بلاکچینمقالات بلاکچین

فناوری بلاک چین، بزرگ ترین پدیده بعدی در خدمت انرژی های تجدیدپذیر

بلاک چین که از آن با عنوان بزرگ‌ترین پیشرفت فناوری بعد از اینترنت یاد می‌کنند، همه‌چیز را تحت تاثیر خود قرار داده است. از پرداخت‌های اینترنتی تا دولت الکترونیک؛ اما سؤال اینجاست که این تکنولوژی برای انرژی‌های تجدید پذیر چه چیزی به ارمغان آورده است؟

یک دفتر ثبت اطلاعات آنلاین که با امنیت بالا اقدام به ذخیره‌سازی اطلاعات می‌کند، برای همه در دسترس است و توسط یک‌ نهاد خاص کنترل نمی‌شود. بلاک چین بر روی پهنه‌ای از کامپیوترها توزیع‌شده است و از روشی برای ثبت اطلاعات استفاده می‌کند که می‌تواند اطمینان دهد اطلاعات توسط هیچ فرد یا نهادی توانایی تغییر یا از بین رفتن ندارند.

با تمرکز‌زدایی از اطلاعات و محافظت از شیوه‌ی مدیریت آن، بلاک چین شفافیت و در دسترس بودن اطلاعات را بهبود می‌بخشد. درنتیجه اطلاعات ثبت ‌شده پتانسیل فراوانی برای شکل‌دهی به امواج تکنولوژی‌های جدید و تعامل با آن‌ها را به همراه دارد.

بلاک چین تاکنون بیشتر به‌عنوان یک بستر یا زیرساخت برای ارزهای آنلاین معرفی ‌شده است. ارزهایی که به‌عنوان جایگزینی برای پول‌های دولتی شهرت یافته‌اند. تاکنون اما کمتر به این حقیقت اشاره ‌شده است که ویژگی‌های منحصر به ‌فرد این تکنولوژی، بلاک چین را بسیار بیشتر از یک بستر برای پرداخت‌های آنلاین معرفی می‌کند. درحالی‌که مصرف بسیار بالای انرژی برای استخراج رمز ارزها باعث تولید گازهای آلاینده بسیاری می‌شود، بلاک چین این توانایی را دارد که به کمک نوآوری‌های صنعت سبز (صنایعی که استانداردهای محیط زیستی بسیار بالایی دارند) بیاید. استارتاپ ها و کمپانی‌های بزرگ در تلاش برای رمزگشایی از پتانسیل‌های بلاک چین برای سرعت بخشیدن به عبور از دوره انرژی‌های آلوده‌کننده به انرژی‌های سبز هستند.

بیشتر بخوانید: پنج شرکت پیشگام در زمینه استفاده از بلاک چین در انرژی تجدید پذیر

استارتاپ های بسیاری از بلاک چین برای بهبود دسترسی و پایداری شبکه‌های انرژی استفاده کرده‌اند. روش کلیدی آن‌ها اینگونه بوده است: ارتقاء و بهبود اشتراک‌گذاری اطلاعات در زمان مناسب.

ایده ایجاد شبکه‌های انرژی در ارتباط با بلاک چین ساده به نظر می‌رسد. مشتری‌ها این اختیار را دارند که منابع تأمین‌کننده‌ی انرژی خود را انتخاب کنند و به اطلاعات درست آن نیز دسترسی داشته باشند. این باعث افزایش رقابت و توسعه‌ی یک شبکه تولید و توزیع انرژی پایدار خواهد شد.

مشتری‌هایی که از شبکه‌های هوشمند توزیعی مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌کنند، قادر خواهند بود که تهیه‌کننده برق خود را با سایر تولیدکننده‌ها مقایسه و مستقیما از تولیدکننده‌ای که نظر آن‌ها را جلب کرده خدمات بگیرند. در کشور استونی، یک سیستم توزیع قدرت مبتنی بر بلاک چین به نام آزمایش‌ شده تا مشخص شود چگونه یک بازار انرژی مبتنی بر انتخاب‌های هوشمندانه، می‌تواند با همکاری تولیدکننده‌های مستقل که اطلاعات انرژی خود را به‌طور شفاف و واقعی به اشتراک می‌گذارند، عمل کند.

مشتری‌ها کمک می‌کنند که پروژه رهبری شود. آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که انرژی مورد نیاز خود را از چه تولیدکننده‌ای تهیه کنند. همچنین این اختیار را دارند با در نظر گرفتن نوسانات و یا هزینه هر واحد انرژی تولیدی، شرکت تأمین‌کننده انرژی خود را تغییر دهند.

شبکه کاملا دیجیتال کشور استونی این امکان را برای Wepower فراهم کرد که بلاک چین خود را تست کند و استفاده از انرژی‌های سبز را ارتقا بخشد. مدیر اجرایی این پروژه نیک مارتینیوک (Nick Martyniuk) در مصاحبه‌ای اعلام کرد که بلاک چین اعتماد لازم برای استفاده از اطلاعات به اشتراک گذاشته ‌شده را ایجاد می‌کند و نیز به ایجاد یک جریان سیال و قابل‌ اعتماد بین خریداران و تامین کنندگان کمک می‌کند.

آیا شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین می‌توانند اوج بگیرند و به جریان اصلی تبدیل شوند؟ این می‌تواند یک بازار جدید برای انرژی‌های پاک ایجاد کند. Martyniuk همچنین اعلام کرده است که ” اگرچه قیمت انرژی‌های تجدید پذیر کاهش داشته است، اما شرکت‌های متوسط و کوچک هنوز راه مناسبی برای خرید انرژی‌های سبز پیش روی خود ندارند.”

بیشتر بخوانید: تمرکز زدایی در بازار انرژی های تجدید پذیر با استفاده از بلاک چین

فرصتی برای انرژی‌های پاک

یک شبکه برق هوشمند، به مشتریان امکان اتخاذ تصمیم‌هایی را می‌دهد که مبتنی بر شفافیت بیشتری است؛ تصمیم‌هایی که ممکن است به استفاده بیشتر از انرژی‌های پاک منجر شود. همان‌طور که Yvo Hunink معتقد است صورت‌های ارزان‌تر انرژی مثل تجدیدپذیرها می‌توانند تبدیل به محبوب‌ترین منبع تولیدکننده الکتریسیته برای مشتریان شوند.

او بر اساس پروژه‌هایش در هند معتقد است که یک شبکه مبتنی بر بلاک چین می‌تواند شبیه تعبیر زیر باشد:

یک زیست‌توده ( biomass plant) که در اختیار کشاورز هندی است می‌تواند به‌عنوان انرژی پشتیبان شبکه مورد استفاده باشد به‌محض اینکه شبکه اصلی معیوب شود؛ در قیمتی که می‌تواند بسیار پر نوسان باشد که این نوسان مربوط به مابقی انرژی موجود در شبکه است. اگر این خاموشی و یا عیب در روز باشد خیلی از صفحات انرژی خورشیدی نیز قادر خواهند بود که بخشی از بار شبکه را تولید کنند. به همین صورت، biomass plant  موجود در دستان کشاورز احتمالا در شب که عرضه صفحات خورشیدی قطع خواهد شد، قیمت بالاتری خواهد داشت. این نظام دینامیک عرضه و تقاضا می‌تواند به‌صورت خودکار در یک اکوسیستم بلاک چینی قراردادهای هوشمند مورداستفاده قرارگیرد.

تمرکززدایی از سیستم‌های انرژی، اطلاعات را دموکراتیزه می‌کند و به مشتریان اجازه می‌دهد تصمیمات خود را با آگاهی بیشتری بگیرند. شبکه‌های هوشمند مبتنی بر بلاک چین می‌تواند باعث کاهش نابرابری شود و انرژی ارزان‌تر و دوستانه‌تری با محیط‌زیست فراهم کند.

بلاک چین می‌تواند یکی از هزاران پاسخ برای کاهش بلندمدت دی‌اکسید کربن خروجی باشد و همچنین امکان ایجاد یک توسعه انرژی پایدار را فراهم کند.

با این‌حال برای موفقیت در این کار، شبکه‌های هوشمند نیازمند به اشتراک‌گذاری اطلاعات همگانی هستند. حرکتی که بسیاری از شهروندان ممکن است از انجام آن بپرهیزند.

بیشتر بخوانید: تامین انرژی و کاهش هزینه استخراج بیت کوین با راکتور های هسته ای!

بلاک چین نیازمند افرادی با زمینه‌های مشترک است تا به پتانسیل‌های واقعی خود به‌عنوان یک ابزار جهانی دست پیدا کند. تاکنون اما استارتاپ ها تکنولوژی را جلو می‌برند و به جو امع کوچک کمک می‌کنند که مسئولیت انقلاب انرژی‌های پاک را خود به عهده گیرند.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

source

https://coiniran.com/?p=29751
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x