بلاکچینکاربرد بلاکچین

هشت کاربرد بلاک چین که شما را شگفت زده می کند

بلاکچین قابلیت تحول درهرچیزی را، از رای گیری درانتخابات تا تجارت سهام و اوراق بهادار را داراست!

وقتی به تازگی بیت کوین ارزشی بالغ بر ۱۶۰۰۰ دلار را تجربه کرده، دیگر نمی توان تصور بازگشت  به سال ۲۰۱۱ وقتی که این رمزارز به قیمت ۱ دلار  خرید و فروش می شد را باور کرد. به عنوان یک کارآفرین، ممکن است علاقه مند به خرید بیت کوین و یا هر نوع رمزارز دیگری با نگاه سرمایه گذاری نباشید، اما باید سپاسگزار تکنولوژی بلاک چین (blockchain) باشیم، زیرا که بستر ایجاد بیت کوین را فراهم کرده است. در این مقاله ۸ کاربرد بلاک چین را با هم بررسی خواهیم کرد.

در یک تعریف عمومی، بلاک چین (blockchain) دفتر کل ثبت مجازیست که همه چیز را به شیوه ای امن و شفاف ثبت می کند. برخلاف بانک هایی که معاملات با ارز های سنتی را تسهیل می کنند، بلاک چین اجازه انتقال آزاد رمزارز ها را از طریق یک محیط غیر متمرکز می دهد. سپس تمام داده ها در یک شبکه متصل به کامپیوتر قرار می گیرند؛ درفضایی که مالک ومجری فقط خود کاربران  شبکه هستند.

برای بعضی ازافراد، تکنولوژی بلاک چین (blockchain) خیلی کاربردی تر ازآن است که فقط برای پشتیبانی از رمزارز ها باشد. مطمئنا، تقاضا ی شگفت انگیز زیادی برای بیت کوین در بازه زمانی اخیر شده است. اما از آنجایی که اساسا از هیچ چیز جز احساسات پشتیبانی نمی شود، منطقی است که باور کنیم که حباب بیت کوین در نهایت ممکن است پاره شود – اما بعید است که ممکن باشد.

نوشته مرتبط: همکاری جدید پروژه Biotron با یک شرکت در زمینه علوم پزشکی

با این حال، کاربرد بلاک چین آنقدرزیاد است که  بتواند رابطه خودش را با نسل های آینده حفظ و پایدار کند. بدون نیاز به توضیح بیشتر، مهمترین مزایای بلاک چین که ممکن است برای توسعه و بهبود  کسب و کار ها در صنایع مختلف سودمند باشد درادامه این مقاله توضیح داده شده است.

هشت کاربرد بلاک چین (blockchain)

هشت مزیت و کاربرد شگفت انگیز تکنولوژی بلاکچین (Blockchain)

  • مدیریت زنجیره تامین

یکی کاربرد بلاک چین که بسیار کاربردی است، مدیریت رنجیزه تامین است. برای مدیریت زنجیره تامین، تکنولوژی بلاک چین (blockchain) مزایای قابلیت ردیابی و هزینه بهره وری را ارائه می دهد. به سادگی، یک بلاک چین می تواند برای ردگیری مسیر کالا، مبدا، کاهش هزینه ها و غیره استفاده شود. این مسئله سطح جدیدی از شفافیت را برای اکوسیستمهای B2B به ارمغان می آورد – ساده سازی فرآیند هایی مانند انتقال مالکیت، تضمین بیمه فرایند تولید و پرداخت.

  •     تضمین کیفیت

اگرنقصی در جایی از زنجیره تامین شناسایی شود، یک سیستم بلاک چین می تواند شما را به همه مسیر های اصلی منتهی به نقص  هدایت کند. این امر کسب و کار را برای انجام تحقیقات واقدامات لازم به موقع، آسان تر می کند.

