ایستگاه خبر

هجوم بات‌ها برای مینت NFT به اختلال ۷ ساعتۀ سولانا منجر شد!

ازدحام ناگهانی سهام‌داران سولانا به قطعی ۷ ساعته‌ی این شبکه در شب گذشته منجر شد. به‌عقیده یک از منابع مطلع این رویداد موجب شد تا داده‌های بسیار حجیمی به این بلاک‌چین اثبات سهام سرازیر شده و اعتبارسنج‌ها را از فرآیند اجماع خارج کنند، درزمان نگارش این خبر ایجاد بلاک‌های جدید همچنان بااختلال روبه‌رو است. به‌گفته‌ی یک مقام ارشد در بنیاد سولانا:

«استفاده‌ی بیش‌ازحد بات‌ها از ابزار محبوب مینت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) Candy Machine حجم بی‌سابقه‌ای از ترافیک، معادل ۴ میلیون تراکنش و ۱۰۰ گیگابایت داده در هرثانیه، را برای شبکه رقم زد».

این سیل ترافیک به‌دلایل نامشخصی اعتبارسنج‌ها را از فرآیند اجماع خارج کرده و ایجاد بلاک‌های جدید را ازساعت ۴.۳۲ عصر  تا ۱۱ شب به‌وقت منطقه زمانی شرقی (EST) عملا غیرممکن کرد. اعتبارسنج‌ها مجددا توانستند از اسلات شماره‌ی ۱۳۱۹۷۳۹۷۰ فعالیت خود را ازسر بگیرند. Anatoly Yakovenko، هم‌بنیان‌گذار سولانا، از جامعه‌ی اعتبارسنج‌ها برای اتحاد و فائق شدن به این مشکل ستایش کرد.

راه‌اندازی مجدد هارد فورک نیز راه‌حل رفع این مشکل نبود و کدهای جدید به‌نقطه‌ی سابق خود پیش از اختلال شبکه بازگشتند. اعتبارسنج‌ها هنگام آماده‌شدن برای راه‌اندازی مجدد شبکه قصد داشتند تا از کدی استفاده کنند که تراکنش‌های ابزار Candy Machine را موقتا مسدود سازد، اما به‌عقیده‌ی برخی از آنان این اقدام مصداق سانسور تلقی می‌شد. این تصمیم تنها درصورتی موثر بود که دو سوم اعتبارسنج‌ها به‌انجام آن رای‌ مثبت می‌داند.

برخی از سرویس‌های شبکه‌ی سولانا مانند کیف‌پول فانتوم (Phantom) و صرافی غیرمتمرکز (DEX) منگو مارکتس (Mango Markets) پس از این رویداد بامشکلات فنی مواجه شدند، دلیل این امر این حضور مجدد ارائه‌دهندگان فراخوانی رویه‌ای دوردست (RPC) نودها بود.

قیمت هرواحد از توکن SOL پس از این قطعی اندکی کاهش یافت و در یک بازه‌ی ۲۴ ساعته به ۸۳.۱۳ دلار رسید اما توانست پس از سه ساعت سطح ۸۹ دلاری را لمس نماید.

پیشنهاد مطالعه: حمله اسپوفینگ (Spoofing) چیست؟ + راه‌های مقابله با آن

Source

https://coiniran.com/?p=50951
دکمه بازگشت به بالا