حمید خادمی (نویسنده مهمان) | 2020.03.14

تولد دوباره ico ها با مفهوم icto

آيا تاکنون چيزی درباره ico شنيده‌ايد؟ اگر تازه وارد دنيای رمز ارزها شده‌اید و درحال آشنایی با مفاهيمی مانند استخراج  و تريد هستید، شاید از ico کمتر شنيده باشيد. ico مخفف واژه initial coin offering به معنی عرضه اوليه کوين است. در دنيای رمز ارزها يکی از پربازده‌ترين روش‌های سرمايه‌گذاری در جهان در بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، شرکت در يک ico بود.

بسياری از ico ها با بازده چند‌ صد برابری در چند ماه، توجه جهان را به خود جلب کرده بودند. به‌عنوان مثال اتريوم در سال ۲۰۱۴ با قيمت عرضه اوليه سی سنت در ico به فروش رفت، در سال ۲۰۱۵ وارد بازار شد و تا سال ۲۰۱۷ به ۱۴۰۰ دلار هم رسيد که رشدی  تقريبا ۵ هزار برابری نسبت به قيمت اوليه آن در فروش عمومی بود.

تصوير زير بازده رکوردداران ico در چند سال اخير را به نقل از سايت icostate نشان می‌دهد.

سرمايه‌گذاران در ico  هميشه در کمترين قيمت، يک توکن يا کوين را پيش‌خريد می‌کردند و سپس با رشد بسيار بالای آن در مارکت سود فراوانی می‌بردند.

چه بر سر بازار گرم ico ها آمد؟

اين روند تا اواخر ۲۰۱۷ و اوايل ۲۰۱۸ ادامه داشت اما هميشگی نبود. با به وجود آمدن صدها ico و توکن اسکم و کلاهبرداری، کم کم اعتماد بازار برای سرمايه‌گذاری در پروژه‌های بی‌ارزشی که به اسم ايجاد جهان توکنیزه ميليون‌ها دلار به جيب می‌زدند و فراری می‌شدند از دست رفت و با آگاه شدن مردم شاهد دوران افول عرضه اولیه‌ها در مارکت رمز ارزها شديم و درنهایت حباب ico ها ترکيد.

پس از يک شوخی بی‌مزه توسط  مدير يک استارت آپ بلاک‌چينی به‌ نام savedroid تمام کسانی که در رويای ميلياردر شدن يک‌شبه با ico بودند بيدار شدند و به بی‌قانونی بازار ico ها پی بردند. اين اتفاق در اوايل  ۲۰۱۸ پس از جمع‌آوری ۵۰ ميليون دلار توسط اين ico افتاد و مدير آن با ارسال توييتی در لب ساحل اعلام کرد  «ممنونم دوستان! تمام شد، من رفتم.»

البته پس از يک هفته نگرانی و اضطراب بالاخره اين شخص اعلام کرد که اين توييت یک شوخی بوده که نشان دهد کلاهبرداری در زمينه پيش‌فروش توکن چقدر ساده است. ولی اين بزرگ‌ترين خبر ۲۰۱۸ نبود. پروژه pincoin token در سال ۲۰۱۸ با جمع‌آوری ۶۶۰ ميليون دلار رکورد‌دار فروش يک ico اسکم شناخته شد و اين پروژه اعتماد کل بازار را از ico ها سلب کرد.

با اين همه اسکم و نیز  توييت مدیر savedroid، جامعه کريپتو از بی‌قانونی عرضه پيش‌فروش توکن واقعا در بهت فرو رفت و نياز به نظارت بيشتر حس شد. پس از آن سرمايه‌ها برای مدتی طولانی از ico ها خارج شد به طوری که حجم مارکت ico از ۶ ميليارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۱۰۰ ميليون دلار در اواسط ۲۰۱۸ رسيد.

پس از اين ريزش توکن‌ها و ico ها، با ايجاد مفهوم جديدی توسط بايننس به نام ieo  با عرضه اوليه توسط صرافی، که در آن توکن bittorrent پيش‌فروش شد دوباره اعتماد سرمایه‌گذاران به عرضه اوليه‌ها به دلیل اعتباری که بعضی صرافی‌ها داشتند جلب شد و با سود خوبی که شرکت‌کنندگان در اين ieo به دست آوردند تقاضا افزايش يافت و ده‌ها عرضه در بازه زمانی کوتاهی در بايننس و سایر اکسچنج‌ها انجام شد. به عنوان مثال قيمت btt در عرضه اولیه، ۳ ساتوشی و در اولين تريد در بايننس ۱۱ ساتوشی و دو روز بعد از اضافه شدن به فهرست اکسچنج، به ۴۰ ساتوشی رسيد. اما همچنان عدم وجود قوانين جهت متضرر نشدن سرمايه‌گذاران بلند‌مدت يک ارز، ناشی از آزاد شدن تدریجی توکن‌های آن ارز، حس می‌شد. اين مشکل با ايجاد يک شيوه جديد در عرضه توکن در بازار به نام icto (initial convertible token offering) در حال رفع شدن است.

