ایستگاه خبر

بلاک‌چین سولانا چگونه از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز حمایت می‌کند؟

با توجه به اینکه هدف اصلی توسعه‌دهندگان بلاک‌چین ایجاد بستری مناسب برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) است، سولانا توانسته است با مکانیسم اجماع منحصر بفرد خود به یکی از مدعیان این حوزه تبدیل گردد.

سولانا از مکانیسم اجماع جدیدی بهره می‌برد

سازوکار اجماع بلاک‌چین سولانا بر دو نوآوری اصلی استوار است: اثبات تاریخ (PoH) و Tower BFT. محوریت پروتکل اثبات تاریخ «توافق بر زمان» است.

نودهای شبکه‌ی بلاک‌چین نمی‌توانند به داده‌های زمانی خارج از شبکه و یا امضای دیجیتالی موجود در پیام‌ها اعتماد کنند. الگوی مورد استفاده‌ی سولانا متمایز است و بر وجود یک پیام مشخص قبل و بعد از سایر رویدادها تمرکز دارد. این ویژگی به سولانا امکان این را می‌دهد تا بی‌نیاز از سنجش زمان، پیام‌ها را سفارش دهد.

اثبات تاریخ (PoH) نوعی تابع تاخیر قابل تایید (Verifiable Delay Function) است که در آن توالی تابع‌های هش به‌منظور نمایش گذشت زمان ثبت می‌شوند. هر پیام جدید به یک حالت ثبت شده‌ی خاص اشاره دارد و آن را پس از تایید به حلقه‌ی Sha256 جهت پردازش در کنار باقی حالت‌ها ارسال می‌کند.

مکانیسم اثبات تاریخ بستر مناسبی برای ادغام الگوریتم «اجماع تحمل خطای بیزانس» (Practical Byzantine Fault Tolerance) به‌نام Tower BFT است. این الگوریتم با اعتبارسنجی رای‌دهندگان در یک دفتر اثبات تاریخ صورت گرفته و ضمانت می‌کند که این رای‌دهندگان تا تعداد هش‌های معینی در یک دفتر متضاد دیگر رای ندهند. تعداد این هش‌ها با N مشخص شده که نوعی مهلت زمان اجرایی است.

بلاک‌چین سولانا چگونه از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز حمایت می‌کند؟

فناوری بلاک‌چین سولانا کانون توجه بزرگی شده است

سرمایه‌گذاران بزرگ بازار توجه خود را به سولانا معطوف کرده‌اند، به‌طوری که این استارت‌آپ در اوایل ماه پیش از سوی a16z و Polychain Capital مجموعا ۳۱۴ میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده است. به‌علاوه، اغلب صرافی‌ها ازجمله Coinbase از توکن بومی آن یعنی SOL پشتیبانی می‌نمایند. SOL باارزش بازار ۱ میلیارد دلاری خود در رتبه‌ی چهاردهم برترین رمز ارزهای موجود قرار گرفته است. توسعه‌دهندگان مخلتف نیز علاقه‌ی خود را به این پروژه نشان داده‌اند.

میانگین کارمزد تراکنش‌ها در سولانا ۰.۰۰۰۲۵ دلار و حداکثر زمان ساخت یک بلاک جدید در آن کمتر از یک ثانیه است. این ویژگی‌ها سولانا را بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از بلاک‌چین‌های اصلی و معروف دیگر نموده است.

پیشنهاد مطالعه: انواع الگوریتم اجماع (consensus algorithm) در دنیای رمز ارزها

Source

https://coiniran.com/?p=46231
دکمه بازگشت به بالا