بحث آزاد

مروری بر لجر نانو ایکس – کیف پول سخت افزاری محبوب

چه کسی باید یک لجر نانو ایکس بخرد:

 • سرمایه گذاران رمزارز که به دنبال یک کیف پول چند امضایی هستند
 • سرمایه گذارانی که سکه های زیادی دارند
 • معامله گران رمزارز که مکرراً معامله می کنند

مزیت های کیف پول های سخت افزاری:

هدف یک کیف پول سخت افزاری ذخیره سکه به صورت ذخیره سرد است. با استفاده از روش ذخیره سرد سکه های خود را در یک کیف پول که رمزهای اختصاصی آن در ابزار که به اینترنت وصل می شود قرار ندارد، بنابراین در معرض ریسک هک شدن اطلاعات نخواهید بود.

در گذشته، از کیف پول کاغذی بدین منظور استفاده می شد، اما این روش در حال حاضر ایده آل نیست. در عوض از کیف پول سخت افزاری به عنوان روش ایده آل ذخیره سرد برای رمزارزها استفاده می شود. خوشبختانه، استفاده از آنها ساده بوده و گران نیستند و نسبت به کیف پول کاغذی قابل اطمینان تر هستند.

مختصری راجع به کیف پول لجر نانو ایکس:

نانو ایکس یک کیف پول سخت افزاری است که از رمزارزهای مختلفی پشتیبانی می کند و جدیدترین نسخه کیف پول های کوچک جیبی HD می باشد. این نسخه در واقع در ادامه لجر نانو اس که در سال 2016 ارائه شد بوجود آمد.

کیف پول های نانو از بیش از 1150 رمزارز پشتیبانی می کنند. این سطح از پشتیبانی منجر به افزایش امنیت و انعطاف پذیری شده است و همچنین بکاپ گیری از کیف پول هایی که دارای قابلیت HD (Hierarchical Deterministic) می باشند را ساده کرده است. نانو ایکس بخاطر ایجاد و ذخیره آفلاین رمزهای خصوصی یک ذخیره سرد محسوب می شود. این کیف پول می تواند با کیف پول های واسطه ای دیگر یکپارچه شود تا بتواند از توکن های ERC-20 پشتیبانی کند.

با انتشار لجر نانو ایکس، این کیف پول با پشتیبانی از چندین ویژگی جدید توانست نمونه پرچمدار در نظر گرفته شود. این ویژگی ها شامل اسکرین بزرگ و بلوتوث است که در نسخه لجر نانو اس وجود نداشت.

پیشینه لجر:

لجر در سال 2014 به عنوان یک شرکت رقیب Satoshi Labs که به تولید کیف پول سخت افزاری ترزور می پرداخت محسوب شد. لجر ادعا می کند که بیش از 1,500,000 کیف پول سخت افزاری را در بین 165 کشور فروخته است.

متخصصان لجر، مثل  Eric Larchevêque و CTO Nicolas Bacca در جامعه رمزارز به شدت در توئیتر و ردیت فعال هستند و در مورد سؤالات در زمینه امنیت این کیف پول پاسخگو هستند.

قیمت لجر نانو ایکس

لجر نانو اس در حال حاضر به قیمت 59 دلار فروخته می شود و نانو ایکس اندکی از آن گرانتر است. اگر جدیدترین سخت افزار را بخواهید باید 119 دلار بپردازید. همچنین این قیمت شامل هزینه انتقال به اغلب کشورها است.

سؤال این است که آیا قیمت بالا در مقابل اضافه کردن فیچرهای اضافی ارزش دارد؟

نانو ایکس در مقابل نانو اس:

Source

لجر نانو ایکس دارای ویژگی هایی است که لجر نانو اس فاقد آن است.

 • نانو اس می تواند فقط از 4 تا 5 اپ نگهداری کند ولی هارد درایو نانو ایکس می تواند 100 اپ به طور همزمان پشتیبانی کند.
 • نانو اس از بلوتوث پشتیبانی نمی کند اما نانو ایکس این قابلیت را دارد.
 • دکمه های نانو ایکس ارگونومیک هستند.
 • شاسی نانو ایکس قویتر است.

