رمزارزها و توکن‌ها

دوج کوین چیست؟ (DogeCoin)

دوج کوین رمز ارزی است که بر پایه یکی از معروف‌ترین میم‌های (meme) دوران بنا شده است (میم‌ها تصاویر خلاقانه‌ای هستند که محتوای طنز دارند). جالب آن‌که پشتوانه طنز‌آمیز این رمز ارز به روند رشد و بقای آن در بازار صدمه‌ای وارد نکرده است. این رمز ارز متعلق به جامعه‌ای از کاربران مبتکر است که سال‌هاست برای ایده‌ها و ابتکارات خود سرمایه جمع می‌کنند.

تولد بیت کوین در سال ۲۰۰۹ مسیر ورود ارزهای دیجیتال دیگر را هموار کرد. از زمان راه‌اندازی بیت کوین هزاران رمز ارز دیگر (آلت‌کوین‌ها) با کاربری‌های متفاوت پا به عرصه گذاشتند. برخی تلاش کردند تا خود را به‌عنوان یک نوع پول معرفی کنند، درحالی‌که برخی دیگر با هدف تغذیه پلتفرم‌های قرارداد هوشمند (smart contract) مانند اتریوم، به وجود آمدند. در میان رمز‌ارزهای با سابقه، دوج کوین شاید یکی از بهترین پیشنهادها باشد. این رمز ارز طرفداران حوزه ارز دیجیتال را از سال ۲۰۱۴ به خود جذب کرد و ما در این مقاله می‌خواهیم علت آن را بیابیم.

پیشنهاد مطالعه: دوج کوین (DogeCoin)، رمز ارزی که از یک شوخی شروع شد!

میم دوج کوین

تاریخچه دوج کوین

دوج کوین یک رمز ارز منبع-باز است که انشعابی از لایت کوین محسوب می‌شود (اگر کد‌های یک ارز دیجیتال را به هر دلیلی تغییر دهند یا به‌روز شود، کد جدید یک فورک یا انشعاب محسوب می‌شود). همان‌طور که از نام آن پیداست دوج کوین بر پایه تصویر یک سگ (do‌ge meme) که در سال ۲۰۱۳ در فضای مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفت، به وجود آمد. تصویر ا‌صلی، مونولوگ سگی از نژاد Shiba Inu، که با قلمی طنز‌آمیز نوشته شده است را نشان می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: لایت کوین چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

بیلی مارکوس (Billy Markus)، یک برنامه‌نویس آمریکایی، در ابتدا با ایده ایجاد رمز ارزی با پشتوانه طبقه‌بندی جوک‌ها، کارش را آغاز کرد. او معتقد بود که رمز ارزی با محتوای نشاط‌آور، می‌تواند نسبت به بیت کوین شانس بیشتری در جذب توجه عمومی داشته باشد. در همین دوران، جکسون پالمر (Jackson Palmer)‌ یکی از مدیران شرکت Adobe، در توییتی اعلام کرد: «در دوج کوین سرمایه‌گذاری می‌کنم، مطمئنم اتفاق بزرگ بعدی دوج کوین خواهد بود» (البته این توییت اکنون حذف شده است).

پالمر در پی واکنش‌های مثبتی که دریافت کرد تصمیم به راه‌اندازی وب‌سایت dogecoin.com گرفت. مدت کوتاهی بعد از ساخته‌شدن سایت، مارکوس به این وب‌سایت پیوست و با پالمر عهد بست تا این ایده را به واقعیت بدل کند و کار بر روی چیزی را آغاز کرد که اکنون با عنوان دوج کوین می‌شناسیم. دوج کوین پس از راه‌اندازی به‌سرعت در فضای مجازی منتشر شد و در عرض چند ماه به حجم بازار چند میلیون دلاری دست یافت.

دوج کوین چیست

خلاقیت جامعه کاربران دوج کوین

جامعه کاربران دوج کوین توانستند به واسطه کارهای خیرخواهانه‌ی خود اعتبار کسب کنند. آن‌ها به عنوان سیستم‌های جایزه‌دهی و کمک، در سایت‌هایی مثل Reddit.com شروع به فعالیت کردند و کاربران می‌توانستند از این طریق هرچقدر بخواهند، حتی خیلی کم، به خالقان محتواهای اینترنتی دوج کوین جایزه بدهند. این روحیه‌ی‌ خیرخواهانه با اقدام جسورانه آن‌ها در سال ۲۰۱۴ جهت جمع‌آوری ۳۰۰۰۰ دلار دوج کوین برای تیم سورتمه‌سواری جاماییکا که توانایی شرکت در المپیک زمستانی روسیه در سوچی را داشتند اما پول کافی نداشتند، به اوج خود رسید.

در همان سال کاربران دو اقدام نوآورانه جدید را شروع کردند. Doge4watter بار دیگر ۳۰۰۰۰ هزار دلار برای حفر چاه آب در کنیا جمع‌آوری کرد. علاوه بر این هواداران دوج کوین با مبلغ ۵۰۰۰۰ هزار دلار، اسپانسر یکی از رانندگان مسابقات اتومبیل‌رانی NASCAR به‌نام Josh Wise شدند و او هم لوگوی دوج کوین را بر اتومبیلش نقاشی کرد. ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا نیز کمی پیش‌تر در حساب توییترش عنوان کرد که دوج کوین می‌تواند یکی از رمز ارزهای مورد علاقه‌اش باشد.