مثال کاربردی آن در بخش مواد غذایی است؛ جایی که در آن ردیابی منبع، اطلاعات سریال تولید و دیگر جزئیات تضمین کیفیت و سلامت کالا بسیار مهم است

  •         حسابداری

تراکنش های ثبت شده از طریق بلاک چین عملا خطا های انسانی را حذف و اطلاعات را از دستکاری احتمالی محافظت می کند. در نظر داشته باشید که همه سوابق، هر بار که از یک گره بلاک چین به گره بعدی منتقل  شود، حتما  باید تأیید شوند. علاوه بر دقت، تضمین سوابق شما، مانند یک پروسه دنبال دار حسابرسی درسطح بالا قابل ردیابی خواهد بود.

البته، کل فرایند حسابداری سطح پایه نیز بسیار کارآمد تر می شود. به جای نگه داشتن سوابق جداگانه، کسب و کار ها می توانند  تنها یک ثبت واحد مشترک  داشته باشد. یکپارچگی اطلاعات مالی شرکت نیز تضمین شده خواهد بود

  • قرارداد های هوشمند

هشت مزیت و کاربرد شگفت انگیز تکنولوژی بلاکچین (Blockchain)

قرارداد هوشمند یک کاربرد بلاک چین با درجه اهمیت بالاست. قرارداد های طولانی مدت پیمانکاری می تواند رشد یک کسب و کار را به ویژه برای شرکت هایی که یک جریان ارتباطی مدام را اداره می کنند، تضعیف کند. با قرارداد های هوشمند، موافقت نامه ها می توانند به صورت خودکار تأیید، امضا شده و از طریق یک ساختار بلاک چینی قابل اجرا شوند. این امر نیاز به واسطه ها را برطرف می کند و بنابراین  درصرفه جویی زمان و پول شرکت بسیار موثر خواهد بود.

امروزه راهکار های بلاک چینی مثل CREDITS قرارداد های هوشمند مستقل را با گذراندن ازسیستم رمزنگاری داخلی خود منطبق می کنند. با ادغام همه چیز در داخل یک پلت فرم، کسب و کار ها می توانند خدمات را بدون افشای بیش ازحد اطلاعات اختصاصی به اشخاص ثالث ارائه کنند.

نوشته مرتبط: ALAX برای توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری، چه فوایدی دارد؟

  • انتخابات

درست همانند مدیریت زنجیره تامین، وعده بلاک چین ها در ابعاد مختلف انتخابات، قابل اعتماد به نظر می رسند. در حال حاضر، فرصت هایی که مربوط به انتخابات دولت هستند، در حال پی گیری است. به عنوان مثال، می توان از ابتکارعمل دولت مسکو برای بررسی اثربخشی بلاک چین ها در انتخابات محلی نام برد. انجام این کار به احتمال زیاد تقلب در انتخابات را به طور قابل توجهی کاهش می دهد، آنچه که در سیستم رایج رای گیری الکترونیکی مسئله مهمی است.

مثال دیگر وقتی که NASDAQ از فن آوری بلاک چین (blockchain) برای تسهیل رای گیری سهامداران استفاده کرد. این کار با تلاش مشترک شریک فن آوری بلاک چین  آنها و راه حل های  شناسایی دیجیتال محلی ، که دولت ها آن را با کارت های هویت ارائه می دهند، کار می کرد. پس از مشاهده موفقیت، آنها پروژه “رای گیری الکترونیکی” را به عنوان عملی، هم ضروری وهم مخرب توصیف کردند.

هشت مزیت و کاربرد شگفت انگیز تکنولوژی بلاکچین (Blockchain)

  • بورس اوراق بهادار

ایده استفاده از فن آوری بلاک چین (blockchain) برای تجارت اوراق بهادار و کالا ها در حال بررسی است. با توجه به ماهیت باز قابل اعتماد سیستم های بلاک چین، تعجب آور نیست که بورس اوراق بهادار درحال حاضر آن را به عنوان جهش بزرگ بعدی بشناسد.