مزیت ویژه لجر نانو ایکس افزایش ظرفیت هارد درایو است، که منجر به افزایش ذخیره اپ از 5 تا به بیش از 100 مورد شده است.

مزیت ویژه لجر نانو ایکس

نانو ایکس سنگین تر و سخت تر است. علاوه بر ویژگی اتصال از طریق بلوتوث می تواند از کابل USB برای اتصال استفاده کند. نانو اس از طرف دیگر، شما را کاملاً از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل می کند، بنابراین امکان انجام معاملات در موبایل وجود ندارد. البته اگر شما با استفاده از نانو ایکس در مسیرتان معامله می کنید می توانید از موبایل (با داشتن اپ Ledger Live) استفاده کنید که سبک تر بوده و اتصالات کمتری دارد.

قابل ذکر است که، با داشتن قابلیت بلوتوث در معرض ریسک هایی قرار می گیرد. کاربران نانو ایکس باید از این ریسک آگاه باشند و قبل از انتخاب آن این موضوع را در نظر داشته باشند.

کاربران ممکن است با شنیدن اینکه لجر مسئولیت این ادعاها را بر عهده داشته است آرام شوند و همچنین این اطمینان را بدست بیاورند که با معماری امن نانو ایکس هیچ مسئله ای پیش نخواهد آمد. البته می توان در صورت تمایل از کابل USB-C استفاده کرد.

بسته بندی لجر نانو ایکس

کنترل و مدیریت رمزارز به لحاظ بار روانی بسیار سنگین است، بنابراین استفاده از یک ابزاری که بدرستی بسته بندی شده به شما احساس امنیت بیشتری می دهد. باید اطمینان داشته باشید که هیچ شخصی ابزار شما را دستکاری نکرده است. مثل نانو اس، جعبه در داخل یک پلاستیک قرار دارد و دارای برند پرینت شده واضحی می باشد. هیچ استیکر امنیتی وجود ندارد زیرا ابزار هر بار پس از وصل شدن به نرم افزار مخصوص از نظر اصالت بررسی می شود.

سبته بندی لجر نانو ایکس

به یاد داشته باشید، هیچ گاه یک ابزار کیف پول سخت افزاری از هر نوعی را غیر از تولید کننده و یا فروشنده رسمی نخرید.

بسته بتدی لجر نانو ایکس

جعبه شامل موارد زیر است:

 • لجر نانو ایکس
 • کابل USB-C
 • گردن آویز و جاسوئیچی
 • استیکرهای لجر
 • کارت بکاپ و اطلاعات

بسته بندی مقداری شکیل تر از نانو ایکس است.

بسته بتدی لجر نانو ایکس

کابل USB-C کوتاه تر و نایلون بافته شده است، هر دو این تغییرات در جهت بهبود آن نسبت به مدل نانو اس است. دارای سه کارت بکاپ برای عبارت سید شما می باشد که باید مطابق با دستورالعمل های مربوطه تنظیمات را انجام دهید.

ساختار لجر نانو ایکس:

نانو ایکس دارای ویژگی های قوی نسبت به نمونه پیشین خود یعنی نانو اس است. هر دو ابزار دارای دکمه های تأیید ویژگی ها هستند، اگرچه نانو ایکس دارای دکمه های ارگونومیک تر است. همچنین صدای کلیک دلنشین تری است. این ها برای استفاده از اسکرین ابزار، تأیید و امضای معاملات به کار می روند.

شاسی شبیه به نانو اس است، اگرچه، دارای مواد تشکیل دهنده بادوام تر و چیدمان متفاوتی است. احتمال شکستن نانو ایکس در مواقع قرار گرفتن در محیط نامناسب کمتر است.

ساختار لجر نانو ایکس:

امنیت لجر نانو ایکس

لجر از پیشگامان توسعه ابزارهای صنعتی  با امنیت بالا است. به دلایل زیر می توان این ادعا را داشت:

 • CC EAL5+ Secure Element

تنها ابزارهای لجر دارای گواهینامه امنیت سایبری ANSSI هستند. نانو ایکس و نانو اس هر دو دارای ویژگی secure element هستند. چیپی که در زیر می بینید از سری چیپ هایی است که در نانو ایکس وجود دارد:

امنیت لجر نانو ایکس

این چیپ دارای گواهینامه CC EAL5+ می باشد و سیستم عامل BOLOS لجر را اجرا می کند.

