بانک اطلاعاتی صرافی‌های ارز دیجیتالبهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

روش‌شناسی نخستین ارزیابی کیفی صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

باتوجه به اینکه دغدغهٔ بسیاری از فعالان حوزهٔ رمزارز که به دنبال صرافی آنلاین ارز دیجیتال هستند این است که صرافی ارز دیجیتال ایرانی خوب کدام است و اساساً عملکرد صرافی ارز دیجیتال در ایران به چه نحوی است، پیش‌تر بر آن شدیم تا طی یک مقایسهٔ تخصصی، بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی را مشخص کنیم.

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی کدام است؟ مقایسه تخصصی فصل پاییز

در این پروژه کوین ایران سعی کرده بود با رویکردی علمی، یک ساختار جامع و مناسب برای سنجش کیفیت صرافی‌ های معتبر ارز دیجیتال ایرانی ایجاد کند. در این حوزه نمونه‌های انجام شده متنوعی تاکنون توسط موسسات معتبری نظیر Cryptocompare منتشر شده است. کوین ایران با در نظر گرفتن و مطالعه دقیق به‌روزترین پروژه‌های انجام شده در حوزه معیارهای انتخاب بهترین صرافی ارزهای دیجیتال سعی نموده است یک ساختار بومی و مناسب بازار ایران را در این حوزه توسعه دهد.

ما مدعی هستیم در نگارش مقاله مقایسه صرافی های معتبر ارز دیجیتال یک رویکرد علمی استاندارد داشته‌ایم. در یک رویکرد علمی یا Scientific Method ابتدا با مشاهده دقیق، اطلاعات مناسب جمع‌آوری می‌شوند. سپس فرضیاتی ساخته می‌شوند و بر اساس آن‌ها پیش‌بینی‌هایی صورت می‌گیرند. آنگاه فرضیه‌ها بازتولید می‌شوند، داده‌ها تجزیه و تحلیل شده و نتیجه‌گیری انجام می‌شود.

ما به این منظور با مراجعه به پایگاه‌های انتشار اطلاعات، وب‌سایت صرافی‌ها، مدارک موجود در GiIthub هر صرافی، پرونده‌های API آن‌ها، مصاحبه با مدیران صرافی‌ها و حضور ناشناس در پلتفرم مبادلاتی اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کردیم. سپس فرض کردیم یک صرافی آنلاین معتبر چه ساختاری باید داشته باشد. توجه به این نکته که چه کارکردی از یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال برای کاربران می‌تواند اهمیت داشته باشد، در کنار مراجعه به سایر پژوهش‌های صورت گرفته در این حوزه و انجام نظرسنجی‌های متعدد به ما کمک کرد تا شاخص‌های اصلی خود را طراحی کنیم. سپس داده‌ها و فرضیه‌ها را یک جا گردآوری کردیم، و به منظور رسیدن به یک نمره مشخص برای هر صرافی ارز دیجیتال ایرانی آنها را در ظروف وزنی مختلفی قرار دادیم. برای مشخص کردن وزن هر ظرف هم به پژوهش‌های مشابه مراجعه کردیم و هم از مخاطبین خود نظرسنجی کردیم که کدام شاخص برای آن‌ها اهمیت بیشتری دارد. در انتها نمرهٔ کیفی بدست آمده برای هر صرافی شاخص مناسب‌تری از نمره بدست آمده برای آن‌هاست.

همزمان با انتشار نتایج این پژوهش بازخوردهای بسیاری از جامعه رمز ارزی فارسی دریافت شد. حساسیت برخی از متخصصین و فعالین این حوزه برای انتشار شیوه‌نامه جامع ارزیابی صرافی‌‌ها برای کوین ایران قابل درک و ارزشمند است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بخشی از روش‌شناسی خود را به صورت کامل و با حذف اطلاعات خصوصی صرافی‌ها منتشر کنیم.

گزارشی که مشاهده می‌کنید چگونگی ارزیابی دو شاخص قانون‌مداری و امنیت این رتبه‌بندی را با جزئیات تشریح می‌کند. این گزارش همچنین سایر پارامترهای تاثیرگذار را به صورت خلاصه مورد بررسی قرار می‌دهد. در ابتدا مشخص کردیم منظورمان از قانون مداری و امنیت چیست، سپس سعی کردیم زیر شاخص‌های متناسبی تعریف کنیم و اطلاعات مورد نیازمان را جمع آوری کنیم. سپس با قرار دادن اطلاعات هر صرافی در ساختار تهیه شده نمره هر صرافی مشخص گردید. انتظار می‌رود خوانندگان گرامی با درک محدودیت‌های حرفه‌ای موجود، عدم تمایل تیم تحقیقاتی به انتشار کامل اطلاعات و داکیومنت‌های خود را درک کنند و مطمئن باشند مثل همیشه نتیجه صدها ساعت کار پژوهشی یک تیم حرفه‌ای را مطالعه می‌کنند.

ما معتقدیم انتقادها و پیشنهادهای حرفه‌ای و درست بخشی از شیوهٔ علمی موجود در ساختار پژوهش روش‌شناسی معیارهای انتخاب بهترین صرافی ارزهای دیجیتال است. به این معنی هرگونه نکته و نظری می‌تواند ما را در توسعه هرچه بهتر این پژوهش در آینده کمک کند.

پیشنهادات و انتقادات شما مخاطبین حرفه‌ای و همیشگی کوین ایران هدف اولیه توسعه این پروژه بوده است و بدون آن پروژه مقایسه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی از ابتدا شکل نمی گرفت. بنابراین پذیرای نظرات شما در خصوص گزارش روش‌شناسی نخستین ارزیابی کیفی صرافی‌های رمز ارزی نیز هستیم. به اشتراک گذاشتن این گزارش با ذکر منبع بلامانع است.

https://coiniran.com/?p=42447
دکمه بازگشت به بالا