بانک اطلاعاتی صرافی‌های ارز دیجیتاللیست صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

فهرست صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

در این مقاله همراه کوین ایران باشید و بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی را پیدا کنید و مهم‌ترین فاکتورها را برای انتخاب صرافی منطبق بر نیاز و هدف خود بشناسید.

پلتفرم‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی دریچه‌ای برای ورود فارسی‌زبانان به دنیای کریپتو هستند و روند تکامل آن‌ها با تحریم بسیاری از صرافی‌های جهانی در سال ۲۰۱۸ آغاز شد. حالا با وجود گستردگی دامنه انتخاب‌ها، خرید رمز ارز یا مبادله یک ارز با ارز دیگر در نگاه اول کمی گیج‌کننده به‌نظر می‌رسد. سرمایه‌گذارانی که پلتفرم‌های مبادله رمز ارز را ارزیابی می‌کنند با تفاوت‌های آشکاری در کاربردی بودن، فناوری معامله، ویژگی‌های حساب و یا امنیت آن‌ها مواجه می‌شوند.

پلتفرم تبادل (ترید) یک سیستم آنلاین است که از نرم‌افزار کامپیوتری برای انجام معاملات در یک محیط شبکه‌ای پشتیبانی می‌کند. انواع پلتفرم ترید بسته به واسطه مالی و مکانیزم انجام معاملات هزینه‌های متفاوتی دارند. به عبارت ساده، برای خرید و فروش کریپتو باید به‌دنبال یک صرافی ارز دیجیتال یا یک واسطه بازارساز رمز ارزی باشید.

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی رمز ارز ایرانی کدام است؟ مقایسه تخصصی زمستان ۱۴۰۰

انتخاب درست یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی به شما کمک می‌کند از پروژه‌های اسکم و هزینه‌های معاملاتی گزاف که حسی شبیه اسکم دارند، اجتناب کنید و همزمان به ابزارهای متنوع انجام معامله و داد و ستد مالی دسترسی داشته باشید؛ همچنین از نگرانی تحریم شدن توسط صرافی خارجی در امان هستید.

پلتفرم‌های تبادل ارز دیجیتال معمولا با ویژگی‌هایی مثل اطلاعات بازارها، ابزارهای نموداری تحلیلی، اخبار و مقالات، روش‌های کسب درآمد، تخفیف‌ها، وبلاگ آموزشی، مستندات API و حتی ایردراپ تجهیز می‌شوند.

در کل می‌توان گفت که مجموعه عوامل اصلی که در تصمیم فرد برای استفاده از یک پلتفرم صرافی ارز دیجیتال دخالت دارند این موارد هستند:

  • امنیت
  • هزینه‌های معاملاتی (کارمزد مستقیم و غیرمستقیم)
  • تجربه کاربری
  • تنوع جفت ارزهای معاملاتی
  • لیکوئیدیتی و حجم معاملات
  • روش‌های پرداخت
  • پشتیبانی، پاسخ‌گویی و دسترس‌پذیری
  • ویژگی‌ها و ابزارهای معاملاتی
  • محتوای آموزشی و پژوهشی

فهرست صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

صرافی ارزپایا

پلتفرم مبادلات رمز ارز ارزپایا یک صرافی آنلاین با رابط کاربری مناسب است که از معاملات بدون واسطه ۲۹ رمز ارز با پایه‌ی تومان و ۱۳ رمز ارز با پایه‌ی تتر پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات در ارزپایا به‌صورت یک ضریب ثابت ۰.۲ درصدی از حجم مبادله محاسبه می‌شود. از این حیث، می‌توان صرافی ارزپایا را یکی از ارزان‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی دانست. در مدتی بیش از ۵ سال از آغاز فعالیت، پلتفرم ارزپایا به‌صورت مداوم به‌روز‌رسانی شده و حالا دارای نسخه‌های موبایل اندروید و iOS است. ارزپایا همچنین با استفاده از مجله ارزپایا سعی دارد به‌نوبه‌ی خود سطح دانش افراد را از دنیای کریپتو و اصول سرمایه‌گذاری در دارایی دیجیتال ارتقا دهد. یک خصوصیت مثبت این پروژه، وجود یک نقشه راه مشخص در وب‌سایت آن است.

