مقالات امنیت و جلوگیری از کلاهبرداری‌ها

بررسی وان کوین ( OneCoin ) و اسکم بودن آن

همانطور که قبلا نیز طی خبری در کوین ایران به آن اشاره شد، OneCoin یک پونزی اسکم است که خود را به عنوان یک ارز رمزنگاری شده با یک بلاکچین خصوصی معرفی کرده است. این در حالی ست که OneCoin بطور کلی از چیزی به نام بلاکچین استفاده نمی کند. تبلیغ برای OneCoin توسط دو شرکت OneCoinLtd در دبی و OneLife Network LTD در بلیز (کشوری در آمریکای مرکزی) صورت می گرفته که مدیریت هر دوی آن ها بر عهده خانمی بلغاری به نام Ruja Ignatova است.

از جمله دلایلی که می توان برای اسکم بودن OneCoin نام برد نوع کارکرد آن می باشد که بصورت هرمی است و دیگر آنکه بسیاری از افراد مرکزی آن، قبلا درگیر پروژه های اسکم مشابهی بوده اند. در ادامه به توضیح بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

پیشنهاد مطالعه: بررسی پروژه‌های کلاهبرداری و اسکم‌ در حوزه‌ی رمز ارزها

مفهوم OneCoin

طبق گفته وبسایت آن ها، OneCoin یک ارز دیجیتالی بر پایه رمزنگاری است که از طریق فرآیند استخراج تولید می شود و ادعا می کنند که در نهایت ۱۲۰میلیارد کوین استخراج خواهد شد.
طبق ادعای OneCoin، کار اصلی آن ها فروش ابزارهای آموزشی برای داد و ستد (ترید) است. کاربران می توانند بسته های آموزشی مختلفی را از قیمت ۱۰۰ الی ۱۱۸هزار یورو خریداری کنند. این شرکت و کارکنان آن ادعا می کنند که تنها به فروش بسته های آموزشی می پردازند و نه ارز رمزنگاری شده؛ هرچند در جلسه های معرفی یا همان پرزنت (جذب نیروی جدید) و میتینگ هایاین شرکت، اکثر صحبت ها حول محور سرمایه گذاری در این بازار است و نه بسته های آموزشی.

OneCoin برای بیشتر شدن اعضای جامعه خود روش “بازاریابی چند سطحی” یا همان روش هرمی را در پیش گرفته است. کاربران معمولا برای اینکه به یکی از اعضای این جامعه تبدیل شوند باید بابت آن هزینه پرداخت کنند. هربار که فرد جدیدی وارد شود، افرادی که در هرم، بالاتر از فرد تازه وارد هستند کمیسیون دریافت می کنند. روش هرمی افراد (کاربر) را برای بازاریابی و جذب کاربر بیشتر تشویق می کند.

در حال حاضر امکان تبدیل Onecoin به هیچ ارز دیگری وجود ندارد. تنها صرافی که در آن می توان به داد و ستد OneCoin پرداخت صرافی xcoinx.com است. این صرافی یک بازار داخلی برای اعضایی ست که سرمایه گذاری آن ها بالا تر از سطح “بسته های ابتدایی” باشد ( یعنی پول بیشتری را در ابتدای ورود پرداخته باشند). در واقع با این روش؛ این شرکت کاربران را تشویق به سرمایه گذاری با ارقام بالاتر میکند.

در ماه ژانویه ۲۰۱۷ بدون هیچگونه اعلام قبلی، xcoinx.com فعالیت خود را متوقف کرد. تا پیش از بسته شدن این وبسایت، امکان تبدیل Onecoin تنها به یورو وجود داشت که البته در تبدیل این سکه ها به یورو نیز محدودیت هایی وجود داشت؛ هر کاربر با توجه به بسته ای که انتخاب کرده بود می توانست تعداد مشخصی از کوین های خود را به یورو تبدیل کند که این امر به شدت تعدادِ کوین هایی که می توانستند تبدیل شوند را محدود می کرد.

پیشنهاد مطالعه: روش‌های رایج کلاهبرداری (اسکم) در حوزه رمزارز و بلاکچین

عدم وجود اطلاعات کافی

Onecoin اطلاعات شفاف و قابل فهمی درباره شرکت، مدیریت و موسسان آن در اختیار عموم قرار نداده است. علاوه بر این، در وبسایت WHOIS نیز جزئیات اطلاعات مربوط به نام دامنه وبسایت آن ها بصورت”خصوصی” درآمده و غیرقابل مشاهده است. تنها اطلاعاتی که می توان از آن بدست آورد این است که وبسایت Onecoin در بلغارستان است. بلغارستان در بین کشورهای اروپایی، کشوری ست که کمترین نظارت قانونی را دارد. OneCoin می توانست اطلاعات بیشتری ارائه دهد و با شفافیت بیشتری عمل کند.

