آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

Liquality، رویای یک مبادله امن و راحت بدون نیاز به واسطه‌ها

“پروژه Liquality رویای یک آینده‌ی باز و عادلانه برای همه است؛ جایی که هر فرد می‌تواند با یک الگوی رایگان، امن و موثر به اقتصاد دیجیتال جهانی دسترسی داشته باشد.”

صرافی‌های متمرکز، غیر متمرکز و تخریب رویای ساتوشی

پیش از بیت‌کوین تراکنش‌ها از عادت قدیمی و شکننده اعتماد به نهادهای واسط (دولت‎‌ها، بانک‌ها و موسسات مالی) رنج می‌بردند. افراد برای برقراری رابطه مالی، با اعتماد به موسسات واسط خدمات می‌گیرند. این خود هزینه‌ای را به افراد شبکه تحمیل می‌کند. این هزینه را کاربران به طور مستقیم، یا به عنوان کارمزد و یا به شکل افزایش قیمت خدمات مورد نظر، پرداخت می‌کنند.

به عنوان یک راه حل، مبادله بیت‌کوین، اتریوم و سایر رمز ارزها در قالب یک شبکه ارتباطی فرد به فرد مورد توجه بسیاری قرار گرفتند. اما به نظر می‌رسد هنوز ما، کاربران و جامعه علاقه‌مند به رمز ارزها، از هزینه‌های ناشی از وجود واسطه‌ها (موسسات مالی و هرگونه نهادهای واسط) راضی نیستیم.

صرافی‌های متمرکز (مثل بایننس، بیترکس، شیپ شیف و بسیاری دیگر)، صرافی‌های غیر متمرکز (مانند بایننس دکس، اتر دلتا و بانکور) و موسسات مالی دیگر، مجددا هزینه‌های سنتی وجود واسطه‌ها برای کاربران را بازسازی کرده‌اند. با بازگشت به تناقض‌های گذشته، آنها هم هزینه‌های بیشتر به مشتریان خود تحمیل می‌کنند و هم به عنوان یک نقطه شکست سیستماتیک برای شبکه به تخریب رویای شیرین ساتوشی و دنیای بدون تمرکز مشغول هستند. (در اینجا تجمیع موجودی کاربران در صرافی‌ها منجر به ریسک دزدیدن میلیون‌ها دلار رمز ارز می‌شود که تاکنون بارها بازار را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.)

راه حل چیست؟ معامله با Atomic Swap در قالب پروژه Liquality

رابط عملکردی Liquality Atomic Swap اکنون و به صورت زنده قابل استفاده است. با استفاده از آن به راحتی می‌توانید بیت‌کوین، اتریوم و DAI را درون کیف‌پول‌های MetaMask و یا Ledger خود به هم‌دیگر تبدیل کنید. کاربران در این روش نه تنها هزینه‌های اضافی پرداخت نمی‌کنند، بلکه از ریسک‌های مربوط به طرف مقابل، قرارداد و واسطه‌ها نیز خارج می‌شوند. با استفاده از پروژه Liquality کاربران می‌توانند اتریوم و بیت‌کوین خود را بدون واسطه به هم تبدیل کرده و یا در شرایط بازار نزولی آنها را به استیبل‌کوین ( رمز ارز با قیمت ثابت) DAI تبدیل کنند. استفاده از صرافی‌ها به هر نحوی خطراتی دارد که Liquality آنها را برای شما به حداقل می‌رساند.

در ادامه‌ی مقاله، مختصری در رابطه با شیوه عملکردی Liquality و چیستی Atomic Swap با هم صحبت خواهیم کرد و در انتها روش استفاده از Liquality برای تبدیل ارزهایتان بدون نیاز به صرافی را آموزش خواهیم داد.

Atomic Swaps چیست؟

اگر ما درک درستی از پتانسیل‌های شبکه‌های پولی برنامه نویسی شده و فرد به فرد داشته باشیم، حذف واسطه‌ها به هر شکلی بسیار حیاتی به نظر خواهد رسید. خوشبختانه ساتوشی ساختار مناسب را معرفی کرده است.

“تراکنش‌هایی که از نظر محاسباتی برگشتشان غیر ممکن باشد فروشنده‌ها را از عدم کلاه‌برداری مطمئن خواهد کرد. مکانیزم‌های روتین سپرده‌گذاری escrow نیز خریداران را محافظت می‌کند.”

در واقع Atomic Swaps کاربردی از تراکنش‌های غیر قابل برگشت و مکانیزم‌های سپرده‌گذاری یا escrow است. با اَتمیک سوَپس افراد می‌توانند رمز ارزها را به هم تبدیل کنند بدون اینکه به فرد طرف معامله اعتماد داشته و یا به واسطه‌ای (مثل انواع صرافی‌ها) نیاز داشته باشند.

