ایستگاه خبر

بلاک چین در صنعت حمل و نقل و معرفی پلتفرم های مرتبط

با پشت سر گذاشتن Uber و Lyft توسط پلتفرم های نامتمرکز در صنعت حمل و نقل، اتفاقات بزرگی در راه است

نرم افزارهای صنعت حمل و نقل Uber و Lyft، طی چند سال گذشته این صنعت را دچار دگرگونی کرده و سیستم جا به جایی با تاکسی های سنتی را به سرعت پشت سر گذاشتند.

هرچند که Uber و Lyft، بیشترین چالش های مربوط به حمل و نقل سنتی را برطرف کردند، با این حال هنوز هم با مشکلات زیادی روبرو هستند. احتمالا چاره حل این مسائل در صنعت حمل و نقل، استفاده از روش نظیر به نظیر و غیر متمرکز پیش رو در آینده نزدیک است.

بلاک چین در صنعت حمل و نقل و معرفی پلتفرم های مرتبط
Blockchain

به عنوان مثال Uber تجربه چندین رسوایی را در کارنامه خود دارد. از آن جمله می توان به حمله اینترنتی گزارش نشده ای اشاره کرد که بر اساس آن، اطلاعات خصوصی ۵۷ میلیون نفر آشکار شد و این اتفاق زمانی افتاد که Uber در حال سوء استفاده از اطلاعات مشتریان خود بود. کمپانی Lyft هم ناکارآمدی های خود را دارد. مثلا می توان به چندین مورد اتهام Lyft در مورد جاسوسی از اطلاعات شخصی کاربران اشاره کرد.

هرچند، این چالش ها با ورود صنعت حمل و نقل به عرصه بلاکچین، به سرعت به تاریخ خواهد پیوست. الگوی حال حاضر در Uber را در نظر بگیرید. حال فرض کنید هیچ نهاد یا دفتر متمرکزی برای کنترل این بستر وجود نداشته باشد. در چنین الگویی شفافیت کامل، تبدیل به مدیریت داده ها می شود؛ تراکنش ها در پایان روز به طور کامل به دست راننده رسیده و پولی بابت استفاده از پلتفرم پرداخت نخواهد کرد. این خلاصه ای از نحوه عملکرد و مدیریت صنعت حمل و نقل از طریق بلاکچین است.

پلتفرم DAV

به نظر می رسد که تا پذیرفته شدن این رویکرد و همگانی شدن آن، زمان زیادی نمانده است؛ چرا که در حال حاضر چندین بستر نامتمرکز، در مسیر ارتقاء پلتفرم های خود در  صنعت حمل و نقل هستند. از پروتکل DAV  می توان به عنوان یک نمونه خوب در این زمینه  نام برد. هر فردی با کمک این پروژه می تواند درخواست سرویس حمل و نقل کند. پلتفرم DAV به طرفین اجازه می دهد بدون پرداخت هزینه اضافی، نقل و انتقالات خود را انجام دهند. این انتقالات از طریق تراکنش های داخلی شبکه و با شفافیت کامل انجام می شود.

بیشتر بخوانید: هشت کاربرد شگفت انگیز بلاکچین

این پلتفرم درست مانند برنامه Uber، می توانند راننده های هر منطقه را یافته و یک تخمین حدودی از زمان رسیدن راننده ارائه بدهد. همچنین راننده ها می توانند با استفاده از اپلیکیشن DAV جایگاه های سوخت نزدیک به خود را شناسایی کنند و همچنین قیمت های رقابتی ارائه دهند. نکته بسیار مثبت دیگر در این پلتفرم، برنامه نویسی با قابلیت متن باز در این بستر است. به همین دلیل توسعه دهندگان می توانند معیار های منحصر به فرد و مدنظر خود را پیاده سازی کنند.

