ایستگاه خبر

51 درصد از حجم معاملات بیت‌کوین جعلی است

طبق جدیدترین مطالعۀ انجام شده توسط Forbes بر 157 صرافی، مشخص شد که 51 درصد از حجم معاملات بیت‌کوین جعلی است. این گزارش مدعی شد که حجم معاملات بیت‌کوین در 14 ژوئن (24 خرداد) برابر با 128 میلیارد دلار بوده است، این رقم بسیار کمتر از رقم 262 میلیارد دلاری است که ازسوی صرافی‌ها گزارش شده است. در نتیجه 51 درصد از این سفارشات جعلی یا غیر اقتصادی بوده‌اند.

نقش تتر

Forbes به این نکته اشاره کرد که استیبل‌کوین تتر نقش بسیار برجسته‌ای در معاملات نقدی بیت‌کوین ایفا می‌کند. این گزارش همچنین از حضور ارزهای فیات مانند دلار، ین و وون کره جنوبی در بخش بزرگی از سفارشات خرید-فروش خبر داد. در حالت کلی بیش از 90 درصد از حجم نقدینگی بیت‌کوین از سفارش‌های تتر یا دلاری تامین می‌شود.

در این گزارش مشخص شد که بیشتر معاملات بیت‌کوین به ترتیب از قراردادهای دائمی، نقدی و آتی به دست می‌آید.

بایننس، FTX و OKX بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌اند

در این گزارش صرافی‌ها براساس اختلاف موجود در حجم اعلامی و حجم حقیقی معاملات بیت‌کوین به سه گروه تقسیم‌بندی شدند.

نتیجۀ تحقیقات حاکی از آن بود که سه صرافی بایننس، FTX و OKX بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌ و در گروه نخست این طبقه‌بندی قرار دارند. در گروه اول صرافی‌هایی هستند که اختلاف حجم اعلامی و حقیقی آن‌ها بین 0 تا 20 درصد است، در گروه دوم صرافی‌هایی با اختلاف بین 26 تا 79 درصد و گروه سوم نیز از صرافی‌های کوچک و غیرقانونی تشکیل شده‌ است. حجم اعلامی صرافی‌های گروه سوم رسما جعلی است.

چرا برخی صرافی‌های آمار خود را جعل می‌کنند؟

عامل اصلی این امر حضور تریدرها در صرافی‌های غیرقانونی برای تجارت شستشو (wash trade) و افزایش جعلی محبوبیت‌ برخی از توکن‌ها با اهداف کلاهبرداری است.

این قبیل صرافی‌های از این امر استقبال می‌کنند زیرا داشتن حجم معاملاتی بالا علاوه‌بر ارزش قانونی موجب محبوبیت آن‌ها نیز خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) چیست؟ چگونه از شاخص ترس و طمع در بازار رمز ارزها استفاده کنیم؟

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا