اطلاعیه‌های کوین ایران

ایران آنچیند (IranUnchained): آغازگر حقوقی برای کمک به انطباق با قوانین

سلب مسئولیت: ایران‌آنچیند این پست وبلاگی را به‌عنوان کمکی به همکاران و انسان‌دوستان همفکر ارائه کرده است. اطلاعات موجود در این وبلاگ نباید به‌عنوان مشاوره حقوقی تلقی شود. شما قطعا باید وکیل خود را داشته باشید زیرا این فضا بسیار به قوانین وابسته است.

طی چند ماه گذشته، ایرانی‌های آمریکایی که به دنبال راه‌های ملموس برای حمایت از ایران هستند، متوجه شدند کمک به یک کشور تحریم‌شده چقدر دشوار است، حتی زمانی که حمایت از فعالان طرفدار دموکراسی، حقوق بشر و جامعه مدنی مشخصا به نفع دولت (ایالات متحده) باشد، باز هم تحریم‌ها را اعمال می‌کند.

معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده اخیراً به عنوان مثالی عینی برای مؤسسات مالی، بر تعهد ایالات متحده به اطمینان از اینکه کمک‌های بشردوستانه و معاملات مرتبط با آن از طریق کانال‌های قانونی و شفاف به جمعیت‌های در معرض خطر می‌رسد، تأکید کرده است. ارائه حمایت‌های بشردوستانه برای کاهش درد و رنج جمعیت‌های آسیب‌پذیر، برای ارزش‌های آمریکایی ما بسیار مهم است.» («خزانه‌داری استثناهایی را برای کمک‌های بشردوستانه در نظر می‌گیرد»، ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲)

معاون وزیر همچنین اخیراً به شرکت‌های فناوری گفته است: «ما به مردم ایران کمک می‌کنیم برای مقابله با تلاش‌های دولت برای نظارت و سانسور آن‌ها، مجهزتر شوند. اطلاعات آزاد چیزی‌ست که دولت ایران همواره از مردمش دریغ کرده است، و  OFAC با صدور بیانیه‌هایی به حمایت از دولت برای ترویج جریان اطلاعات آزاد ادامه خواهد داد.» (خزانه‌داری ایالات متحده مجوز عمومی D-2 ایران را برای افزایش حمایت از آزادی اینترنت صادر کرد»، ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲)

قوانین پیچیده‌ای وجود دارد با این اطمینان که منابع و پول برای حمایت از رژیم ایران صرف نمی‌شود. متأسفانه، همین پیچیدگی می‌تواند باعث سردرگمی فعالان جامعه مدنی مستقر در ایالات متحده شود که می‌خواهند کمک‌ها را سازماندهی کنند.

یک مانع دیگر – انطباق بیش از حد. تلاش‌های قانونی اغلب توسط یک بانک یا پلتفرم مسدود می‌شوند، زیرا مؤسسات از احکام شدیدی که در انتظارشان است می‌ترسند. بانک‌ها اغلب با تصمیم به تعطیل کردن هر چیزی که با ایران ارتباطی دارد، ریسک را کاهش می‌دهند.

به عنوان مثال اخیر، کمپین GoFundMe مرتضی اسماعیل‌پور که به منظور جمع‌آوری سرمایه برای اینترنت رایگان در ایران طراحی شده بود، علی‌رغم معافیت‌های صریح اخیر تحریم‌ها برای تأمین مالی جمعی مرتبط با خدمات اینترنتی، به حالت تعلیق درآمد.

این وضعیت حتی برای خزانه‌داری ایالات متحده نیز خسته‌کننده شده است:

خزانه‌داری ایالات متحدهبنابراین، وقتی صحبت از کمک به ایران می‌شود، چگونه می‌توانیم بفهمیم در مقابل این محافظه‌کاری‌های بیش از حد چه چیزی قانونی است؟ این چیزی است که ما می‌خواهیم آن را بفهمیم.

