بلاکچینکاربرد بلاکچین

پنج شرکت پیشگام در زمینه استفاده از بلاک چین در انرژی تجدید پذیر

امروزه پلتفرم های آنلاین نقش تعیین کننده ای در توسعه تولید انرژی مبتنی بر نیاز مصرف کننده بر عهده دارند. با توجه به رشد به کارگیری بلاک چین در پلتفرم های مختلف، این فناوری می تواند آینده انرژی تجدید‌پذیر و فصل بعدی فناوری هوشمند باشد.

به گزارش کوین ایران به نقل از فوربس، امروزه پلتفرم های آنلاین نقش تعیین کننده ای در توسعه تولید انرژی مبتنی بر نیاز مصرف کننده بر عهده دارند. با توجه به رشد به کارگیری بلاک چین در پلتفرم های مختلف، این فناوری می تواند آینده انرژی تجدید‌پذیر و فصل بعدی فناوری هوشمند باشد. این فناوری سطح بالایی از پیشرفت و سهولت را در تأمین انرژی فراهم می آورد که پیش از این به سیستم های بسیار متمرکز وابسته بود. فرصت های بالقوه این فناوری پایان ناپذیر است و افزایش کارایی بلاک چین می تواند نقش بسزایی در کاهش قابل توجه انتشار کربن [گاز های گلخانه ای] داشته باشد.

بیشتر بخوانید: فراهم شدن امکان بازپرداخت مالیات بر درآمد آمریکایی ها با بیت کوین

بلاک چین چیست؟

در بیان ساده، بلاک چین لیستی از رکورد ها است که اطلاعات را به صورت امن ذخیره می نماید. بلاک چین از فناوری مجازی برای غیر متمرکز سازی اطلاعات به واسطه مستند سازی آن در شبکه ای از کامپیوتر ها استفاده می کند. در شبکه بلاک چین هیچ موجودیت مرکزی وجود ندارد و بسیاری از افراد می توانند از آن استفاده کنند. بلاک چین از شکل خاصی از ثبت اطلاعات برای اطمینان از عدم تغییر یا جعل آن توسط افراد دیگر استفاده می کند.

2
Blockchain/ Source

در ادامه به معرفی پنج شرکت می پردازیم که به روش هایی نوآورانه از بلاک چین به منظور بهبود تعامل افراد با سیستم های انرژی استفاده می کنند.

3

WePower از کشور استونی

۱۰۰ درصد شبکه انرژی استونی به شکل دیجیتال است که این امر توسعه پلتفرم بلاک چین برای WePower را بسیار سهل کرده است. این استارتاپ که با یک شرکت تأمین انرژی مستقل همکاری می کند به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا از رمز ارز های مختلفی برای خرید انرژی استفاده کنند. بلاک چین یک پلتفرم شفاف در اختیار مشتریان WePower قرار می دهد. این پلتفرم امکان مانیتور قیمت های انرژی و انتخاب سبد تأمین انرژی با توجه به پیش بینی ها را برای مصرف کنندگان فراهم می کند.  WePower در وایت پیپر خود توضیح می دهد که بلاک چین و انرژی های تجدید پذیر به عنوان زوج مکمل بعدی در بازار انرژی خواهند بود.

WePower در تلاش است تا شرایطی فراهم کند که تولید کنندگان کوچک انرژی های پاک نیز امکان ورود به بازار را داشته باشند. همچنین شرایطی مهیا کند که شهروندان به شبکه توزیع برق غیر متمرکز و ارزان متصل شوند. این امر کمک می کند که قدرت در این حوزه به مردم بازگردد. در واقع، با توجه رشد سریع فناوری، هزینه تولید انرژی از منابع تجدید‌پذیر نسبت به سوخت های فسیلی کمتر شده است و این سیر نزولی همچنان ادامه دارد. بنابراین استفاده از انرژی های تجدید‌پذیر یک مزیت اقتصادی بزرگ به شمار می رود که به یک روند جهانی نیز تبدیل شده است.

