مقالات بلاکچینمقالات بیت کوین

تاریخچه پیام های رمز آلود در بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain)

بیت کوین آغاز بلاکچین اش را با پیامی مخفی از ساتوشی ناکاموتو آغاز نمود و از آن پس، استفاده از این پیام ها تا مرز خواستگاری از طریق آن ها رواج یافت.

از زمانی که بلاک منشاء (Genesis Block) بلاکچین بیت کوین استخراج شده، مردم پیام هایی را در این شبکه پنهان نموده اند. با اینکه بیشتر این پیام ها مانند پیغام “ساتوشی” که تصویری از تیتر روزنامه “تایمز” مورخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ است، مشهور نیستند، اما مادامی که بیت کوین باقیست این پیام ها نیز خواهند ماند؛ مشهوداتی دال بر وسواس بشر برای رمزنویسی در متن، اسپم و درخواست های عجیب خواستگاری.

بلاکچین بیت کوین پر از پیام های رمز آلود

بلاکچین بیت کوین پر از پیام های رازآلود
Bitcoin Blockchian full of cryptic messages

کوین ایران به نقل از پایگاه خبری بیت کوین شرح می دهد؛ شش روش برای رمزگزاری پیام ها در بلاکچین بیت کوین وجود دارد که به عنوان پارامتر های coinbase (منظور تراکنش “کوین بیس” است که در هر بلاک موجود و پاداش استخراج کننده است.)

و OP_RETURN استفاده می شوند. طی سال ها از این تکنیک برای رمزنگاری پیام های مرموز استفاده شده است، پیام هایی برخی بیهوده و بی معنی، برخی مفید و کارآمد و برخی بسیار مشکوک.

به عنوان مثال، معدنچیان بیت کوین از این امکان برای اعلام حمایت خود نسبت به تغییرات پروتکل بهره می برند که Segwit از نمونه های آن است.

بلاکچین بیت کوین پر از پیام های رازآلود
Bitcoin Blockchain full of cryptic messages

رمزگذاری به زبان بسیار ساده و بدون نیاز به علم برنامه نویسی

برای اینکه پیام های خود را رمزگزاری و در بلاکچین جاودانه کنید – تا وقتی بشریت زنده باشد، حتی اگر بیت کوین به شکلی غیر قابل تصور از بین برود، رونوشت های بلاکچین باقی خواهد بود – الزامی به داشتن دستگاه استخراج ندارید. با وجود بیش از یکصد هزار فایل پشتیبان (Backup) توزیع شده در سراسر جهان، بالاخره یک نفر پیدا خواهد شد که در صورت از بین رفتن بلاکچین آن را بازگرداند. برای آموختن ثبت پیام های رمزگزاری شده راهنماهایی به جزئیات برای مطالعه موجود است. به همین ترتیب، وبسایت Eternity Wall (دیوار ابدی)، کار را با ثبت “پیام هایی برای ابدیت” برای شما، اگر حوصله برپا کردن یک کلاینت هسته بیت کوین را ندارید، آسان نموده است. این وب سایت تعهد کرده:

“حتی اگر این وب سایت متوقف یا ناپدید گردد، پیام های شما ضمانت شده اند (ثبت شده در بلاکچین بیت کوین) تا حتما به دست آیندگان برسند.”

تکنولوژی بلاکچین چگونه کار می کند؟

پیام های جالب توجه مدفون در بلاکچین

پیام های جالب توجه مدفون در بلاکچین
Memorable Messages Buried in the Blockchain

چنانچه Nic Carter اخیرا اشاره نمود، دست کم شش درخواست ازدواج در بلاکچین بیت کوین به اصطلاح جاساز شده است.

طبق سنت، ظاهرا تمامی این پیام ها از جانب آقایان بوده اند.

آیا این که مخاطبین مورد نظر این آقایان، پیام ها را دیده باشند یا نه، از آنجا که تجزیه داده های Hex بلاکچین به سادگی میسر نمی باشد، قابل تشخیص نیست.

یافتن این نوشته ها و بسیاری دیگر عبارات از این قبیل، به سادگی با جستجوی کلیدواژه یا عبارت مد نظر در وب سایت Blockchair – یک جستجوگر بلاکچین (Blockchain Explorer) – میسر است.

با کوین ایران در گردهمایی پیشتازان صنعت بلاکچین در کنفرانس بین المللی Chainges همراه باشید

قابل پیش بینی بود که نوشتن ناسزا و فضیحت روی بلاکچین از درخواست ازدواج محبوب تر باشد. عبارت نژادپرستانه Nigger – که در این پایگاه خبری مانند بسیاری دیگر رسانه ها N-word نوشته شده است – به معنی کاکا سیاه (بد نیست بدانیم که تنها سیاه پوستان می توانند از این عبارت استفاده نمایند و استفاده آن توسط غیر سیاهان توهین محسوب می شود) تاکنون ۶۰ بار، که بیشتر آن به دلایلی در بلاکچین بیت کوین کش بوده، دیده شده است.

در حدود همان تعداد دفعاتی که واژه Satoshi تکرار شده، تقریبا ۱۰۰۰ بار، ناسزای انگلیسی که با حرف F آغاز می شود نیز به چشم می خورد. پیام های رمزنگاری شده در بلاکچین به صورت پیش فرض قابل تشخیص نیستند – چرا که خواندن یا رمزشکافی اعداد Hexadecimal (16 تایی) برای چشمان ما تعریف شده نیست – اما ابزار و پروژه های متعددی برای پرده برداشتن از اسرار درون دفتر کل (Ledger) بیت کوین، توسعه داده شده است.

پیام هایی از معادن

یک آژانس طراحی فلوریدایی، نوعی اثر هنری تعاملی خلق نموده که پیام های بلاکچین را رمزگشایی کرده و حیاتشان می بخشد. پیام هایی از معادن، “اشعار رمزی، هنر اسکی (ASCII)، امضا ها، وقایع و دیگر چیز ها” را آشکار نموده، که با “سوء استفاده ای خلاق از پروتکل تراکنش بیت کوین”، آنها را تبدیل به “نقاشی دیواری دیجیتال” (Digital Graffiti) و شاید حتی نوعی “مصنوع فرهنگی” (Cultural Artifact) کرده و برای ابد در یکی از معاصر ترین تکنولوژی های دیجیتال جاساز می نماید.

طراحی یک اپ برای نشان دادن چگونگی عملکرد بلاکچین

نقاشی دیواری یا گرافیتی در دنیای واقعی، به مرور از رواج خواهد افتاد و هر آنچه بر دیوار ها نقش شده نیز با آب پاش فشارقوی شهرداری، به فراموشی سپرده خواهد شد! حال آن که هر آنچه بر بلاکچین نقش گردد، هر قدر ژرف، سیاسی یا کلامی ناپخته، تا ابد و به دور از سانسور ماندگار است، چنان که دستور کار بیت کوین همین بوده است.

دلیل استفاده از بلاکچین چیست؟

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=20974
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x