ایستگاه خبر

پاراچین‌های پولکادات راه‌اندازی شدند!

پولکادات با راه‌اندازی پنج پاراچین نخست خود، مسیر بلاک‌چین بومی‌اش را برای تبدیل شدن به یک شبکه‌ی تعامل‌پذیر هموار می‌سازد. پولکادات از ۱۱ نوامبر اقدام به حراج فضاهای میزبان پاراچین‌ کرده است، پروژه‌هایی که قصد پیروزی در این حراجی را داشتند با دریافت وام توکن‌های DOT را استیک کرده و از سود آن برای قیمت‌گذاری این فضاها استفاده نمودند.

پنج برنده‌ی نخست این حراجی شامل پروژه‌های Acala ،Moonbeam ،Parallel Finance ،Astar و Clover بودند که به‌طور ویژه بر امورمالی غیرمتمرکز (DeFi)، تعاملات بین-زنجیره‌ای و سایر موارد کاربردی فعالیت داشتند. به هریک از پروژه‌های فوق یک فضای پاراچین تا تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳ تعلق گرفته است.

یکی از مورد انتظارترین پاراچین‌هایی که بر شبکه‌ی پولکادات اجرایی می‌گردد Acala است که قصد ایجاد یک هاب دیفای را بر بستر پولکادات دارد. هم‌بنیان‌گذار این پروژه درخصوص راه‌اندازی این هاب بیان داشت:

«ما هیجان بسیار زیادی برای حضور در بین پاراچین‌های پولکادات داریم، هدف ما عرضه‌ی یک پلتفرم دیفای و یک استیبل‌کوین غیرمتمرکز بر بستر این شبکه است.»

پولکادات را می‌توان یک بلاک‌چین مبتنی بر قراردادهای هوشمند دانست که قادر به میزبانی بیش از ۱۰۰ پاراچین یا بلاک‌چین‌های موازی است. پولکادات که توسط مدیر ارشد فناوری سابق اتریوم بنیان‌گذاری شده است، هدف اصلی خود را توان‌بخشی پاراچین‌های اپلیکیشن‌ محور برای ارتباط بایکدیگر بیان می‌کند. امنیت این پاراچین‌ها توسط زنجیره‌ی اصلی که «Relay Chain» نام دارد تامین می‌شود. پروژه‌هایی که در این حراجی برنده شوند به مدت ۹۶ هفته به فضای میزبان پاراچین‌ها دسترسی خواهند داشت.

علی‌رغم رشد روزافزون تعداد بلاک‌چین‌های عمومی، میزان تعامل بین آنها از سطح مطلوبی برخوردار نیست. ارسال توکن‌های مختلف و داده‌ها به بلاک‌چین‌های دیگر به‌دلیل عدم یکپارچگی این شبکه‌ها امری چالش‌ برانگیز است. باتوجه به حضور پُل‌های تعاملی متعدد، استفاده از آنها به‌دلیل عدم استقلال و وابستگی به فرآیندهای متمرکز مانند توکن رپینگ (token wrapping) با ریسک‌هایی همراه است.

پولکادات برای رفع مشکل تعامل، ارتباطات بین‌-زنجیره‌ای را در سطح پروتکل اجباری کرده و پاراچین‌های لایه-۱ را توسط فرآیندی به‌نام «امنیت مشترک» ایمن‌سازی می‌نماید.

پیشنهاد مطالعه: پولکادات چیست (Polkadot)؟ + ویدیو معرفی

Source

https://coiniran.com/?p=48828
دکمه بازگشت به بالا