کیف پول‌ ارز دیجیتالمعرفی و بررسی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتالویدیو معرفی و آموزش کار با کیف پول

معرفی کیف پول الکترام (Electrum) + ویدیو آموزش نحوه استفاده از آن

اینجا در کوین ایران با شما هستیم با معرفی یکی دیگر از کیف پول‌های رمز ارز قدیمی و پراستفاده‌ی بیت کوین به نام الکترام (Electrum). اگر جای دیگری با واژه الکترام آشنا شده‌اید و حالا برای‌تان سوال است که «آیا کیف پول الکترام امن است؟» یا «آیا معتبر و مشروع است؟»، اینجا بهترین جا برای یافتن جواب این پرسش‌هاست چون در این مقاله به تمام سوالاتی که در مورد الکترام وجود دارد پاسخ می‌دهیم.

در ابتدای این مقالهٔ کوتاه و جذاب، به مزایا و معایب کیف پول Electrum می‌پردازیم و بعد به بحث امنیتی آن نیز سرک می‌کشیم و اطلاعاتی کسب می‌کنیم. در پایان نیز با تماشای ویدیو، نحوهٔ استفاده از کیف پول الکترام را یاد می‌گیریم.

مزایا

معایب

 
 • یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌‌های بیت کوین
 • استفاده بسیار آسان
 • نرم‌افزاری
 • ذخیره نکردن اطلاعات روی سرور
 • متن باز
 • بهره‌گیری از تایید دومرحله‌ای
 
 • مشکلات امنیتی دارد
 • تنها از بیت کوین پشتیبانی می‌کند

کیف پول الکترام بیت کوین چیست؟

کیف پول الکترام یک کیف پول ساده و کاربرپسند بیت کوین است که در ماه نوامبر ۲۰۱۱ منتشر شد؛ یعنی یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌های موجود بیت کوین است، و البته یکی از مورد اعتماد‌ترین‌ها.

کیف پول الکترام بیت کوین تنها قابلیت ذخیره‌سازی بیت کوین را دارد و از هیچ رمز ارز دیگری پشتیبانی نمی‌کند. این شامل همه فورک‌های بیت کوین (مثل بیت کوین کش) هم می‌شود. با این حال، کاربران اقدام به فورک کردن آن برای ارائه پشتیبانی برای فورک‌های دیگر بیت کوین کرده‌اند.

یکی از این فورک‌ها یا انشعاب‌ها، الکترون کش (Electron Cash) است. این کیف پول هیچ ارتباطی به کیف پول اصلی الکترام ندارد ولی از همان کدنویسی استفاده می‌کند. کدنویسی این کیف پول مورد دستکاری قرار گرفت تا کاربران بتوانند با بلاک چین بیت کوین کش (BCH) تعامل کنند.

آمار یا داده مشخصی درباره تعداد کاربران کیف پول الکترام وجود ندارد، اما طبق برآورد برخی منابع، تا سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰ درصد تمام تراکنش‌های بیت کوین از الکترام استفاده کرده‌اند.

بررسی کیف پول الکترام

اگر یادتان باشد در بالا گفتیم که الکترام یک کیف پول نرم‌افزاری است؛ این یعنی امنیت آن از یک کیف پول آنلاین بیشتر و از یک کیف پول سخت‌افزاری کمتر است.

اگرچه این کیف پول امن‌ترین راهکار موجود برای ذخیره‌سازی رمز ارز نیست، اما فضای کاربرپسندی برای ارسال و دریافت منظم پرداخت‌های بیت کوین ارائه می‌کند. اگر دوست دارید برای پرداخت‌های آنلاین از رمز ارز به‌جای پول فیات استفاده کنید، الکترام برای نگه‌داری مقادیر کم جهت استفاده منظم، یک گزینه بی‌نظیر است.

خب بیایید نگاه سریعی به برخی از مزایا و معایب شناخته‌شده الکترام بیندازیم.

مزایای کیف پول الکترام

 • برای کسانی که از پرداخت‌های منظم بیت کوین استفاده می‌کنند عالی است.
 • استفاده از پسورد باعث می‌شود هکرها به‌راحتی نتوانند به آن نفوذ کنند.
 • کاربران نیازی به دانلود کل بلاک چین ندارند. کیف پول Electrum اطلاعات بلاک چین را از یک سرور دریافت می‌کند. این یعنی تاخیری وجود ندارد و همیشه به‌روز است.
 • کلیدهای خصوصی هرگز درون سرور ذخیره نمی‌شوند و نیازی به اعتماد به سرور نیست.
 • هیچ اطلاعات کاربری روی سرور ذخیره نمی‌شود. کاربران خودشان کنترل کلیدهای خصوصی و بیت کوین خود را در اختیار دارند.
 • یک کیف پول متن باز است. همه می‌توانند برای یافتن باگ، مشکلات کدنویسی یا امنیتی، آن را بررسی کنند.
 • دانلود آن کاملا رایگان است.
 • الکترام تعداد کارمزدهایی که باید در تراکنش بگنجانید را خودش محاسبه می‌کند. امکان انتخاب فوریت تراکنش هم وجود دارد. آنان می‌توانند انتخاب کنند که چند بلاک (چه مدت) صرف پردازش توسط شبکه بشود.
 • الکترام یک کیف پول چندامضایی (Multi-Signature) است. همین امنیت کیف پول را مقداری بالا می‌برد.
 • کاربران می‌توانند از تایید دومرحله‌ای درون کیف پول الکترام استفاده کنند که باعث بالا رفتن امنیت می‌شود.