تقویت دوج کوین توسط TikTok

در میانه سال ۲۰۲۰ یک ویدیو با محتوای افزایش قیمت دوج کوین در اپلیکیشن TikTok مورد توجه عموم قرار گرفت و زنجیره‌ای از واکنش‌ها را به دنبال داشت. یک کاربر، افراد دیگر را به همراهی با خودش در خرید دوج کوین دعوت کرد. او عنوان کرد که با خرید دوج کوین و فروش آن وقتی قیمت به یک دلار رسید می‌توانید «همه پولدار شوید.» این هیاهو باعث شد دوج کوین ۲.۵ برابر هفته‌های پیشین معامله شود. اما عمر این هیاهو کوتاه بود و پس از آن قیمت به شکل قابل توجهی افت کرد.

لازم به ذکر است که چنین اقداماتی می‌تواند به عنوان تقویت و تقلیل عامدانه (pump and dump) در نظر گرفته شود. این طرح‌ها در بازارهای سنتی غیرقانونی است و خطری برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود.  ترغیب‌کنندگان معمولا پیش از شروع برنامه‌‌های تبلیغاتی حجم قابل توجهی از سرمایه موردنظر را خریداری می‌کنند؛ دیگران نیز به خاطر ترس از عقب افتادن (FOMO) به سرمایه‌گذاری ترغیب می‌شوند. درنتیجه قیمت به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌یابد (تقویت یا pump). پس از آن ترغیب‌کنندگان به یکباره سهام خود را می‌فروشند. این فشارِ فروش باعث سقوط قیمت و متضرر شدن دیگر سرمایه‌گذاران می‌شود.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

بلاکچین

دوج کوین نیز مانند بیت کوین از ساختار بلاک چین بهره می‌برد؛ بلاک‌هایی با الگوریتم اثبات کار (proof of work). اعضای شبکه نرم‌افزارهای منبع باز را بر روی دستگاه‌های خود نصب می‌کنند و می‌توانند مانند full node‌ها (کامپیوتر‌های متصل به شبکه که دسترسی کامل به تراکنش‌ها دارند) عمل کنند. برای کسانی که با ساختار بلاک چین آشنا نیستند این قابلیت به معنای دسترسی به یک نسخه کامل از دیتا‌بیس (شامل تمام تراکنش‌ها) است.

این سیستم، غیرمتمرکز است؛ چراکه هیچ سرپرستی آن را کنترل نمی‌کند. درعوض کاربران مستقیما اطلاعات را برای یکدیگر ارسال و از طریق ابزار‌های رمزنگاری، صحت فعالیت‌های همتای خود را بررسی می‌کنند.

استخراج دوج کوین

در بلاک‌هایی با ساختار‌ اثبات کار (proof of work) مثل بیت کوین، «استخراج» کلمه‌ای است که به فرآیند ساخت یک بیت کوین جدید اطلاق می‌شود. افراد باید برای انجام «کار» وارد شبکه شوند و بتوانند پازل‌های پیچیده را حل کنند. یکی از تفاوت‌های اصلی بیت کوین و لایت کوین‌ این است که لایت کوین از الگوریتم SHA-256 برای استخراج بهره نمی‌برد. این یک انتخاب عامدانه است تا الگوریتم لایت کوین برای اجرا بر روی ASICها مناسب نباشد. در واقع دستگاه‌هایی که برای استخراج بیت کوین به کار می‌روند، نباید قابلیت رقابت با CPUها و GPUها که برای استخراج لایت کوین به کار می‌روند را داشته باشند. از نگاه نظری، این ساز و کار می‌تواند تمرکز زدایی را در حوزه استخراج افزایش دهد.

دوج کوین به عنوان یکی از مشتقات لایت کوین، از همان الگوی اسکریپت بهره می‌برد. توسعه‌دهندگان دوج کوین برای پرهیز از ورود به هرگونه فضای رقابتی و کم کردن ریسک مسائل امنیتی، روش استخراج خود را به استخراج همزمان (merged mining) تغییر داد، به این معنا که ماینرهای لایت کوین همزمان می‌توانند دوج کوین هم استخراج کنند. در فرآیند استخراج دوج کوین، بلاک‌های یک دقیقه‌ای که منجر به پاداش ۱۰۰۰۰ دوج کوین می‌شود، هدف قرار می‌گیرد.

دوج کوین چیست Dogecoin

دوج کوین چه کاربردی دارد؟

مثل بسیاری از رمز‌ارزهای دیگر، راه‌های مختلفی برای به‌دست آوردن دوج کوین وجود دارد. می‌توانید آن را به شکل شخصی استخراج کنید، یا در ازای ارائه کالا یا خدمات، دوج کوین دریافت کنید. در هرصورت ساده‌ترین روش خرید دوج کوین از طریق مبادله با دیگر رمز‌ارز‌هاست. البته برای این کار لازم است ابتدا بیت کوین یا رمز‌ارز مطرح دیگری خریداری و با دوج کوین مبادله کنید.

وقتی صاحب دوج کوین شدید می‌توانید آن را مثل هر رمز ارز دیگری مورد استفاده قرار دهید؛ در کیف پول سخت‌‌افزاری‌تان برای مدت طولانی نگه دارید، آن را با دیگر رمز ارزها مبادله کنید، با آن کالا بخرید، و حتی با استفاده از آن از دیگران حمایت کنید. شاید یکی از ساده‌ترین راه‌ها  برای خرید کارت هدیه و ووچر از طریق دوج کوین، سایت Bitrefil.com است.

جمع‌بندی

با وجود اینکه دوج کوین سرمایه‌ای است که حول محور یک میم در اینترنت شکل گرفته و به زیستش ادامه می‌دهد، توانسته تاکنون مجموعه‌ای از کاربران را جذب خود کند و چند سال دیگر سهم بازاری معادل صدها میلیون دلار خواهد داشت.

منبع

https://coiniran.com/?p=45031
دکمه بازگشت به بالا