ایستگاه خبر

توصیه‌ی BIS به بانک‌های مرکزی: توسعه‌‌ی CBDC را سرعت بخشید!

رئیس مرکز نوآوری بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی یا BIS عوامل اصلی تشکیل‌دهنده‌ی صنعت رمزنگاری مانند استیبل‌کوین‌ها و امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) را تهدیدی برای بانک‌های مرکزی جهان خواند. Benoit Coeuré اظهار داشت:

«بانک‌های مرکزی مسئول حفظ پایداری قیمتی و مالی هستند و لازم است تا این وظیفه‌ را محقق سازند. توسعه‌ و توزیع ارز دیجیتال بانک‌ مرکزی یا CBDC ممکن است سال‌ها به‌طول انجامد اما دارایی‌های دیجیتال و استیبل‌کوین‌ها هم‌اکنون درحال مبادله هستند. بنابراین ضرورت تسریع آغاز به‌کار CBDCها بیش از گذشته حس می‌گردد.»

دیفای یا امورمالی غیرمتمرکز به مجموعه‌ای از محصولات رمزنگاری اطلاق می‌گردد که ارائه‌کننده‌ی خدمات رایج مالی سنتی همچون وام‌دهی هستند، اما نیروی انسانی و روند اداری بانک‌ها و کارگزاری‌ها را با چند خط کد جاگزین می‌کنند.

عصر CBDCها

Coeuré به حضور و نقش بانک‌های مرکزی اطمینان شدیدی دارد. این نگرش موجب اعتقاد محکم وی به ارزهای دیجیتال بانک‌ مرکزی شده است و او را به مخالف استیبل‌کوین‌ها و سایر رمز ارزها تبدیل کرده است.

توصیه‌ی BIS به بانک‌های مرکزی: توسعه‌‌ی CBDC را سرعت بخشید!

BIS در گزارشی که اوایل سال جاری منتشر کرد بیان داشت که استیبل‌کوین‌ها سعی در ارائه‌ی اعتبار با پشتیبانی ارزهای واقعی هستند، درنتیجه ارتباط مستقیمی با سیستم مدیریتی بانک عرضه‌‌کننده‌ی خود دارند.

دیدگاه Coeuré درخصوص استیبل‌کوین‌ها آنچنان تحقیرآمیز نیست. وی معتقد است:

«درنظر داشته‌ باشید که استیبل‌کوین‌های جهانی، پلتفرم‌های دیفای و شرکت‌های عظیم فناوری سرانجام مدل بانک‌داری جهانی را به‌چالش خواهند کشید.»

نگاهی به پیشرفت CBDCها

اگر بخواهیم درخصوص عرضه‌ی ارز دیجیتال بانک مرکزی صحبت کنیم، باید نخست از کشور چین به‌عنوان پیشگام این حوزه یاد کرد.

یوآن دیجیتال چین در سال ۲۰۱۷ عرضه شد و در آوریل ۲۰۲۰ به‌مرحله‌ی استفاده‌ی آزمایشی درآمد. بانک مرکزی چین در اکتبر سال گذشته میلیون‌ها واحد از این ارز دیجیتال را بین شهروندان خود توزیع یا ایردرآپ نمود.

چین قصد دارد با شروع المپیک زمستانه‌ی پکن در سال ۲۰۲۲، بسته‌های جدیدی از این ارز دیجتالی را بین جمعیت عظیم توریست‌ها توزیع نماید.

پیشنهاد مطالعه: شرکت‌های رمز ارز پایدار (Stablecoin) چگونه درآمدزآیی می‌کنند؟

Source

https://coiniran.com/?p=47467
دکمه بازگشت به بالا