ایستگاه خبر

ویژه: تتر (Tether) از حساب بانکی پشتیبان توکن USDT خود رونمایی کرد

طی حسابرسی صورت گرفته توسط FSS از حساب بانکی پشتیبان دلار تتر (Tether) تائید گردید توکن USDT دارای پشتیبانی لازم مالی می باشد

قریب ۶ ماه پس از جدا شدن از ممیزی خود و به شکلی حیرت آور، دلار تتر “آپدیتی روشنگرانه” از حساب بانکی خود به قصد نشان دادن پشتیبانی تمام و کمال از ۲.۶ میلیارد توکن USDT در گردش این شرکت ارائه نمود. اگر چه Tether با بلافاصله جلوگیری کردن از حسابرسی کامل، با عدم توانایی خود برای حل بحث ادای دین یکبار برای همیشه، منتقدین را حسرت به دل گذاشت.

tether usdt bank account audition 1
Source

دلار تتر در تلاش برای طلسم زدایی از FUD (ترس، شک و تردید)

به گزارش کوین ایران و به نقل از پایگاه خبری بیت کوین، گمانه زنی های صورت گرفته حوزه پرداخت بدهی های Tether و به ویژه اینکه آیا این پایدار-ارز (Stablecoin) وابسته به پول رایج (فیات)، آیا واقعا ذخیره مالی لازم برای پشتیبانی را دارد یا نه، دیگر برای گذشته بود که شخصیت های توئیتری پیگیر این مسئله سراسر شبکه می پراکندند.

اکانت توئیتر Bitfinexed که منتقد پر آوازه دلار تتر است نیز به گروه کر رو به گسترش منتقدینی پیوسته که خواهان شفافیت کامل از Tether هستند و صرافی Bitfinex نیز بخشی از این گروه است. حال صاحب توکن USDT خود را مجبور به ارائه گزارشی حقوقی از موقعیت مالی خود، برای دومین بار در ۶ ماه شده است.

tether usdt bank account audition 2
Source

این گزارش که توسط گروه حقوقی یکی از مدیران اسبق FBI تهیه شده است، ضمانت کافی از نقطه نظر حقوقی را داراست. اما وثیقه ای محکم برای اثبات اینکه فعالیت Tether بدون کسری بودجه صورت می گیرد نیست. مادامی که حسابرسی حرفه ای بر حساب های بانکی این شرکت صورت نگیرد، وضعیت حقیقی مالی دلار تتر در حد حدس و گمان باقی خواهد ماند.

این آپدیت روشنگر چنین آغاز می نماید:

“چنان که بسیاری مطلع هستند، Tether و اعضای منسوبش طی چند ماه گذشته، سوژه بررسی های موشکافانه بوده اند. مدت بسیار مدیدی است که ما به این اتهامات بی توجهی می کنیم و در عوض اجازه دادیم تا تلاش ها و اعتقاد مستمر کاربران ما سخنگوی ما باشد.”

بیشتر بخوانید:  تتر پس از موفقیت در عرصه دلار دیجیتال به سمت عرضه EURT می رود

بسیاری از تریدر های رمزارز ترجیح می دادند دلار تتر به جای اینکه اعتماد کورکورانه حامیانش را به عنوان ضامن قرار دهد، زودتر این مسئله را خطاب قرار داده بود.

پوشش خبرگزاری Coindesk

tether usdt bank account audition 3
Source

وب سایت کوین دسک نیز به نوبه خود به این ماجرا پرداخت. به شرح این پایگاه خبری، وضعیت ذخیره مالی Tether برای پشتیبانی از توکن USDT خود، ماه هاست جنجال برانگیخته است، به این ترتیب که منتقدین آنلاین ادعا دارند این شرکت بیش از اندازه موجودی دلاری در حساب بانکی اش ارائه نموده و به قولی بدون پشتیبانی اسکناس چاپ می کند. از سوی دیگر دلار تتر نیز مستمر به انکار این مسئله پرداخته، اما مستندی قطعی برای پشتیبانی ادعای ۱ دلار-۱ توکن USDT نیز ارائه نکرده است. این موضوع گستره ای از پیامد ها را برای بازار رمزارز ها همراه داشته است.

 

بیشتر بدانید: برنامه Bitfinex برای راه اندازی صرافی غیر متمرکز

بین تازه کاران، بسیاری گفته اند که صرافی رمزارزی Bitfinex و Tether مالکین و مدیرانی یکسان دارند که با استفاده از توکن USDT افزایش قیمت حباب مانند و تصنعی BTC نموده اند. انتشار مقاله ای علمی در هفته گذشته این دیدگاه را پشتیبانی نمود و گزارشات نیز حاکی از احضار Tether و Bitfinex توسط کمیسیون مبادلات آتی کالای امریکا (CFTC) در ماه دسامبر است.

tether usdt bank account audition
Source

ارزش توکن USDT

همچنین توکن USDT با وجود شک های مستمرِ دامن گیرش، همچنان در محدوده ۱ دلار مبادله شده و به عنوان جایگزینی برای دلار ایالات متحده عمل نموده است. تریدر از دلار تتر به عنوان ابزاری برای جا به جا کردن سریع پول بین صرافی ها، در عوض استفاده از تراکنش های بانکی که به مراتب سخت تر و کند ترند، بهره می برد.

با توجه به اهمیت توکن USDT برای این اکوسیستم، ارائه یک تائید مطلق برای قطعیت بخشیدن به اینکه این ارز وثیقه ای اساسی پشت خود دارد می تواند خبری خوشایند باشد و ادعا های مبنی بر دستکاری را تحلیل برده و تکیه گاهی برای اعتماد به بازار فراهم خواهد آورد.

اما نظر به رفع مسئولیت های فراوان مندرج در یادداشت غیر رسمی منتشر شده در روز چهارشنبه و چشم انداز محدود آن، احتمالا پاسخی درخور برای این جر و بحث همراه نخواهد داشت.

وارد شدن Freeh, Sporkin & Sullivan

tether usdt bank account audition 4
Source

نام شکوهمند Freeh, Sporkin & Sullivan متعلق به گروهی حقوقی است (که به اختصار FSS خوانده می شود) که مسئولیت تهیه یک “اسنپ شات” (Snapshot) از موجودی حساب بانکی Tether به آن محول شده است. این وعده مورخ اول ژوئن، تاریخی که این شرکت تائید کرده بود موجودی کافی برای پوشش دادن به کل دلار تتر در گردش را در حساب بانکی خود بر اساس ۱USD به ۱USDT دارد، ادا شد.

 

در ادامه اسناد آپدیت روشنگر Tether آمده:

“گزارشات منتشر شده اخیر، دید ما را به فقدان های اساسی برای ادراک، که دلار تتر را محصور نموده، مکانیزم انتشار و بازخرید به همراه آئین های انطباقی که ما ساخته ایم، گشود. برای خفیف تر کردن این مسایل، اقداماتی بیشتر با هدف گشودن شفافیت بیشتر برای عموم جامعه اتخاذ خواهیم کرد و هر گونه تردید ممکن و موجود را از میان خواهیم برداشت.”

یک پاسخ ساده، آن پاسخی که دارندگان رمزارز فریادش می زنند، اجرای حسابرسی ای مستقل توسط Tether خواهد بود. به محض اینکه چنین ممیزی ای تمام و کمال انجام گردد، تردید دایمی پشت توکن USDT محو شده و اعتماد به دلار تتر باز خواهد گشت. با این که گزارش امروز، به سختی وضوحی که جامعه رمزارزی بر آن امید بسته بود را به همراه داشت، انتشار آن موجب پیش راندن قیمت BTC در حد ۱۵۰ دلار (زمان نگارش مطلب) شد و آسیب وارده از خبر هک ۳۱ میلیون دلاری صرافی Bithumb طی ساعات پیش از آن را تسکین بخشید.

جزئیات همکاری با FSS از زبان کوین دسک

گروه حقوقی FSS واشنگتن که Tether برای ممیزی بودجه اش و نوشتن گزارش آن استخدام کرده بود، چیزی از جدیت در این کار کم نگذاشته است. بنیان گذار این گروه حقوقی ۳ قاضی اسبق فدرال بوده اند که همانطور که پیشتر گفتیم یکی از آنان، Louis Freeh از مدیران اسبق FBI است.

tether usdt bank account audition 5
Source

دیگر شریک این گروه قاضی بازنشسته Eugene Sullivan است که از اعضای هیئت مشاوره یکی از بانک هایی است که دلار تتر در آن حساب دارد و به استناد این گزارش از همین طریق به Tether معرفی شده است. رابطه وی با بانک، کمکی برای انجام بررسی به FSS نموده که به گفته این گزارش: “آن را به وقت و جامع صورت داده و اطمینان حاصل نموده است که هیچ اطلاعات مرتبطی نادیده گرفته نشود.”

بیشتر بخوانید: دزدی ۳۱ میلیون دلاری از تتر

این گزارش در ادامه می گوید، FSS برای جلوگیری از هرگونه بازی دادن فرآیند، تاریخی را برای تائید موجودی حساب موکلش در دو بانک، “بدون اطلاع قبلی و مشورت با او”  انتخاب کرد. FSS موجودی را از بانک داران طی سوگند و شهادت محضری دریافت نمود.

به همین ترتیب، این گروه حقوقی از بانی دلار تتر خواست تا برای تائید موجودی حسابش سوگند یاد کند، و اینکه موجودی اکانتی که از بانک دریافت نموده برای مورخ اول ژوئن است را به آن ها نگفته بود. اعداد گزارش مالی بانک با آنچه Tether در وب سایت خود درج شده بود مطابقت داشت. همچنین این گروه حقوقی اظهار داشت این اطلاعات را شخصا و از اعضای رده بالای Tether و بانک ها دریافت کرده و صد ها برگ سند را بررسی نموده است.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=22158
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x