آموزش بلاکچینبلاکچین

تکنولوژی بلاک چین (blockchain) چگونه از حق کپی رایت پاسداری می کند؟

کپی رایت روی بلاک چین چطور رعایت می شود؟ افراد و شرکت های حوزه عکس، موسیقی و سرگرمی چطور می توانند با استفاده از بلاک چین از حق تالیف خود دفاع کنند؟

فعلا نه!… اما ممکن است شرایط در آینده تغییر کند. دلیل اینکه چنین کاری در حال حاضر ممکن نیست، صرفا مسائل فنی می باشد. مساله مقیاس پذیری باعث می شود برای مقدار داده هایی که می توانند در یک بلاک پردازش شوند محدودیت وجود داشته باشد. در نتیجه، بلاک چین با شکل فعلی تصاویر سازگار نیست. اگر این مساله حل شود، پاسخ سوال مثبت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بررسی ارزش بلاک چین (Blockchain) برای کسب و کار های مختلف

هرچند، پلتفرم های بلاک چینی زیادی وجود دارند که هدفشان ثبت تغییرناپذیر صاحب عکس ها و جایی که تصاویر به کار رفته می باشد تا هیچکس ادعای کذب درمورد مالکیت، از یک شاهکار هنری تا یک سلفی در تعطیلات را نداشته باشد. این شیوه می تواند اثبات مالکیت تصاویر را مشکل کند. وجود یک مسیر قانونی برای این ادعا که شما مالک یک تصویر روی بلاک چین هستید تقریبا غیرممکن است؛ به خصوص که دادگاه ها همیشه از فناوری عقب هستند.

افراد و شرکت ها چگونه می توانند از حق کپی رایت درون بلاک چین استفاده کنند؟

تکنولوژی بلاک چین (blockchain) چگونه از حق کپی رایت پاسداری می کند؟
Copyright on Blockchain/ Source

شرکت های بزرگ عرصه موسیقی، عکاسی و ادبیات شروع به راه اندازی راه حل های حفاظت از کپی رایت روی بلاک چین کرده اند. در این میان، کداک (Kodak) پلتفرم ثبت تصاویر خود را بر بستر بلاک چین راه اندازی کرده است. KODAKOne امیدوار است فرایند پرداخت برای خریداران عکس های حرفه ای، شناسایی نقض کپی رایت و بازیابی هزینه ها را برای کمک به عکاسان تسریع کند. تکنولوژی خزنده وب آنها میلیون ها وبسایت را برای تشخیص چگونگی استفاده از تصاویر و فراهم آوردن «اقدامات قانونی ساده» برای اطمینان از رعایت حقوق کپی رایت مورد بررسی قرار می دهند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با برترین پلتفرم های تکنولوژی بلاک چین مورد استفاده در صنایع

بلاک چین ثبت حق کپی رایت در صنعت موسیقی نیز در حال آماده سازی ست. طبق گزارش Cointelegraph، اطلاعات مربوط به موسیقی و آهنگ ها در ۵۰۰۰ پایگاه داده پراکنده است. ده ها شرکت از جمله سرویس های پخش و ضبط، موافقت کرده اند که بخشی از یک فهرست حق تالیف جهانی بر بستر بلاک چین به نام Open Music Initiative باشند؛ جایی که کسی آن را کنترل نمی کند و همه در آن مشارکت می کنند.

MyCryptons نیز یک پلتفرم بلاک چینی برای حق کپی رایت محصولات دیجیتال طنزآمیز است و مجموعه ای از آثار کمیک را ارائه می دهد.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & Image
https://coiniran.com/?p=28649
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x