافات مبتنی بر انگیزه‌های اقتصادی در قلب یک اکوسیستم حقوقی، اعتماد کاربران دنیای بلاکچین را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، به فایل اصلی پروژه مراجعه کنید: https://docs.metacourt.tech/

عرضه اولیه غیرمتمرکز متاکورت

همانطور که متاکورت به راه‌اندازی سرویس‌های خود نزدیک می‌شود، اهمیت تخصیص یک ارزش ملموس به توکن $کورت برای اطمینان از پیش‌بینی‌پذیری رفتار افزایش می‌یابد. این فرآیند شامل استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برای قابل دسترس کردن و قابل معامله کردن توکن است. IDO به سرمایه‌گذاران و حامیان اولیه این شانس را می‌دهد که بخشی از یک سیستم قضایی غیرمتمرکز با پتانسیل بسیار زیاد باشند. با شرکت در رویداد IDO، افراد می‌توانند فعالانه به رشد و توسعه این پروژه پیشگامانه کمک کنند و در نهایت برای ایجاد یک چارچوب قانونی جهانی عادلانه‌تر و کارآمدتر تلاش کنند. اگر شما هم از طرفداران دنیای بلاکچین و وب۳ هستید، حتما به صفحه IDO این پروژه سر بزنید: https://metacourt.tech/ido

متاکورت را دنبال کنید و از سفر ایمن خود در وب۳ لذت ببرید: https://linktr.ee/Metacourtt

منبع
1
https://coiniran.com/?p=63440
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x