+ حجم بالای معاملات روزانه – عدم شفاف‌سازی درمورد مسائل امنیت پلتفرم
+ کارمزد ارزان و شفاف – عدم سازمان‌دهی API به‌صورت کامل
+ اپلیکیشن موبایل (اندروید و iOS) – عدم امکان گذاشتن سفارش محدود و حد ضرر

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی ارزپایا در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی اکسیر

بهترین گزینه برای هر فرد در بین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی بسته به نیاز وی متفاوت است. به هر حال، پلتفرم‌هایی وجود دارند که توانسته‌اند رضایت عموم کاربران را به‌دست آورند. پلتفرم صرافی آنلاین اکسیر که از سال ۱۳۹۶ تا کنون درحال ارائه خدمات خود بوده هم‌اکنون از معاملات ۲۳ رمز ارز با پایه تومان و ۱۰ رمز ارز با پایه کریپتو (تتر) پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات در صرافی اکسیر برای کاربر عادی (سطح بعد از احراز هویت و اولین واریزی ریالی) برابر با ۰.۳۵ حجم تراکنش است. البته کارمزد معاملات در بازارهای تتری بسیار ارزان‌تر است. سقف برداشت ریالی در این صرافی مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در روز است که محدودیتی را برای کاربران ایجاد نمی‌کند و تسویه ریالی در این صرافی سریع و منظم انجام می‌شود.

تیم توسعه اکسیر از امکانات امنیتی ممکن مثل رمز یک‌بار مصرف (OTP)، شناسایی دوعاملی و سرورهای مطمئن استفاده می‌کند تا امنیت دارایی مشتریان را تضمین کند. علاوه‌بر ارائه اپلیکیشن اندروید و مستندات API به‌صورت کامل، یکی از ویژگی‌های متمایزکننده صرافی اکسیر، سطح کیفیت و دسترس‌پذیری پشتیبانی آن است.

+ رابط کاربری مناسب – عدم امکان گذاشتن سفارش محدود (limit order)
+ امنیت بالا و ذخیره‌سازی سرد دارایی‌ها – محدودیت در تنوع رمز ارز
+ ارائه مستندات API به صورت کامل – عدم ارائه اپلیکیشن iOS

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی اکسیر در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی ایکس‌نوین

صرافی ایکس‌نوین (exnovin.io) با بیش از ۵ سال سابقه فعالیت، یکی از پلتفرم‌های پیش‌قدم در بین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی به‌شمار می‌رود. این صرافی آنلاین حالا از مبادله بدون واسطه‌ی دامنه گسترده‌‎ای از رمز ارزها (+۵۰ رمز ارز) در دو بازار تومان و تتر پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات در صرافی اکس‌نوین درحدود ۰.۳ درصد از حجم تراکنش است. باوجود اپلیکیشن اندروید (Android)، داشبورد معاملات توسعه‌یافته، آموزش کاربران از طریق وبلاگ و راهنما در کنار پشتیبانی از طرق متنوع، به‌نظر می‌رسد که کاربران صرافی اکس‌نوین مشکل کمی در کارکردن با آن داشته باشند.

+ امکان گذاشتن سفارش محدود و حد ضرر – عدم شفاف‌سازی درباره اقدامات امنیتی
+ تنوع رمز ارز – پنل معاملاتی کمی گیج‌کننده و شلوغ
+ از قدیمی‌ترین‌ها – عدم ارائه مستندات API

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی ایکس‌نوین در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی اکسکوینو

صرافی اکسکوینو از سال ۲۰۱۷ مشغول به فعالیت به‌عنوان یک درگاه فیات با یک پلتفرم داخلی با امکان معامله دامنه گسترده‌ای از رمز ارزها بوده است. در این پلتفرم امکان خریدوفروش ۸۱ رمز ارز ممکن است. پروژه اکسکوینو به‌تازگی از بازار معاملات بدون واسطه ارز دیجیتال به‌نام اکسکوینو مارکت رونمایی کرده که دارای دو بازار تتر و دای (DAI) به‌ترتیب با ۳۰ و ۵ جفت معاملاتی است. هزینه‌های تبدیل رمز ارز در این صرافی منصفانه و برابر با ۰.۲ درصد از حجم مبادله است. پشتیبانی از طریق ارسال تیکت، وبلاگ آموزشی و وجود توکن بومی از دیگر ویژگی‌های صرافی اکسکوینو است. همچنین بدون احراز هویت می‌توانید در این پلتفرم معادل ۵۰ میلیون تومان تراکنش رمز ارزی داشته باشید اما قادر به برداشت ریالی نیستید.

+ پنل کاربری ساده و سریع – عدم وجود بازار پایه فیات (تومان یا ریال)
+ تنوع رمز ارز و کارمزد ثابت و شفاف – عدم شفاف‌سازی درباره اقدامات امنیتی
+ اپلیکیشن موبایل (اندروید و iOS) – عدم ارائه مستندات API
+ برداشت ریالی بدون محدودیت – حجم معاملات متوسط

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی اکسکوینو در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی اوکی اکسچنج

پلتفرم صرافی آنلاین اوکی اکسچنج یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است که با یک رابط کاربریِ پسندیده به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون محدودیت و واسطه به معامله ۲۱ رمز ارز مختلف با پایه تومان بپردازند. کارمزد معاملات در این صرافی معادل با ۰.۲ درصد برای سفارش‌گذار و ۰.۴ درصد برای سفارش‌بردار است. پلتفرم اوکی اکسچنج همچنین دارای یک بازار تبادل سریع است که در آن به بیش از ۴۰۰ رمز ارز گوناگون دسترسی دارید. حجم معاملات بالا و لیکوئیدیتی مناسب از ویژگی‌های این صرافی آنلاین ارز دیجیتال ایرانی است. سایت صرافی اوکی اکسچنج مدعی است که توسعه و پشتیبانی لازم را برای بیش از ۱ میلیون کاربر خود در سراسر کشور انجام می‌دهد.