ابتدا، برای درک بهتر مقامات، محدودیت‌ها و معافیت‌های قابل اعمال، با یک شرکت حقوقی کوچک و وکیلی که قبلاً در OFAC در زمینه حمایت‌های بشردوستانه، حقوق بشر و جامعه مدنی در ایران و سایر موقعیت‌های پیچیده کار می‌کرد، صحبت کردیم. شما باید مشاوره حقوقی خود را در مورد این موضوعات دریافت کنید، به خصوص در شرایطی مانند این که مشاوره حقوقی بسیار وابسته به قوانین است.[۱] با این وجود، قوانین و راهنماهای فراوانی در دسترس عموم در قالب CFR ها، سخنرانی‌ها، اقدامات اجرایی و مقالات وجود دارد که ارائه یک نقشه راه پیشرفته‌ برای کمک بهتر به ایرانیان را تسهیل می‌کند. آمریکایی‌ها در حال بررسی مسائل پیچیده‌ای هستند که هنگام اهدای پول برای کمک‌های بشردوستانه ایجاد می‌شود.

این وبلاگ بر اساس مطالعه ما از این‌ها است، اما ما خودمان وکیل نیستیم! ما همچنین یادداشت‌هایی در مورد ملاحظات رمزارزی اضافه کردیم، که در جای دیگری پوشش داده نشده است.

[[این یک مطلب در حال تغییر است! اگر سؤالات دیگری دارید که پوشش داده نشده است، لطفاً به ما اطلاع دهید. ما آن‌ها را اضافه خواهیم کرد.]] 

[[https://iaba.us/wp-content/uploads/IABASanctionsBooklet.pdf – منابع بیشتر در مورد تحریم‌های عمومی ]]

General Legal Issues Overview

Rules for Individuals // Section 560

Rules about Software + Internet // General License D-2

Rules for Organizations // General License E

So, how do we actually help Iranians gain freedom?

What actually is an NGO?

Does the NGO have to be a 501c3?

Is it better to create a new NGO or use an existing one?

What are best practices for NGOs?

Why is it important to use a limited liability entity?

Crypto Considerations

Additional Information

Next Steps

بررسی اجمالی مسائل حقوقی عمومی

دولت خودکامه ایران کانون تحریم‌های دولت آمریکا است نه شهروندان ایران. تحریم‌های قدیمی پیچیده‌اند چون کنگره همچنین تحریم‌های صریح و جامعی را که حتی OFAC نیز نمی‌تواند از آن‌ها عبور کند، وضع کرده است و نه فقط افراد که کل حوزه قضایی را در برمی‌گیرد. اما معافیت‌ها می‌توانند کمک کنند و OFAC نیز مجوزهای عمومی معنی‌داری را منتشر کرده است تا کمک‌های بشردوستانه، حامی دموکراسی و فعالیت‌های جامعه مدنی، از جمله حمایت از فناوری ضد سانسور و ضدکنترل دولتی را فراهم کند. به عنوان مثال، مجوز عمومی D-2 (مرتبط با ایران) برای افزایش پشتیبانی از آزادی اینترنت.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (OFAC) برنامه‌های تحریم‌های اقتصادی و تجاری ایالات متحده را مدیریت و اجرا می‌کند که شامل بازبینی دقیق تراکنش‌های کالا، خدمات یا پول با ایران است.

OFAC بخش‌هایی در مورد نحوه تعامل قانونی با ایران دارد، اما سه بخش کلیدی دیگر نیز وجود دارد که باید بدانید:

 • § ۵۶۰.۵۵۰: برخی از حواله‌های غیرتجاری و شخصی به یا از ایران مجاز است (چگونه افراد می‌توانند به صورت قانونی برای یک فرد در ایران پول ارسال کنند).
 • مجوز عمومی E: مجوز برخی خدمات در حمایت از فعالیت‌های سازمان‌های غیردولتی در ایران (چگونه یک گروه می‌تواند به صورت قانونی به ایران کمک بفرستد).
 • مجوز عمومی D-2: مجوز عمومی در مورد برخی خدمات، نرم‌افزارها و سخت‌افزارها در ارتباطات (چگونه شرکت‌های نرم‌افزاری می‌توانند خدماتی را ارائه دهند که آزادی اینترنت را در ایران بیشتر می‌کند).

از بین این سه، مجوز عمومی E است که بیشترین ارتباط را با سازماندهی و ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران دارد، بنابراین ما به طور خلاصه به بقیه موارد می‌پردازیم.

قوانین برای افراد // بخش ۵۶۰

قوانین مربوط به افراد و سازمان‌ها بسیار متفاوت است. قوانین مربوط به حواله‌های فردی در بخش ۵۶۰.۵۵۰ کد فدرال تعریف شده است.

۱. افراد فقط مجاز به ارسال حواله‌های شخصی غیرتجاری به دوستان و خانواده هستند.

الف. به طور خلاصه: یک فرستنده، یک گیرنده. شما نمی‌توانید به طور جمعی کمک مالی کنید، و پول نمی‌تواند واسطه‌ای در طرف دیگر داشته باشد.

ب. نمی‌توان آن را در حمایت از علاقه تجاری خانواده یا دوستان صرف کرد.

۲.وجوه باید از طریق موسسه سپرده‌گذاری ایالات متحده یا یک کارگزار/نماینده اوراق بهادار دارای مجوز ارسال شود، مگر اینکه خودتان آن را به صورت فیزیکی وارد ایران کنید.

الف. شما باید با بانک یا کارگزار/نماینده اوراق بهادار دارای مجوز کار کنید. گرچه ممکن است همه مؤسسات سپرده‌گذاری یا کارگزار / فروشنده ایالات متحده مایل به انجام حواله نباشد، این معافیت در ثبت فدرال ایجاد شده است، و شما می‌توانید با استناد به بخش ۵۶۰.۵۵۰ و اشاره به اینکه این یک حواله شخصی در چارچوب شرایط بخش کد است، روند را با ثبت هرگونه انتقال وجه تسریع کنید. همچنین می‌توانید به این نکته اشاره کنید که شرایط بخش ۵۶۰.۵۵۰ نشان می‌دهد «موسسه انتقال‌دهنده…ممکن است با توجه به انطباق، به فرستنده وجه [حواله] اعتماد کند، مشروط بر اینکه دلیلی برای دانستن اینکه انتقال وجه مطابق با این بخش نیست وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر، در غیاب سایر عوامل نگران‌کننده، بانک ایالات متحده می‌تواند به اظهارات مستند شما مبنی بر اینکه این حواله برای اهداف بخش ۵۶۰.۵۵۰ است تکیه کند. این روند به احتمال زیاد از طریق یک بانک آمریکایی بزرگتر انجام می‌شود که عملیات جهانی و روابط بانکی عمده در اتحادیه اروپا، امارات متحده عربی یا ترکیه دارد که می‌تواند به تبدیل ارزهای مختلف کمک کند و احتمالاً با حساب‌های بانکی خانواده ایرانی در خارج از ایران ارتباط برقرار کند.

ب. حمل پول نقد به ایران برای خانواده یا دوستان در صورتی مجاز است که طبق شرایط بند ۵۶۰.۵۵۰ انجام شود.

در همین راستا، اگر می‌توانید کالاهایی را به عنوان هدیه برای دوستان و خانواده بفرستید – اما فقط تا سقف ۱۰۰ دلار، با برخی شرایط اضافی. مطالب بیشتر را اینجا بخوانید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد حواله‌های شخصی با استفاده از رمزارزها، به بخش کریپتوی زیر مراجعه کنید.

مقالات بیشتر + منابع در مورد حواله‌ها: As Protests Continue, Biden Should Enable Remittance Transfers to Iran

قوانین مربوط به نرم‌افزار و اینترنت // مجوز عمومی D-2

مجوز عمومی D-2 کمک بزرگی به مردم ایران است که به‌ویژه به مدیران شرکت‌های نرم‌افزاری مستقر در ایالات متحده و گروه‌های علاقه‌مند به حمایت از آزادی اینترنت در ایران کمک می‌کند.

در ۲۳ سپتامبر OFAC مجوز عمومی D-2 را منتشر کرد که «با هدف تسهیل دسترسی بیشتر مردم ایران به پلتفرم‌های امن و خدمات آنلاین» (در غالب توئیت، بیانیه) منتشر شد. ایلان ماسک این مسئله را پذیرفت و شروع به فعال کردن استارلینک کرد. مجوز عمومی جدید D-2 (با توجه به شرایط/شرایط خاص مجوز) به آمریکایی‌ها اجازه می‌دهد خدمات اینترنتی و نرم‌افزارهایی را صادر کنند که دسترسی ایرانیان به موارد زیر را فراهم می کند:

 • پیام‌رسانی فوری
 • چت و ایمیل
 • شبکه‌های اجتماعی
 • به اشتراک‌گذاری عکس و فیلم
 • وب‌گردی
 • وبلاگ‌نویسی
 • پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی
 • پلتفرم‌های همکاری
 • ویدیو کنفرانس
 • بازی‌های الکترونیکی
 • پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی
 • ترجمه خودکار
 • نقشه‌های تحت وب
 • خدمات احراز هویت کاربر

مجوز عمومی D-2 به افراد آمریکایی (با توجه به شرایط/شرایط خاص مجوز) اجازه می‌دهد موارد زیر را صادر کنند:

 • برخی از نرم افزارها و سخت افزارها مرتبط با ارتباطات
 • خدمات اتصال به اینترنت درجه غیرتجاری، شامل خدمات مبتنی بر ابر
 • تسهیلات انتقال مخابراتی (مانند اتصال ماهواره‌ای یا زمینی)

تا جایی که به جمع‌آوری کمک‌های مالی توسط سازمان‌های غیردولتی (NGO) مربوط می‌شود، مجوز عمومی جدید D-2 به سازمان‌های غیردولتی اجازه می‌دهد علاوه بر غذا، دارو و سایر لوازم بشردوستانه، برای ترویج آزادی اینترنت میان ایرانیان نیز پول جمع‌آوری کنند. به عنوان مثال، اگر تمام پارامترهای مجوز را رعایت کنید، جمع‌آوری کمک مالی برای صادرات کارت‌های هدیه VPN یا حتی سیستم‌های Starlink در اصل تحت مجوزنامه عمومی جدید D-2 مجاز است.

قوانین سازمان ها // مجوزنامه عمومی E

اگر می‌خواهید برای حمایت از ایرانیان کمک‌های مالی جمع‌آوری کنید، مجوزنامه عمومی قدیمی E مرتبط‌ترین مجموعه قوانین است. در صورت رعایت پارامترهای مجوز عمومی، مجوزنامه عمومی E اجازه می‌دهد برخی فعالیت‌های مربوط به ایران که در غیر این صورت توسط تحریم‌های ایالات متحده ممنوع می‌شوند، بدون نیاز به مجوز خاص (یعنی خصوصی) انجام شوند.

به طور خلاصه، مجوزنامه عمومی E مجوز چه چیزهایی را صادر می‌کند؟

این مجوزنامه به سازمان‌های غیردولتی (NGO) اجازه می‌دهد تا از فعالیت‌های غیرانتفاعی زیر که برای منافع مستقیم مردم ایران طراحی شده‌اند، بدون مراجعه به OFAC برای مجوز خاص (یعنی خصوصی) و انتظار برای پردازش پارامترهای آن، حمایت کنند.

موارد زیر از مجوز عمومی E برخوردارند:

 •   پروژه‌های بشردوستانه – یتیم‌خانه‌ها، خدمات بهداشتی اهدایی، غذا، دارو و غیره
 • محیط‌زیست + حفاظت از حیات‌وحش
 • واکنش به بلایا + بازسازی
 • حقوق بشر + سازوکارهای دموکراتیک – افزایش دسترسی به آزادی بیان، حمایت عمومی، حمایت از شرکت در کنفرانس‌ها، آموزش
 • تا سقف ۵۰۰۰۰۰ دلار در سال، مجموعاً به ازای هر NGO، برای پشتیبانی از موارد ۱-۴

این امر مستلزم انطباق با OFAC است، و همچنین گزارش فصلی فعالیت‌ها را می‌طلبد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. علاوه‌براین، مجوز عمومی E مستلزم آن است که همه تراکنش‌ها به شیوه‌ای قابل تأیید انجام شوند و سوابق همه تراکنش‌ها حداقل به مدت پنج سال نگهداری شوند. همچنین مستلزم آن است که افرادی که در فعالیت‌های تحت پوشش مجوز فعالیت می‌کنند، اطلاعات خاصی از جمله نام و نشانی سازمان‌های وابسته (مثلاً یک سازمان جامعه مدنی معتبر در ایران برای دریافت وجوه) و ماهیت و ارزش معاملات را به OFAC گزارش کنند.

همانطور که در بالا دیدید، توانایی پشتیبانی قانونی به‌عنوان یک سازمان بسیار بیشتر از مسیرهای فردی است. دو گزینه اصلی وجود دارد – ایجاد یک NGO از ابتدا، یا کار با یک سازمان از پیش موجود.

در اینجا توضیح می‌دهیم که چگونه یک NGO به طور کلی می‌تواند تحت مجوز عمومی از ایران حمایت کند. با این حال، مطمئن شوید که تمام متن‌ها را با دقت خوانده‌اید و می‌توانید به طور مطمئنی همه الزامات را اجرا کنید:

۱. سازمان‌های غیردولتی مجازند در سال، مشروط به سایر شرایط مجوز عمومی، تا سقف ۵۰۰۰۰۰ دلار برای ایرانیان پول انتقال دهند.

۲. مجوز عمومی E صراحتاً سازمان‌های غیردولتی را ملزم نمی‌کند که از مؤسسات سپرده‌گذاری برای انتقال وجوه استفاده کنند (که کمی با راهنمای حواله‌ها متفاوت است)، اگرچه مؤسسات سپرده‌گذاری مجاز به انجام این کارند. در مجوز عمومی E هیچ منع صریحی برای سازمان‌های غیردولتی برای جمع‌آوری وجوه و انتقال وجه در ارزهای دیجیتال (BTC، ETH) و استیبل کوین‌های رمزارزی مانند USDT و USDC وجود ندارد. برای روشن شدن، ارز دیجیتال به طور خاص در شرایط مجوز ذکر نشده است. بهترین رویکرد در حال حاضر، احتمالا، دست‌کم تضمین می‌کند اگر نقل‌وانتقالات به جای فیات با رمزارز انجام شود تمام پارامترهای دیگر مجوز عمومی E از جمله مدیریت ریسک، انطباق، و الزامات گزارش‌دهی به OFAC، انطباق با مجوز عمومی E و به طور کلی، از جمله دستورالعمل تحریم‌های OFAC برای صنعت ارز مجازی برآورده شود.

۳. سازمان‌های غیردولتی موظفند گزارش‌های فصلی تمام پرداخت‌ها را به خزانه‌داری ایالات متحده ارسال کنند و بنابراین باید سوابق دقیق همه معاملات را نگه دارند.

۴. گزارش‌های فصلی باید حاوی اسناد و مدارکی باشد که نشان می‌دهد مقصد وجوه، دولت ایران یا هر نهاد / بخش ممنوعه (مانند سازمان‌های نظامی، نفتی و غیره) در ایران نیست.

نکاتی در مورد الزام به انطباق بسیار زیاد

برای درک دقیق‌تر تأثیر معافیت‌های تحریمی، مواردی را بررسی کرده‌ایم که سازمان‌ها بر خلاف منافع اعلام‌شده ایالات متحده در ترویج دسترسی رایگان به خدمات اینترنت برای ایرانیان، با محافظه‌کاری بیش از حدی عمل کرده‌اند:

 • تصمیم GoFundMe برای تعلیق کمپین مرتضی اسماعیل‌پور که در بالا به آن اشاره کردیم، در حالی که تلاش می‌کرد برای اینترنت رایگان در ایران سرمایه جمع‌آوری کند.
 • تصمیم کانسنسیس (ConsenSys) مبنی بر محرومیت ۵۰ دانشجوی ایرانی و افغان از دوره آنلاین آکادمی کانسنسیس پس از اعطای بورسیه تحصیلی ۱۰۰۰ دلاری به آن‌ها
 • تصمیم گیت‌کوین برای تعلیق کمپین سرمایه‌گذاری جمعی زنان در بلاکچین برای مطالب آموزشی آنلاین فارسی سالیدیتی. (Farsi Solidity)

تا آنجا که ما می‌توانیم بگوییم، به نظر می‌رسد این ابتکارعمل‌ها در هدف بیان‌شده ترکیبی از ۵۰ U.S.C. § ۱۷۰۲(b) است، که شامل معافیت قانونی اصلاحیه برمن برای انتقال رایگان اطلاعات آموزشی، مجوز عمومی E مجوز عمومی D-2 و کد فدرال § ۵۶۰.۵۵۴ مربوط به: «واردات و صادرات خدمات مربوط به کنفرانس‌ها در ایالات متحده یا کشورهای مجاز دیگر. یک نمای کلی از مجوزهای عمومی مرتبط با آموزش و معافیت‌های نظارتی در اینجا آمده است.»

NGO دقیقاً چیست؟

مجوز عمومی E ان‌جی‌او را تعریف نمی‌کند. به طور کلی، یک سازمان غیردولتی یا غیردولتی، به هیچ دولتی وابسته نیست و معمولاً بر روی یک موضوع اجتماعی یا زیست‌محیطی خاص متمرکز است. سازمان‌های غیردولتی می‌توانند منابع مالی خود را از طرق مختلفی از جمله کمک‌های مالی خصوصی، بنیادها و شرکت‌ها تأمین کنند و اغلب با مشارکت دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و سایر گروه‌ها برای رسیدن به اهداف خود کار می‌کنند. نمونه‌هایی از سازمان‌های غیردولتی شامل مؤسسات خیریه، سازمان‌های توسعه و گروه‌های حمایتی است.

آیا NGO باید تحت تایید رسمی ۵۰۱c3 باشد؟

مجوز عمومی صراحتاً به تایید رسمی ۵۰۱c3 نیاز ندارد.

آیا ایجاد یک NGO جدید بهتر است یا همکاری با یک NGO از پیش موجود؟

مزایای اداری و قانونی‌ای برای استفاده از یک سازمان غیردولتی موجود، حتی اگر در ایالات متحده ثبت نشده باشد، وجود دارد، مانند همه بررسی‌های لازم، سیستم‌های مربوط به انطباق کلی، و الزامات گزارش‌دهی، که ممکن است یک نهاد موجود برای آن‌ها الزامی داشته باشد. همچنین مسائل مرتبط با زیرساخت‌های حاکمیتی و LLC برای تنظیم پارامترهای مسئولیت (تجاری، مدنی، کیفری) برای افرادی که به هر طریقی مشارکت می‌کنند. بنابراین همکاری با یک سازمان موجود و جمع‌آوری پول برای آن سازمان غیردولتی می‌تواند راه‌حل سریع‌تری باشد.

بهترین شیوه برای همکاری با سازمان‌های غیردولتی چیست؟

 بهترین حالت این است که چارچوب‌های سازمان به وضوح مشخص و حتی به عنوان یک نهاد رسمی ثبت، و بر اساس اصول سازماندهی تنظیم شده باشد. در اینجا برخی از حوزه‌های پیشنهادی آورده شده است، اگرچه الزامات اجرایی به مأموریت و عملیات خاص NGO در مورد ارائه خدمات یا پول بستگی دارد:

 • مواردی را “NGO” برای ارسال خدمات یا پول به آن وابسته است را تعیین کنید. سازمان غیردولتی باید یک منشور داشته باشد و ساختار عملیاتی مالی خود را مستند کند (حساب‌های بانکی، کیف پول‌های رمزارزی، دارندگان کلیدهای چند-امضایی)
 • فعالیت‌هایی را که زیرمجموعه عملیات‌هایی مجاز برای پشتیبانی در مجوز عمومی هستند، ثبت کنید و اطمینان حاصل کنید که فعالیت‌ها/خدمات‌تان به آن محدود می‌شود.
 • سیستمی را راه‌اندازی کنید و بررسی کنید که نقل و انتقالات مالی جمع‌آوری‌شده توسط سازمان غیردولتی به (فقط) فعالیت‌های مجاز بیش از ۵۰۰ هزار دلار در سال نشود.
 • یک سیستم برای ردیابی اطلاعات مورد نیاز برای گزارش‌دهی سه‌ماهه و گزارش فصلی به OFAC راه‌اندازی کنید. یک سیستم یادآوری راه اندازی کنید که ارائه گزارش سه‌ماهه را فراموش نکنید. در اینجا برخی از اصول اولیه در مورد اطلاعات مورد نیاز آمده است، اما حتماً مجوز عمومی را در زمانی که مشغول به کار هستید بررسی کنید، زیرا این موارد می‌توانند در طول زمان به‌روز شوند/تغییر کنند:

الف. شرح مفصلی از خدمات صادرشده یا صادرات مجدد به ایران،

ب. هر سازمان غیردولتی ایرانی، نهادهای دولتی ایران، مؤسسات مالی ایرانی یا سایر اشخاص ایرانی که در فعالیت‌ها دخیل هستند؛

ج. مبالغ دلاری هرگونه نقل و انتقالات به ایران؛

د. ذینفعان این انتقالات

 • نحوه انجام اقدامات لازم برای اطمینان از عدم دریافت بودجه/خدمات غیرمجاز را ثبت کنید. در اینجا چند نمونه گویا از انواع بالقوه پارامترها و اقداماتی که یک سازمان ممکن است انجام دهد آورده شده است:

الف. سازمان فقط با اشخاص معقول شناخته شده/تأیید شده در ایران کار می‌کند.

 ب. سازمان‌های مورد حمایت را به کسانی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کنند محدود کنید، به طوری که ارتباطی با سازمان‌های مرتبط به بخش انرژی، ارتش یا سایر بخش‌های ممنوعه نداشته باشید.

 ج. از سازمان‌های دریافت‌کننده در مورد نحوه خرج کردن پول در فواصل زمانی مشخص گزارش بگیرید و موارد غیر عادی را بررسی کنید.

د. کار با فعالان شناخته شده حقوق بشر یک نکته کلیدی است؛

 ه. نظارت دوره‌ای روی زنجیره موارد استفاده وجوه.

  و. عناصر عملیاتی خاص که برای همه افراد/موسسات تحت صلاحیت OFAC اعمال می‌شود و نشان‌دهنده پایبندی به دستورالعمل انطباق با تحریم‌های OFAC  مرتبط با صنعت ارز مجازی است را مستند کنید. 

چرا استفاده از یک نهاد با مسئولیت محدود مهم است؟

اگر هیچ نهاد شرکتی با مسئولیت محدود تأسیس نشود، فعالین اصلی به‌عنوان انجمن/شرکت ثبت‌نشده در نظر گرفته می‌شوند و مسئولیت اهداف تجاری، جنایی و مالیاتی متوجه آنها خواهد بود. باید با یک متخصص مرتبط با امور کسب و کار مشورت شود.

ملاحظات رمزارزها

حسابداری رمزارزی

مجوز عمومی E به طور خاص در مورد هیچ ارزی توضیح نداده است، و مطمئناً به طور ویژه به ارزهای دیجیتال مربوط نمی‌شود. بنابراین، هیچ راهنمایی روشنی در مورد نظارت بر محدودیت کل سالانه ۵۰۰۰۰۰ دلار در نقل و انتقالات وجود ندارد. مجوز عمومی همچنین به طور خاص استفاده از ارزهای دیجیتال را مجاز (یا ممنوع) نمی‌داند. بنابراین این فقط یک رویکرد است که می‌تواند با مجوز عمومی همسو باشد، اما قطعاً ارزش آن را دارد که با وکیل خود درباره آن صحبت کنید، از جمله در مورد بررسی این که دستورالعمل‌ها ممکن است در هر موردی و در طول زمان تغییر کند. بنابراین باید به جای خواندن مطالب یک وبلاگ ثابت، جدیدترین اخبار را دنبال کنید. یکی از رویکردهای ممکن این است که هنگام انجام حسابداری غیردولتی برای نقل و انتقالات رمزارزی، مبلغ می‌تواند به طور مداوم بر اساس قیمت آن رمزارز به دلار در زمان انتقال ثبت شود. بنابراین انتقال ۱ بیت کوین به ارزش ۲۰۰۰۰ دلار در زمان انتقال، ۲۰۰۰۰ دلار به سقف ۵۰۰۰۰۰ دلاری سالانه اضافه می‌کند، حتی اگر قیمت بیت کوین پس از ارسال تغییر کند. اما این به طور خاص توسط OFAC تأیید نشده است، بنابراین لطفاً با یک وکیل برای بررسی‌های بیشتر مشورت کنید.

منابع بیشتر برای Cryptocurrency + OFAC:

OFAC’s Sanctions Compliance Guidance for the Virtual Currency Industry

 

راهنمای انطباق با تحریم‌های OFAC برای صنعت ارز مجازی

انتخاب ارزهای دیجیتال

به نظر می‌رسد تا حدی که به ارزهای دیجیتال مربوط است، جمع‌آوری و ارسال وجوه با استفاده از رمزارزهای اصلی مانند بیت‌کوین و اتریوم بهتر است. استیبل‌کوین‌های ۱ دلاری شناخته‌شده مانند تتر (USDT) و USDC نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند، اگرچه در کل مقاومت کمتری در برابر سانسور دارند. استفاده از بیت‌کوین و اتریوم همچنین از عوارض احتمالی ناشی از طبقه‌بندی دارایی‌های رمزارزی کوچکتر و جدیدتر به‌عنوان اوراق بهادار در آینده جلوگیری می‌کند. از نظر ما، اتر به عنوان یک دارایی به‌خوبی با هدف ارتقای آزادی اینترنت همسو است، زیرا اتر به یک «اعتبار اینترنتی» تبدیل شده است که برای ارسال پیام‌ها و ذخیره داده‌ها در شبکه اتریوم استفاده می‌شود و همچنین به عنوان یک وسیله مبادله در اینترنت استفاده می‌شود.

کیف پول چند امضایی

اگر پس از مشورت با وکلای خود تشخیص دادید ارز دیجیتال از هر حیث برای استفاده مناسب است، استفاده از کیف پول‌های چند امضایی (کیف پول‌هایی که چندین نفر برای ارسال تراکنش باید آن را امضا کنند) برای افزایش امنیت و انعطاف‌پذیری مفید است. اپراتورهای مولتی‌سیگ احتمالاً باید در اسناد NGO گنجانده شوند. اگر برخی از اعضای دارنده امضا ترجیح می‌دهند به دلایل امنیتی- شخصی ناشناس باشند، اسناد باید شامل نحوه بررسی آن‌ها باشد و اینکه یک متولی مورد اعتماد لیستی از اعضای دارنده امضا نگه می‌دارد.

الحاقیه: آثار هنری NFT

OFAC آثار هنری را در «مواد اطلاعاتی» تحت معافیت‌های برمن گنجانده است، اگر این آثار هنری ارزش بالای (۱۰۰ هزار دلار) نداشته باشند یا سایر شاخص‌های مشکوک که از آن برای پولشویی استفاده می‌شود قابل شناسایی نباشد. می‌توان استدلال کرد که همین معافیت‌ها برای آثار هنری دیجیتالی که توسط توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در اتریوم ارائه می‌شوند اعمال شود، اما این چیزی نیست که OFAC آن را تأیید کرده باشد. خرید آثار هنری دیجیتال NFT از ایرانیان توسط سازمان‌های غیردولتی باید با همان دقت و رویه‌های راستی‌آزمایی انجام شود که هر انتقال وجه دیگری انجام می‌شود. گزارش فوریه ۲۰۲۲ وزارت خزانه‌داری در مورد تسهیل پولشویی و تأمین مالی تروریسم از طریق تجارت آثار هنری با ارزش، به طور کلی، دارای بخشی در مورد بازار نوظهور هنر دیجیتال است که به طور خاص در مورد NFT ها در صفحات ۲۵-۲۷ بحث می‌کند.

مراحل بعدی

پس از انجام تحقیقات، قدم بعدی ما راه‌اندازی یک NGO جدید است. در حالی که کار با یک سازمان غیردولتی موجود ممکن است سریع‌تر باشد، ما ترجیح می‌دهیم یک NGO جدید راه‌اندازی کنیم که از نظر رمزارزی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی و حاکمیتی منحصربه‌فرد باشد تا از دردسرهای بانک‌ها و پلتفرم‌های فناوری با سازگاری بیش از حد جلوگیری کند. برنامه ما جمع‌آوری سرمایه برای چندین برنامه کمک هزینه به طور همزمان است (غذا، VPN ها، starlinks، کنفرانس‌ها، و غیره)، که در آن اهداکنندگان می‌توانند مبلغی را به برنامه مورد نظر خود ارسال کنند، و تیم ما مسئول توزیع وجوه و تأیید دریافت‌کنندگان، و ثبت معاملات و ارائه گزارش‌های فصلی به خزانه‌داری ایالات متحده خواهد بود. در طول مسیر، به انتشار مطالبی که یاد می‌گیریم ادامه خواهیم داد و سعی می‌کنیم با سایر سازمان‌های غیردولتی همکاری کنیم تا عملیات جمع‌آوری کمک‌های مالی آن‌ها را نیز تسهیل کنیم.

https://coiniran.com/?p=61633
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x