نتایج مثبت به دست آمده از استونی باعث شده است که WePower به فکر توسعه فعالیت خود در کشور های دیگر نیز باشد. استرالیا اولین کشوری است که این شرکت برای توسعه فعالیت خود انتخاب کرده است.

Power Ledger از کشور استرالیا

5

استرالیا از گذشته به عنوان کشوری با پتانسیل های بالا در زمینه انرژی های پاک شناخته می شود. همزمان با ظهور و رشد بلاک چین به عنوان پلتفرمی برای تغییر، استارتاپ Power Ledger برای استفاده از این فرصت در توسعه بازار انرژی های تجدید‌پذیر و پیشنهاد قیمت های پایین‌تر به مشتریان محلی تأسیس شد. با رشد سریع تولید برق خورشیدی خانگی در دهه اخیر در کشور استرالیا بازار فعالیت مناسبی پیش روی Power Ledger قرار دارد.

Power Ledger از طریق تمرکز بر روی یک تجارت همتا به همتای مشابه که از مشخصه های اصلی بلاک چین است یک شبکه کوچک توزیع برق ایجاد کرده است. این شبکه، تولید کنندگان انرژی پاک را به مناطق مسکونی در حال توسعه متصل می کند. این استارتاپ، پلتفرمی در اختیار مصرف کنندگان و تولید کنندگان قرار می دهد که امکان مانیتور کردن تولید انرژی، منابع مورد استفاده و قیمت ها وجود دارد. Power Ledger در تلاش است تا محرکی برای توسعه پایدار و پیاده سازی تولید انرژی پاک و مقرون به صرفه باشد.

افزایش آگاهی از مزایای مربوط به انرژی های تجدید‌پذیر باعث می شود تا بسیاری از شهروندان، گزینه های مربوط به تأمین انرژی به شیوه های سنتی را کنار بگذارند. این تغییر ذهنیت نسبت به روش های پاک تولید انرژی در حال گسترش است و به Power Ledger و دیگر شرکت های فعال در این حوزه اجازه می دهد تا تحولی در بازار انرژی وابسته به سوخت های فسیلی ایجاد کنند. داستان موفقیت در استرالیا می تواند به پیشرفت های آینده کمک کند و یک مطالعه موردی مناسب برای شرکت انرژی بلاک چینی خواهد بود.

Acciona Energy & Iberdrola از کشور اسپانیا

6

شرکت های Acciona Energy and Iberdrola با توجه به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل به عنوان چارچوبی برای برنامه انرژی پاک در تلاش هستند تا استفاده از سوخت های فسیلی در بخش حمل و نقل اسپانیا را کاهش دهند. این شرکت که از ترکیب دو تا از بزرگترین شرکت های انرژی اسپانیا شکل گرفته این فرصت را در اختیار دارد تا بلاک چین را با سرعت و با تأثیرگذاری در مقیاس بزرگ پیاده سازی کند.

این دو شرکت روی هم رفته بیش از ۷۰۰۰۰ کارمند از سراسر جهان دارند که در پنج کشور مختلف شاغل هستند. Acciona Energy اولین شرکت ارائه دهنده خدمات عمومی [آب و برق] است که از بلاک چین به منظور تأیید مبدأ انرژی در نزد مصرف کنندگان استفاده کرده است. Iberdrola نیز از پلتفرم مشابهی در برنامه آزمایشی خود استفاده کرده است. Iberdrola پس از دستیابی به نتایج اولیه مناسب، در تلاش است تا این پلتفرم را برای پروژه های بزرگ مقیاس آینده یکپارچه سازی نماید در حالی که Acciona Energy همچنان به عنوان یک پیشگام به استفاده از بلاک چین در بازار های انرژی موجود ادامه می دهد.