+ تجربه معاملاتی روان – عدم نمایش آخرین معاملات انجام‌شده در پنل ترید
+ دسترسی به ۴۰۰+ رمز ارز در بازار تبادل سریع – نبود بازار پایه رمزارزی
+ اپلیکیشن موبایل (اندروید و iOS) – عدم شفاف‌سازی لازم درمورد امنیت پلتفرم
+ بازار لیکوئید و سریع – عدم  سازمان‌دهی و ارائه مستنداتAPI و پشتیبانی ضعیف

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی اوکی اکسچنج در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی بیت‌پین

پلتفرم صرافی بیت‌پین محصول شرکت سنا ایمن مبادله است که باوجود گذشت کمتر از دوسال از راه‌اندازی، خدمات باکیفیتی را در بین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی ارائه می‌دهد. پلتفرم صرافی آنلاین بیت پین با استفاده از ابزارهایی چون شناسایی دوعاملی و ذخیره‌سازی سرد (سخت‌افزاری) دارایی مشتریان، امنیت پلتفرم خود را افزایش داده است. صرافی بیت پین از معاملات بیش از ۴۵ رمز ارز مختلف در بازارهای پایه تومان و تتر پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات در بازار تتر برابر با ۰.۰۵ درصد برای سفارش‌گذار و ۰.۱ درصد برای سفارش‌بردار است که بسیار مقرون‌به‌صرفه است. همچنین یک بازار تبادل فوری در این صرافی وجود دارد که امکان خرید و فروش بیش از ۱۰۰ رمز ارز را به کاربران می‌دهد. وجود نسخه‌های موبایل، پشتیبانی قوی، آموزش از طریق آکادمی بیت پین و به‌ویژه پشتیبانی از سفارش محدود و حد ضرر، دلایل اصلی استقبال سرمایه‌گذاران از این صرافی است. حجم بالای مبادلات روزانه در بازار بیت پین به‌خوبی از این موضوع حکایت می‌کند.

+ تنوع بالای رمز ارز – عدم ارائه مستندات API
+ امکان سفارش محدود، حد ضرر و OCO – سابقه کوتاه‌مدت
+ کارمزدهای بسیار ارزان در بازار پایه تتر – عدم شفاف‌سازی لازم درمورد امنیت پلتفرم
+ حجم بالای معاملات  

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی بیت‌پین در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی تبدیل

تبدیل، یک صرافی آنلاین برای خرید و فروش بیت کوین و تبادل سایر ارزهای دیجیتال به‌صورت امن و آسان است. در این صرافی امکان تبادل بدون واسطه ۸۰ رمز ارز برجسته در بازار تتر و ۱۱ رمز ارز در بازار ریالی وجود دارد. این صرافی، در ارائه ابزارهای حرفه‌ای معامله مثل سفارش حد ضرر و oco در بین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، پیشرو بوده‌ است. همچنین پلتفرم تبدیل، یک پنل تبادل آسان با کارمزدهایی بین ۰.۱۵ درصد تا ۰.۲۵ درصد از حجم مبادله دارد و بسیار مقرون‌به‌صرفه است. یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد صرافی آنلاینِ تبدیل، وجود امکان تبدیل مقادیر اندک موجودی رمز ارزها به تتر است.

+ امکان سفارش‌گذاری حرفه‌ای (حد ضرر و OCO) – محدودیت در تنوع رمز ارز
+ تنوع رمز ارز – عدم وجود اپلیکیشن iOS
+ کارمزد منصفانه در بازار پایه تتر

+ حجم بالای معاملات روزانه

– عدم ارائه مستندات API

صرافی جیبیتکس

جیبیتکس یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است که یک بازار بدون واسطه و حرفه‌ای را برای معامله ۱۱ رمز ارز در بازار پایه تومان و ۹ رمز ارز در بازار تتر پشتیبانی می‌کند. داشبورد معاملاتی زیبا و وجود بازار تبادل آنی از امتیازات این صرافی رمز ارز است. عواملی چون عدم وجود اپلیکیشن موبایل، عدم پشتیبانی از رمز ارزهای متنوع و پشتیبانی معمولی می‌توانند به خوبی پایین بودن حجم معاملات را در این صرافی توضیح دهند. همچنین وبلاگ این صرافی مدت‌هاست به‌روز‌رسانی نشده و شفاف‌سازی لازم درباره امنیت دارایی مشتریان در وب‌سایت جیبیتکس مشاهده نمی‌شود.

