ایستگاه خبر

رئیس بانک مرکزی ترکیه: رمزارزها می توانند باعث ثبات اقتصادی در کشورشوند

بیتکوین در ترکیه روبه توسعه است و مقامات بانک مرکزی این کشور متوجه این روند هستند. در هفته جاری Murat Cetinkaya، رئیس بانک مرکزی ترکیه گفت: این مؤسسه مالی به دقت بر بیتکوین نظارت دارد و درباره ارزهای دیجیتالی نیزخوشبین است.

به گزارش رسانه های محلی استانبول، رئیس بانک مرکزی ترکیه (CBRT) گفت: مقامات عالیرتبه این منطقه در حال بررسی رمزارزها هستند.  او تشریح کرد که CBRT یک گروه تحقیقاتی از مشارکت کنندگان در بازار دارایی دیجیتال، مقام های حکومتی ترکیه و قانون گذاران تشکیل داده است.
تنظیم کننده مقررات بانکی این کشور بیان کرده است که قانون مالی فعلی در مورد بیتکوین اعمال نمی شود، اما در مورد استفاده رمزارز توسط شهروندان ترکیه هشدار داده است. اکنون Cetinkaya با دید مثبتی می گوید: رمزارزهایی مثل بیتکوین می توانند “به ثبات مالی و اقتصادی کمک کنند.”

رئیس جمهور اردوغان و سیاست اقتصادی شکست خورده ترکیه، جرقه علاقه به بیتکوین در سال گذشته بودند

از قول بسیاری از منابع، اقتصاد بیتکوین ترکیه رو به رشد است. به عنوان مثال، این کشور دارای صرافی Turkish Lira-Bitcoin، BTCTurk، و چندین تأمین کننده زیرساخت دیگرمانند  Payza و Bitwala می باشد. علاوه بر این، با توجه به Google Trends Statistics، علاقه ترکیه به بیتکوین هرماه در حال افزایش است.

آغاز مطالبه بیتکوین در ترکیه به سال ۲۰۱۶ باز می گردد، یعنی زمانی که قدرت خرید لیره ترکیه به شکل قابل توجهی کاهش یافته بود. در آن زمان اردوغان رئیس جمهور این کشور تلاش کرد تا مردم متقاعد شوند که ارزهای خارجی را به لیره تبدیل کنند.

پژوهشی جدی در ترکیه پیرامون بیتکوین

اکنون بیتکوین شاهد کنش بیشتری است، آنچنانکه که طی ماه گذشته مجتمع آپارتمانی Miavita Beytepe در آنکارا اعلام کرد که آپارتمان های لوکسی را در ازای بیتکوین به فروش رسانده است. علاوه بر چند گزینه تبادل رمزارز، فعالیت مستقیم بین معامله کنندگان (معامله خارج از بورس یا OTC)  بر روی پلتفرم Turkey’s Localbitcoins نیز با شیب افزایشی رو به رشد است. Shant Manukyan، اقتصاددان و مدیر IS Investment International Markets ضمن تأیید گفته های  Cetinkaya در رابطه با تحقیقات بانک مرکزی پیرامون رمزارزها، گفت: ” در ترکیه پژوهشی جدی پیرامون بیتکوین وجود دارد.”

CBRT  نیز مانند بسیاری از بانک های مرکزی سرار جهان اعتراف می کند که سیاست گذاران به شدت در حال بررسی و آزمودن رمزارزها هستند. بیانیه Cetinkaya وجود گروه تحقیق رمزنگاری در ترکیه را آشکار نمود و همچنین اعلام کرد که این تکنولوژی ممکن است قادر به ایجاد ثبات مالی و نشانه خوبی برای طرفداران بیتکوین در ترکیه باشد.

 

 

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

source & image

https://coiniran.com/?p=14761
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x