مشکلات قانونی در کشورهای مختلف

ایتالیا

در دسامبر ۲۰۱۶، اداره مبارزه با عدم اطمینان و حمایت از مشتری (AGCM) در ایتالیا، به دلیل فعالیت در ارتقا و ترویج Onecoin، یک حکم موقت برای شرکت One Network Services Ltd  صادر کرد. پس از تکمیل تحقیقات، در ۲۷ فوریه ۲۰۱۷ تمام فعالیت های OneCoin در این کشور تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد. در نهایت، در ماه آگوست ۲۰۱۷ ایتالیا این شرکت را به پرداخت ۲٫۵ میلیون یورو متهم کرد.

آلمان

در فوریه ۲۰۱۷، اداره نظارت بر خدمات مالی دولت آلمان، تمام حساب های بانکی فعال باقیمانده که جهت پولشویی برای شبکه OneCoin استفاده می شدند را بست که در مجموع ۲۹میلیون یورو در حساب ها بلوکه شد. در ۲۷ آوریل داد و ستد OneCoin در آلمان ممنوع شد. همچنین دستوری مبنی بر توقف فعالیت در آلمان برای OneLife Network Ltd و One Network Services Ltd صادر شد.

هند

در آوریل ۲۰۱۷ دولت هند ۱۸ نفر را برای سازماندهی جلسات جذب نیروی جدید برای OneCoin بازداشت کرد. در ماه می، تحقیقات صورت گرفته مشخص کرد که حدود ۳٫۶۶ میلیون دلار در ۹ حساب بانکی وجود دارد. ۱۱میلیون دلار دیگر نیز پیش از آنکه ماموران متوجه شوند، از بانک برداشت شده بود. تحقیقات بیشتر با تیمی متشکل از چندین پلیس رده بالا انجام گرفت و در آوریل ۲۰۱۷، Ruja Ignatova به جرم فریب دادن سرمایه گذاران محکوم شد.

بلیز

در می ۲۰۱۷ کشور بلیز (کشوری در سواحل شرقی آمریکای مرکزی) گزارشی از فعالیت غیرقانونی OneLife Network Ltd ثبت کرد. جهت جلوگیری از ادامه فعالیت های تجاری غیرقانونی، وضعیت کاری این شرکت متوقف شد.

پیشنهاد مطالعه: فیشینگ چیست؟ (Phishing) معرفی انواع فیشینگ

ویتنام

در ۱۶ژوئن ۲۰۱۷ مدیرعامل OneCoin Ltd ادعا کرد که OneCoin از طرف دولت ویتنام مجوز دارد و اجازه دارد که در این کشور به عنوان یک ارزرمزنگاری شده مورد استفاده قرار بگیرد. چند روز بعد، وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام بیانیه ای مبنی بر جعلی بودن مدرک OneCoin منتشر کرد. آن ها اعلام کردند که مجوز ارائه شده مخالف با قوانین کشور ویتنام است و فردی که این مجوز را امضا کرده، در آن زمان در جایگاهی که ادعا می کرد نبوده. به افراد و کسب و کارها هشدار داده شد که در صورت برخورد با چنین مجوزی در حین بستن قرارداد هوشیارانه عمل کنند.

چین

در سال ۲۰۱۶ در کشور چین نیز چندین سرمایه گذار دستگیر و بیش از ۲۰میلیون دلار توسط پلیس توقیف شد. دولت این کشور به مردم برای سرمایه گذاری و مشارکت در OneCoin هشدار داد.

بلژیک

دولت بلژیک در سال ۲۰۱۶ هشدار رسمی در برابر OneCoin منتشر کرد.

انگلستان

در سپتامبر ۲۰۱۶ پلیس لندن تحقیق و بررسی خود را درباره OneCoin شروع کرد. بخش کلاهبرداری پلیس لندن اعلام کرد که این شرکت مجوز قانونی ندارد و آنها  نگران خطراتی هستند که ممکن است وان کوین  برای شهروندان انگلستان داشته باشد.

مجارستان

در ماه می ۲۰۱۷ بانک مرکزی مجارستان به گروه مبارزه با OneCoin پیوست و به شهروندان این کشور در رابطه با این ارز هشدار داد.

تایلند

در آوریل ۲۰۱۷ بانک تایلند نسبت به استفاده از OneCoin هشدار داد و اعلام کرد که این یک دیجی ارز غیرقانونی ست و نباید برای داد و ستد از آن استفاده شود.

این شرکت و فعالیت های آن در لیست بررسی بسیاری از کشورهای دیگر از جمله بلغارستان، فنلاند، سوئد، نروژ و… قرار دارد.

 

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source via: newsbtconecoinbehindmlmnews.bitcoin.comcoindeskwikipedia

https://coiniran.com/?p=7984
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
5 سال قبل

این محتوا حالت نشر عقیده شخصی دارد . برای بهتر شدنش پیشنهاد میدم

منابع دستگیری ها و مبارزه دولت ها رو هم اعلام کنید که فرد مطالعه کنند منابع رو هم به چشم خود مشاهده کند

کوین ایران
مدیر
کوین ایران
5 سال قبل

درود بر شما,
در پایین مقاله منابع مختلفی ذکر شده که میتونید به آنها استناد کنید قربان, از طرفی ذکر شده این دیدگاه متعلق به نویسنده است.

امیر
امیر
6 سال قبل

هر کسی از راه رسیده یه کوین داده

دکمه بازگشت به بالا
3
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x