براساس لجر:

“یک المان ایمن یک چیپ ایمن است که به صورت داخلی قرار گرفته و در برابر بسیاری از حمله ها مقابله می کند. این نوع از چیپ ها در برابر دستکاری مقاوم هستند و از ابزار شما در مقابل طیف گسترده ای از حملات محافظت می کنند.”

این چیپ های ایمن با داشتن  روش ذخیره رمز متفاوت از سایر کیف پول های سخت افزاری خود را متمایز می کنند.

 • پین کد:

اولین باری که نانو ایکس را روشن می کنید، باید یک پین کد 8 رقمی تنظیم کنید. این پین کد شبیه به استفاده از یک کارت در ATM است، به منظور دسترسی و کار با ابزار به آن نیاز خواهید داشت. این پین کد اولین سد حفاظتی ابزار است بنابراین در مورد آن بی دقتی نکنید.

نکته قابل اطمینان در مورد پین کد این است که ابزار خود را پس از هر 4 بار ورود اشتباه پین پاک می کند. بنابراین، هیچ شخصی نمی تواند به ابزار شما دسترسی داشته باشد.

 • بکاپ از طریق سید ریکاوری BIP39:

هر دو لجر نانو ایکس و نانو اس یک روش بکاپ کیف پول سخت افزاری با استفاده از استاندارد BIP39

مهیا کرده اند. حقیقت این است که می توانید رمزهای اختصاصی خود را به فرمت قابل به خاطر سپردن تبدیل کنید. که به صورت یک عبارت 24 کلمه ای قابل خواندن می باشد. اگر لجر شما مفقود، دزدیده شد و یا پین خود را از دست دادید می توانید کیف پول خود را بازیابی کنید. حتی تا جائیکه استاندارد BIP39 اجازه دهد می توان آن را در یک کیف پول غیر لجری بازیابی کنید. بسادگی عبارت 24 کلمه ای را به ترتیب وارد کنید و دوباره به کیف پول خود دسترسی خواهید داشت.

لجر دارای 3 برگه ریکاوری است تا سید ریکاوری شما را در زمان انجام تنظیمات ثبت کند.

کیف پول سخت افزاری لجر

اگرچه، این روش یک روش حداقلی یا یک بکاپ موقت برای عبارت سید کیف پول می باشد. کاغذ در خطر  نابودی یا تحریف قرار دارد. خطر سیل یا آتش به صورت چشم گیری کاهش می یابد وقتی عبارت سید به یک Billfodl سپرده شود. می توانید شب ها راحت بخوابید زیرا استیل ضد زنگ از عبارت سید شما در مقابل خطرات محافظت می کند.

لجر نانو ایکس

پیش از اختراع Billfodl، یک سرمایه گذار بد شانس 1,000,000 بیت کوین را در یک سیل از دست داد، با اینکه آن را در یک محفظه ضد حریق قرار داده بود. بنابراین، می توان گفت کاغذ برای محافظت از سید شما غیرقابل پذیرش است.

 • پشتیبانی از Passphrase:

لجر نانو ایکس حال شامل Passphrase است که به آن ” 25th word protection ” نیز گفته می شود. ویژگی Passphrase یک کلمه اضافی به عبارت سید اضافه می کند. این عمل به عنوان یک محافظت نهائی در زمان هایی است که یک شخص به اطلاعات بکاپ شما دسترسی یافته می باشد.

اهمیت آن را در زیر می بینید:

 1. ممکن است بخواهید امنیت عبارت ریکاوری خود را صرف نظر از امنیت عبارت سید خود افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید که هر شخصی با داشتن سید 24 کلمه ای شما می تواند به کیف پول شما دسترسی بیابد. Passphrase مثل یک پین برای عبارت می باشد (به جای اینکه فقط برای لجر باشد).

 1. دلیل دیگر ایجاد یک اکانت دامی (dummy account) با سرمایه کوچک در ابزار شما می باشد. یک اکانت دامی به عنوان محافظی بر علیه حمله Five Dollar Wrench Attack می باشد.

ولت سخت افزاری لجر

در این سناریو، می توانید انکار کنید که تعداد زیادی سکه دارید و حمله کننده نشانه های کافی می یابد که شما سکه دیگری ندارید.

 • ویژگی چند-امضائی در نانو ایکس:

اگرچه ممکن است انگیزه چنین کاری را خیلی زود داشته باشید، لازم است بدانید که این گزینه را دارید که معاملات را با بیش از یک کیف پول سخت افزاری امضاء کنید.

این روش از شما در زمانیکه تمام سدهای محافظتی پیشین شکست بخورد حمایت می کند. در این مورد، حتی اگر شخصی کنترل کیف پول شما را در دست داشته باشد، نمی تواند بدون داشتن ابزار سخت افزاری چند-امضایی شما سرمایه شما را بدزدد.

ولت نانو X

یک لجر نانو ایکس می تواند به عنوان یکی از چند ابزار در تنظیمات چند-امضائی مورد استفاده قرار بگیرد. این ویژگی انگیزه استفاده از لجر نسبت به سایر ابزارهای رقیب آن را افزایش می دهد.

برای ذخیره سرد بسیار حساس، چند-امضائی امنیت بالایی را ایجاد می کند.

بهتر از همه، نیازی ندارید که از سایر ابزارهای لجر در تنظیمات ویژگی چند-امضائی استفاده کنید.

لجر به شما اجازه می دهد تا از سخت افزارهای تولید شده استفاده کنید، که از شما در برابر ریسک زنجیره تأمین محافظت می کند.

فعالسازی ابزار از طریق Ledger Live:

به منظور فعالسازی و مدیریت اپ ها در نانو ایکس، باید در ابتدا نرم افزار Ledger Live را در کامپیوتر یا موبایلتان نصب کنید. این اپ یک آپگرید نسبت به روش اولیه لجر با استفاده از Chrome plugin ها می باشد. پس از نصب Ledger Live، یک passcode باید ایجاد شود و سید ریکاوری شما به شما ارائه می شود. این فرآیند قبل از نصب هر اپ دیگر یا انجام هر معامله باید تأیید شود و اجرای آن دارای اهمیت بالایی است. در این مرحله دقت کافی داشته باشید اینجا جائی است که بحث استفاده از یک Billfodl پیش می آید. درحالیکه سه برگه ریکاوری در نظر گرفته شده است، باید به عنوان بکاپ موقت روی آن حساب کنید.

به منظور امنیت عبارت ریکاوری، باید از یکی از محصولات Billfodl استفاده کنید. ممکن است برای برگه های اتفاقات بدی رخ دهد. بنابراین، بهتر است از ابزارهایی که برای پیشگیری از حوادث تولید شده اند و از جنس استیل ضدزنگ می باشند استفاده کنید.

بازیابی یک کیف پول با استفاده از کلمات سید:

این مرحله جزء مراحل تنظیمات کیف پول نیست. فقط نیاز دارید این کار را در مواقع بحرانی که نانو ایکس گم یا دزدیده شد و یا برای همیشه از دست رفت استفاده کنید. خوشبختانه، بازیابی نانو ایکس کار بسیار ساده ای است. پس از وارد کردن کاراکترها، صفحه نمایش حروف را حذف می کند، درنتیجه لغت وارد شده با لغت حاصل از BIP39 متفاوت خواهد بود.

از آنجائیکه چهار حرف اول مرتبط به داده سید است، انتخاب ها محدود خواهد بود و تأیید ساده تر می شود.

.ولت لجر نانو ایکس

تأیید اینکه ابزار دارای اصالت است:

در اینجا ایده خوبی است که به بررسی اصالت نانو ایکس بپردازیم. این ویژگی است که از نرم افزار Ledger Live استفاده می کند و در هر زمانی می توان از آن استفاده کرد.

ولت سخت افزاری Ledger

اضافه کردن اپ های ابزار و اکانت ها به لجر نانو ایکس

با استفاده از ویژگی مدیریت در Ledger Live، می توانید هر اپی که بخواهید را نصب کنید.

تعداد اپ هایی که می توان همزمان در نانو ایکس نصب کرد قابل توجه است.