+ رابط کاربری آسان و کاربردی – محدودیت در تنوع رمز ارز
+ وجود بازار پایه تتر – عدم وجود نسخه موبایل
+ کارمزد منصفانه در بازار پایه تتر – عدم ارائه مستندات API

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی جیبیتکس در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی سیتکس

مجموعه صرافی سیتکس از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در زمینه فناوری بلاک‌چین و ارز دیجیتال آغاز کرد و درسال ۱۳۹۹، با راه‌اندازی پلتفرم مبادلاتی تحت عنوان اکسچنج سیتکس تبدیل به یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی شد. در حال حاضر در این پلتفرم، امکان مبادله بدون واسطه ۲۳ رمز ارز برجسته با پایه تومان و دو رمز ارز بیت کوین و اتر با پایه تتر وجود دارد. رابط کاربری ساده، پشتیبانی قوی و لیکوئیدیتی بالا از ویژگی‌های مثبت این صرافی است که مدعی‌ست بیش از ۲۵ هزار کاربر فعال دارد.

+ نقدینگی بالا – عدم شفاف‌سازی درباره امنیت پلتفرم
+ پشتیبانی قوی – عدم ارائه مستندات API
+ رابط کاربری مناسب – نبود نسخه موبایل

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی سیتکس در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی رمزینکس

پلتفرم صرافی آنلاین رمزینکس یکی از کامل‌ترین و بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است. این پلتفرم دارای بازار فیات به کریپتو (۱۰۲ جفت) و کریپتو به کریپتو (۳۰ جفت معاملاتی) است. استارت‌آپ رمزینکس با ارائه رابط کاربری پیشرفته و پشتیبانی همه‌جانبه موفق شده توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران فارسی‌زبان را به‌خود جلب کند. باتوجه به گستردگی خدمات رمزینکس مثل ارائه نسخه‌های موبایل، سازمان‌دهی مستندات API به‌صورت کامل، به‌روز‌رسانی ابزار ترید و توسعه فضای یادگیری کاربران در پلتفرم و یک وبلاگ جذاب، به‌نظر می‌رسد که همچنان یک مقصد مطمئن برای معامله‌گران ایرانی باشد.

+ تنوع بالای رمز ارز – عدم وجود بازار تبادل فوری
+ حجم بالای معاملات روزانه – ارزان‌تر نبودن کارمزد مبادلات کریپتو به کریپتو
+ امکان سفارش‌گذاری حرفه‌ای (محدود- حد ضرر) – عدم شفاف‌سازی لازم درمورد امنیت پلتفرم

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی رمزینکس در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی فرهادمارکت

استارت‌آپ فرهادمارکت از سال ۲۰۱۵ با هدف ایجاد بازار P2P رمز ارز و بدل شدن به یکی از حرفه‌ای‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی کار خود را آغاز کرد. این بازار آنلاین از معاملات ۲۲ رمز ارز با پایه ریال و تتر پشتیبانی می‌کند. پلتفرم فرهادمارکت که نسخه اندروید را هم داراست، رابط کاربری زیبا و تنوع رمز ارز خوبی دارد. به نظر می‌رسد که فرهادمارکت می‌تواند با ارائه مستندات API، شفاف‌سازی در زمینه امنیت دارایی کاربران و معرفی تیم توسعه خود، قدم بلندی در برقراری تعامل سازنده‌تر با کاربران ایرانی بردارد.

+ حجم بالای معاملات روزانه – تعداد محدود رمز ارز
+ کارمزدهای ارزان در بازار پایه تتر – عدم ارائه مستندات API
+پلتفرمی با رابط کاربری مناسب – عدم شفاف‌سازی لازم درمورد امنیت پلتفرم

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی فرهادمارکت در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی فینیکس

پلتفرم فینیکس یک بازار معاملات ارز دیجیتال است که در آن کاربران بدون واسطه و به‌صورت مستقیم باهم معامله می‌کنند. در این صرافی سه بازار ریالی، تتر (USDT) و بیت کوین وجود دارد و از ۱۲ رمز ارز پشتیبانی می‌شود. هدف از ایجاد صرافی آنلاین فینیکس ارائه یک سرویس منطبق با استانداردهای جهانی و پاسخ‌گوی نیاز معامله‌گران حرفه‌ای بازار رمز ارز ایران بود. رابط کاربری این صرافی طراحی زیبا و کاربرپسند دارد. ویژگی‌های دیگر این صرافی شامل مستندات API کامل، وجود بازار تبادل آسان، ارائه اپلیکیشن اندروید و iOS است. تنوع‌بخشی به دامنه رمز ارزها، کاهش کارمزدها و شفاف‌سازی درمورد امنیت می‌تواند صرافی فینیکس را به یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی تبدیل کند.

+ رابط کاربری زیبا و پسندیده – تعداد محدود رمز ارز
+ نظر مثبت کاربران درباره پشتیبانی – کارمزدهای بالاتر نسبت به سایر رقبا
+ وجود سه بازار پایه – عدم شفاف‌سازی لازم درمورد امنیت پلتفرم

صرافی والکس

صرافی والکس یک بازار بدون واسطه‌ی امن و حرفه‌ای برای معامله یا ترید ارزهای دیجیتال است. اولین هدف از توسعه والکس، یکی از بهترین پلتفرم‌های مبادلاتی رمز ارز، ایجاد بستری امن برای معاملات و دارایی‌های دیجیتال مشتریان است و در سایت این پلتفرم شفاف‌سازی مناسبی درمورد اقدامات بهبود امنیت به چشم می‌خورد. ذخیره‌سازی سرد قسمتی از دارایی‌ها یکی از این راه‌حل‌هاست. پلتفرم والکس در داشبورد معاملاتی کاربرپسند خود، امکان ترید کردن ۳۵ رمز ارز جذاب را در سه بازار پایه تومان، تتر و بیت کوین به‌وجود آورده است.

حجم بالای معاملات روزانه و جامعه وسیع کاربران، صرافی ارز دیجیتال والکس را به یک انتخاب اصلی در بین ایرانیان بدل کرده است. کارمزد عادلانه ارائه نسخه‌های موبایل، مستندات API به شکل کامل، پشتیبانی قدرتمند و وبلاگ آموزشی، از امتیازات دیگر این پلتفرم مبادلاتی هستند.

+ تنوع بالای رمز ارز و بازار پایه – عدم امکان سفارش‌گذاری حرفه‌ای (محدود، حد ضرر، oco)
+ حجم بالای معاملات روزانه – عدم امکان معامله بدون احراز هویت
+ مستندات API کامل  

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی والکس در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی مزدکس

صرافی مزدکس پلتفرم تخصصی معاملات دارایی‌های دیجیتال است که در بین پلتفرم‌های مبادلاتی ارز دیجیتال ایرانی به رویکرد جهانی خود معروف است. امکان واریز و برداشت ارز فیات (تومان) در این صرافی وجود نداشته و فقط بستری بدون واسطه و ارزان برای مبادله رمز ارز به رمز ارز دراختیار کاربران فارسی‌زبان بوده است. بازار معاملات از ۳۵ رمز ارز برجسته پشتیبانی می‌کند. باتوجه به مشکلات ایجادشده از سوی صرافی‌های جهانی مثل بایننس، خلأ یک پلتفرم بومی حرفه‌ای برای کاربران مشتاق ایرانی محسوس است. مزدکس یک پلتفرم نوپا در زمینه مبادله ارز دیجیتال است که از راه‌اندازی آن کمتر از دوسال می‌گذرد. با این حال، رابط کاربری صرافی مزدکس به‌خوبی و مطابق با نیاز هر دو نوع کاربر مقدماتی و حرفه‌ای طراحی شده است. این صرافی قصد دارد با ارائه متنوع‌ترین رمز ارز‌ها در کنار سایر رقبای قدیمی، سهم بزرگی از بازار را به‌خود اختصاص دهد. صرافی مزدکس اخیرا با صرافی تترلند برای ایجاد یک درگاه فیات (واریز و برداشت ریالی) آغاز به همکاری کرده است.

+ کارمزد به‌صرفه و شفاف – در حال حاضر، عدم امکان واریز و برداشت ریالی
+ امکان سفارش‌گذاری حرفه‌ای (محدود و حد ضرر) – سابقه کوتاه‌مدت
+ ارائه مستندات API – عدم شفاف‌سازی لازم درمورد امنیت پلتفرم

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی مزدکس در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی کوین‌نیک

پلتفرم مبادلاتی ارز دیجیتال کوین‌نیک در سال ۱۳۹۸ در مسیر توسعه شرکت کوین‌نیک که قبل‌تر در زمینه خرید و فروش تتر فعالیت می‌کرد، راه‌اندازی شد. کوین نیک مارکت یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است که با شفاف‌سازی درمورد امنیت مشتریان و تیم توسعه‌دهنده در کنار تسهیل فرآیندهای احراز هویت، ارتباطی بر پایه اعتماد با کاربران برقرار کرده است. رابط کاربری مناسب، پشتیبانی از ۵۰ رمز ارز در دو بازار پایه و کارمزدهای متعادل، از امتیازات این صرافی رمز ارز هستند. به هر حال، پروژه بستر معاملاتی کوین‌نیک می‌تواند با ارائه نسخه‌های موبایل، مستندات API و ایجاد امکان سفارش‌گذاری محدود و حد ضرر، به رقابت جدی‌تری با صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی بزرگ بپردازد.

+ تنوع رمز ارزها – عدم ارائه نسخه موبایل
+ تمرکز بر ایجاد رابطه نزدیک با کاربران از طریق پشتیبانی، آموزش و شفاف‌سازی – عدم سازمان‌دهی مستندات API
+ رابط کاربری پسندیده  و ایجاد محیط دمو (Demo)  

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی کوین‌نیک در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و یک پلتفرم کامل برای تبادل بدون واسطه، امن، راحت، سریع و ارزان بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. پروژه نوبیتکس با هدف رفع نیاز کاربران ایرانی در تابستان ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد. در صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس از ۲۴ رمز ارز در دو بازار تومان و تتر پشتیبانی می‌شود. کارمزد معاملات بازار تتر بسیار ارزان است و نقدینگی و حجم معاملات روزانه بسیار بالاست.

در کنار ارائه تمام الزامات و ابزارهای ترید حرفه‌ای، پلتفرم نوبیتکس یک بازار آزمایشی معاملات برای کاربران تازه‌وارد دارد. به‌علاوه موضوع امنیت در این صرافی تابوشکنی شده و به‌خوبی درمورد آن شفاف‌سازی شده است. به هر حال با نگاهی دقیق می‌توانیم زمینه‌های بهبود خدمات این صرافی را شناسایی کنیم.

+ نقدینگی و حجم معاملات بالا – عدم انتشار نسخه iOS
+ کارمزدهای بسیار ارزان در بازار رمز ارز به رمز ارز – عدم امکان سفارش‌گذاری حرفه‌ای
+ پنل دمو (بازار آزمایشی) – عدم پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از رمز ارزها

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی نوبیتکس در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

فهرست صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

واسطه‌های بازارساز رمز ارز

صرافی آبانتتر

صرافی آبانتتر فعالیت خود را توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۹۷ آغاز کرد. هدف از آن درابتدا ارائه خدمات خرید و فروش تتر (USDT) بود و یک درگاه ورود به دنیای رمز ارز محسوب می‌شد. البته حالا صرافی آبانتتر از لیست بلندبالایی (بیش از ۲۹۰ رمز ارز) پشتیبانی می‌کند. کارمزد تراکنش‌ها در این صرافی مقرون‌به‌صرفه و فرآیند احراز هویت در آن آسان است. سایت آبانتتر مدعی است که آبان‌تتر به بیش از ۴۰۰ هزار کاربر خدمات بازار مبادلاتی خود را ارائه می‌دهد. این پلتفرم از نسخه موبایل پشتیبانی نمی‌کند.

+ تنوع بی‌نظیر رمزارزها – عدم وجود نسخه موبایل
+ کارمزد منصفانه – نبود شفاف‌سازی یا آموزش کاربران در وب‌سایت آبان‌تتر
+ پایگاه کاربری وسیع  

صرافی ارزینجا

وب‌سایت صرافی آنلاین ارزینجا در سال ۱۳۹۷ با هدف ارائه یک سایت مطمئن برای خرید و فروش رمز ارز و آگاهی‌بخشی به افراد علاقه‌مند به حوزه سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال راه‌اندازی شد. پلتفرم ارزینجا از مبادله بیش از ۲۰۰ رمز ارز پشتیبانی می‌کند. سازوکار معاملات در این بازار به این صورت است که کاربران، رمز ارز را از پلتفرم صرافی می‌خرند و به آن می‌فروشند. حداقل فروش به ارزینجا برابر با یک میلیون تومان و حداقل خرید برابر با ۰.۰۰۱ بیت کوین است که درحال‌حاضر بیش از ۱ میلیون تومان است. مبادله رمز ارز در این صرافی کارمزدی ندارد و فقط شامل هزینه‌های انتقال در شبکه است. صرافی آنلاین ارزینجا درواقع یک درگاه خرید با فیات و یک صرافی داخلی برای تبادل رمز ارز است. پلتفرم ارزینجا دارای اپلیکیشن اندروید است و پشتیبانی مناسبی دارد.

