ایستگاه خبر

نخستین وام بیت‌کوینی گلدمن ساکس (Goldman Sachs) عرضه شد

گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، از بزرگترین شرکت‌های بانکداری و خدمات مالی جهان، از عرضه‌ی نخستین تسهیلات وام‌دهی مبتنی بر بیت‌کوین خود خبر داد. این اقدامی مهم برای این نهاد سرمایه‌گذاری تلقی شده و نشان‌دهنده‌ی استقبال وال استریت (Wall Street) از دارایی‌های دیجیتال است. سخنگوی این بانک اظهار داشت که وثیقه‌ی تسهیلات وامی‌دهی مذکور از محل بیت‌کوین‌های فرد وام‌گیرنده تامین می‌شود. ساختار و پشتیبانی ۲۴ ساعته‌ی این وام از دلایل استقبال گلدمن ساکس از این طرح جدید بوده است.

دارندگان رمز ارزها به‌وسیله‌ی تسهیلات مذکور می‌توانند دارایی‌های کریپتوی خود را به‌عنوان وثیقه نزد بانک سپرده‌گذاری کرده و درمقابل وام‌های فیات را به‌صورت دلار آمریکا دریافت نمایند.

آمادگی بانک‌های بزرگ برای استفاده از رمز ارزها

این خبر نشان‌دهنده‌ی آن است که بانک‌های بزرگ به استفاده از رمز ارزها جهت توسعه‌ی خدمات دارایی‌های دیجیتال به‌مشتریان خود علاقمند هستند. بانک گلدمن هم‌اکنون از یک تیم تحقیقاتی درحوزه‌ی رمز ارزها برخوردار است و به‌عنوان تنها بانک بزرگ آمریکایی نخستین قرارداد فرابورس (over-the-counter – OTC) بیت‌کوین خود را نیز در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) انجام داده است.

این بانک همچنین در روزهای آغازین ماه جاری از قصد خود برای عرضه‌ی یک قرارداد فرابورس مشابه برای اتریوم سخن گفت. به‌گفته‌ی تحلیل‌گران گلدمن، به‌روزرسانی مهم مِرج (Merge) اتریوم و مهاجرت به سازوکار اثبات سهام (PoS) تاثیر مثبتی در تقاضا برای این رمز ارز و تشکیل یک روند گاوی برای آن خواهد داشت.

به‌گفته‌ی Mary Rich، سرپرست بخش مدیریت سرمایه‌گذاری‌های خصوصی دارایی‌های دیجیتال Goldman Sachs، تلاش‌های اخیر این بانک مشابه خدماتی است که بانک مورگان استنلی (Morgan Stanley) به مشتریان سهام خصوصی خود ارائه می‌دهد.

بانک‌های بزرگ از موسسات تخصصی کریپتو مانند Jefferies Financial Group و BlackRock پیروی کرده و خدمات سرمایه‌گذاری متنوعی را برای مشتریان خود درنظر گرفته‌اند.

بدبینی گلدمن ساکس به فضای کریپتو

این غول بانکداری وال استریت تا سال پیش به‌هیچ وجه دیدگاه خوشبینانه‌ای به رمز ارزها نداشت. این بانک درابتدا یک بستر معاملاتی دارایی‌های دیجیتال تاسیس کرد اما در سال‌های بعد فعالیت آن را متوقف نموده و شروع به‌انتقاد از بیت‌کوین کرد.

این بانک حتی در می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹) مدعی شد که بیت‌کوین کلاس دارایی محسوب نمی‌شود. با این‌حال طی ماه‌های آتی گلدمن دیدگاه خود را تغییر داد و با تشکیل یک تیم تحقیقاتی کریپتو و انتشار چند گزارش خوش‌بینانه ارزش هر واحد از BTC را ۱۰۰ هزار دلار پیش‌بینی، در رویدادهای تامین بودجه شرکت و درخواست تاسیس یک صندوق سرمایه‌گذاری بورس (ETF) بیت‌کوین را به ‌کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) تسلیم کرد.

پیشنهاد مطالعه: ‌معرفی ۱۰ صرافی‌ آنلاین ایرانی معتبر برای ترید رمز ارزها

Source

https://coiniran.com/?p=50928
دکمه بازگشت به بالا