مقالات اتریوم

سخت افزار لازم برای استخراج اتریوم

این راهنما به شما کمک می کند بتوانید ریگ ماینینگ مناسب براى استخراج اتریوم را با سخت افزار استخراج اتریوم مناسب تجهیز کنید. برای یافتن سخت افزار و اسمبل کردن آن ها ممکن است چند روزی درگیر خرید قطعات و نصب آن ها باشید. این کار مشابه با بستن یک سیستم کامپیوتری معمولی ست با این تفاوت که برای انتخاب کارت های گرافیک باید نکاتی را در نظر بگیرید.

(برای اطلاع از ماهیت و ساختار اتریوم به این مقاله مراجعه کنید)

کارت های گرافیکی یا GPU های مختلفی وجود دارند که می توان از آن ها برای استخراج استفاده کرد. تفاوت این کارت ها به نوع ساخت آن ها بستگی دارد؛ به این بستگی دارد که هر کارت چگونه الگوریتم ETHASH که کلید گواه اثبات کار در سیستم اتریوم است را اجرا می کند. همچنین کارت ها در میزان مصرف انرژی نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

سخت افزار استخراج اتریوم

۱– مادربورد

مادربرد اصلی‌ترین بخش یک رایانه بشمار می‌رود و وظیفه آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. پردازشگر یا CPU با هیج کدام از قطعات دیگر ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از نامش پیداست، تنها یک پردازنده ‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط BIOS (بایوس) انجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

مهم ترین ویژگى که باید براى انتخاب مادربورد جهت کار استخراج در نظر بگیرید، تعداد پایه هایی ست که می توان کارت گرافیک را به آن ها متصل کرد. مثلا مادربوردی با ٣ عدد PCI Express (پایه های روی مادربورد که می توان دستگاه های جانبی مثل کارت های گرافیک را به آن وصل کرد) بدان معناست که می توانید ٣ کارت مثلا Radeon RX470 4G  (با هش ریت ۲۸مگاهش/ثانیه  براى هر کدام) روی آن نصب کنید که در مجموع ۸۴مگاهش/ثانیه خواهید داشت. می توانید از مدلهاى دیگرى نیز استفاده نمایید اما بیشتر کارت هاى گرافیکى با PCI Express کار می کنند.

برای مثال یک مادربورد مناسب به عنوان سخت افزار استخراج اتریوم می تواند GA-Z97X-Gaming 3 باشد.

۲– کارت گرافیک (GPU)

برخى از کارت هاى گرافیکى با وجود اینکه بسیار گران قیمت هستند اما هش ریت (میزان هش یا توان محاسباتی) مناسبى نمی دهند. برخى دیگر قدرت معقولى دارند، اما در عین حال مصرف برق بالایى هم دارند. منطقى است که بگویم هرچه پول بیشترى را هزینه کنیم، قدرت هش بالاترى براى استخراج می توانیم داشته باشیم اما دقت کنید که کارت گرافیکى کارآمد و موثرى را انتخاب کنید.

با تغییر بایوس (mod bios) این کارت ها می توان با پایین آوردن مصرف برق آن ها به سرعت بالاتری دست یافت (گرچه کارخانه های سازنده، مصرف کننده را از اینکار برحذر می دارد).

در ادامه می توانید با برخی از این کارت های گرافیکی آشنا شوید:

Radeon Rx 470 mod bios-
Hash Rate: 28.0 MH/s

Radeon Rx 480 mod bios-
Hash Rate: 30.0 MH/s

AMD Radeon R9 280X-
Hash Rate: 18.0 MH/s

AMD Radeon HD 7950-
Hash Rate: 13.0 MH/s

Strix Radeon R7 370-
Hash Rate 12.0 MH/s

Radeon R9 295×۲-
Hash Rate 46.0 MH/s

۳-رایزر

مسئله اى که ممکن است با آن روبرو شوید کمبود فضا براى نصب کارت ها روى مادربرد است. براى حل این مساله می توانید از کابل رایزر (Riser)  استفاده کنید. رایزر کابلی ست که یک طرف آن به پورت PCI Express مادربرد و طرف دیگر آن به کارت گرافیکى متصل می شود. این کار باعث می شود تا بتوانید کارت گرافیک را خارج از کیس قرار دهید و کارت ها مستقیم روی مادربرد قرار نگیرند.