+ تنوع گسترده ارزهای دیجیتال – تعیین حداقل خرید و فروش
+ اپلیکیشن موبایل (اندروید) – عدم  شفاف‌سازی در مورد امنیت پلتفرم و تیم پروژه

صرافی بیدارز

بیدارز یک پلتفرم معامله فرد به فرد (P2P) ارز دیجیتال است که ساز و کار متفاوتی با بسیاری دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی دارد. در این بازار مبادلاتی، فروشنده سفارش خود را قرار می‌دهد و خریدار برای آن درخواست می‌دهد. در این صرافی آنلاین، به دلیل عدم وجود دفتر سفارش لحظه‌ای، معاملات بین خریدار و فروشنده به‌صورت خودکار انجام نمی‌شوند. به دلیل این ساز و کار، کارمزد مبادلات رمز ارز برابر با ۰.۵ درصد است که درمقایسه با سایر صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی بالاتر است. البته این پروژه در وب‌سایت خود اعلام کرده است که به‌زودی پلتفرم اکسچنج صرافی خود را راه‌اندازی می‌کند.

+ سهولت خرید و مبادله رمز ارز در پنل کاربری – سرعت پایین انجام معاملات و کارمزد بالا
+ مجله تخصصی و به‌روز بیدارز – عدم  سازمان‌دهی و ارائه مستنداتAPI
+ اپلیکیشن موبایل (اندروید) – محدودیت در تنوع رمز ارز (۶ رمز ارز)

صرافی بیت۲۴

پلتفرم بیت۲۴ یک درگاه خرید با ارز فیات و یک واسطه بازارساز است که سفارش‌های خرید و فروش بیش از ۱۷۰ ارز دیجیتال مشهور را انجام می‌دهد. کارمزد مبادلات در بیت۲۴ صفر است. به هر حال، حداقل مقدار معامله برابر با ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده که یک محدودیت برای کاربران عادی است. پلتفرم بیت۲۴ برای محافظت از دارایی مشتری از تکنیک‌هایی مثل شناسایی دوعاملی و اختصاص رمزعبور و رمز یک‌بارمصرف برای فعالیت‌های مختلف کاربر استفاده می‌کند.

+ خرید و فروش فوری طیف گسترده‌ای رمز ارز (۱۷۰+) – پنل کاربری فاقد ابزار تحلیل قیمت و تکنیکال
+ تجربه کاربری لذت‌بخش و جذاب – عدم وجود شفافیت درباره نحوه تعیین قیمت

صرافی بیتستان

پلتفرم بیتستان با فراهم آوردن امکان خرید و فروش ارز دیجیتال و ارائه خدمات ۲۴ ساعته مبادله رمز ارز، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های مبادلاتی ارز دیجیتال ایرانی است. پلتفرم بیتستان محصول شرکت ویرا ارتباط گستر امین است که بستری برای خرید و فروش بیش از ۸۰ رمز ارز و یک دریچه امن برای ورود فارسی‌زبانان به دنیای کریپتو است.

صرافی بیتستان توانسته با پلتفرم مبادلاتی جذاب و کاربردی خود تجربه‌ای لذت‌بخش، سریع و مطمئن از سرمایه‌گذاری بر ارزهای دیجیتال را برای جمعیتی بیش از ۷۰ هزار کاربر فعال خود فراهم کند.

+ تنوع رمز ارزها – عدم شفاف‌سازی درباره کارمزد، قیمت‌گذاری و امنیت
+ تیم حرفه‌ای و باسابقه – وجود حداقل مقدار برای تراکنش‌های رمز ارزی
(برای بیت کوین؛ ۳ میلیون تومان)

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی بیتستان در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی سرمایکس (ارزجو)

شرکت سرمایکس در سال ۱۳۹۶ پس از ۵ سال فعالیت در زمینه فناوری بلاک‌چین به عنوان یکی از نخستین سامانه‌های ارائه‌ ارزهای دیجیتال شروع به کار کرد. پلتفرم مبادلاتی سرمایکس از یک درگاه خرید رمز ارز با فیات و یک مرکز تبادل رمز ارز با صرافی تشکیل شده است. صرافی داخلی سرمایکس امکان مبادله بیش از ۲۰۰ جفت رمز ارزی را تنها با یک کیف‌پول با طراحی عالی ممکن کرده است. اپلیکیشن این صرافی که ارزجو نام دارد برای نسخه‌های موبایل اندروید و iOS منتشر شده است.

+ وجود اپلیکیشن اندروید و iOS – عدم شفافیت درمورد کارمزدها و نحوه تعیین قیمت
+ بیش از ۲۰۰ جفت معاملاتی – عدم ارائه اطلاعات درباره امنیت دارایی مشتریان

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی سرمایکس در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی فرهاد اکسچنج

فرهاد اکسچنج یک درگاه آنلاین فیات با یک صرافی داخلی رمز ارز است که به شما اجازه می‌دهد به‌صورت همزمان به وبمانی (WebMoney) دسترسی داشته باشید. فرهاد اکسچنج محصول یک شرکت باتجربه در زمینه پول اینترنتی است که با گذشت بیش از یک‌دهه از فعالیتش هرگز شکایت یا مشکل امنیتی جدی نداشته است. از نقاط قوت این صرافی، پایگاه وسیع کاربری، تجربه کاربری آسان و دسترسی همزمان به ارز دیجیتال و پول اینترنتی است.

