کیف پول‌ ارز دیجیتالمعرفی و بررسی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال

معرفی کیف‌ پول اتمیک (Atomic Wallet)

یکی از مهم‌ترین کارهایی که به هنگام ورود به دنیای رمزارزها باید انجام دهید، انتخاب یک کیف‌پول ارز دیجیتال مناسب است. کیف‌ پول اتمیک یک کیف‌پول نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که از بیش‌از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و با قابلیت‌هایی که دارد، سهولت کار، امنیت و حریم خصوصی را برای کاربران خود فراهم می‌کند. در این مطلب، ابتدا به معرفی اتمیک ولت، ویژگی‌ها، امکانات، مزیت‌ها و معایب آن می‌پردازیم و در ادامه، طریقۀ نصب نسخۀ دسکتاپ و موبایلی آن را توضیح می‌دهیم.

کیف‌ پول اتمیک چیست؟

کیف‌ پول اتمیک (Atomic Wallet) یک کیف‌پول نرم‌افزاری رایگان با نسخۀ موبایل و دسکتاپ است که در سال ۲۰۱۷ با نام سواپ اتمیک (Atomic Swap) توسط کنستانتین گلادیچ (Konstantin Gladych)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت Changelly راه‌اندازی شد. این کیف‌پول از بیش‌از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال (کوین و توکن) پشتیبانی می‌کند و به‌خاطر امن بودن، سرعت بالا، حریم خصوصی و ناشناس بودن معروف شده است. اتمیک والت برای سرمایه‌گذاران جدید و فعلی ارزهای دیجیتال مناسب است. 

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف‌پول‌های رمزارزی در سال ۲۰۲۳ 

مزایا و معایب کیف‌ پول اتمیک

اتمیک والت نیز مانند هر کیف‌پول دیگری، چندین مزیت و تعدادی عیب دارد. در ادامه، مهم‌ترین مزایا و معایب این کیف‌پول را بررسی می‌کنیم.

مزایای اتمیک والت

سازگاری با رابط‌های دسکتاپ و تلفن همراه: کیف‌ پول اتمیک با رابط‌های اصلی ازجمله Windows، MacOS، Android، iOS، Debian، Ubuntu و Fedora سازگار است.

پشتیبانی از انواع دارایی‌های کریپتو: اتمیک والت را می‌توان برای ذخیره‌سازی و مبادلۀ بیش‌ از ۱۰۰۰ رمزارز به‌صورت ناشناس استفاده کرد. در این کیف‌پول امکان مبادله به ۲ روش سواپ (Swap) و اکسچنج (Exchange) وجود دارد.

رابط کاربری ساده: استفاده از کیف‌ پول اتمیک آسان است. به همین دلیل، علاوه بر سرمایه‌گذاران باتجربه، برای سرمایه‌گذاران جدید نیز گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود.

کلیدهای خصوصی رمزگذاری‌شده: برای تأمین امنیت اتمیک والت، کلیدهای خصوصی رمزگذاری و در دستگاه‌های کاربران ذخیره می‌شوند.

معایب اتمیک والت

امکان خرید تعداد محدودی از انواع رمزارزها: اگرچه در کیف‌ پول اتمیک امکان خرید ارزهای دیجیتال با استفاده از کارت‌ بانکی وجود دارد، اما تعداد این رمزارزها محدود است. در واقع، در این کیف‌پول فقط امکان خرید بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، ریپل و بیت کوین کش وجود دارد.

سازگار نبودن با سخت‌افزار: اتمیک والت مانند سایر کیف‌پول‌های نرم‌افزاری، با سخت‌افزار سازگار نیست.

ویژگی‌ها و امکانات اتمیک والت

اتمیک والت یک کیف‌پول غیرمتمرکز است که چندین ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و دارای نسخه‌های دسکتاپ و موبایل است. رابط کاربری آسانی دارد و امکان مدیریت امن و ناشناس دارایی‌های دیجیتال را به سرمایه‌گذاران کریپتو می‌دهد.

این کیف‌پول علاوه بر امکان مبادلۀ رمزارزها به دو روش سواپ (Swap) و اکسچنج (Exchange) یا تبدیل دارایی‌های مبتنی بر کریپتو، به کاربران اجازه می‌دهد از روش‌های مختلفی مانند شرط‌‌بندی (S‌taking) و برنامه‌های برگشت نقدی (Cashback)، پاداش کسب کنند. این پلتفرم دارای پشتیبانی ۷/۲۴ مشتریان از طریق صفحۀ راهنما، چت زنده، ایمیل و سیستم ثبت تیکت است.

