کوین های پایدار
تورج اکبری | 2018.10.05

گزارش بلاک چین در مورد مزایا و معایب کوین های پایدار (Stablecoin)

به گزارش کوین ایران به نقل از Bitcoin Magazine، کوین های پایدار (Stablecoin) در طی چند هفته گذشته توجه جدی سرمایه گذاران را به خود جلب کرده اند. بر خلاف بیت کوین و دیگر رمز ارز های مشابه، آنها دارایی های دیجیتالی هستند که برای کاهش نوسان و فراریت قیمت ساخته شده اند و اغلب در برابر دلار یا کالاهای مبادلاتی پذیرفته شده مانند طلا قرار می گیرند. نوسانات قیمتی دلیل اصلی تردید سرمایه گذاران برای ورود به حوزه رمز ارز ها می باشد و کوین های پایدار به دنبال تغییر چنین رویکردی هستند.

رشد روز افزون کوین های پایدار

Blockchain به عنوان یکی از شرکت های فعال در حوزه بلاک چین، در گزارشی به بررسی روند رشد کوین های پایدار، تفاوت بین تعداد روزافزون این کوین ها و عملکرد آنها برای کاهش نوسانات قیمتی بازار پرداخته است. در این گزارش، 57 کوین پایدار از جمله Tether، TrueUSD، Dai و Digix Gold Token مورد بررسی قرار گرفته اند. حدود 26 مورد از این کوین ها (تقریباً 45 درصد)، در حال حاضر در گردش می باشند و بقیه در فاز پیش- راه انداز قرار دارند. تعداد پروژه های فعال Stablecoin در طول 12 تا 18 ماه گذشته به شدت افزایش یافته است و بیش از دوازده سرمایه گذار از برنامه های خود برای راه اندازی کوین های پایدار جدید تا پایان سال پرده برداری کرده اند.

دسته بندی کوین های پایدار (Stablecoin)

بر اساس گزارش Blockchain می توان اکثریت Stablecoin را در دو دسته 1) دارای پشتوانه مالی (Asset-backed) و 2) الگوریتمیک (Algorithmic) قرار داد. کوین های الگوریتمیک معمولاً در پلتفرم های مربوط به بانک های مرکزی و برای حفظ اطمینان از قیمت ها ساخته می شوند. تقریباً 77 درصد از کوین های پایدارِ بررسی شده، دارای پشتوانه می باشند و دلار آمریکا به عنوان دارایی اولیه ی 66 درصد از آن ها انتخاب شده است. اکثریت توکن ها (تقریباً 54 درصد) از وثیقه های ذخیره سازی شده بر روی زنجیره (On-chain) استفاده کرده اند.

انگیزه های خرید برای کوین های پایدار

بیش از 50 درصد از کوین های پایدار سود سهام ارائه می دهند و یا از مکانیسم های انگیزشی در طرح های خود استفاده می کنند. این کوین ها در حال حاضر، بخش سالمی از عرصه دارایی های دیجیتال را تشکیل داده اند. به عنوان مثال، تتر (Tether) از نظر تعداد معاملات انجام شده، دومین دارایی دیجیتال بعد از بیت کوین می باشد و از نظر ارزش بازار در میان 10 رمز ارز معتبر قرار دارد. این رمز ارز در حال حاضر حدود 98 درصد از حجم معاملات کوین های پایدار را در اختیار دارد. بسیاری از این ارز ها در لیست بیش از 50 صرافی دیجیتال دیده می شوند و تتر به عنوان شاخص ترین Stablecoin در 46 صرافی معامله می شود.

ارزش بازار Stablecoin و مناطق مورد علاقه تیم های توسعه دهنده

ارزش کل بازار کوین های پایدار فعلی در حدود 3 میلیارد دلار یا 1.5 درصد از ارزش کل بازار رمز ارز ها است. در صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر نزدیک به 350 میلیون دلار برای ایجاد Stablecoin وجود دارد و اکثر آنها به طور قانونی در ایالات متحده و سوئیس مستقر هستند. بخش بزرگی از تیم های Stablecoin ترجیح می دهند فعالیت های خود را در ایالات متحده انجام دهند، در حالی که مناطق اروپایی مانند بریتانیا نیز همچنان از محبوبیت بالایی برخوردارند.

پلتفرم های توسعه کوین های پایدار

اتریوم محبوب ترین پلتفرم برای پروژه های Stablecoin به شمار می رود و نزدیک به 60 درصد پروژه های مربوط به کوین های پایدار بر اساس بلاک چین اتریوم توسعه داده شده اند. بلاک چین های مربوط به شبکه های بیت کوین، نئو و استلار نیز در رتبه های بعدی قرار می گیرند. تقریبا 69 درصد از تیم های توسعه دهنده این کوین ها، کدهای خود را به صورت متن باز ارائه کرده اند تا امکان بازرسی و ممیزی آن وجود داشته باشد. Pantera Capital، Coinbase، Circle و Digital Currency Group از جمله بزرگ ترین سرمایه گذاران حوزه کوین های پایدار می باشند.

مزایا و معایب کوین های پایدار

کاربرد های Stablecoin

این گزارش چندین مورد استفاده را برای کوین های پایدار، شامل بیمه مسافرت هوشمند معرفی می کند. به صورت تقریبی، سالانه 600 هزار مسافر واجد شرایط، درخواست های مربوط به بیمه پرواز های لغو شده یا دارای تاخیر را ارائه نمی کنند. این پرواز ها به صورت عمومی ثبت می شوند و می توانند توسط نرم افزار بیمه هوشمند پرواز مورد بررسی و استنطاق قرار گیرند و به نظر می رسد مسافران اطلاع چندانی در مورد آن ندارند. اگر یک هواپیما به هر دلیلی نتواند پرواز کند، قرارداد هوشمند تحت بیمه بلافاصله مبلغ خسارت را به متقاضی پرداخت و پروسه مربوط به درخواست خسارت را تسهیل می کند. در این روش، حق بیمه بر روی زنجیره قرار داده می شود تا ریسک متقابل مربوط به طرفین قرارداد را حذف نماید.

رگولاتوری پیرامون کوین های پایدار و نرخ پذیرش آنها

کوین های پایدار دارای نرخ پذیرش پایینی هستند. در حالی که علاقه مندی به این رمز ارز ها در حال افزایش است؛ تکنولوژی مورد استفاده در آنها هنوز بسیار جدید بوده و به آزمایشات بیشتری قبل از طراحی کامل نیاز دارند. تطابق با قوانین اوراق بهادار و پول ملی یکی از بزرگترین مسائل پیش روی رمز ارز ها است، با این وجود وضعیت رگولاتوری پیرامون ارزهای پایدار همچنان نامعلوم است.

رگولاتوری کوین های پایدار

تهدید پول های رایج فعلی توسط Stablecoin

علاوه بر این، به نظر می رسد بسیاری از کوین های پایدار تهدید جدی تری نسبت به رمز ارز های استاندارد برای پول های رایج باشند و رقابتی جدی با صاحب منصبان مالی سنتی ایجاد کنند. Barry Eichengreen به عنوان پروفسور اقتصاد دانشگاه برکلی و کالیفرنیا، ارزهای پایدار متکی به دلار آمریکا را مورد بررسی قرار داده است. برای مثال در بررسی انجام شده تحت عنوان چندین هزینه اضافی را معرفی کنید استدلال می کند برای هر ارزش دلاری از رمز ارز ها که صادر می شود یک دلار سرمایه مورد استفاده در سرمایه گذاری از صندوق ذخیره ملی گرفته شده است. بنابراین، کاربران معاملات خود را با دلار های معتبری تحت پشتیبانی ایالات متحده برای رمز ارز ها انجام می دهند که به طور کامل ایجاد نشده اند و پشتیبانی از آنها مشکوک بوده و به کارگیری آنها دشوار است. وی همچنین ادعا می کند که این نوع مدل معاملاتی کوین های پایدار فقط برای پولشویی و فرار مالیاتی جذاب خواهد بود و انتظار ندارد که این مدل رشد چندانی داشته باشد.

نتیجه گیری

این گزارش همچنین ادعا می کند که برخی از ارزهای پایدار به شدت به قیمت رمز ارز هایی مانند بیت کوین و اتر واکنش نشان می دهند که ممکن است این امر منجر به رقابت تهاجمی تر در بازار رمز ارز ها شود. با این وجود، کوین های پایدار در آینده از پذیرش بیشتری برخوردار خواهند بود که به تبع آن منجر به پذیرش هر چه بیشتر رمز ارز ها خواهد شد. نویسنده کوین های پایدار را به عنوان “یک نوع زیرساخت و یا لایه ای مبنا برای دارایی های رمزنگاری شده توصیف می کند که ارزش عظیمی برای اکوسیستم دارایی های دیجیتال ایجاد خواهد کرد”. نویسندگان معتقدند که کوین های پایدار با موفقیت می توانند نگرانی های پیرامون نوسانات قیمتی را بر طرف کنند؛ هر چند که ادعا می کنند این یک روند طولانی مدت خواهد بود.

 توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source