در واقع، بورس اوراق بهاداراسترالیا که در حال ازبین رفتن بود با استفاده ازیک سیستم قدرتمند بلاک چینی برای عملیات خود که توسط صندوق سرمایه گذاری Digital Asset راه اندازی شده است، حفظ شد.

Blythe Mastersمدیر عامل شرکت Digital Asset در یک نشریه مطبوعاتی که در دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شد، گفت: “پس از تحریک زیاد در زمینه این فناوری منحصر به فرد، اعلان امروز ما به عنوان اولین پیام اثبات شده معنی داریست که این فناوری می تواند به توانایی و بالندگی منحصر به فرد خود برسد.”

  • تامین انرژی

دو نوع کسب و کار وجود دارد — آنهایی که در مقابل قبض ها شانه شان را بالا می اندازند و آنهایی که سرشان را می خارانند و به این فکر می کنند که هزینه انرژی خود را از کجا تامین کنند.

در بخش های خاصی از جهان، موسسات تجاری و خانوار ها اکنون می توانند از بلاک چین Transactive Grid برای فعال کردن انرژی های پایدار و استفاده ازراه حل های آن بهره ببرند. چند نمونه از این موارد عبارتند از Powerpeers در هلند و Exergy  در بروکلین. بلاک چین همچنین می تواند برای بهبود ردیابی انرژی پاک نیز استفاده شود. مهمتر از همه اینها، هنگامی که برق به شبکه فرستاده می شود، هیچ کس واقعا نمی تواند تشخیص دهد که توسط سوخت های فسیلی، انرژی خورشیدی یا باد تولید می شود.

به طور سنتی، انرژی های تجدید پذیر از طریق گواهی های معامله ای که توسط دولت صادر می شوند، پیگیری می گردند. این گواهینامه ها، به طور خلاصه، در ارایه  خدمات و اهداف خود وحشتناک هستند – چیزی که بلاک چین بدون شک هیچ گونه  مشکلی درمدیریت آن ندارد.

  • معاملات جهانی همتا به همتا

در نهایت، افزایش ناگهانی  حجم بازار بیت کوین و هر نوع رمزارز دیگری در بازار بدون دلیل مهم  شایستگی آن نیست. برای یک انتقال سریع، مطمئن و ارزان که در سراسر جهان فعال شد.

در حالی که اکنون تعداد زیادی از خدمات مانند PayPal که پرداخت های بین المللی را پردازش می کنند، معمولا هزینه های قابل توجهی را برای هر تراکنش شامل می شوند. سایر خدمات پرداخت P2P همچنین دارای محدودیت های خاصی نظیر محدودیت های مکان و حداقل مبلغ انتقال  نیز هستند.

به همین دلیل است که کسب و کار های بیشتری و نیز کاربران معمولی  ترجیح  می دهند ازرمزارز ها برای نقل وانتقالات بین المللی استفاده کنند. نه تنها  خود آنها عموما امنیت بهتری دارند، بلکه  به کاربران نیز در نقل و انتقال وجوه خود آزادی بیشتری اعطا می کنند. واضح است که بلاک چین کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف غیر از رمزارز ها دارد و خواهد داشت .

می توان اذعان کرد که اکثر مردم برای دفاتر ثبت دیجیتالی غیر متمرکز هنوز آماده نیستند، اما با توجه به پیشرفت بلاک چین تاکنون، احتمالا مدت طولانی نخواهد کشید که دنباله رو پیشگامان باشند.

https://coiniran.com/?p=19890
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میثم
میثم
5 سال قبل

ممنون از مقاله خوب و بروزتون

حیدرعلی کورنگی
حیدرعلی کورنگی
5 سال قبل

بسیار عالی بود.
واقعا بهره بردم.

ابراهيمي
ابراهيمي
5 سال قبل

ممنون اقای دکتر از إظهار محبت
حتما منتظر نظرات تخصصی شما هستم
ابراهیمی

دکمه بازگشت به بالا
3
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x