Exir Exchange
حمید طوسی نژاد | 2018.10.14

ویژگی های پلتفرم اکسیر اولین بستر مبادلات رمز ارزها در ایران

اکسیر اولین بستر مبادلات رمز ارزها در ایران

پلتفرم اکسیر اولین مرکز مبادلات بدون واسطه، و در حال حاضر تنها بستر قابل اعتماد موجود برای خرید و فروش مستقیم رمز ارزها در ایران است. با توجه به اینکه پلتفرم اکسیر استارت آپی نسبتا نوپا و تازه تاسیس است، می توان امیدوار بود که با رشد صنعت رمز ارزها و روشن تر شدن مواضع قانونی و همچنین به کمک سابقه حرفه ای خود، با درخشش بسیاری همراه باشد. اجازه دهید با هم نگاهی دقیق تر به مهمترین ویژگی ها و چالش های احتمالی این پلتفرم داشته باشیم. با کوین ایران همراه باشید.

ویژگی های پلتفرم اکسیر اولین بستر مبادلات رمز ارزها در ایران

محتوای مورد نیاز کاربر در صفحه اصلی

در بدو ورود به وب سایت اکسیر، با تصویر فوق مواجه خواهید شد. کمی پایین تر از گزینه “ثبت نام کنید”، با لینک هایی مواجه می شوید که ممکن است دقیقا همان بخشی را که دنبالش هستید، در خود داشته باشد. گزینه اول به توضیحات نسبتا مفید و مختصری در مورد پلتفرم اکسیر و ویژگی های آن اختصاص دارد. گزینه دوم به بخش آموزش می پردازد که به صورت کامل، از نحوه ثبت نام تا نحوه کار با پلتفرم و نحوه برداشت از حساب را در آن خواهید یافت. این اطلاعات هم در فرمت یک ویدئو و هم در فرمت نوشتاری PDF، برای هر بخش به صورت مجزا تولید شده است. محتوای ویدئویی به صورت بسیار ساده تمام مسائل مورد نیاز کاربران را نمایش و توضیح می دهد که مخصوصا برای کاربران تازه وارد به مقوله بیت‌کوین و رمزارز ها می تواند بسیار مفید باشد.

سرفصل بعدی به سوالات متداول اختصاص یافته و توضیح کوتاه این بخش به این نکته اشاره می کند که پاسخ تمام سوالاتی که ممکن است در  زمان کار با اکسیر با آن مواجه شوید را در این قسمت خواهید یافت. گزینه بعدی لینک فرم پشتیبانی است که در عین سادگی بسیار کارآمد بوده و با استفاده از سیستم تیکت، مستقیما با ایمیل کاربر در ارتباط است. اگر در طول روز بابت هر مسئله ای با بخش پشتیبانی در تماس باشید، از پاسخ دهی سریع این تیم لذت خواهید برد. هرچند با مطالعه سوالات متداول و دیدن فیلم های آموزشی نحوه کار با پلتفرم، احتمالا به این بخش نیازی نخواهید داشت. گزینه بعدی به برنامه نویسان تعلق داشته و ورود به این بخش به کاربران تازه وارد به عرصه مبادلات رمز ارز ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. آخرین گزینه دسترسی به اخبار وب سایت در قالب بلاگ است که ظاهرا  این بخش وب سایت اکسیر، در این مرحله نیازمند به روز رسانی است.

پیشنهاد مطالعه: ده روش ساده برای کسب درآمد از رمز ارزها

امنیت

ویژگی امنیت، مهمترین ویژگی هر سیستم و نهاد مالی است. اهمیت این ویژگی در سیستم های آنلاین و به صورت خاص در رمز ارز ها به شکل غیر قابل انکاری باید جدی قلمداد شود. قابلیت برگشت ناپذیری و ناشناس بودن مالکیت رمز ارز ها ضرورت این مسئله را چندین برابر افزایش می دهد. می توان گفت این ویژگی در مدل صرافی های مبادلاتی ارز رسمی- رمز ارز (crypto-fiat) مانند اکسیر، از طریق درج و ثبت کامل اطلاعات و مدارک شناسایی کاربرها، در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد. دریافت و ثبت اطلاعات و مدارک هویتی کاربران این نوع از پلتفرم مبادلاتی، در تمام دنیا الزام قانونی دارد و طبیعتا کاربران اکسیر از این موضوع مستثنی نخواهند بود.

بر طبق همین اصل، تا زمان تایید مدارک هویتی کاربر توسط تیم پشتیبانی اکسیر، هیچ فردی قادر به انجام مبادله نیست. گزینه دیگری که در بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است، وجود امکانات بازدارنده از دسترسی هر شخصی به جز فرد صاحب حساب، به پنل کاربری و پلتفرم مبادلاتی است. در حال حاضر و با بررسی های صورت گرفته مطمئن ترین و در عین حال ساده ترین راهکار ممکن، استفاده از نرم افزار تایید کننده گوگل (2FA) می باشد که خوشبختانه اکسیر از ابتدا به این ویژگی مجهز بوده است. الزام کاربر به استفاده از این برنامه، در حال تبدیل شدن به یک استاندارد جهانی در میان تمام پلتفرم های مبادلات رمز ارز در سراسر دنیا می باشد.

پیشنهاد مطالعه: راه‌های حفظ امنیت ارزهای دیجیتال و جلوگیری از کلاهبرداری

ویژگی امنیتی دیگری که بسیار حائز اهمیت است، مطلع ساختن کاربر از ورود و خروج ارز از طریق پیامک می باشد. در واقع بلافاصله بعد از تایید تراکنش در حساب کاربر (بیت کوین، اتریوم و ریال)، پیامکی حاوی میزان تراکنش، نوع ارز و نوع تراکنش (واریز یا برداشت) برای وی ارسال خواهد شد. ممکن است در ابتدا اهمیت این مسئله به خوبی درک نشود، اما می توان فرض کرد که اگر اطلاعات حساب کاربری فردی به سرقت رود، این ویژگی تا چه اندازه می تواند مفید واقع شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه اکسیر یک صرافی با مجوز ثبت شده قانونی است، بدون تردید از بهترین الگوریتم های برنامه نویسی و ویژگی های امنیتی برخوردار است. با در نظر گرفتن موارد فوق، پلتفرم رمز ارز اکسیر را می توان بستری امن و مطمئن برای انجام مبادلات رمز ارز ها در ایران در نظر گرفت.

امنیت اکسیر قابل قبول، اطمینان بخش و در حد استاندارد روز دنیا است؛ با این حال می تواند از این هم بهتر باشد. مثلا در صورتی که تعداد زیادی کاربر به پلتفرم اضافه شوند، قطعا اقدامات امنیتی بیشتری برای کاربران تازه وارد مورد نیاز خواهد بود. این کاربران به علت تجربه محدود بسیار آسیب پذیر بوده و به حمایت های بیشتری وابسته هستند.

پیشنهاد مطالعه: کشورهای مختلف برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های حوزه رمز ارز چه قوانینی دارند؟

پشتیبانی

عدم قانون گذاری در مقوله رمز ارز ها، رابطه مستقیمی با عدم پشتیبانی مناسب صرافی های رمز ارز از کاربران خود دارد. یک نظرسنجی که اخیرا صورت گرفته نشان می دهد حدود نیمی از کاربران رمز ارز ها از صرافی های نامتمرکز برای انجام مبادلات خود استفاده می کنند. این موضوع عمدتا به دلیل عدم رضایت و عدم اعتماد آنها به صرافی های متمرکز است و تنها  20 درصد از کاربران صرافی های متمرکز از پشتیبانی موجود راضی بودند. این مسئله اهمیت پشتیبانی در صرافی های متمرکز را آشکار می کند. به عنوان یکی از کاربران پلتفرم اکسیر، می توانم با اطمینان بگویم که کیفیت پشتیبانی تیم اکسیر، بارزترین ویژگی مثبت این پلتفرم است. تقریبا تمام تیکت های ارسالی در کمترین زمان ممکن پاسخ داده شده و مواردی که بعضا به علت سوء تفاهم باعث دلخوری من شده بود، با توضیحات منطقی ادمین، موضوع به صورت کامل حل شد.

پیشنهاد مطالعه: صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟ + معرفی بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز

توضیحی که ممکن است برای برخی از کاربران ضروری به نظر برسد این است که وقتی صحبت از مشکل در دریافت و یا پرداخت ارز رسمی یک کشور به میان می آید، موضوع تنها از طریق بانک و سایر درگاه های رسمی قابل رفع و رجوع می باشد. بنابراین، زمانبر بودن برخی از مشکلات فنی احتمالی، لزوما به پشتیبانی وب سایت مربوط نمی باشد. تاخیر در انجام دریافت ها و پرداخت ها که بعضا نتیجه مشکلات درگاه بانکیست به واقع آزاردهنده است؛ اما با یک نگاه منصفانه متوجه می شویم که اطمینان از حفظ امنیت پول کاربر، از هر مسئله دیگری مهمتر است. واقعا چه کسی حاضر است به خاطر تعجیل در اتمام کار، امنیت پلتفرم مبادلاتی خود را حتی در حد 1 درصد به خطر بیندازد؟

همانطور که در فاکتور امنیت ذکر شد بهتر است از یاد نبریم، حفظ موارد امنیتی مهمترین و جدی ترین مسئله پیش روی تمام کریدورهای مالی دنیا  و به صورت جدی تر در مورد رمز ارز هاست. هیچ مسئله ای به این موضوع ارجحیت ندارد و در مورد اولویت داشتن این موضوع، هیچ اختلاف نظری بین فعالان این عرصه وجود ندارد.

البته نباید این واقعیت را نادیده گرفت که مارکت رمز ارز ها، مارکتی بدون تعطیلی است. با گسترش پلتفرم بعد از رفع محدودیت های قانونی، انتظار می رود متقابلا تیم پشتیبانی اکسیر نیز گسترش یافته و اقدامات به‌روزتری را ارائه کند.

