آخرین اخبار ارزهای دیجیتال

آیا قانون گذاری آمریکا مانع پیشرفت پروژه ی کوین پایدار Basis شد؟

Basis که از دیدگاه بسیاری به عنوان انقلابی در صنعت مالی و بلاک چین یاد می شود، اثبات کرد که اجرای آن در محیط قانون گذاری آمریکا غیر ممکن است.

Basis، یکی از شناخته شده ترین پروژه های ایجاد کوین پایدار، پروژه خود را تعطیل کرد و تقریبا تمام سرمایه جمع شده از سرمایه گذاران را به آنها برگرداند.

آیا قانون گذاری آمریکا مانع پیشرفت پروژه ی کوین پایدار Basis شد؟
Stablecoin project Basis is shutting down/ Source

بر اساس آنچه یکی از سرمایه گذاران Basis گفته است، این پروژه یک قرارداد خاص با سرمایه گذاران تعریف کرده بود که نشان می داد عمده سرمایه جذب شده چگونه نگهداری می شود. به موجب این قرارداد، عمده ی این پول به شکل همان ارزی که با آن سرمایه جمع شده بود نگهداری شده و کمپانی Basis تا زمان راه اندازی کوین پایدار خود حق استفاده از این پول را نداشت و درصورت شکست کمپانی، پول به همان صورتی که سپرده گذاری شده بود به سرمایه گذارانش بازپس داده می شد.

از آنجا که اکثر سرمایه ی Basis توسط سرمایه گذاران تامین شده بود، تقریبا تمام سپرده آنها میان سرمایه گذران تقسیم شد. این شرکت ۱۳۳ میلیون دلار برای ایجاد الگوریتم کوین پایدار قانونی، جذب کرد ولی در نهایت شکست خورد. Basis حامیانی همچون Bain Capital Ventures، GV، Andreessen Horowitz، Lightspeed Ventures و تعدادی شرکت دیگر داشت.

بیشتر بخوانید: مدیرعامل XBTO Group: سال ۲۰۱۹ برای کوین های پایدار ویژه خواهد بود

دقیقا مشخص نیست که علت تعطیلی، فشار نهاد های قانون گذاری بوده است یا خیر. همچنین واضح نیست چرا قانون گذاران با مدل کسب و کار یا توکن آنها مشکل دارند. کوین های پایدار، حتی در بازار نزولی فعلی ارزش خود را در برابر جفت های فیات شان حفظ کرده و برای معامله گران جذاب شده اند.

آیا قانون گذاری آمریکا مانع پیشرفت پروژه ی کوین پایدار Basis شد؟
Stablecoin project Basis is shutting down/ Source

تتر، که بزرگترین کوین پایدار است، از طرف شرکت های بازرگانی مورد بررسی قرار گرفته و مشاهده شده که هر تتر دقیقا با یک دلار پشتیبانی نمی شود. تتر شریک صرافی رمز ارز Bitfinex است. در ماه های اخیر صرافی های دیگری همچون Paxos، Circle، Gemini و … نیز در حال راه اندازی کوین های پایدار خودشان هستند.

منابع متعددی به The Block گفته اند که تیم Basis تیمی با استعداد خارق العاده و ایده های جاه طلبانه برای حل یک مشکل پیچیده است و قصد دارند همکاری با این تیم را ادامه دهند.

بیشتر بخوانید: گزارش بلاک چین در مورد مزایا و معایب کوین های پایدار (Stablecoin)

Basis یک مدل الگوریتمی پیچیده داشت. در توصیف مقدماتی آن آمده است:

برای قانون گذاری عرضه ی توکن ها، پروتکل های پایه از ساختار سرمایه ای بازار رمز ارزشان آگاهند؛ یعنی مقدار تقاضا و تعداد کوین های در گردش را می دانند. علاوه بر این، همچون توکن های متفاوتی که برای ایجاد انگیزه های مختلف استفاده می شوند، یک تعادل طبیعی برای پایدار نگه داشتن قیمت ایجاد می کند.

آیا قانون گذاری آمریکا مانع پیشرفت پروژه ی کوین پایدار Basis شد؟
Stablecoin project Basis is shutting down/ Source

Basecoin، رمز ارز این سیستم و یک به یک مبتنی بر دلار است. سیستم سه توکن دارد که یکی از آنها برای مبادلات معامله گران استفاده می شود و دوتای دیگر درون خود سیستم مورد استفاده قرار می گیرند. توکن های دوم و سوم مبتنی بر «اوراق قرضه» و «سهام» هایی هستند که از Basecoin حمایت می کنند. توکن های مبتنی بر اوراق قرضه توکن هایی هستند که باید به صورت برنامه ریزی شده، زمانی که عرضه کاهش می یابد بر بستر بلاک چین به حراج گذاشته می شوند و به منظور تشویق بازخرید، پس از دوره ای منقضی می شوند.

بیشتر بخوانید: صرافی غیرمتمرکز Wanchain میان بیت کوین و اتریوم پل ساخت!

در حالی که ورود Basis از دیدگاه بزرگان تکنولوژی، سرمایه گذاران و کارشناسان صنعت رمز ارز ها به عنوان انقلابی در این حوزه یاد می شود، این مدلِ الگوریتمی اثبات کرد که اجرای آن در محیط قانون گذاری آمریکا غیر ممکن است. بسیاری، Basis را به عنوان خلاقیت ریاضیاتی در حوزه مالی می دانند که با حاکمیت آمریکا همخوانی ندارد.

توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به کوین ایران نیست و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=26499
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x