Atomic Swaps چگونه کار می‌کند؟

مسئله اَتمیک سوَپس زمانی آغاز می‌شود که آلیس و باب بخواهند کوین‌های خود را با یکدیگر معاوضه کنند بدون اینکه به نهاد واسطی اعتماد داشته باشند. راه حل ساده این است که آلیس موجودی خود را برای باب ارسال کند و بعد منتظر بماند که باب موجودی او را دریافت کرده و سپس موجودی خود را برای آلیس ارسال نماید! در این حالت باب می‌تواند به قرارداد پایبند نباشد، موجودی آلیس را گرفته و چیزی برای او ارسال نکند.

 راه حل بهتر این است که آلیس و باب پول‌هایشان را به یک سرویس‌دهنده escrow ارسال کنند. خُب، برای کاهش هزینه‌های ناشی از اعتماد به یک سرویس‌دهنده و غلبه بر مشکل قدیمی، باید از مکانیزم سپرده‌گذاری  یا اسکرویی استفاده کرد که مطمئن شد آلیس و یا باب در یک زمان مالک هر دو موجودی نیستند. کاهش هزینه‌های واسطه‌ نتیجه‌ی استفاده از یک مدل تراکنش فرد به فرد برنامه‌ریزی شده از escrow هاست.

در یک تبدیل ساده اتریوم به بیت‌کوین که توسط صرافی‌ها انجام می‌شود، سیستم کاری به شکل زیر است:

تبدیل اتریوم به بیت‌کوین توسط صرافی‌ها

در اینجا هر دو فرد باید موجودی خود را به یک سرویس اسکرو منتقل کنند. زمانی که سرویس‌دهنده کارمزد خود را برداشت کند باقی‌مانده پول آن‌ها را به حساب مورد نظر ارسال می‌کند. اینجا سرویس‌دهنده ریسک مربوط به ارسال و دریافت را از بین می‌برد ولی هزینه واسطه‌گری خود را به هر دو فرد تحمیل می‌کند. حال سوال اینجاست؛ هزینه واسطه‌گری چگونه بر شبکه اعمال می‌شود.

در بدترین سناریو سرویس‌دهنده پول هر دو فرد را دریافت می‌کند و وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد. این رایج‌ترین نوع هزینه در فضای رمز ارزهاست. در کنار این تجمیع سپرده‌گذاری در صرافی‌ها، کنترل بازار را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهد.

خوشبختانه معرفی برنامه‌هایی چون اسکرو این امکان را فراهم آورده است که با حداقل رساندن هزینه‌های واسطه، به طور خودکار تراکنش‌ها همانطور که طراحی شده‌اند، انجام شوند. مفهومی که این امکان را فراهم می‌کند atomicity نام دارد. اتمیسیتی از طبیعت باینریِ یا هیچ یا همه استفاده می‌کند و هدفش اجرای موفق پرداخت‌هاست. در واقع اهمیت اتمیسیتی در انجام دادن کاری است که پیش از این واسطه‌ها انجام می‌دادند. اتمیسیتی دو کار برای ما انجام می‌دهد:

 • فرستادن پول به اهداف تعیین‌شده تحت شرایط خاص
 • برگشت پول به اهداف در یک بازه زمانی از‌ پیش تعیین‌شده

شماتیکی از نحوه کار اتمیک سوَپس شکل بالا شماتیکی از نحوه کار اتمیک سوَپس است زمانی که هر دو فرد یک سیستم اسکرو را برای تعامل انتخاب کرده باشند. مهم در اینجا طراحی اسکروهاست که وقتی از دریافت موجودی‌ها مطمئن شدند، اقدام به ارسال آنها به اهداف کنند.

در بدترین سناریو فرد A موجودی خود را به اسکرو منتقل می‌کند و فرد B این کار را انجام نمی‌دهد، در این حالت بعد از یک بازه زمانی از پیش تعیین‌شده فرد A موجودی خود را دوباره دریافت می‌کند.( شکل زیر)

 تبدیل ارزها به وسیله اتمیسیتی

در واقع اتمیک سوَپ (یا همان تبدیل ارزها به وسیله اتمیسیتی) با استفاده از مکانیزم‌های اسکرو امکان تراکنش بین دو یا چند نفر را در فضای رمز ارزها فراهم می‌آورند و نیاز سنتی به اعتماد به واسطه‌ها را حذف می‌کنند.

دسترسی به رابط Liquality Atomic Swap

کاربران حتی نیازی به اعتماد به توسعه‌دهنده‌ها و مشارکت‌کنندگان در Liquality ندارند. کد اصلی پروژه متن باز است تا کاربران بتوانند بخوبی آن را مطالعه کنند. آنها حتی می‌توانند با دانلود و اجرای رابط Atomic Swap از امنیت بالاتر امور مالی خود مطمئن شوند. برای اینکار ابتدا باید:

 • به لینک Github پروژه مراجعه کرده و پکیج مناسب را دانلود کنید( dmg. برای مک، Appimage. برای لینوکس و exe. برای ویندوز).
 • برنامه را باز کنید (ممکن است نیاز باشد با کلیک راست برنامه مناسب برای باز کردن را انتخاب کنید).

بازکردن برنامه در گیتهاب

 

 • مدتی صبر کنید تا لانچر Liquality آخرین کدها را دانلود کند.

دانلود لانچر لیکوئالیتی

 • بعد از اتمام دانلود کدها، پیامی دریافت خواهید کرد در رابطه با جواز ادامه استفاده از برنامه، هر دو را تایید کنید.

جواز ادامه استفاده از برنامه

 • در انتهای این مرحله پیام زیر را نیز تایید کنید.

تایید استفاده از نودها

 • برای استفاده از جریان اصلی اتمیک سوپ atomic swaps نیاز خواهید داشت که ساختار رابط کاربری را به‌روز‌رسانی کنید.

بروز رسانی رابط کاربری

 • اکنون رابط را باز کنید و مطمئن شوید که آخرین ورژن نرم‌افزار را استفاده می‌کنید. (۰۰f2705035c085ed6fdc7d0ad8f0fe824958deb94+0.2.10)
 • همه چیز برای تبدیل امن رمز ارزهای شما آماده است! لذت ببرید.

اگر به تیم توسعه‌دهنده اطمینان دارید و با اولویت‌های امنیتی شما سازگار است می‌توانید تمام مطالب بالا را فراموش کرده و نسخه برنامه تحت وب را از این لینک دانلود کنید.

در پایان سال ۲۰۱۸ تیم Liquality چالشی را با نام Swap Challenge راه‌اندازی کردند که در آن از توسعه‌دهنده‌های جریان اصلی بیت‌کوین خواسته شد که در اجرای هرچه بهتر نسخه cross-chain اتمیک سوَپ مشارکت کرده و نظرات اصلاحی خود را ارسال کنند. نتیجه شگفت‌انگیز بود و به آنها کمک کرد تا از کاربرد برنامه خود مطمئن شده و ایرادات احتمالی را بر‌طرف کنند.

در واقع نظرات حرفه‌ای‌ترین توسعه‌دهنده‌ها مد نظر قرار گرفت تا یک سیستم بی‌خطر به عنوان جایگزین صرافی‌های موجود معرفی شود. اتمیک سوَپ، زمان توابع هش و قراردادهای قفل شده ساختار اصلی این سیستم بدون نیاز به اعتماد و فرد به فرد برای تبدیل رمز ارزهاست.

با اختلاف زیاد این یکی از بهترین مبدل‌های رمز ارزها به همدیگر است. به راحتی می‌توان دید که این سرویس‌ها جایگزین صرافی‌هایی نظیر LocalBitCoins.com می‌شوند. امنیت و کارایی در این سیستم بی‌نظیر است. حتی بهتر و سریعتر از پلت‌فرم‌های فرد به فردی نظیر Shapeshift.

بهبودهای زیر در طی ماه‌ها مشکلات کاربران Liquality را به حداقل رسانده است.

 • ایجاد امکان ارسال و دریافت از یک دستگاه Ledger
 • پشتیبانی از استیبل‌کوین DAI ( رمز ارز با قیمت ثابت)
 • بهبود عملکرد برنامه در صورت بسته شدن اتفاقی با استفاده از لینک پشتیبان
 • انتشار مطالب آموزشی در رابطه با اتمیک سوَپ و قرار‌دادهای رمز‌نگاری شده مدت‌دار

در ماه‌های آینده کاربران می‌توانند انتظارات زیر را محقق شده ببینند.

 • تبدیل اتومات بدون نیاز به وارد کردن دستی اطلاعات
 • انتشار اطلاعات تکنیکی بیشتر
 • راهنما و پشتیبان شبانه‌روزی برای رابط تبدیل اتمیک
 • پشتیبانی از لایت‌کوین و ارزهای متمرکز بر حریم خصوصی
 • حمایت از Segwit
https://coiniran.com/?p=36438
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x