نقدینگی

ویژگی های پلتفرم اکسیر اولین بستر مبادلات رمز ارزها در ایران

نقدینگی را می توان بارزترین علت گرایش کاربر، به یک صرافی متمرکز رمز ارز دانست. با نگاهی ساده به لیست 10 اکسچنج برتر دنیا، به راحتی می توان دریافت که اولین ویژگی مشترک بین آنها وجود نقدینگی است. با این حال بعد از گذشت حدود ده سال از تولد بیت کوین، این ویژگی در مقوله رمز ارز ها تا کنون همیشه با چالش همراه بوده است. عمده ترین راهکار برای حل مشکل نقدینگی، سرمایه گذاری نهادها، موسسات و مراکز مالی و بانکی است.

پیشنهاد مطالعه: لیکوییدیتی چیست؟ (Liquidity) لیکویید شدن یعنی چه؟

بنابراین به راحتی می توان فهمید که متاسفانه در ایران یک مشکل اضافه بر آن نیز وجود دارد. عملکرد ضعیف اقتصادی و مسائل جاری باعث افت ارزش واحد پولی کشور و بی ثباتی قیمت دلار شده است. البته گزارش های کلی از سراسر دنیا بیانگر این واقعیت است که گرایش مردم ایران به رمز ارز ها در مقایسه با قبل با افزایش قابل توجهی همراه بوده است. با این حال نمی توان تاثیر منفی رشد نوسانات قیمت بر نقدینگی را نادیده گرفت. در هر صورت کاملا واضح است که وجود این مشکل، در حال حاضر ارتباطی به صرافی اکسیر نداشته و عملا فاکتور های اقتصادی کاملا مستقلی بر این مسئله تاثیرگذار هستند. هر چند طبیعتا با شروع روند قانون گذاری در زمینه رمز ارز ها و کنترل نوسانات ارزی در داخل کشور، زمینه سرمایه گذاری های بیشتر مهیا شده و مشکل نقدینگی به حداقل خود خواهد رسید.

 

امکانات و ابزار های مبادلاتی

پلتفرم اکسیر در حال حاضر سرویس خود را با مبادلات ریال به عنوان ارز پایه و دو رمز ارز اتریوم و بیت کوین ارائه می دهد. با در نظر گرفتن این مسئله، می توان امکانات موجود در اکسیر را قابل قبول دانست. انجام مبادلات در دو سطح ساده و حرفه ای، دسترسی به سوابق مبادلات و تراکنش ها و انواع گزارش گیری، دسترسی به نرم افزارهای کمکی خارج از برنامه برای توسعه دهندگان، سیستم واریز و برداشت اتوماتیک (که در حال حاضر شامل رمز ارز هاست)، نمایشگر تحلیل تکنیکال و سرویس چت داخلی از مهمترین ویژگی های پلتفرم اکسیر است. به نظر می رسد با آرام تر شدن جو قانونی و ثبات نسبی قیمت، زمان آن رسیده که پلتفرم اکسیر بستر مبادلاتی خود را توسعه داده  و زمینه را برای پذیرش موج عظیمی از کاربران جدید مهیا کند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال برای تازه‌کارها

نیاز کاربر

بررسی ها نشان می دهد کاربران تازه کاری که با ضرر مالی از مارکت خارج می شوند، دیگر هرگز به مارکت باز نمی‌گردند. این موضوع نقش مهم صرافی ها را در آموزش افراد تازه کار به خوبی نمایان می سازد. حتی ممکن است خیلی از کاربران نیازهای خود و ضرورت های مارکت را نشناسند. هیچ جایی مناسب تر و منطقی تر از یک صرافی، برای آموزش به این افراد وجود ندارد. البته شرط اجرای چنین مفهومی، خود نیازمند زیرساخت و صد البته همکاری های همه جانبه است.

مواردی از قبیل دسترسی آسان به تمام ویژگی ها از طریق گروه بندی و زیرگروه سازی (منو)، استفاده بیشتر از نمودارهای تحلیل تکنیکال، افزودن گزینه های کاربردی مثل تعیین سقف ضرر، افزودن بخش اطلاعیه ها که اخبار  فوری را در صفحه اصلی مبادلات به اطلاع کاربر برساند، ایجاد محیط گفتگوی حرفه ای مثل یک گروه تلگرامی که کاربرها از طریق هشتگ مکالمات را پیگیری کنند، گسترش بخش آموزشی برای تازه کاران، گسترش تیم پشتیبانی و استفاده از کاربران کاربلد پلتفرم برای دادن آموزش به افراد تازه کار از طریق امتیاز دهی و ایجاد انگیزه در کاربران با تجربه، برگزاری وبینار، بهبود محیط کاربری به لحاظ ظاهری، سرعت بخشیدن به روند تغییرات اساسی مثل افزایش جفت ارز های مبادلاتی و موارد بسیار زیاد دیگری که می تواند از یک سو باعث تشویق و دلگرمی کاربران و از سوی دیگر باعث رونق و رشد صرافی گردد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.دسترسی ها:

آدرس وب سایت اکسیر
کانال
تلگرام اکسیر
صفحه
توئیتر اکسیر
صفحه
اینستاگرام اکسیر
صفحه
فیسبوک اکسیر