کیف پول‌ ارز دیجیتال

کیف پولتان را ایمن کنید

امروزه، امنیت در دنیای رمزارز ها به اندازه امنیت در زندگی واقعی دارای اهمیت است. با پیشرفت رمزارز ها در زندگی بشر، امنیت کیف پول های ارز های رمز نگاری شده بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

درست مانند زندگی واقعی، کیف پول شما بایستی امنیت داشته باشد. بیت کوین انتقال ارزش به هر نقطه دلخواه را به شکلی بسیار ساده، ممکن ساخته و به شما اجازه می دهد که پول خود را کنترل کنید. چنین امکاناتی عالی، نگرانیهای امنیتی بزرگی را هم به دنبال دارد. در عین حال، چنانچه از بیت کوین بدرستی استفاده کنید، می تواند سطوح بسیار بالای امنیتی را فراهم کند. همواره بخاطر داشته باشید که به منظور محافظت از پولتان، مسئولیت انجام اقدامات درست بر عهده خود شماست . با ما در کوین ایران همراه باشید.

warningمراقب سرویس های آنلاین باشید

باید مراقب سرویسهای آنلاینی که برای نگهداری از پول شما طراحی شده اند، باشید. در گذشته، بسیاری از صرافی ها و کیف پول های آنلاین مشکلات امنیتی داشتند و سرمایه بسیاری از مشتریان خود را از دست داده اند، ضمن اینکه به خاطر داشته باشید هنوز در دنیای رمز ارزها بیمه ای وجود ندارد که بتوان سرمایه دیجیتالی خودتان را بیمه کنید. اما اگر تصمیم به استفاده از سرویس های آنلاین گرفتید سعی کنید مبلغ بالایی را در آنها نگهداری نکنید و حتما از تصدیق های دو فاکتوری استفاده کنید.

مقادیر کم برای استفاده های روزمره

کیف پول بیت کوینی مانند کیف پول نقد است. اگر مایل نیستید هزاران دلار را در جیب خود نگهداری کنید، شاید بخواهید همان ملاحظات را در مورد کیف پول بیت کوینی خود هم داشته باشید. بطور کلی صلاح آن است که مقدار کمی از بیت کوین ها را برای استفاده روزمره روی کامپیوتر، گوشی تلفن همراه و یا سرور خود نگهداریکرده و بقیه آن را در جای امن تری قرار دهید.

از کیف پول خود نسخه پشتیبان بگیرید

اگر نسخه پشتیبانی که از کیف پولتان تهیه شده، در جای امنی نگهداشته شود، شما را در برابر مشکلات کامپیوتری و خطا های انسانی محافظت می کند. همچنین چنانچه اگر کیف پول را رمزنگاری کرده باشید، خواهید توانست در صورت دزدیده شدن کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه، پول خود را بازیابی کنید.

از تمام کیف پول خود نسخه پشتیبان بگیرید

بعضی کیف پول ها بصورت داخلی، از تعداد زیادی کلید های خصوصی پنهان استفاده می کنند. اگر تنها از کلیدهای خصوصیِ آدرس های بیت کوینی مرئی خود نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید، ممکن است نتوانید به کمک آن، بخش زیادی از موجودی خود را بازیابی کنید.

نسخه های پشتیبان آنلاین را رمز نگاری کنید

هر نسخه ی پشتیبانی که به صورت آنلاین ذخیره شود، بسیار در معرض خطر سرقت خواهد بود. حتی کامپیوتری که به اینترنت وصل می شود، در برابر نرم افزارهای موذی آسیب پذیر است. از همین رو، رمزگذاری نسخه های پشتیبان که در معرض شبکه هستند یک کار امنیتی خوب است. رمزنگاری هر نسخه پشتیبانی که در شبکه باشد، به خودی خود اقدام امنیتی خوبی است.

از چندین مکان امن استفاده کنید

خرابی و شکست در نقاط و مکان های منفرد به لحاظ ایمنی، بسیار بد است. اگر نسخه پشتیبان شما به یک مکان وابسته نباشد، احتمال کمتری دارد که رویدادهای بد مانع از بازیابی کیف پولتان گردند. همچنین شاید استفاده از روش های آفلاین مانند کلید های USB ، کاغذ و سی دی ها نیز مد نظر شما باشد.

نسخه های پشتیبان را بطور منظم تهیه کنید

لازم است با تهیه منظم نسخه پشتیبان از کیف پول خود، اطمینان حاصل کنید که تمامی آخرین تغییرات آدرس های بیت کوین و آدرس های بیت کوینی جدیدی که ساخته اید، در نسخه پشتیبان وجود خواهند داشت. هر چند که بزودی همه ی برنامه های کاربردی از کیف پول هایی استفاده خواهند کرد که تنها به یک بار پشتیبان گیری نیاز داشته باشند.

کیف پولتان را رمزنگاری کنید

رمزنگاری کیف پول در گوشی تلفن همراه به شما اجازه می دهد تا گذر واژه ای برای هر کسی که تلاش می کند وجهی از شما بگیرد، تنظیم شود. اینکار برای کمک به محافظت از شما در برابر دزدان است؛ هر چند که نمی تواند در برابر سخت افزار ها یا نرم افزار های کی لاگر محافظتی بعمل آورد.

