ایستگاه خبر

Turcoin اسکم شد! شاید بزرگترین کلاهبرداری پونزی (Ponzi) ترکیه شود

باز هم خبر بد و این بار کلاهبرداری پونزی مشهور، Turcoin اسکم شد و بنیان گذاران آن با میلیون ها دلار گریختند، احتمال دارد این شرکت رکورد دار تاریخ ترکیه شود

به گزارش رسانه های محلی ترکیه، رمزارز به اصطلاح ملی ترکیه، Turcoin ، نمونه ای کلاسیک از مدل کلاهبرداری پونزی (Ponzi) از آب درآمد. باور بر این است که بنیان گذاران این “جایگزین” ارز دیجیتال با میلیون ها دلار به دست آمده از سرمایه گذاران فریب خورده از کشور گریخته اند. شرکتی که پشت این توکن ترکیه ای بوده از اوایل ژوئن، توزیع سود سهام را متوقف نموده است.

turcoin turned out ponzi 1
Source

Turcoin جایگزین ارز ملی، رقیب بیت کوین

turcoin turned out ponzi 2
Source

به گزارش کوین ایران به نقل از پایگاه خبری بیت کوین، Turcoin به عنوان رقیبی برای رمزارز جهانی بیت کوین معرفی شد که به گزارش خبرگزاری های محلی، پس از ناپدید شدن ناگهانی مجریان پروژه یک کلاهبرداری پونزی دیگر از آب درآمد. این آلتکوین ترکیه ای که در تبلیغات، خود را ارز جایگزین دیجیتال ملی معرفی می نمود، سال گذشته توسط شرکت Hipper A.S استانبول-مقر و توسط آقایان Muhammed Satıroğlu و Sadun Kaya بنیان گذاری شد.

چنین مقرر بود که ورود هر مشارکت کننده جدید، سود بیشتری عاید فرد معرف آن ها می نمود؛ سناریویی که بسیار به گوش اهل فن آشناست! درست مانند تمام سیستم های مالی هرمی، به محض اینکه رشد ارزش این توکن با گرفتار شدن در میان ظن و تردید متوقف شد، Turcoin فرو ریخت.

بیشتر بخوانید:

رئیس بانک مرکزی ترکیه: رمزارزها می توانند باعث ثبات اقتصادی در کشورشوند

شرکت Hipper سال گذشته با جشن با شکوهی که برای ترویج رمزارز خود ترتیب داده بود، سرخط اخبار ترکیه را اشغال نمود. روزنامه Hürriyet چنین یادآوری می نماید که این رویداد با حضور بسیاری از افراد مشهور ترکیه شکل گرفت. همچنین گزارشات حاکی از اهدای ۲۰ خودروی مجلل به اولین خریداران توکن این پروژه توسط شرکت بود.

ناگهان از اوایل ماه ژوئن پرداخت سود توسط پروژه متوقف گردید. از آن زمان، سرمایه گذاران مستاصلِ این پروژه سعی بر دستیابی به دفتر استانبول بنیان گذار Turcoin داشته اند که این تلاش ها موفقیت آمیز نبوده اند. مردی ۳۸ ساله که میزان ۵۶۰ هزار لیره ترکیه معادل تقریبا ۱۲۰ هزار دلار امریکا Turcoin خریداری نموده بود به روزنامه گفت:

“من نابود شده ام. نمی دانم باید چه کنم.”

وب سایت شرکت Hipper همچنان آنلاین است و “خدمات استیجاری استخراج ابری” ارائه می نماید.

یک میلیارد لیره ترکیه واقعا ربوده شد؟

به نقل از روزنامه Sabah، مجریان شرکت Hipper، ترکیه را با یک میلیارد لیره مسروقه از سرمایه گذاران فریب خورده ترک نموده اند. به گزارش این روزنامه، بسیاری از سرمایه گذاران با وعده درآمد ماهانه ۲۵۰TL (لیره ترکیه) معادل تقریبا ۵۲$ به ازای سود سرمایه گذاری ۱۵۰۰TL معادل حدود ۳۱۵$ اغوا شدند. اعضای خشمگین این طرح، پس از بی پاسخ ماندن تماس های تلفنی خود، به دفتر این شرکت در استان Kocaeli واقع در شمال غربی ترکیه یورش بردند.

turcoin turned out ponzi 3
Source

Muhammed Satıroğlu یکی از بنیان گذاران شرکت Hipper به روزنامه Hürriyet گفت:

“من فقط یک واسطه بودم. شرکت ما، Hipper، حتی یک دلار هم در حساب بانکی خود ندارد. تمام پول به شرکت Sadun Kaya در Cyprus منتقل شده است.”

بیشتر بدانید:

خرید آپارتمان در ترکیه با استفاده از بیتکوین

این روزنامه نوشته او مالک ۴۹ درصد از سهام شرکتی است که Turcoin را راه اندازی نموده است.

turcoin turned out ponzi 4
Source

 

Satıroğlu با پیوستن به سرمایه گذاران، پرونده ای قضایی علیه شریک خود، Sadun Kaya که گویا مالک ۵۱ درصد از سهام این شرکت ترکیه ای است گشوده و تصور می شود با یکصد میلیون لیره ترکیه معادل ۲۱ میلیون دلار، که با استناد به اعداد و ارقام نقل شده از روزنامه Hürriyet، از ۱۰ هزار نفر دریافت شده، گریخته است. Satıroğlu ادعا دارد پولی به سرقت نبرده و وعده داده به محض اینکه مسئولین دولت ترکیه حساب های بانکی وی را باز نمایند، بازپرداخت وجوه سرمایه گذاران Turcoin را آغاز خواهد نمود.

 

بیشتر بخوانید:

کلاهبرداری در لباس پروژه مبتنی بر بیت کوین را چگونه شناسایی کنیم؟

در همین حین، Sadun Kaya که بنابر گزارشات، ترکیه را ترک نموده است، مدعیست که نه او بلکه شریکش بیشتر پول را اختلاس نموده است. وی در گفتگویی با روزنامه Sabah چنین لب به شکایت گشود که:

“همه تلاش دارند من را مقصر معرفی کنند.”

Kaya همزمان رئیس هیئت مدیره شرکت Anfis Inc، شرکت دیگری که در این کلاهبرداری پونزی مشارکت داشته نیز می باشد.

turcoin turned out ponzi 5
Source

بزرگترین کلاهبرداری پونزی ترکیه

در میان تمامی این گزارشات ضد و نقیض درباره حجم و اندازه کلاهبرداری، هنوز نامشخص است که آیا Turcoin بزرگ ترین کلاهبرداری پونزی کشور ترکیه از آب در خواهد آمد یا نه. در حال حاضر با استناد به خبرگزاری آنلاین Ahval، رکورد طرح پونزی در این کشور به ماه مارس بر می گردد، وقتی مسئولین در استان شمال غربی ترکیه، Sakarya، سراغ بانک Çiftlik رفتند. بنیان گذار ۲۶ ساله این بانک Mehmet Aydın، پس از وصول بیش از ۵۰۰ میلیون لیره ترکیه (معادل ۱۲۸ میلیون دلار) طبق گزارشات و در مدت ۲ سال از حدود ۷۸ هزار نفر، به اوروگوئه گریخت.

مطلب مرتبط:

نگاهی دقیق به چگونگی اغفال شدن سرمایه گذاران در سه شرکت بزرگ کلاه بردار در زمینه رمزارزها

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله استفاده شده اند متعلق به نویسنده بوده و لزوما مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=22103
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x