این شرکت های انرژی چند ملیتی به دلیل استفاده از فناوری بلاک چین برای کاهش وابستگی بخش حمل و نقل اسپانیا به سوخت های فسیلی می توانند یک مورد مطالعاتی خوب برای دیگر شرکت ها باشند. این نشان می دهد که اهمیت بلاک چین به مرز هایی فراتر از استارتاپ های کوچک گسترش یافته است.

بیشتر بخوانید: گزارش Moody از ریسک های جدید استفاده ی شرکت ها از بلاک چین خصوصی

The Brooklyn Microgrid از ایالات متحده

7

The Brooklyn Microgrid  یک رویکرد اجتماعی به بلاک چین است. این شرکت مدل شبکه برق سنتی را با استفاده از مفهوم شبکه انرژی اشتراکی (Communal) باز‌طراحی کرده است. در این مدل، با وجود اینکه شرکت های تأمین کننده همچنان شبکه برق برای تحویل انرژی را در اختیار دارند ولی تولید، ذخیره سازی و تجارت انرژی واقعی به منظور دستیابی به یک مدل انرژی پاک تر و پایدار تر توسط اعضای جامعه انجام می شود.

در طرح این شرکت، به جای اینکه یک شرکت مستقل برای توزیع انرژی ایجاد شود اعضای جامعه می توانند از شبکه موجود برای خرید و فروش انرژی تولید شده توسط پنل های خورشیدی و ماشین های برقی خود استفاده کنند. هر‌گونه انرژی اضافی در میان اعضای شبکه ذخیره خواهد شد و فرصتی را در اختیار مشتریان Brooklyn قرار خواهد داد تا در به‌کارگیری انرژی خودکفا شوند. مشارکت کنندگان (تولید کنندگان و مصرف کنندگان) برای تضمین کاراترین استفاده از تاسیسات فتوولتائیک (Photovoltaic) شخصی کمک خواهند کرد در حالی که این مشارکت به کاهش اتلاف انرژی در شبکه توزیع نیز منجر خواهد شد.

The Sun Exchange کشور آفریقای جنوبی

8

The Sun Exchange استارتاپی است که بر روی تأسیسات خورشیدی Investment-driven متمرکز شده است. این استارتاپ نواحی دارای تابش آفتاب بالا را در آفریقای جنوبی شناسایی می کند. پنل های خورشیدی بیشترین کارایی را در این مناطق دارند. سپس ماژول ها را به سرمایه گذاران خصوصی می فروشد که می توانند آنها را در اختیار مدارس و کسب و کارهای محلی قرار دهند. این مدل کسب و کار تضمین می کند که جوامع محلی از مزایای انرژی پاک و ارزان بهره مند شوند؛ در حالی که سرمایه گذاران به توسعه و تأمین مالی چندین پروژه با درآمدی بلند مدت کمک می کنند. به منظور ساده سازی تراکنش های پولی در سطح بین المللی تمامی تراکنش ها می توانند با استفاده از بیت کوین انجام شوند. Sun Exchange از قرارداد های هوشمند مبتنی بر بلاک چین به منظور کاهش هزینه و نیاز به مدیریت فیزیکی استفاده کرده است.

The Sun Exchange به عنوان یک پلتفرم جمع سپاری برای پروژه های خورشیدی با اندازه کوچک و متوسط در کشور های در حال توسعه فعالیت می کند و به سرمایه گذاران از سراسر جهان اجازه می دهد تا با استفاده از بیت کوین یا ارز های داخلی هر کشور در این پروژه ها سرمایه گذاری کنند. این شرکت تا کنون توانسته است تأمین مالی یک پروژه غیر انتفاعی ۱۸ کیلو واتی در Cape Town و یک پروژه ۶۰ کیلو واتی برای پارک فیل ها در Knysna را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: موفقیت بزرگ صرافی بیت کوین Bakkt در به‌ دست آوردن مجوز های قانونی

توجه!
مطالب منتشر شده صرفاً برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & Image
https://coiniran.com/?p=29161
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x