هرگز گذرواژه ی خود را فراموش نکنید

اطمینان حاصل کنید که گذرواژه ی خود را فراموش نخواهید کرد در غیر اینصورت پول خود را برای همیشه از دست خواهید داد. بر خلاف بانک ها، گزینه های بازیابی گذرواژه در بیت کوین بسیار محدود است. در حقیقت باید بتوانید حتی اگر سال ها از گذر واژه ی خود استفاده نمی کنید، آنرا بخاطر داشته باشید. اگر شک دارید گذر واژه خود را روی کاغذ بنویسید و آنرا در جایی مطمئن مانند گاوصندوق، نگهداری کنید.

از یک گذرواژه ی قوی استفاده کنید

هر گذر واژه ای که تنها شامل حروف و کلمات قابل تشخیص باشد، بسیار ضعیف بشمار می آید و به آسانی قابل دستیابی است. گذر واژه ی قوی باید شامل حروف، اعداد و علامت های نقطه گذاری بوده و حداقل شانزده کاراکتر طول داشته باشد. امن ترین گذر واژه ها، آن هایی هستند که توسط برنامه هایی که مشخصاً برای این منظور طراحی شده، تولید شده باشند. بخاطر سپردن گذر واژه های قوی معمولاً دشوار تر است بنابراین باید در به یاد سپردن آنها دقت کنید.

کیف پول آفلاین برای ذخیره سازی

یک کیف پول افلاین که ذخیره سازی سرد هم نامیده می شود، بالا ترین سطح ایمنی برای ذخیره سازی است که شامل ذخیره سازی یک کیف پول در یک محیط امن شده که به شبکه متصل نیست، خواهد بود. اگر این کار به درستی انجام شود، محافظت خوبی در برابر آسیب پذیری های کامپیوتری خواهد داشت. استفاده از کیف پول آفلاین به همراه نسخه های پشتیبان و رمز نگاری، اقدامات خوبی بشمار می آید. در اینجا مروری بر برخی از رویکرد ها خواهیم داشت.

امضای آفلاین تراکنش

این رویکرد متضمن داشتن دو کامپیوتر است که بخش هایی از یک کیف پول را به اشتراک گذاشته اند. کامپیوتر اول باید اتصال خود را با همه شبکه ها قطع کند و همان کامپیوتری است که کل کیف پول را در اختیار می گیرد و می تواند تراکنش ها را امضا کند. کامپیوتر دوم به شبکه متصل است و کیف پولی دارد که دیده بانی کرده و فقط می تواند تراکنش های بدون امضا ایجاد کند. به این ترتیب شما می توانید با برداشتن گام های زیر، تراکنش های جدید و امنی داشته باشید.

  1. یک تراکنش جدید در یک کامپیوتر آنلاین بسازید و آن را در یک کلید USB ذخیره کنید.
  2. تراکنش را با یک کامپیوتر آفلاین امضا کنید.
  3. تراکنش امضا شده را با کامپیوتر آنلاین ارسال کنید.

چون کامپیوتری که به شبکه متصل است نمی تواند تراکنش ها را امضا کند، پس در صورت وقوع حمله، نمی توانند هیچ وجهی از آنرا برداشت کنند. می توان از Armory برای امضای تراکنش های آفلاین استفاده کرد.

کیف پولهای سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری بهترین حالت تعادل بین ایمنی بسیار زیاد و آسانی کارکرد است. این کیف ها دستگاه های کوچکی هستند که از بنیاد، برای آن طراحی شده اند که یک کیف پول باشند و نه هیچ چیز دیگر. چون هیچ نرم افزاری نمی تواند روی آنها نصب شود بنابراین در برابر آسیب پذیری های کامپیوتر و دزدی های آنلاین بسیار امن هستند و چون قابلیت پشتیبان گیری دارند، می توانید در صورتی که دستگاه را گم کردید، پول خود را بازیابی کنید.

نرم‌افزارتان را بروز نگه دارید

با استفاده از آخرین نسخه نرم افزار بیت کوین، ثبات و امنیت را بدست می آورید که بسیار مهم هستند. بروز رسانی ها می توانند از مشکلات ناشی از دشواری های مختلف جلوگیری کند، امکانات جدیدی را در بر دارند و به امنیت کیف پولتان کمک می کنند. نصب بروز رسانی ها برای تمام نرم افزار های روی کامپیوتر و یا گوشی تلفن همراه، به منظور ایمنی بیشتر محیط کیف پول شما بسیار مهم است.

چند امضایی برای محافظت در برابر سرقت

بیت کوین یک امکان چند امضایی دارد که در آن، تراکنشها برای اینکه فرستاده شوند باید چندین تاییدیه مستقل داشته باشند. این امکانات برای سازمان ها کاربرد دارد که اجازه دسترسی به خزانه را به اعضا می دهد، ولی برای برداشت باید ۳ تا ۵ نفر از اعضا، تراکنش را امضا کرده باشند. بعضی از کیف پول های تحت وب، کیف پول های چند امضایی هم فراهم کرده اند که به کاربر اجازه می دهد بر پول های خود کنترل داشته باشد و در عین حال از اینکه دزد به یک دستگاه یا سرور منفرد حمله کرده و پول ها را بدزدد، جلوگیری می کند.

درباره پیمان خود بیاندیشید

اگر برنامه ای برای گرفتن نسخه پشتیبان برای همتا های خود و خانواده نداشته باشید، بیت کوین های شما ممکن است برای همیشه از دست بروند. اگر کسی محل کیف پول یا گذر واژه تان را نداند، در صورت فوت شما، هیچ امیدی برای برگرداندن داراییتان وجود ندارد. زمان کوتاهی را به این امور اختصاص دهید تا بتوانید تفاوت شگرفی ایجاد کنید.

 

https://coiniran.com/?p=32
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x