ایستگاه خبر

هک ۱۸۰ میلیون دلاری پروتکل Beanstalk

پروتکل استیبل‌کوین مبتنی بر اتریوم Beanstalk مورد حمله واقع شد و بیش از ۱۸۰ میلیون دلار از آن به‌سرقت رفت. درپی این هک قیمت توکن بومی این پروتکل یعنی BEAN طی چند دقیقه تا ۸۰ درصد ریزش داشت.

Beanstalk تنها چند ساعت از اعلام اینکه موفق به‌جذب ۱۵۰ میلیون دلار مجموع ارزش قفل‌شده (TVL) شده است، تبدیل به آخرین قربانی نقص امنیت در پروتکل‌های امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) شد.

پس از آنکه تیم توسعه‌دهندگان Beanstalk شروع تحقیقات خود در این‌خصوص را اعلام کردند، شرکت امنیت بلاک‌چینیِ PeckShield مدعی شد هکر موفق به تخلیه‌ی حداقل ۸۰ میلیون دلار از انواع دارایی‌های دیجیتال شده است. این‌ درحالی‌ست که ارزش واقعی آسیب واردشده به این پروتکل ارائه‌دهنده‌ی وام‌های سریع یا (Flash Loan) بسیار بیشتر بود.

بنا بر اظهارات Beanstalk حمله‌ی مذکور ازطریق درخواست روز گذشته‌ی وام سریعِ نوع BIP18 رخ داده است.

هک 180 میلیون دلاری پروتکل Beanstalk

هک 180 میلیون دلاری پروتکل Beanstalk

استفاده از Tornado Cash و اهدای کمک به اوکراین

موسسه‌ی امنیتی PeckShield خاطرنشان کرد که هکر ابتدا مبالغ سرقت‌شده‌ی اولیه را در پروتکل Synapse واریز و سپس اکثر دارایی‌های تخلیه‌شده را در میکسر Tornado Cash سپرده‌گذاری کرده است.

نکته‌ی قابل‌توجه این حمله آن است که هکر موردنظر ۲۵۰ هزار دلار از این دارایی‌های سرقت‌شده را به کیف‌پول کمک‌های رمز ارز اوکراین اهدا کرده است.

Beanstalk در کانال Discord خود با انتشار پستی توضیح داد که هکر ابتدا وام سریع هنگفتی از پروتکل آوه (Aave) دریافت و حجم بالایی از توکن حکمرانی Stalk را انباشت کرده است. این ترفند اجازه‌ی اجرای یک پروتکل حکمرانی مخرب و انتقال دارایی‌ها به کیف‌پول اتریومی را به‌وی داده است.

درپی این حمله ارزش هرواحد از توکن BEAN از ارزش ثابت ۱ دلاری خود به کمتر از ۰.۱ دلار رسید.

پیشنهاد مطالعه: استخر نقدینگی (Liquidity Pool) چیست؟ + کاربرد استخر نقدینگی در دیفای

Source

https://coiniran.com/?p=50715
دکمه بازگشت به بالا