ایستگاه خبر

گزارش PwC: فناوری بلاک‌چین ظرفیت افزودن ۱.۷۶ تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی (GDP) جهانی را تا سال ۲۰۳۰ دارد!

شرکت حسابرسی معتبر PwC به‌تازگی گزارشی تحت‌عنوان «Time for Trust» منتشر کرده است که درآن به خوش‌بینی تحلیل‌گران اقتصادی این شرکت به آینده‌ی‌ فناوری بلاک‌چین اشاره شده است. براساس این گزارش فناوری بلاک‌چین می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ تقریبا ۱.۷۶ تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی (GDP) جهان اضافه کند.

PwC با تاکید براینکه این صنعت دیگر تنها به‌ بیت‌کوین وابسته نیست، افزود که رمز ارزها تنها یک جنبه از این حوزه هستند و کاربردهای بلاک‌چین بسیار فراتر از ظرفیت‌های فعلی است. PwC متذکر شد که ثبت‌نام‌های عمومی، توافق‌نامه‌ها و سایر موارد توانسته‌اند اعتماد سازمان‌ها را به‌‌خود جلب کنند، زیرا نیاز به‌حضور شخص ثالث و واسطه‌گری ازمیان خواهد رفت.

تحلیل‌گران اقتصادی شرکت PwC تخمین‌ زده‌اند که اکثر مشاغل تا سال ۲۰۲۵ از فناوری بلاک‌چین استفاده کرده و این استقبال عمومی به‌رشد فراوان اقتصادی منتهی خواهد شد. شرکت حسابرسی چندملیتی PwC ارزش تولید ناخالص داخلی بلاک‌چین تا سال ۲۰۲۵ را تقریبا ۴۲۲ میلیارد دلار برآورد کرده است.

اقتصاددانان شیوع جهانی ویروس COVID-19 را یکی از دلایل افزایش پذیرش گسترده‌ی فناوری بلاک‌چین می‌دانند. شرکت‌ها هم‌اکنون مشغول بررسی روش‌های نوینی برای تداوم فعالیت خود در شرایط غیرعادی فعلی بوده و می‌خواهند آینده‌ی مالی خود را تضمین نمایند. تحول مشاغل از حالت سنتی به حالت دیجیتال یکی از این راهکارها است و ۶۱ درصد از مدیرعامل‌ها این امر را به‌اولولیت کاری خود تبدیل کرده‌اند.

PwC کاربردهای اصلی بلاک‌چین را تداوم زنجیره‌ی تامین، خدمات پرداختی و ابزارهای مالی، ابزارهای هویت‌سنجی، قراردادها و حل اختلاف و تعامل با مشتریان برشمرد.

استقبال دولت‌ها از حوزه‌ی بلاک‌چین

باآنکه گزارش PwC رویکردی آینده‌نگرانه دارد، اما نباید فراموش کنیم که این شاخه از فناوری هم‌اکنون نیز توسط بسیاری از کشورها در سطح گسترده‌ای پذیرفته شده است. به‌عقیده‌ی PwC دو کشور چین و آمریکا پیشتاز بهرمندی از فرصت‌های بلاک‌چین در سال‌های آتی خواهند بود.

در پیش‌بینی‌های این شرکت حسابرسی آمده‌ است که چین می‌تواند تا دهه‌ی آینده از راه پروژه‌ی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود تا بیش از ۴۴۰ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی خود اضافه نماید. کشور آمریکا نیز قادر است از فرصت‌های پیش‌روی زنجیره‌های تامین و همچنین تقاضای فراوان جامعه و مصرف‌کنندگان تا ۴۰۷ میلیارد دلار به GDP خود بیفزارد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی و تحلیل کاربرد‌پذیری فناوری بلاک‌چین در الگوهای زنجیره تأمین

Source

https://coiniran.com/?p=50095
دکمه بازگشت به بالا