کیف پول سرد لجر نانو X

کیف پول ها و اکانت ها فقط می توانند پس از نصب اپ خاص برای آن رمزارز به خصوص نصب شوند. فرآیند نصب بسیار ساده است و در زمان کوتاهی انجام می شود.

محدودیت اصلی نانو اس توانایی آن در ذخیره 4 یا 5 اپ همزمان بود. نانو ایکس این محدودیت را ندارد و می توانید بیش از 100 اپ همزمان داشته باشید.

کیف پول Ledger

می توانید تنظیمات اکانت، پرتفولیوی، توابع ارسال/دریافت و مدیریت را در منوی سمت چپLedger Live بیابید. در اینجا می توانید اکانت ها را مدیریت کنید و برای راحتی بیشتر برای آنها اسم انتخاب کنید.

کلد ولت لجر

فرآیند ارجاع به یک آدرس کیف پول به عنوان یک اکانت برای تازه واردها کمک کننده است، اگرچه، ممکن است زمینه تشویق افراد بی تجربه را به استفاده مجدد از آدرس سوق دهد، که بدلایل امنیتی اصلاً توصیه نمی شود.

معاملات در لجر نانو ایکس:

پس از تکمیل تنظیمات مربوط به اپ و کیف پول، آماده ارسال و دریافت سکه هستید. با استفاده از Ledger Live، معاملات به صورت داخلی ایجاد می شوند و در نانو ایکس تأیید می شوند.

معاملات در لجر نانو ایکس

مروری اطلاعات معامله در نانو ایکس انجام و تأیید می شود.

اسکرین جدید به شما اجازه می دهد تا آدرس را در یک خط ببینید و می توانید انتخاب کنیدکدام آیتم مثل مقدار، آدرس مقصد و هزینه برایتان قابل دید باشد، به جای آنکه منتظر بمانید و اسکرل کنید. می توان گفت این ویژگی یک پیشرفت کوچک اما قابل توجه نسبت به نانو اس است.

اطلاعات معامله در نانو ایکس

تأیید آدرس به صورت دستی انجام می شود و پس از آنکه در اسکرین نهائی به صورت دستی هر دو دکمه را بزنید تأیید می شود.

اطلاعات معامله در نانو ایکس

پس از کامل شدن معاملات، می توانید جزئیات را در کلیپبرد کپی کنید و لینک بلاک اکسپلورر نیز در دسترس است. این ابزار پس از یک دوره به عنوان یک ویژگی امنیتی مطرح شد. می توانید ویژگی نرم افزار Ledger Live را که منجر به تایم اوت شدن و ورود مجدد رمز دارد غیرفعال کنید، اگرچه این کار توصیه نمی شود.

مروری بر اکانت و تاریخچه:

در منوی اصلی، Ledger Live معادل موجودی شما را محاسبه می کند. می توانید از بین ارزهای فیات، بیت کوین و یا اتر انتخاب کنید. بالانس به صورت هفتگی، ماهانه و سالیانه نمایش داده می شود. تاریخچه معاملات می تواند به فرمت CSV تبدیل شود همچنین می توانید از فرم حسابداری سکه های خود را به سادگی خروجی بگیرید.

مروری بر اکانت و تاریخچه

ارزهای پشتیبانی شده در لجر نانو ایکس

لجر در حال حاضر از بیش از 1100 سکه پشتیبانی می کند، که شامل سکه های بزرگ و تمام توکن های ERC20 می باشد.

سکه های پشتیبانی شده در لجر نانو ایکس

لجر از بیت کوین، XRP، لایت کوین، اتریوم و سکه های بزرگی شامل:

 • بیت کوین کش
 • EOS
 • استلار
 • لایت کوین
 • تتر
 • ترون
 • کاردانو
 • IOTA
 • سکه بایننس
 • مونرو
 • دش
 • نئو
 • و بیش از 1000 سکه دیگر

OS و پشتیبانی سخت افزاری با لجر نانو ایکس

 • اندروید
 • iOS
 • OS X
 • ویندوز
 • لینوکس
 • ترزور

ویژگی های کلیدی اسکرین نانو:

بدون داشتن اسکرین اختصاصی، یک کیف پول سخت افزاری اساساً در این زمینه حرفی برای گفتن ندارد. داشتن توانایی تأیید معاملات کیف پول شما را از داشتن اتصال مستقیم به اینترنت بی نیاز می کند. یک کیف پول سخت افزاری این کار را بسیار بهتر از نوع خود انجام می دهد. بدون یک اسکرین، مجبور بودید تا آدرس ها و معاملات را از طریق کامپیوتری که به اینترنت وصل بود انجام می دادید. اطلاعات نمایش داده شده نیز قابل اطمینان نیستند زیرا حمله کنندگان همواره به دنبال راهکارهایی برای دزدی سکه های شما هستند. ممکن است یک آدرس را ببینید درحالیکه سکه ها به آدرس دیگری می روند. بنابراین بهترین کار استفاده از یک ابزاری است که به اینترنت وصل نمی شود و در واقع یک کیف پول سخت افزاری است.

استفاده از نانو ایکس خصوصی:

برای استفاده از نانو ایکس در حالت محرمانه و ایمن، چندین گام دیگر باید طی شود.

اول، می توانید تنظیمات ابزار خود را بدون کامپیوتر انجام دهید. این فرآیند بویژه با استفاده از نانو ایکس راحت است زیرا برخلاف نانو اس باتری خود را دارد و به صورت نیم شارژ از جعبه خارج می شود. بعلاوه، می توانید از سرور خصوصی الکتروم با یک لجر به عنوان یک ابزار امضاء استفاده کنید. اگرچه ایمنی از این طریق افزایش می یابد، ولی این آپشن برای استفاده کاربران پیشرفته مناسب است زیرا شما را در معرض سایر ریسک ها قرار می دهد.

همچنین می توانید نود شخصی خود را برای انتشار معاملات داشته باشید بدون آنکه به لجر برای بدست آوردن آن داده ها نیاز داشته باشید.

خلاصه، لجر نانو ایکس نسخه پیشرفته لجر نانو اس است. درحالیکه هر دو به عنوان کیف پول سخت افزاری با کیفیت بالا و به منظور ذخیره سرد شناخته می شوند، نانو ایکس ویژگی های مثبت بیشتری برای معامله گران فعال دارد.

بعلاوه، دکمه ها، صفحه نمایش و گزینه های اتصال ساختار بهتری دارند البته اگر قیمت برای شما مهم نیست. به طور قطع استفاده از این کیف پول منجر به حذف زمان انتظار برای تأیید آدرس یا انتظار برای نمایش اطلاعات می شود که یکی از مزیت های مهم نسخه این کیف پول است.

نانو اس برای افرادیکه قصد نگه داشتن رمزارز برای طولانی مدت را دارند مفید است، درحالیکه نانو ایکس برای معامله گران فعال و کاربران قوی توصیه می شود.

افزایش ویژگی های یاد برده شده منجر به افزایش قیمت این محصول شده است، اما ارزش آن را دارد، البته در نظر داشته باشید که فیچر بلوتوث شما را در معرض ریسک مضاعفی قرار می دهد.

ذخیره رمزها به صورت آفلاین با استفاده از یک کیف پول لجر سخت افزاری و نگهداری سید بکاپ در یک Billfodl استیل ضدزنگ یک راهکار برای حفاظت دو چندان از سکه های شما است. نگهداری عبارت بکاپ در یک محیط قابل اشتعال و یا محیطی که در معرض سیل و دیگر سوانح قرار ندارد یک روش ایمن برای نگهداری ایمن از سرمایه شما است.

مزایا و معایب:

مزایا:

 • یوزر-فرندلی
 • کابل USB-C
 • نمایش توسعه یافته
 • ابزار باید کانتکت باشد
 • پشتیبانی از ویژگی چند امضائی
 • تایم اوت پس از یک دوره عدم فعالیت
 • پشتیبانی از Passphrase
 • توسعه مداوم

معایب:

 • هزینه بالا
 • سورس بسته
 • آدرس تغییر یافته را نمی توان در ابزار تأیید کرد
 • اتصال و عدم اتصال نامشخص در برخی موارد
 • تشویق از استفاده دوباره از یک آدرس
Image by Coinbalina
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا