ایستگاه خبر

Chainalysis: پروژه‌های دیفای مقصد اول حملات هک

موسسه‌ی تحقیقات بلاک‌چین Chainalysis به‌تازگی گزارشی منتشر ساخت که در آن به فعالیت‌های مجرمانه‌ در بلاک‌چین‌ها پرداخت. این گزارش حاکی از آن است که پروژه‌های امورمالی غیرمتمرکز یا DeFi گزینه‌ی محبوب هکرها بوده و طی دو سال گذشته حجم پول‌شویی در این فضا بسیار اوج گرفته است.

دیفای مقصد اول هکرها

با شکوفایی صنعت دیفای در تابستان ۲۰۲۰ (مرداد ۱۴۰۰) تراکنش‌های غیرقانونی این حوزه نیز شدت گرفت. به‌گفته‌ی Chainalysis پول‌شویی و هک پلتفر‌م‌های دیفای از اصلی‌ترین اعمال خلافکارانه‌ی این پروتکل‌ها بوده است.

مجرمین فضای کریپتو در سال میلادی جاری مجموعا ۱.۷ میلیارد دلار از دارایی‌های دیجیتال را سرقت کرده‌اند که ۹۷ درصد این مبالغ به پروتکل‌های دیفای تعلق داشته است. بخش اعظم این دارایی‌ها از دو سرقت عظیم ۶۰۰ میلیون دلاری شبکه‌ی رونین (Ronin) در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) و حمله‌ی ۳۲۰ میلیون دلاری Wormhole در ماه فوریه (اسفند) به‌دست آمده است. طبق این گزارش گروه‌های هکری وابسته به کرۀ شمالی تا سال جاری بیش از ۸۴۰ میلیون دلار از دارایی‌های سرقتی را تصاحب کرده‌اند.

فضای دیفای علاوه‌بر حملات هک به یکی از گزینه‌های اصلی برای پول‌شویی تبدیل گشته است، به‌طوری که طی سال‌های گذشته میزبان ۶۹ درصد از مجموع این فعالیت‌های مجرمانه بوده است.

Chainalysis تبادل همتا-به-همتای توکن‌های رمز ارز در این پلتفرم‌ها را دلیل اصلی غیرقابل رهگیری بودن اقدامات مجرمانه عنوان کرد. باید افزود که ماهیت غیرمتمرکز و فقدان سیاست‌های نظارتی ازقبیل «مشتری‌ات را بشناس (KYC)»، جذابیت فضای دیفای را برای خلافکاران سایبری دوچندان کرده است.

این مقاله در پایان به‌ظهور تجارت شستشو در توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نیز اشاره کرد. واش ترید یا تجارت شستشو یکی از روش‌های دستکاری بازار است که در آن برای یک دارایی غیرنقدی تورم مصنوعی ایجاد کرده و حجم معاملاتی آن را بالا می‌برند.

پیشنهاد مطالعه: چگونه امنیت دارایی‌های دیجیتال خود را حفظ کنیم؟

Source

https://coiniran.com/?p=51218
دکمه بازگشت به بالا