تأیید پرداخت در اتمیک والت، به شیوۀ ساده (SPV) انجام می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: امن‌ترین کیف پول‌های NFT در سال ۲۰۲۲

ارزهای پشتیبانی‌شده توسط اتمیک والت

این کیف‌پول از بیش‌از ۱۰۰۰ کوین و توکن پشتیبانی می‌کند؛ ازجمله:

  • بیت کوین (Bitcoin)
  • اتریوم (Ethereum)
  • ریپل (‌XRP)
  • بیت کوین کش (Bitcoin Cash)
  • لایت کوین (Litecoin)

امنیت اتمیک والت

کیف‌پول اتمیک به‌عنوان یک کیف‌پول غیرحضانتی (Non-Custodial)، به کاربران خود اجازه می‌دهد کنترل کاملی بر کلیدهای خصوصی خود داشته باشند. این کلیدهای خصوصی معمولاً رمزگذاری می‌شوند و در دستگاه‌هایشان ذخیره می‌گردند و به کاربران امکان محافظت کامل از دارایی‌های خود را می‌دهند. برای مجاز کردن هرگونه تراکنش، اتمیک والت از کاربران می‌خواهد رمز عبور خود را وارد کنند.

کاربران می‌توانند حساب‌های خود را با یک عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه‌ای (Seed Phrase) بازیابی کنند. این عبارت بازیابی، به هنگام نصب اولیۀ کیف‌پول به‌طور تصادفی ایجاد می‌شود و دراختیار کاربر قرار می‌گیرد.

این پلتفرم درخصوص نحوۀ ایمن کردن کیف‌پول خود منابعی را به کاربران ارائه می‌دهد. یکی از این منابع، به اهمیت دسترسی به کیف‌پول با استفاده از یک شبکۀ خصوصی مجازی (VPN) اشاره می‌کند. VPN یک شبکۀ خصوصی مجازی است که به شما حریم خصوصی و امکان ناشناس بودن می‌دهد.

اتمیک والت تا ژوئن ۲۰۲۳ از اعتبار بالایی به لحاظ امنیتی برخوردار بود، زیرا گزارشی مبنی بر نقض امنیت آن وجود نداشت. اما در ۳ ژوئن ۲۰۲۳، منابع متعددی از حمله به کیف‌پول اتمیک خبر دادند که منجر به خسارات مالی قابل‌توجهی برای بسیاری از قربانیان شد. در این تاریخ هکرهای مرتبط با گروه بدنام لازاروس کره شمالی بیش‌از ۳۵ میلیون دلار از چندین رمزارز کاربران این کیف‌پول را سرقت کردند.

در ۴ ژوئن ۲۰۲۳، حساب رسمی توییتر اتمیک والت اعلام کرد: «کمتر از ۱ درصد از کاربران فعال ماهانۀ ما تحت تأثیر قرار گرفته‌اند» و «تحقیقات امنیتی ادامه دارد».

حریم خصوصی و ناشناس بودن

اتمیک والت پیشگام حریم خصوصی و ناشناس بودن است. فرایند تأیید و احراز هویت مشتری (KYC) برای دسترسی به دارایی‌های ذخیره‌شده در کیف‌پول ضرورت ندارند.

تراکنش‌های اتمیک ولت به‌صورت کاملاً ناشناس انجام می‌شوند. Atomic نیازی به تأیید یا ایجاد حساب ندارد. تمام ویژگی‌های اساسی این کیف‌پول به‌صورت ناشناس است و این پلتفرم اطلاعات شخصی افراد را جمع‌آوری نمی‌کند.

نصب کیف‌ پول اتمیک

نصب و راه‌اندازی اتمیک والت در رابط‌های مختلف (اعم از دسکتاپ یا موبایل) نسبتاً آسان است. درست مانند سایر کیف‌پول‌های نرم‌افزاری، برای راه‌اندازی این کیف‌پول نیز ۳ مرحلۀ اصلی وجود دارد:

۱)  دانلود و نصب

۲)  پشتیبان‌گیری از عبارت اولیۀ ۱۲ کلمه‌ای

۳)  تنظیم رمز عبور کیف‌پول

کیف‌ پول اتمیکنصب نسخۀ دسکتاپ

برای دانلود و نصب کیف‌ پول اتمیک، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱)  به سایت Atomic مراجعه کنید و روی کلمۀ «دانلود» در گوشۀ سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. مطمئن شوید که نرم‌افزار سازگار با هر یک از این رابط‌ها – Windows، MacOS، Debian، Ubuntu یا Fedora – را دانلود می‌کنید.

۲)  پس از دانلود کیف‌پول، برای نصب فایل، روی آن دابل‌کلیک کنید.

۳)  در مرحلۀ بعد، کیف‌پول را در دستگاه خود باز کنید و روی «ایجاد کیف‌پول» (Create Wallet) کلیک کنید.

۴)  یک رمز عبور قوی و امن وارد کنید، رمز عبور را تکرار کنید، روی «تنظیم رمز عبور» (Set Password) کلیک کنید و اجازه دهید کیف‌پول بارگیری شود.

۵)  یک عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه‌ای ایجاد می‌شود. آن را یادداشت کنید و روی «open wallet» کلیک کنید.

۶)  در مرحلۀ بعد، گزینۀ «فعال کردن اتمیک والت برای جمع‌آوری گزارش‌ها» (Enable Atomic Wallet to Collect Logs) به شما ارائه می‌شود. این یک فرایند ناشناس است که به شما کمک می‌کند درصورت نیاز خطاها را به‌جای انجام دستی تشخیص دهید.

برای حفظ امنیت کیف‌پول خود، می‌بایست از رمز عبوری استفاده کنید که قبلاً هرگز از آن استفاده نکرده‌اید؛ به این دلیل که ممکن است در گذشته با همان رمز عبور در پلتفرم‌های دیگری ثبت‌نام کرده باشید یا شخص دیگری قبلاً آن را دیده باشد. این شما را در معرض خطر نقض امنیت قرار می‌دهد.

همچنین، مهم است که رمزعبور کیف‌پول اتمیک خود را به‌صورت امن نگه‌داری کنید، زیرا در صورت گم شدن یا فراموشی، نمی‌توان آن را جایگزین کرد؛ بنابراین دارایی شما برای همیشه از دست می‌رود.

به یاد داشته باشید که عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای خود را نیز امن نگه دارید. از آنجایی که اتمیک والت گذرواژه‌ها و عبارات اولیۀ کاربران را نگه نمی‌دارد، مراقبت از این دو تنها تضمین دسترسی به دارایی شماست.

نصب نسخۀ موبایلی اتمیک والت

برای دانلود نسخۀ موبایلی کیف‌ پول اتمیک مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱)  برای دستگاه‌های اندرویدی به گوگل پلی‌استور و برای iOS به اپ‌استور اپل مراجعه کنید.

۲)  اپلیکیشن Atomic Wallet را جست‌وجو و دانلود کنید.

۳)  پس از بازکردن برنامه، ۲ گزینه به شما ارائه می‌شود: ایجاد یک کیف‌پول جدید (Create a New Wallet) یا بازیابی از پشتیبان (Restore from Backup).

۴)  روی ایجاد یک کیف‌پول جدید کلیک کنید.

۵)  یک رمزعبور اصلی تنظیم و آن را تأیید کنید و اجازه دهید کیف‌پول بارگیری شود.

۶)  سپس عبارت Backup Seed به شما نمایش داده می‌شود که باید آن را دست‌کم در دو مکان مختلف بنویسید و ذخیره کنید. به یاد داشته باشید، این عبارت پشتیبان کلید سرمایۀ شماست.

۷)  اگر می‌خواهید کیف‌پول یکسانی را در دو رابط مختلف، یعنی دسکتاپ و موبایل داشته باشید، عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه‌ای شما مفید خواهد بود. در این حالت به‌جای ایجاد یک کیف‌پول جدید، بر روی «بازیابی کیف‌پول» (Restore Wallet) کلیک کنید. 

قابلیت استفاده در رابط‌های مختلف

قابلیت استفادۀ کیف‌ پول اتمیک در رابط‌های مختلف به‌صورت زیر است:

دسکتاپ

اتمیک والت یک کیف‌پول بین پلتفرمی است و به این ترتیب، کاربران می‌توانند از طریق نسخۀ دسکتاپ کیف‌پول به دارایی‌های دیجیتال خود در رایانۀ شخصی دسترسی داشته باشند. این کیف‌پول با سخت‌افزار سازگار نیست و از اتصالاتی مانند بلوتوث و سایر دستگاه‌های سیمی پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، یک رابط کاربرپسند دارد.

موبایل

با دانلود کیف‌پول اتمیک برای موبایل در پلتفرم‌های اندروید و iOS، کاربران می‌توانند از طریق تلفن هوشمند به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی مستقیم داشته باشند. این کیف‌پول در فروشگاه Google Play، دارای امتیاز ۴.۴ ستاره با بیش‌از یک میلیون بار دانلود و حدود ۸۰۰۰۰ بررسی است. بسیاری از بررسی‌ها مثبت است و بر رابط کاربری شفاف و هزینه‌های مناسب تراکنش تأکید می‌کند. با این حال، عده‌ای هم از باگ‌های بیش‌ازحد و کارمزدهای بالا شکایت دارند و برخی نیز از «آرزوی» وجود گزینۀ فروش مستقیم رمزارز در کیف‌پول حرف می‌زنند.

خدمات مشتری

کیف‌پول اتمیک، خدمات پشتیبانی مشتری ۷/۲۴ را از طریق صفحۀ راهنما، چت زنده، ایمیل و سیستم ثبت تیکت دراختیار کاربران قرار می‌دهد؛ یعنی هر ۲۴ ساعت در ۷ روز هفته آمادۀ پاسخ‌گویی و رفع مشکل مشتریان است.

هزینه و کارمزد

دانلود Atomic Wallet برای رابط دسکتاپ یا موبایل کاملاً رایگان است. با این حال، کاربران ملزم به پرداخت هزینۀ تراکنش (کارمزد شبکه) برای تکمیل معاملات خود هستند. این کارمزدها به ماینرهای کریپتو تعلق می‌گیرد؛ کسانی که وظیفه دارند بلوک تراکنش‌ها را تأیید و به بلاک‌چین اضافه کنند.

هزینه‌های شبکه (Network fees) به نوع تراکنش بستگی دارد. به‌عنوان مثال، هزینه‌های شبکه برای اتریوم به کارمزد گس اتریوم که در Gwei اندازه‌گیری می‌شود بستگی دارد. هنگامی که شبکۀ اتریوم شلوغ است، کارمزد گس نسبتاً بالاتر است. واحد Gas Price در شبکۀ اتریوم گیگاوی (Giga Wei) است که به اختصار Gwei یا جیوی گفته می‌شود.

تعداد ورودی‌های یک تراکنش نیز بر هزینه‌های شبکه تأثیرگذار است. به‌عنوان مثال، همان‌طور که وجود نداشتن اسکناس ۷۵ دلاری باعث می‌شود آن را به سه بخش ۵۰، ۲۰ و ۵ دلاری تقسیم کنیم، در مورد تراکنش‌های BTC، LTC و DGB نیز همین اتفاق می‌افتد. اگر قصد دارید ۰.۲ بیت کوین را به کیف‌پول ارسال کنید، تراکنش به احتمال زیاد به ۲ بخش ۰.۱ بیت کوینی تقسیم می‌شود، که باعث می‌شود در مقایسه با تراکنش با یک ورودی، هزینۀ شبکۀ بالاتری را پرداخت کنید.

هزینه‌های شبکه را می‌توان با کلیک کردن روی «تنظیم کارمزد» (Set Fee) و تنظیم نوار لغزنده در صفحۀ ارسال سفارشی کرد. درک این نکته مهم است که سفارشی کردن کارمزدهای شبکه سرعت تراکنش‌ها را تعیین می‌کند. برای مثال، اگر A و B هر دو قصد ارسال ۰.۱ بیت کوین داشته باشند و کارمزد شبکۀ خود را به‌ترتیب به ۱۰ دلار و ۰.۹۹ دلار سفارشی کنند، «طبیعی» است که ماینرها ابتدا برای تأیید تراکنش A به رقابت بپردازند.

هنگام خرید کریپتو با استفاده از کارت بانکی، معامله توسط یک شریک شخص ثالث تسهیل (Simplex) می‌شود. کارمزد این نوع تراکنش‌ها، ۲% و حداکثر ۱۰ دلار است. هزینه‌های بانکی نیز بر اساس سیاست‌های پایه اعمال می‌شوند.

در نهایت، فارغ از کارمزدهای شرکای شخص ثالث که در تراکنش‌های مختلف اعمال می‌شود، کارمزد مبادلۀ کیف‌پول اتمیک ۰.۵ درصد است.

پیشنهاد مطالعه: بررسی کیف‌پول کوین‌ بیس (Coinbase): یکی از برترین کیف‌پول‌های جهان 

نتیجه‌گیری

کیف‌ پول اتمیک یک گزینۀ جدی در میان کیف‌پول‌های نرم‌افزاری موجود در بازار محسوب می‌شود. این کیف‌پول از چندین دارایی مبتنی بر کریپتو پشتیبانی می‌کند و به کاربران امکان خرید، مبادله و تبدیل ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

رابط کاربری شفاف این کیف‌پول، سرمایه‌گذاری برای مبتدیان را راحت می‌کند و کاربران می‌توانند سبد و تراکنش‌های خود را با سرعت، امنیت، حریم خصوصی و ناشناس بودن مدیریت کنند. اگر شما هم تجربه‌ای در استفاده از کیف‌ پول اتمیک داشته‌اید، در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاوره‌ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع
investopedia
https://coiniran.com/?p=65309
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x