معایب کیف پول الکترام

 • گرچه الکترام ویژگی‌های امنیتی متعددی دارد اما هنوز یک کیف پول داغ است (کیف پول‌هایی که به صورت آنلاین در دسترس هستند)؛ یعنی تمام مسائل و مشکلاتی که کیف پول‌های داغ دارند، الکترام هم دارد. امکان ورود هکرها به کیف پول‌های الکترام وجود دارد.
 • تنها از بیت کوین پشتیبانی می‌‌کند. اگر فقط از بیت کوین استفاده می‌کنید، مشکلی نیست. اما وقتی بلاک چین بیت کوین فورک می‌شود، برای دریافت سکه‌ی ایجاد‌شده توسط فورک باید کیف پولی داشته باشید که آن را پشتیبانی کند.
 • به‌تازگی یک نفوذ امنیتی در آن اتفاق افتاد. تیم الکترام زمان زیادی برای ترمیم آن صرف کردند. اکنون دیگر جای نگرانی نیست.

امنیت کیف پول Electrum

الکترام برای امن نگه‌داشتن بیت‌کوین‌های شما، چندین ویژگی امنیتی افزوده است. همین امر آن را به یکی از امن‌ترین کیف پول‌های نرم‌افزاری تبدیل کرده است. البته امنیت آن به اندازه کیف پول‌های سخت‌افزاری نیست.

ویژگی‌های امنیتی کیف پول Electrum

 • فایل رمزنگاری‌شده کیف پول که حاوی کلیدهای خصوصی شماست، با یک پسورد محافظت می‌شود.
 • کیف پول الکترام از یک عبارت امنیتی به‌عنوان تمهیدات پشتیبان استفاده می‌کند. اگر کلید خصوصی یا دستگاهی که الکترام را روی آن نصب کرده‌اید گم کنید یا به سرقت برود، این عبارت از دارایی شما محافظت می‌کند.
 • الکترام هیچ اسکریپتی دانلود نمی‌کند. یعنی حتی درصورت هک شدن سرور هم بیت کوین‌های‌تان را از دست نمی‌دهید.
 • از آن‌جایی که کد سرور متن باز است، همه می‌توانند آن را اجرا کنند. این مدل غیرمتمرکز از کاربران محافظت می‌کند چون هیچ نقطه شکست واحدی وجود ندارد.
 • زبان برنامه‌نویسی الکترام پایتون (Python) است. این یک زبان قدیمی و شناخته‌شده است و اعضای جامعه الکترام می‌توانند به بررسی کدنویسی آن بپردازند.

با وجود این ویژگی‌های امنیتی کیف پول الکترام، در گذشته دارای مشکلاتی بوده است. تیم الکترام در نوامبر ۲۰۱۷ متوجه یک خلل امنیتی در آن شدند.

به گفته مصطفی البصام، پژوهشگر کالج لندن، این مشکل امنیتی از فوریه ۲۰۱۶ بر عملکرد الکترام تاثیر می‌گذاشت (الکترام نسخه ۲.۶). او در اینجا توضیح می‌دهد که باگ موجود در نرم‌افزار چگونه بیت کوین کاربران را به خطر انداخته بود:

«این باگ به هر وب‌سایت خرابکاری اجازه می‌دهد کیف پول الکترام‌تان را در دست بگیرد و درصورت نداشتن پسورد، تمام بیت کوین‌تان را به سرقت ببرد. حتی اگر کیف پول پسورد داشته باشد، هکر می‌تواند بیت کوین را از کیف پول به آدرس خودش منتقل کند.»

حل این مشکل برای تیم الکترام تا اوایل ژانویه ۲۰۱۸ طول کشید. تیم ادعا کرد که تا آن تاریخ به جدی بودن مسئله پی نبرده بود. این مشکل از آن زمان رفع شده است اما مشخص نیست که چند کاربر بیت کوین‌های‌شان را از دست دادند.

نحوه کار با کیف پول الکترام

مشاهدهٔ ویدیوی آموزش استفاده از کیف پول الکترام :

نتیجه‌گیری

به آخر مقاله معرفی کیف پول الکترام و آموزش نحوه کار با آن رسیدیم. امیدوارم برای‌تان مفید بوده باشد. توانستیم با هم تمام آنچه درباره قدیمی‌ترین کیف پول بیت کوین وجود دارد را ببینیم و درک کنیم.

حالا باید به‌راحتی بتوانید تفاوت‌های الکترام با انواع کیف پول‌های دیگر، مزایا و معایب آن، کاربردها و نکات امنیتی آن را توضیح دهید.

ما در کوین ایران تنها به معرفی و بیان مزایا و معایب این کیف پول پرداختیم. حال دیگر تصمیم با خودتان است که از این کیف پول برای ذخیره کردن بیت کوین‌های باارزش‌تان استفاده کنید یا خیر.

منبع: ۱

https://coiniran.com/?p=44545
دکمه بازگشت به بالا