بلاکچینراه‌اندازی کسب و کار روی بلاکچین

بررسی ارزش بلاک چین (Blockchain) برای کسب و کار های مختلف

بلاک چین می تواند یک مفهوم گمراه کننده باشد. ماهیت انتزاعی این فناوری باعث شده است که بسیاری از افراد، کاتالیزور بودن آن برای کسب و کار ها را باور نداشته باشند.

به گزارش کوین ایران به نقل از انجمن جهانی اقتصاد (WEF)، بلاک چین می تواند یک مفهوم گمراه کننده باشد. ماهیت انتزاعی این فناوری باعث شده است که بسیاری از افراد، کاتالیزور بودن آن برای کسب و کار ها را باور نداشته باشند. با این حال، بلاک چین عملکردی بیشتر از یک کاتالیزور عادی داشته و می تواند مبنایی برای تحول فعالیت های روزانه افراد باشد.

بیشتر بخوانید: برنامه نیویورک تایمز برای تجربه انتشار خبر با استفاده از تکنولوژی بلاکچین

بلاک چین و تغییر چهره فناورانه صنایع

بلاکچین با توجه به توانایی افزایش بهره وری و قابلیت هایی مانند تضمین شفافیت، کاهش اتلاف وقت وکاغذ بازی، امکان تغییر چهره فناورانه کسب و کار ها را فراهم می نماید. در شکل زیر نتایج مطالعات مؤسسه McKinsey در مورد فناوری بلاک چین آورده شده است. این تحقیق ترکیبی از تحلیل صنعت به صنعت، مصاحبه با متخصصین و بیش از ۹۰ مطالعه موردی برای دستیابی به یک برآورد آگاهانه از ارزش کسب و کار پیش بینی شده برای بلاک چین است.

ارزش بلاک چین برای کسب و کار های مختلف
Value of Blockchain to different industries/ Source

پذیرش و به کارگیری بلاک چین

مزایای اصلی بلاکچین بر مبنای عدم وجود هسته مرکزی شکل می گیرد. ترکیب شفافیت دفتر کل توزیع شده با امنیت حاصل از رمزنگاریِ یک زنجیره داده غیر قابل تغییر، این فناوری را به ابزاری ایده آل برای تعاملات کسب و کارها و اعتبارسنجی اطلاعات در بین آنها تبدیل کرده است. بلاک چین یک فناوری پایه ای است که می تواند با توجه به اهداف مختلف و مدل های متفاوت کسب و کار به شیوه های گوناگون پیکربندی شود.

بلاک چین هنوز هم یک فناوری نابالغ است و مشکلاتی دارد که قبل از پذیرش گسترده آن باید برطرف شوند. با این وجود، این فناوری ارزش کوتاه مدت عظیمی را به منظور کاهش هزینه ها و بهبود بازده بهره‌وری عملیاتی به ارمغان آورده است.

ارزش کسب و کاری بلاک چین

چندین حوزه کلیدی وجود دارد که بلاکچین حتی پیش از پذیرش گسترده نیز می تواند ارزش کسب و کار به آنها اضافه کند. در ادامه به صورت مختصر به بررسی این حوزه ها پرداخته می‎ شود.

کاهش هزینه: بلاک چین موانع اداری [راهبری] و همکاری را از بین می برد و راهی برای ایجاد استراتژی های نوآورانه کسب و کار ایجاد می کند که دستیابی به آنها قبل از ظهور دفاتر کل توزیع شده به سادگی امکان پذیر نبود. بلاک چین با بهره گیری از قابلیت های جدید، مسیر پیشِ روی زیر ساخت ها و مدل های درآمدی جدید را هموار می نماید.

تأثیر مصرف کننده: مدل‌های جدید کسب‌ و کار، فرصت برآورده سازی نیازهایی را فراهم می نماید که پیش از این خارج از دسترس جوامع قرار داشتند. در حوزه دارویی، مراقبت از راه دور و نگهداری رکورد های بیماران به یک مسئله مهم تبدیل شده بود. راه حل های بلاک چینی با استفاده از همگام سازی رکورد ها و دستگاه های هوشمند مراقبت در شبکه، روش های مناسبی را برای غلبه بر این مسائل ارائه کرده اند.

بیشتر بخوانید: ارزش استراتژیک بلاکچین برای کسب و کار ها چیست و چگونه ارزیابی می شود؟ (قسمت اول)

تحول آفرینی بلاک چین

بلاک چین در حال حاضر موجی از تحولات در خدمات مالی، دولت ها و مراقبت های بهداشتی ایجاد کرده است. در ادامه نگاهی اجمالی به نحوه تاثیرگذاری این فناوری در چند صنعت دیگر خواهیم داشت.

کشاورزی: بلاک چین می تواند زنجیره تأمین کشاورزی را از طریق تسهیل انتقال از مزرعه به بازار متحول نموده و منبع دقیق مشکلات را در صورت شیوع مسائل ایمنی غذایی مشخص نماید. این فناوری با کاهش یا حذف واسطه ها، به کشاورزان کشور های جهان سوم و مالکین مزارع کوچک امکان می دهد به زنجیره تأمین مواد غذایی بپیوندند. در شکل ریز امکان سنجی به کارگیری بلاکچین در بخش کشاورزی آورده شده است.

کشاورزی
Agriculture

خودروسازی: شرکت های خودروسازی از طریق به کارگیری بلاک چین برای تسهیل زنجیره تأمین می توانند عملیات خود را گسترش دهند و به شکل مؤثرتری از مزیت های اقتصاد سنجشی (Economies of Scale) استفاده نمایند. همچنین این فناوری می تواند پلتفرم های اشتراک خودرو را بهبود داده و انقلاب صنعت حمل و نقل را تسریع نماید. در شکل ریز امکان سنجی به کارگیری بلاک چین در صنعت خودرو سازی آورده شده است.

حودروسازی
Automotive Industry

بیمه: پایگاه های داده توزیع شده و  قرارداد های هوشمندی که از قابلیت اجرای خودکار برخوردارند؛ همزمان با کاهش هزینه و ریسک تقلب می توانند کارایی را نیز افزایش دهند. در شکل ریز امکان سنجی به کارگیری بلاکچین در صنعت بیمه آورده شده است.

بیمه
Insurance

بلاک چین برای همه

محدوده گسترده پتانسیل کاربرد های بلاکچین به این معنی است که در این فناوری تقریباً برای همه، از استارتاپ ها تا بازیگران اصلی، فرصتی وجود دارد.

طیف گسترده موارد کاربردی بلاک چین در صنایع مختلف می تواند دلیل اصلی جذب سرمایه ۳.۹ میلیارد دلاری شرکت های بلاک چینی و مرتبط با رمز ارز در سال جاری باشد که رشدی ۲۸۰ درصدی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته را نشان می دهد. این افزایش، نشان دهنده رشد تعداد قرارداد ها و ارزش متوسط هر کدام از آنها است.

کسب و کار شما چگونه می تواند آینده خود را با استفاده از بلاکچین بسازد؟

بیشتر بخوانید: زبان برنامه نویسی Solidity در صدر ۱۰ مهارت برتر تکنولوژی در سال ۲۰۱۹

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

 

Source & image

https://coiniran.com/?p=28513
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x