۴- Hard Drive

براى ذخیره سیستم عامل و نرم افزار استخراج به یک هارد نیاز دارید. یک هارد SSD می تواند کاربردى باشد. حجم هارد بستگى به کارى که مى خواهید انجام دهید دارد. مثلا اگر می خواهید تمام بلاکچین دیجی ارز مورد نظرتان را دانلود کنید، باید بدانید کل آن بلاکچین چه حجمى دارد و هاردى با ظرفیت بالاتر از آن تهیه کنید.

اما اگر مى خواهید که اتریوم را توسط یک استخر استخراج کنید، آنگاه نیازى ندارید که تمام بلاکچین را دانلود کنید و یک درایو SSD کوچک نیز کار شما را راه خواهد انداخت.

(نمونه ای از هارد:  SSDNow V300 120GB , 120GB Kingston SSD )

۵- RAM

حافظه تصادفى یا RAM براى ذخیره سازى موقت اطلاعات کامپیوتر و بالا آوردن سیستم عامل است. براى کار استخراج  ۴GB  حافظه مناسب است. (حافظه بیش از ۲GB مناسب است)

۶- پاور یا منبع تغذیه

در بازار پاورهایی با قدرت هاى مختلف و مارک هاى متنوعی وجود دارند. باید با در نظر گرفتن میزان مصرف و قدرت کارت هاى گرافیکى و همچنین سایر سخت افزارهای مورد استفاده، اقدام به انتخاب پاور کرد. مثلا اگر مصرف کارت گرافیکى ٢٢٠ وات است و سایر تجهیزات ٢۵٠ وات، پس بهتر است که یک پاور ۶٠٠ واتى تهیه کنید. اگر قصد ساخت یک دستگاه با قدرت بالا دارید که از تعداد زیادى GPU استفاده می کند، بهتر است بجاى استفاده از یک پاور ١۵٠٠ وات، از ٢ پاور ٧۵٠ وات استفاده کنید. معمولا خرید ٢ پاور ٧۵٠ وات از نظر هزینه اولیه مقرون به صرفه تر است.

– هنگام تهیه پاور دقت کنید که قدرت مناسب براى تأمین انرژی تمام قطعات را دارا باشد و حداکثر ۷۵% قدرت آنرا بطور دایم استفاده نماید.

۷– Case کیس

با توجه به تعداد کارتهاى گرافیکى و همچنین سایز آن ها شاید انتخاب و پیدا کردن کیس مناسب براى این کار آسان نباشد و از سوى دیگر بدلیل خطر آتش سوزى نمی توان قطعات را روى زمین رها کرد. شاید بهتر باشد که اقدام به ساخت محل مناسبى براى قرار دادن دستگاه خود کنید. مثلا می توانید قفسه ای فلزی درست کنید که نه تنها دستگاه ها براحتی در آن جای بگیرند، بلکه هوا نیز در بین دستگاه ها رفت و آمد داشته باشد تا حرارت آن ها را کم کند.

توجه داشته باشید که کارت های گرافیکی به شدت حرارت تولید می کنند، مخصوصا اگر آن ها را اورکلاک کرده باشید. سعى کنید که محلى مناسب و خنک را براى نگهدارى دستگاه خود انتخاب کنید.

۸- خنک کننده

همانطور که گفته شدن میزان حرارت این دستگاه ها بالاست و باید حتما راهی برای خنک کردن آن ها در نظر گرفت. استفاده از کولر آبی بدلیل ایجاد رطوبت که می تواند به دستگاه ها آسیب برساند توصیه نمی شود. اما کولر گازی گزینه ای مناسب است که علاوه بر خنک نگه داشتن فضا مشکل رطوبت را نیز ندارد.

بخش دوم

نرم افزار

در کنار سخت افزار استخراج اتریوم شما باید یک نرم افزار مناسب نیز پیدا کنید. براى انتخاب سیستم عامل شما دو گزینه دارید، اول Ubuntu لینوکس که به شما امکانات بیشترى را مى دهد و رایگان استانتخاب دیگر شما میتواند ویندوز باشد (حتما ۶۴ بیتی)  که نصب و کار با إن راحت تر است.

براى انتخاب نرم افزار دانلود میتوانید از EthOs استفاده کنید.

بعداز نصب سیستم عامل و نرم افزار ماینینگ شما میتوانید به دو روش اقدام به استخراج ایتریوم کنید:

  • Solo، استخراج انفرادى که به معناى رقابت شما با دیگران براى بدست آوردن ایتریوم استاما با ۶۰ MH/s شما نمیتوانید ایتریوم زیادى را بدست بیاورید و شانس شما براى استخراج کاهش میابدایراد دیگر این روش این است که باید تمام بلاکچین را دانلود کنید.
  • Pool Mining, شرکت در استخرهاى استخراج و مشارکت در استخراج گروهى میتواند راه مناسبى براى استخراج ایتریوم باشد.

به عنوان مثال برای استفاده از nanopool  از قسمت راهنمای آن http://eth.nanopool.org/help برامه Claymore  را دانلود نموده در درایو C کپی میکنید و سپس فایل اجرایی bat  را به شکل زیر نوشته و آنرا اجرا مینمایید.

———————————————————————————————————————

EthDcrMiner64.exe -epool eth-eu1.nanopool.org:9999 -ewal 0x5Bb532b79E0F994C64638bFb834ea48a66882094/rigx/email@email.com -epsw x  -mode 1 -ftime 10 -tt 80 -tstop 85 -fanmax 99 -fanmin 99

Pause

———————————————————————————————————————

-epool آدرس استخر مورد نظر

-ewal  آدرس کیف پول ایتریوم شما که بعد از آن نام ورکر و پس از آن ایمیل شما قرار میگیرد

-epsw     پسورد استخر ایتریوم شما

-mode   ۱ برای ماینینگ اتریوم و ۲ برای دوال ماینینگ

اگر نیاز به راهنمایى بیشتر و یا سوالى در این زمینه داشتید میتوانید در زیر کامنت بگذارید، در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

https://coiniran.com/?p=6590
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پدرام
پدرام
5 سال قبل

سلام ببخشین من یه کامپیوتر دارم کارت گرافیکش tiran x و سیپیوشم i7 8700k اگه بخوام برای استخراج ارز ازش استفاده کنم سودمنده و اگه هست لطفا بگین روزانه حدود چقدر میشه درامد داشت

پویا علیخانی
پویا علیخانی
5 سال قبل
پاسخ به  پدرام

سلام. سوالات مربوط به استخراج را در گروه تلگرام ایران ماینر مطرح نمایید. لینک آن در قسمت گروه ها و کانال ها در بات کوین ایران (@coiniranbot) آمده است.

حسن
حسن
6 سال قبل

با سلام خدمت اقای بابک با این سیتم که فرمودید فقط میشود اتریوم استخراج کرد یا ارز دیگری قابل استخراج هست اگر زحمت نیست جواب را به ایمل بفرست ممنون

امير نوري
امير نوري
6 سال قبل

سلام خسته نباشید یک دستگاه مانند این شکل حدودا چقدر هزینه داره؟

RminFX
RminFX
6 سال قبل

متاسفانه این گرافیک ها خیلی نایاب شدن …

کیان
کیان
6 سال قبل

دوستان من میخوام یه همچین سیستمی ببندم با توجه به اینکه اتریوم قراره pos بشه و بعدش دیگه نمیشه استخراجش کرد به این روش و ضمن اینکه دشواری استخراج داره روز به روز بیشتر میشه و از طرفی تنها ارزی هست که ارزش استخراج داره و در صورت کاهش سوددهی جایگزینی نداره؛ به نظر شما به صرفه هست که استخراجش رو شروع کنم؟؟
با یک سیستم ۱۰ تومنی به نظرتون میتونم حتی پول خود سیستم رو در بیارم قبل اینکه سوددهی کم بشه یا از بین بره؟
لطفا راهنمایی کنید.

بهروز
بهروز
6 سال قبل

سلام
می خواستم بدونم تا حالا خودتون هم امتحان کردید این روش ها رو برای استخراج؟
چقدر اتریوم میشه استخراج کرد؟
با توجه به این همه هزینه ی سخت افزاری آیا مقرون به صرفه هست؟

نوید
نوید
6 سال قبل

خیلی عالی بود بابک جان. ممنون

اسماعیلی
اسماعیلی
6 سال قبل

باسلام برای استخراج بیت کوین هم میشه از این ها استفاده کرد ؟

نمت
نمت
6 سال قبل

با درود
می خواستم نرم افزار های لازمو بدونم و روش کارشون و ایا یه سیستم با ۶ کارت سری rx خوبه ؟

دکمه بازگشت به بالا
12
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x