+ نام تجاری شناخته شده – تعداد محدود رمز ارزها
+ پایگاه کاربری وسیع – عدم ارائه نسخه موبایل
+ بدون کارمزد – عدم شفاف‌سازی درمورد نحوه تعیین قیمت

 

برای دیدن رتبهٔ صرافی فرهاد اکسچنج در آخرین ارزیابی جامع صرافی‌های رمزارزی ایرانی اینجا را کلیک کنید

صرافی‌های ارز دیجیتال یا واسطه‌های بازارساز؟

یک صرافی رمز ارز، محلی است که در آن تمام سفارش‌های خریداران و فروشندگان با جزییات قیمت و مقدار، نمایش داده می‌شود و درلحظه جور می‌شوند تا معامله انجام شود. مکانیزم معامله در صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال سفارش‌محور است. صرافی‌ها معمولا هزینه معاملاتی کمتر اما رابط کاربری پیچیده‌تری با گزینه‌های ترید و نمودارهای مختلف دارند که ممکن است برای کاربران تازه‌وارد مشکل باشد. یک امتیاز اصلی صرافی‌های سفارش‌محور، شفافیت آن‌هاست که به‌صورت شفاف دفتر سفارش را نشان می‌دهند.

به هر حال در صرافی‌های سفارش‌محور همواره یک مشکل وجود دارد؛ قطعیتی مبنی بر نهایی شدن سفارش مشتری وجود ندارد، زیرا این سفارش‌ها تنها نشان از تمایل افراد دارد و تا طرف مقابلی در کار نباشد معامله انجام نخواهد شد. برای رفع این مشکل، کاربران می‌توانند از نوع دیگر پلتفرم‌های مبادلاتی یعنی واسطه‌های بازارساز استفاده کنند. مکانیزم معاملات در این پلتفرم‌های آنلاین، مزنه‌‎محور است؛ یعنی قیمت‌های پیوسته‌ی خرید و فروش با یک شکاف قیمتی توسط بازارساز ارائه می‌شوند و مشتریان درواقع با آن‌ها تبادل رمز ارز می‌کنند. درآمد پلتفرم از همین شکاف قیمتی است. این پلتفرم‌ها با ارائه رابط کاربری آسان پیچیدگی خرید رمز ارز را از میان برداشته و معمولا اعلام می‌کنند که کارمزد تبادل رمز ارز صفر است.

انتخاب درست محل تبادل ارز دیجیتال نیازمند اطلاعات دقیق و شفاف است. برای مثال، یک صرافی با نقدینگی پایین و کارمزدهای بالا برای سرمایه‌گذاران چیزی جز افزایش هزینه‌های آشکار و پنهان معاملاتی و ازدست دادن سودهای به‌سختی به‌دست‌‎آمده به همراه ندارد. در طرف دیگر، بسیاری از واسطه‌‎های بازارساز که پلتفرم‌های راحت و رمز ارزهای متنوع دارند، محدودیت‌هایی در حجم معامله و برداشت دارند که علاوه‌بر سطح امنیت دارایی‌ها، باید به آن‌ها نیز توجه داشت تا بتوان از سرمایه خود محافظت کرد.

جمع‌بندی

اهمیت انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال براساس اهداف، مهارت‌ها و ترجیحات خود، هیچ‌گاه به‌صورت تمام و کمال درک نمی‌شود. کاربران اینترنت، سرمایه‌ی به‌سختی جمع‌آوری‌شده خود را به خطر می‌اندازند تا به‌عنوان یک تازه‌وارد برای خرید ارز دیجیتال به یک پلتفرم روی آورند. باوجود گزینه‌های متعدد و فهرستی طولانی از ویژگی‌های متنوع هر یک، آن‌ها دچار سردرگمی می‌شوند و درنهایت سرمایه خود را در یک پلتفرم غیرکاربردی و غیراقتصادی می‌یابند.

در این مقاله سعی کردیم بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی را معرفی و مرور کنیم. بعد از بررسی از منظرهای گوناگون، روشن شد که صرافی‌های برتر در رتبه‌بندی و مقایسه تخصصی کوین ایران به‌خوبی توانسته‌اند در تمامی این زمینه‌ها خدمات قابل رقابت با صرافی‌های خارجی ارائه دهند.

در پایان، لازم به یادآوری است که بازار رمز ارز، پرنوسان، پیچیده و پرریسک است. لطفا قبل از هرگونه اقدام، ماهیت محصول یا خدمات کریپتویی موردنظر را بسنجید و شرایط شخصی خود را لحاظ کنید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاوره‌ی تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

https://coiniran.com/?p=50736
دکمه بازگشت به بالا