Icto چيست و چگونه ريسک ico را کم می‌کند؟

Icto مخفف “Initial Convertible Token Offering”  به معنی عرضه اوليه کوين قابل تبديل است. در اينجا منظور از convertible قابل تبديل بودن به يک پشتوانه جهت متضرر نشدن است.

در عرضه به سبک icto، به ازای سرمايه‌گذاری و خريد ارز مربوطه توسط سرمایه‌گذار، با پشتوانه يک دارايی باثبات مثلا استيبل کوين، تتر، دلار، طلا و … در صورت ريزش قيمت در مرحله فروش، به سرمایه‌گذار تضمين بازگشت داده می‌شود و هر زمانی که سرمايه‌گذار توکن‌های خريداری شده را برای پلتفرم ارسال کند، برابر با قيمت خريد آن درicto به آن شخص تتر يا ارز با‌ثبات ديگری داده می‌شود. اين فرايند به وسيله قرار‌داد هوشمند انجام می‌شود.

اولين پلتفرمی که icto را به عنوان روشی جهت تامين سرمايه انتخاب کرده، finnexus نام دارد. اين پلتفرم دو توکن fnx و um1s را ایجاد کرده که توکن fnx به عنوان توکن کاربردی و um1s به عنوان يک استيبل‌کوين به قيمت يک دلار است  و هر 10fnx تا 3 ماه پس از icto قابليت تبديل به يک واحد um1s را دارد و پس از این مدت بدون پشتوانه خواهد شد.

اين امر باعث پايه‌ی قيمتی ۰.۱ دلاری برای هر fnx درطی سه ماه اولِ عرضه می‌شود و ريسک سرمايه‌گذاری را کاهش می‌دهد. اين پروژه بعد از دوره‌ی سه ماهه با کاهش عرضه توکن به روش زير، سعی در بالا بردن قيمت دارد.

توکن um1s با بازده سود ساليانه ۱۰ درصد، سرمايه‌گذاران را به تبديل fnx به um1s و سوزاندن  توکن‌های fnx تشويق می‌کند تا به مرور باعث ايجاد رشد قيمت fnx  به خاطر کم شدن ارایه توکن شود. در اين فرايند به کساني که زود‌تر اقدام به تبديل توکن‌های خود به um1s کنند درصد سود ماهيانه بيشتری تعلق می‌گيرد تا انگيزه جهت تبديل در روزهای اول بالاتر رود.

تصوير زير نمای کلی از اين فرايند را نشان می‌دهد.

پلتفرم finnexus يک پلتفرم مالی بلاکچينی يا همان defi است که در بستر wanchain با هدف ايجاد پلی ارتباطی بين پلتفرم‌های مالی جهان واقعی و بلاکچين به وجود آمده است.

اين پروژه همچنين قصد دارد با ايجاد چندين زنجيره جانبی، توانايی ساختن توکن‌هايی در بستر بلاکچين xrp را برای کاربران فراهم کند و به‌ وسيله کراس‌چين‌ها قابليت تبادل اين توکن‌ها را با wanchain و fnx فراهم کند. شروع پيش‌فروش اين توکن در اواخر مارچ ۲۰۲۰ خواهد بود.

بسياری از تحليل‌گران معتقدند درصورت موفقيت اين شيوه‌ی برگذاری پيش‌فروش، ما شاهد تولد مجدد دوران ico ها به دليل ريسک کم و توانايی سود‌مندی بالای آنها خواهيم بود .

نتيجه گيری

پس از مدت‌ها تقلای بازار ico ها جهت جذب سرمايه و عدم اعتماد سرمايه‌گذاران به اين بخش، به نظر می‌رسد بالاخره راه چاره کسب اين اعتماد، با ساختن يک پشتوانه جهت بازگشت سرمايه در روزهای اوليه عرضه، پيدا شده است.

شروع اين راه که آن را icto  می‌نامند به وسيله پلتفرم finnexus خواهد بود و جامعه رمز ارزها منتظر ديدن برآيند اين روش جهت گرفتن بازخورد از آن هستند. درصورتی که بازده، خوب و قابل قبول باشد فصل جديدی از عرضه اولی‌ها با توکن‌های قابل تبديل به پشتوانه کم‌ريسک را در آينده، به‌جای روش‌های کنونی برگذاری عرضه اوليه‌های دنيای رمز ارزها خواهيم ديد.

توجه: لازم به ذکر است که اين مقاله جنبه آموزشی دارد و به هيچ عنوان يک پيشنهاد سرمايه گذاری محسوب نمی‌شود.

Source 1, 2, 3,4