ایستگاه خبر

تتر می‌تواند USDT شما را مسدود و نابود کند

بر اساس گزارش های این هفته Block، اطلاعات جدیدی در مورد توانایی تتر در برگرداندن معاملات USDT فاش شده است. در ۷ سپتامبر، یک کاربر از پلتفرم DeFi Swerve به اشتباه ۱ میلیون دلار USDT به این برنامه ارسال کرد و دسترسی به این پول را از دست داد. سرانجام این خبر به مدیر ارشد فناوری Tether پائولو آردوینو رسید، وی پیشنهاد داد معامله USDT را از طرف کاربر بازیابی کند.

برای بازیابی این وجوه، Tether با کاربر تماس گرفت و تأیید شد که توکن‌ها از بین رفته‌اند. سپس این شرکت آدرس‌های ETH را که توکن‌ها به آنها هدایت می‌شدند در لیست سیاه قرار دادند، و برای این کار از توابع قراردادهای هوشمند Tether استفاده کرد. این کار تأثیری بر روی Swerve ندارد و فقط بر رسیدن توکن‌های تتر به مقصد تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، قابلیت‌های Tether به او اجازه نمی‌دهد USDT را بین آدرس‌ها جابجا کند و فقط می‌تواند توکن‌ها را مسدود کند، از بین ببرد، و منتقل کند – در نتیجه به آن اجازه می‌دهد تا توکن را تحت کنترل داشته باشد. این قابلیت‌ها فقط در مورد رمزهای USDT موجود در بلاکچین‌های اتریوم و ترون اعمال می‌شود، نه در مورد سایر بلاکچین‌ها.

به گفته آردوینو، این تنها حادثه‌ای نیست که در آن Tether وجوه خود را بازیابی کرده است. تتر در ۱۲ هفته گذشته به ۱۲ کاربر کمک کرد تا وجوه خود را بازیابی کنند و فقط در سال جاری ۵ میلیون دلار USDT بازیابی کرده است.

||بیشتر بخوانید :‌ ارز ثابت تتر چیست؟ ||

آیا سایر Stablecoins می توانند معاملات را مسدود کنند؟
Block اظهار کرده است که Tether در این مورد بی‌نظیر است و سکه‌های دیگر مانند USDC و Gemini توانایی کنترل معاملات را ندارند.

با این حال، اخبار گذشته خلاف این را بیان می کنند. Centre در ژوئیه سال ۲۰۲۰ USDC به ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار را در حالت تعلیق قرار داد. گزارش‌های مربوط به سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که Paxos و Gemini هم می‌توانند معاملات را مسدود کند. در همین حال، قابلیت فریز کردن توکن‌ها از ویژگی‌های اصلی TrueUSD است.

البته به تعلیق درآوردن و فریز کردن توکن‌ها برای پاسخ به تقاضای کاربر در نظر گرفته نشده است، بلکه منظور آنها اجرای قانون است. برخلاف اکثر  رمزارزها، Stablecoins به طور کلی توسط ذخایر بانکی پشتیبانی و توسط شرکتها اداره می‌شوند، و در این شرایط رعایت کامل قانون لازم است.

در هر صورت، معاملات برگشت‌پذیر احتمالاً یکی دیگر از نشانه‌های متمرکز بودن تتر تلقی می‌شود. پییشتر نیز انتقاداتی درباره ممیزی ناکافی و تمایل به صدور توکن بدون اثبات ذخیره وجود داشت. توانایی این شرکت در کنترل معاملات USDT ممکن است منجر به بحث و جدال بیشتر در بین سرمایه گذاران کریپتو شود.

 

Source

https://coiniran.com/?p=41151
دکمه بازگشت به بالا