اخبار بیت کوین

آیا بیت کوین (Bitcoin) در دنیای آینده رمز ارز ها جایی دارد؟

نوسانات زیاد و گاهاً بی دلیل قیمت بیت کوین، در کنار تحرکات مؤسسات مالی سبب شده است تا شبهاتی در مورد آینده بیت کوین و جایگاه آن در آینده رمز ارز ها ایجاد شود.

به گزارش کوین ایران به نقل از Forbes، ظرف مدت یک سال که از ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۷ آغاز شده بود قیمت بیت کوین از ۱۹۸۷۰ دلار به ۳۳۹۱ دلار کاهش یافت. پس از آن قیمت این رمز ارز در محدوده ی ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ دلار متغیر بود تا اینکه در ۲۳ فوریه سال جاری به قیمت ۴۱۵۷ دلار رسید ولی دوباره به کانال ۳۸۰۰ دلاری سقوط کرد.

بیشتر بخوانید: برگزاری گردهمایی بلاک چین و رمز ارز Blockchain Life 2019 سنگاپور

نوسانات قیمتی بیت کوین از کجا نشأت می گیرد؟

دلیل اصلی این افزایش قیمت چه بود؟ آیا اطلاعات جدید در مورد بازار به بیرون درز کرده بود که نشان دهنده افزایش به کارگیری بیت کوین برای تراکنش های قانونی مصرف کنندگان باشد؟ آیا اطلاعات جدید در مورد استفاده از بیت کوین به عنوان ابزار مالی در تراکنش های مؤسسات بزرگ منتشر شده بود؟ در واقع هیچ چیز تازه ای در بازار وجود نداشت.

چه اتفاقی افتاده است که بار دیگر گمانه زنی ها در مورد بیت کوین افزایش داشته است. به نظر می رسد اظهار نظر نایب رئیس بلاک چین و ارز های دیجیتال شرکت IBM در این زمینه مبنی بر اینکه ممکن است روزی قیمت بیت کوین به بیش از ۱ میلیون دلار برسد دلیل اصلی افزایش اخیر بوده است. این بیانیه در فرضیات متعددی مطرح شده بود و نمی توانست اثری مانند به کارگیری بیت کوین به عنوان ابزاری برای تسویه مالی توسط مؤسسات مالی جهان در بازار رمز ارز ها داشته باشد.

عدم وجود حق اختراع رمز ارز و رشد قارچ گونه آنها

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در حوزه رمز ارز ها وجود دارد این است که هیچ کسی یک حق ثبت اختراع عمومی در مورد رمز ارزها ندارد. بنابراین هر کسی که می خواهد یک رمز ارز داشته باشد به راحتی می تواند آن را تولید نماید. در واقع، در سال های اخیر هزاران رمز ارز تولید شده است که تمامی آنها به جز تعداد معدودی، چیزی جز طرح های کلاهبردارانه نبودند. هیچ مانعی پیش روی مؤسسات مالی بزرگ جهان برای تولید رمز ارز های اختصاصی به منظور تسهیل معاملات و نگهداری آن در یک حلقه بسته غیر عمومی وجود ندارد؛ بنابراین بعضی مؤسسات، در بین متهمان دستکاری گسترده بازار و شیوع گمانه زنی های گسترده در راستای تخریب بیت کوین قرار نمی گیرند.

The Great Cryptocurrency Scam (2017-2018)
The Great Cryptocurrency Scam (2017-2018)/ Source

تحرکات موسسات مالی دنیا مانند JPMorgan برای تخریب بیت کوین

در حقیقت، بزرگترین موسسات مالی دنیا دقیقاً در راستای تخریب بیت کوین تلاش می کنند.  JPMorgan Chase رمز ارز اختصاصی خود با نام JPM Coin را معرفی کرد. JPM Coin صرفاً برای رفع مشکلات مربوط به تراکنش های مالی داخلی این شرکت و تراکنش های بین المللی طراحی شده است تا استفاده ی این بانک از شبکه مالی Swift را کاهش دهد. مهم ترین مزیت این رمز ارز این است که بانک می تواند نحوه استفاده و ارزش آن را تنظیم نماید.

JPM Coin
JPM Coin/ Source

به نظر می رسد در نهایت موفقیت بیت کوین به پذیرش آن توسط مؤسسات مالی بزرگ بستگی داشته باشد ولی این مؤسسات نیز روش های متفاوتی اتخاذ کرده اند. در بهترین حالت، بیت کوین این شانس را دارد که به عنوان یک گزینه انتخابی برای مشتریان باشد ولی این گزینه نیز عمدتاً به دلیل شهرت این رمز ارز برای دوره های مربوط به نوسانات وحشتناک، هک های چند میلیون دلاری به دلیل غفلت صرافی ها و مبادله کنندگان، و دستکاری گسترده قیمت ها به دلیل نبود مقررات نمی تواند پیشرفت زیادی برای بیت کوین در پی داشته باشد.

آینده پیش روی رمز ارز ها و حذف بیت کوین

به احتمال زیاد، مردم برای حل مشکل نیاز به ارز های الکترونیکی و جایگزینی آن با پول های کاغذی، به سمت رمز ارز های منتشر شده و مقررات گذاری شده توسط دولت گرایش پیدا می کنند. بانک های بزرگ نیز کنسرسیوم هایی تشکیل خواهند داد تا رمز ارز اختصاصی خود را منتشر کرده و آن را بر اساس معیار های مد نظر خود کنترل کنند.

آینده روشنی پیش روی رمز ارز ها قرار دارد اما چنین آینده ای برای بیت کوین قابل تصور نیست. در واقع، مفهوم رمز ارز در بیست سال آینده بسیار متفاوت تر از چیزی خواهد بود که در حال حاضر با آن آشنایی داریم. همچنین این صنعت به شکل قابل ملاحظه ای از رشد هوش مصنوعی برای رهگیری رمز ارز ها و کشف ناهنجاری ها به صورت بلادرنگ بهره خواهد برد. شرکت هایی مانند IBM که فناوری هایی برای مدیریت رمز ارز معرفی کرده اند ثروت قابل توجهی به دست خواهند آورد ولی این ارزش از بیت کوین حاصل نمی شود.

در نهایت، در مورد نایب رئیس IBM که ادعا کرده بود روزی بیت کوی به قیمت یک میلیون دلاری خواهد رسید! باید کسی در Big Blue [لقب شرکت IBM] پیدا شود که از تکرار چنین جملات کورکورانه ای جلوگیری نماید.

کلاهبرداری در حال انجام با نام بیت کوین را بیش از تقویت نکنید.

بیشتر بخوانید: کشف آسیب پذیری جدی در کیف پول Coinomi و روش محافظت کاربران از خود

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & image

https://coiniran.com/?p=28212
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x