ایستگاه خبر

محدودیت مجدد تراشه‌های Nvidia برای استخراج کریپتو

شرکت بزرگ Nvidia که از سازندگان اصلی تراشه‌های گرافیکی است، با معرفی ویژگی جدیدی در پردازنده‌ی RTX 3060 محدودیت دیگری برای استخراج کریپتو ایجاد نمود. این محدودیت در بروزرسانی پیشین حذف شده بود و خریدار قادر بود با کارت گرافیکی خود به استخراج رمز ارز بپردازد. درحال حاضر روابط شرکت Nvidia با استخراج‌گران رمز ارزهای اثبات کار همچون اتریوم، تیره و تار است زیرا با جهش اخیر بازار کریپتو، استخراج‌گران برای استفاده از قدرت پردازشی تراشه‌های گرافیکی حجم عظیمی از آنها را خریداری نمودند، به‌طوری که تامین نیاز بازار گیمرها با مشکلاتی همچون کمبود محصول یا قیمت‌های نجومی مواجه شد.

خشم گیمرها Nvidia را مجبور ساخت تا قابلیت محدودیت نرخ هش را بر تراشه‌های خود تعبیه نماید و از قدرت پردازشی آنها برای استخراج بکاهد. این مکانیسم با عرضه‌ی یک بروزرسانی آزمایشی در ماه مارس حذف شد و مجددا امکان استفاده از RTX 3060 را برای استخراج کریپتو ممکن ساخت.

Nvidia بار دیگر با عرضه‌ی آخرین نسخه‌ی درایور GeForce 466.27 این محدودیت را بر استخراج نرخ هش اعمال کرده است. داده‌های سایت videocardz.com حاکی از آن است که سری بعدی کارت‌های RTX 3060 قادر نخواهند بود از نسخه‌های قدیمی و آزمایشی درایورها برای رفع این محدودیت استفاده کنند.

شرکت Nvidia همزمان با این امر درحال توسعه‌ی خط جدیدی از محصولات خود باعنوان «Lite Hash Rate» است که در سری ۳۰ RTX قرار می‌گیرند. هدف از عرضه‌ی این کارت‌ها کنترل نرخ هش برای فرآیند استخراج است که در نتیجه از محبوبیت‌ آنها بین استخراج‌گران می‌کاهد. Nvidia تاکنون اطلاعات دقیقی در خصوص عملکرد این کارت‌ها افشا ننموده، اما انتظار می‌رود این امر با تغییرات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری یا ترکیبی از هردو رخ دهد.

محدودیت مجدد تراشه‌های Nvidia برای استخراج کریپتو

آینده‌ی استخراج کریپتو با تراشه‌های گرافیکی

ایجاد تعادل برای بازار بین مصرف‌کننده‌های عادی، گیمرها و تقاضای رو به رشد جامعه‌‌ی کریپتو شرایط پیچیده‌ای را برای Nvidia رقم زده است. این شرکت برای بازار رمز ارز یک تراشه‌ی اختصاصی به نام «Nvidia CMP» طراحی نموده که طبق گزارش‌ها عملکردی مشابه با RTX 3060 از خود نشان داده و مورد استقبال استخرهای استخراج واقع شده است. این شرکت درآمد سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۲ خود را از فروش این تراشه بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار پیش‌بینی نموده است.

AMD که رقیب Nvidia محسوب می‌گردد، به‌تازگی اعلام کرد که قصد هیچ‌گونه اعمال محدودیت بر نرخ هش را برای کارت‌های گرافیکی خود نداشته و تاکید نمود هدف اصلی این شرکت همچنان گیمرها خواهند بود.

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی‌ ارز دیجیتال ایرانی – مقایسه تخصصی بهار ۱۴۰۰

Source

https://coiniran.com/?p=45391
دکمه بازگشت به بالا