پروژه در حال حاضر توانسته بستر خود را  بین برنامه نقل و انتقالات و استفاده از ماشین های خودکار (تمام اتومات و بدون نیاز به راننده) یکپارچه سازی کند. دوره نیاز به ارتباط مستقیم بین مشتری و راننده، به مراحل پایانی خود نزدیک می شود. بنابراین به نظر می رسد که استفاده از ماشین های بدون راننده (تمام اتومات)، تبدیل به یک روند عادی در این زمینه شود. پلتفرم DAV این امکان را ایجاد می کند که مشتری بتواند با ماشین های خودکار ارتباط برقرار کرده و درخواست سرویس بدهد. مواردی مانند یافتن جایگاه سوخت نیز از طریق همین پلتفرم، برای ماشین خودکار قابل شناسایی خواهد بود. انجام تمام تراکنش ها در داخل پلتفرم و از طریق توکن DAV، صورت می پذیرد که روند کار را بسیار تسهیل خواهد کرد.

از سایر پروژه های بلاکچینی مهم  و  نامتمرکز در صنعت حمل و نقل، می توان به Ridecoin و La’Zooz اشاره کرد. این دو پروژه در مراحل اولیه شکل گیری هستند و در حال حاضر با توجه به اطلاعات ذکر شده در  white paper  این دو پروژه، مهمترین تفاوت های آنها را می توان این گونه توصیف کرد:

پلتفرم Ridecoin

پلتفرم Ridecoin صرفا به دنبال ایجاد ارتباط مستقیم و غیر متمرکز بین مسافر و راننده است. طبق اظهارات بیان شده در white paper، هدف نهایی این پروژه کاهش هزینه مسافر و دریافت حداکثر دستمزد توسط راننده و ایجاد شفافیت کامل در مبادلات و نقل و انتقالات است. این پلتفرم توان خود را از دو توکن در نظر گرفته شده، برای این بستر دریافت می کند. یکی از توکن ها به منظور انجام تراکنش و دیگری به منظور سرمایه گذاری استفاده می شود.

 

پروژه La’Zooz

پروژه ای که تحت عنوان La’Zooz شناخته شده نیز یک ایده بلاکچینی متن باز و غیر متمرکز در زمینه صنعت حمل و نقل است، که در حال شکل گیری می باشد. هدف نهایی این پروژه، انتقال مسافرانی است که در یک مسیر مشترک با راننده قرار دارند. در مدل سنتی، نقطه پایانی مسیر، نقطه ای است که مد نظر مسافر است. اما در این رویکرد، راننده به صورت ناشناس مسیر خود را با مسافرانی که با وی هم مسیر هستند، در داخل برنامه به اشتراک می گذارد. با توجه به اینکه راننده ناچار است مسیر مشخص خود را طی کند، می تواند به صورت همزمان چند نفر را (که با وی مسیر مشترکی دارند) با خود همراه کرده و در ازای این کار کرایه دریافت کند. مسلما هزینه نهایی برای مسافران بسیار پایین تر از استفاده از تاکسی های سنتی است. از طرفی راننده نیز به خاطر انتقال چندین نفر در مسیر خود، مبلغ بیشتری را در مجموع دریافت می کند. بر اساس پروتکل La’Zooz، طرفین از پاداش برخوردار خواهند بود که این پاداش، توکن zooz می باشد.

چندین پلتفرم بلاکچینی دیگر نیز با ایده حمل و نقل وجود دارد که چندان حائز اهمیت نیستند و این سه پروژه با اختلاف زیادی از رقبای خود در این صنعت فاصله دارند. با توجه به میزان اهمیتی که برای توسعه این پلتفرم ها در نظر گرفته شده، در این میان شاید تنها بحث زمان (دیرتر یا زودتر عملی شدن پروژه) مطرح باشد و در مورد تغییرات بنیادین در این صنعت، هیچ تردیدی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: تکنولوژی بلاک چین نوید بخش تحولات عظیم در آینده صنعت حمل و نقل

 

 این مقاله صرفا به منظور معرفی پروژه های مبتنی بر بلاکچین تهیه شده و نباید به عنوان مشاوره در زمینه سرمایه گذاری تلقی گردد. همچنین مطالب نوشته شده نظر شخص نویسنده است و نباید لزوما به عنوان دیدگاه کوین ایران لحاظ شود. عرصه تجارت رمز ارز ها بسیار پر نوسان و پر ریسک می باشد و مسئولیت عواقب ناشی از سرمایه گذاری، تنها و تنها با شخص سرمایه گذار خواهد بود.Source &

https://coiniran.com/?p=24786
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x