رمز ارز ها

بررسی مشابهت های پروژه دگ کوین با طرح های پانزی و اسکم

آیا پروژه دگ کوین (DAGCoin) دنباله رو وان کوین (OneCoin)  و یک طرح پانزی و اسکم است؟

 

scam alert

کوین ایران هیچگونه ارتباطی با دگ کوین ندارد.

اخیرا مطلع شده ایم فرد یا افرادی با ادعای همکاری با تیم کوین ایران و با سوءاستفاده از نام و نشان تجاری (لوگو) کوین ایران در میان افراد جامعه، به معرفی پروژه دگ کوین می پردازند. کوین ایران تاکید می نماید این پروژه هیچگونه ارتباطی با فعالیت های وبسایت و تیم کوین ایران نداشته و نخواهد داشت. لذا پیرو تماس ها و سوالات مکرر مخاطبان عزیز و متعهدمان در خصوص تایید یا عدم تایید همکاری ما با این پروژه، کوین ایران بدینوسیله هرگونه ارتباط خود را با این افراد و پروژه دگ کوین به صورت رسمی و عمومی تکذیب می نماید. از اینکه همچنان توجه و اعتمادتان معطوف تیم کوین ایران است صمیمانه سپاسگزاریم. پیوسته در تلاشیم تا با صداقت تمام آنچه در خور مخاطبان فهیم  و عزیزمان هست را فراهم نماییم. 

 

در این مقاله به بررسی پروژه دگ کوین می پردازیم تا ببینیم آیا این پروژه نیز در ادامه پروژه وان کوین یک طرح کلاهبرداری است یا خیر.  با کوین ایران همراه باشید.

نکته مهم:

این مقاله به شرح وضعیت این پروژه و بررسی مشابهت های آن با پروژه های پانزی و اسکم می پردازد و شواهدی در این رابطه ارائه می نماید. اما ممکن است برخی از خوانندگان یا افراد دیگر معتقد باشند چون هنوز هیچ مرجع قضایی حکم به کلاهبرداری این پروژه نداده است، لذا نمی توان آن را کلاهبرداری دانست. ما موکدا به خوانندگان عزیز توصیه می کنیم که خود نیز تحقیق و بررسی مستقل انجام داده و تنها این مقاله را ملاک تصمیم گیری قرار ندهند.

ابتدا نگاهی بیاندازیم به پروژه وان کوین:

پروژه OneCoin  یک طرح پانزی است که توانست مبلغی در حدود 3.7 میلیارد دلار از کاربران کلاهبرداری نماید. اوایل سال 2020 یکی از سرشاخه های اصلی آن در لس آنجلس دستگیر گردید. خیلی پیش تر در سال 1396 کوین ایران در دو مقاله جداگانه با عنوان ساختار هرمی وان کوین و بررسی اسکم بودن وان کوین نسبت به این پروژه هشدار داده بود. همچنین در سال 2016 توسط یک نویسنده ناشناس با نام مستعار BlockbyBlock  در رابطه با این پروژه به عنوان طرح کلاهبرداری هشدار داده شده بود.

اخطار در ورود به سایت وان کوین

 نشانه های ارتباط دگ کوین با وان کوین چیست؟

اسکمرهای پانزی همگی از ادبیات و جملات مشابهی برای ترغیب و جلب توجه کاربران استفاده می کنند. از جمله سود های شگفت انگیز برای سرمایه گذاران در کوتاه مدت، استفاده از کلمات اغوا کننده و پر سرو صدا، اصرار به صداقت و از این موارد.

اگر به سایت وان کوین سر زده باشید این جملات هایپ گونه را آنجا می بینید:

“به انقلاب مالی بپیوندید!

اولین رمزارز جهانی و شفاف برای همگان!

با ملحق شدن به وان کوین، کاربران بخشی از شبکه جهانی میلیون ها ماینر وان کوین خواهند شد!

وعده های قلابی در زمینه مسائل بانکی برای کاربران بی تجربه نیز از سوی آنها ارائه می شود:

“کوین ها محافظت شده و منطبق بر قوانین ضد پولشویی (AML) هستند.”

 

حال با نگاهی به وب سایت دگ کوین، همان وعده های مشابه را می توانیم ببینیم.

وعده های دگ کوین

و این گونه شعارها در دگ‌کوین:

“دگ کوین دارای مجوز های دولتی و کاملا منطبق بر قوانین AML و KYC برای جلوگیری از اقدامات غیر قانونی و تراکنش های مجرمانه در مراودات مالی جهانی است. این امر فضای امن تری برای کامیونیتی دگ کوین ایجاد می کند.

ارتباط میان تیم های دگ کوین و وان کوین

هر چند در سایت دگ کوین هیچ اشاره ای به تیم پدید آورنده  این پروژه نشده است، اما تحقیقات صورت گرفته ارتباط های متعددی میان اعضای این دو پروژه نشان می دهد. اولین ارتباط مدیرعامل و بنیانگذار دگ کوین به نام Nils Grossberg است که در اینجا خودش را با ملیت کشور لتونی معرفی می کند. اما این شخص در پروژه وان کوین و وان دریم نیز از اعضای اصلی این پروژه بوده است (برای شعبه کشور استونی). تصویر زیر از صفحه فیسبوک پروژه وان کوین در سال 2016 برداشته شده و این ارتباط را به خوبی نشان می دهد:

ارتباط میان دگ کوین و وان کوین

در پستی هم که در سایت BehindMLM منتشر شده به این موضوع پرداخته است و در آنجا این شخص به عنوان یکی از برگزار کنندگان تور اروپایی وان کوین در سال 2016 ذکر شده است.

نفر دوم در این ارتباط شخصی بنام Kriss Ress است و در همان صفحه فیسبوک که تصویر آن نشان داده شد نامش آمده است. این شخص در پروژه دگ کوین به عنوان Chief Visionary Officer معرفی شده است.

Kriss Ress

ادعای 450000 عضو (تا این تاریخ) برای پروژه دگ کوین؟! اما این نمی توان آنها را پیدا کرد.

این ادعا در حالی در سایت دگ کوین مطرح شده که اصولا اطلاعات روشنی از این تعداد اعضا وجود ندارد. اگر این اطلاعات وجود داشته باشد بهتر می توان به اسکم بودن یا نبودن این پروژه پی برد.

 

در اغلب موارد طرح های پانزی و اسکم به اینصورت کار می کنند:

1- وعده ارائه دادن یک تکنولوژی غیر قابل باور

به این جملات در پروژه دگ کوین دقت کنید:

“کارمزد تقریبا صفر برای تراکنش ها!

تراکنش های در حد آنی!

سرعت تراکنش ها 300 برابر تراکنش های  بیت کوین!

 ارجاع به یک اکسچنج بی نام و نشان به اسم Swipex که تنها جایی است که دگ کوین را می توان خرید اما هیچ اطلاعاتی در مورد این اکسچنج و نحوه کار آن وجود ندارد. مثلا حجم خرید و فروش و اطلاعات جنرالی از این دست که در همه اکسچنج های معتبر وجود دارد.

2- ادعای بدون مدرک مبنی بر جذب شدن افراد بسیار زیاد به این پروژه

این در حالی است که هیچگونه مدرکی مبنی بر تعداد کاربران، حجم خرید و فروش، فروشندگان و غیره برای صحت سنجی این ادعا ها وجود ندارد.

اینها در واقع با جذب هر چه بیشتر خریداران سعی می کنند که محبوبیت و یا مقبولیت خود را افزایش داده و در نتیجه قیمت کوین خود را بالاتر ببرند بدون اینکه اصولا این پروژه هیچ ارزش افزوده ای داشته باشد. در طرح های پانزی این فرآیند تا نقطه شکست یا فرو ریزی ادامه می یابد و کسانی که در انتها به این پروژه ها می پیوندند و خرید می کنند در واقع بازندگان اصلی هستند.

روش های بازاریابی دگ کوین و جذب کاربر

این پروژه از روش بازاریابی چند لایه یا MLM استفاده می کند (بنا به ادعای Nils Grossberg مدیر عامل و بنیان گذار این پروژه)  توجه اش بر بازار آسیایی است.

او می گوید:

“ماموریت ما ارائه یک پول جایگزین برای استفاده روزانه در بازار های آسیایی است تا به افراد فاقد دسترسی به سرویس های بانکی کمک کنیم.

این جملات خیلی آشناست. او مشابه همین جملات را وقتی که در سال 2017 به عنوان سرمایه گذار اروپایی وان کوین معرفی شده، بیان کرده است. شگفت انگیز نیست؟

او دامین وب سایت دگ کوین را درست در همان زمانی که به همکاری اش در وان کوین خاتمه داد، به ثبت رسانده است.!

محصول یا سرویس دگ کوین چیست؟

دگ کوین محصول یا سرویسی ندارد و تنها از طریق برنامه affiliate خود افراد را به این پروژه جذب می کند. دگ کوین به طور عمومی قابل خرید و فروش نیست و خارج از سیستم بازاریابی MLM خود ارزشی ندارد.

 

سیستم پاداش دهی دگ کوین چگونه است؟

بازی (خرید) و جذب کاربر در این سیستم با 100 دلار در  ازای دریافت 100 دگ کوین آغاز می شود.

شروع: 100 دلار – 100 دگ کوین

اکسپلورر: 500 دلار – 500 دگ کوین

پیشرفته: 1000 دلار – 1000 دگ کوین

حرفه ای: 2500 دلار – 3000 دگ کوین

پرو: 5000 دلار – 6000 دگ کوین

منتور: 12500 دلار – 17500 دگ کوین

سرمایه گذار: 25000 دلار – 35000 دگ کوین

 

هرچه میزان خرید بالاتر باشد وسوسه انگیز تر می شود. ضمنا از محل همین سرمایه جمع آوری شده سود مشارکت و بونس های مورد نظر در برنامه affiliate پرداخت می شود. از طرفی 35 درصد پاداش های پرداختی می بایست به صورت خرید دگ کوین سرمایه گذاری شود.!

 

بر حسب تعداد افرادی که کاربران به این سیستم معرفی می کنند و با توجه به ساختار باینری برای امتیاز دهی (بسیار شبیه به ساختار های پانزی) رتبه های مختلفی از سینیور، جونیور تا پرزیدنت و سفیر به سرمایه گذاران اعطا می شود. پس هرچه سرمایه بیشتری وارد شود آن کاربر نشان پرطمطراق تری نصیبش خواهد شد.

تاج طلایی از آن کسی خواهد بود که در بازوی باینری ضعیف ترش حداقل 10 میلیون دلار جمع آوری و به سیستم تزریق کرده باشد.

آیا این روش ها شما را یاد چیزی نمی اندازد؟!

بازاریابی هرمی دگ کوین

منابع:

1, 2, 3, 4

توجه: این مطلب صرفا برای افزایش آگاهی و آموزش خواننده است و هیچ‌گونه توصیه‌ای جهت سرمایه‌‌گذاری در پلتفرم نام برده شده نمی‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا