ایستگاه خبر

نسخۀ تغییریافتۀ کارت گرافیک Nvidia RTX 3090 توان استخراج با GPU را بهبود می‌بخشد

Igor Wallossek، محقق بازی‌های ویدئویی ساکن شهر Chemnitz آلمان، راهکاری برای کاهش میزان برق مصرفی کارت گرافیک Nvidia RTX 3090 یافته است، وی از این طریق توان محاسباتی این GPU را به‌ازای هرکیلووات ساعت (kWh) انرژی الکترونیکی افزایش داده است. ماینرهایی که از پردازنده‌ی گرافیکی برای استخراج کریپتو استفاده می‌کنند به‌کمک این راهکار می‌توانند هزینه‌ی برق خود را تاحدی کاهش دهند.

گزارشی که در سایت فناوری WCCF Tech منتشر شده است با اشاره به اهمیت این موضوع برای ماینرهای GPU نوشت:

«همان‌طور که می‌دانیم Nvidia RTX 3090 Ti پرمصرف‌ترین کارت گرافیکی است که تاکنون عرضه‌شده و به‌تنهایی نیازمند بیش از ۵۰۰ وات برق و یک سیستم خنک‌کننده‌ی پیشرفته و غول‌پیکر برای تعدیل دمای تولیدی است.»

اگر نسخه‌ی تغییریافته یا Mod موردبحث قابلیت استفاده در سایر کارت‌های GeForce موجود را داشته باشد، تنها گیمرهای دوآتشه ازآن استقبال نکرده و صنعت رمز ارزها نیز به‌شکل فزآینده‌ای خواهان خرید آن خواهد بود.

پردازنده‌های گرافیکی کماکان بهینه‌ترین روش برای استخراج رمز ارزها هستند، تنها درصورتی که قصد داشته‌ باشید ارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم، دوج‌کوین، لایت‌کوین، بیت‌کوین کش، مونرو و زی کش را داشته باشید باید از «مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا ASIC» استفاده نمایید.

Igor Labs نسخۀ تغییریافتۀ Nvidia RTX 3090 را برای بهبود توان خروجی توسعه داده است

نسخه‌ی اصلی این کارت توان گرافیکی (TGP) 450 واتی دارد، وجود این میزان انرژی الکتریسیته‌ی برای فعالیت تراشه بدون گرمایش بیش‌ازحد لازم است. باآنکه سایت WCCF Tech ادعا می‌کند که اکثر مدل‌های سفارشی با‌ توان ۵۰۰ واتی فعالیت می‌کنند، Igor Labs با یافتن راهکاری موفق شده تا توان مصرفی را تا ۳۷ درصد کاهش و به ۳۰۰ وات محدود کند. این نسخه‌ی تغییریافته در بیش از ۱۰ عنوان بازی با رزولوشن ۴K تست شده و فاقد کوچکترین افت کیفیت پردازشی بوده است.

شرکت Nvidia پیش ازاین برای حمایت گیمرها نوعی پردازنده‌ی انحصاری برای استخراج اتریوم توسعه داد و با یک به‌روزرسانی نرخ هش کارت RTX 3060 را محدود کرد.

این نسخه نه‌تنها باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌ی انرژی برق می‌شود، بلکه هزینه‌ی نجومی سیستم خنک‌کننده‌ی موردنیاز این GPU را نیز که به یک درگاه اتصال PCIe نسل پنج ۱۶ پین و منبع تغذیه‌ی ۶۰۰ واتی نیاز دارد، کاهش می‌دهد. این سیستم خنک‌کننده با چشم‌انداز آینده‌ نگرانه و برای نسل‌های بعدی GPU طراحی شده است.

GPUها گزینه‌ی بسیار مطلوبی برای حل محاسبات مبتنی بر الگوریتم هش SHA-256 هستند. این الگوریتم نقشی حیاتی در بسط معماری محاسباتی و اقتصادی رمز ارزهای اثبات کار (PoW) مانند بیت‌کوین دارد. لازم به‌ذکر است که توان محاسباتی پردازنده‌ی RTX 3090 برابر با ۱۳۵ مگاهش درثانیه (MH/s) است.

پیشنهاد مطالعه: بررسی واحد پردازش گرافیکی (GPU) و استخراج رمز ارزها

Source

https://coiniran.com/?p=50712
دکمه بازگشت به بالا