بلاکچینمقالات بلاکچین

API چیست؟ کاربرد APIها در صنعت بلاک‌چین و رمز ارزها

APIها کد‌هایی کامپیوتری هستند که ارتباط میان نرم‌افزارهای مختلف را امکان‌پذیر می‌کنند. در واقع APIها مسیرهای صحیح و امنی محسوب می‌شوند که به شکل اختصاصی برای ارتباط میان چند نرم‌افزار تعریف می‌شوند. از این طریق توسعه‌دهندگان می‌توانند به همه یا بخشی از یک سیستم‌عامل (OS) یا اپلیکیشن دیگر دسترسی داشته باشند و اطلاعات موردنیاز خود را دریافت کنند. در ابتدای گسترده شدن فناوری Web 2.0، یکپارچه سازی اطلاعات و استفاده از منابع مختلف برای اجرای دستورات، Mashup نامیده می‌شد.

هر اطلاعاتی می‌تواند از طریق APIها به اشتراک گذاشته شود. APIها از طریق توابع فراخوانی می‌شوند تا اطلاعات موردنیاز اپلیکیشن را فراهم کنند. تصور کنید یک وب‌سایت رهن مسکن در اختیار داریم. می‌توانیم از اطلاعات سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های دیگر در راستای پیشبرد اهداف سایت استفاده کنیم. به عنوان نمونه API اول موقعیت جغرافیایی ملک موردنظر را مشخص می‌کند، API دوم تعداد بازدیدکننده‌ها را ارزیابی می‌کند و API سوم مبلغ رهن خانه را محاسبه و تعیین می‌کند.

امروزه اکثر سایت‌ها و نرم‌افزارها در راستای تبادل اطلاعات از طریق شبکه اینترنت طراحی می شوند. فضای ابری و ذخیره اطلاعات در یک شبکه گسترده و دسترس‌پذیر، کاربرد APIها را بیش از پیش وسعت داده و خدمات اپلیکیشن‌ها را افزایش داده است.

پیشنهاد مطالعه: API چیست و API در صرافی‌های رمزارزی چه کاربردی دارد؟

API‌ها چگونه کار می‌کنند؟

API‌ها از دو بخش مرتبط به هم تشکیل شده‌اند. اولین بخش، مشخصه API است که تعیین می‌کند اطلاعات تحت چه الگو و دستورالعملی بین برنامه‌های مختلف تبادل شود. در این بخش نحوه درخواست اطلاعات، پردازش آن و بازگرداندن اطلاعات ضروری تعیین می‌شود. بخش دوم رابط کاربری نرم‌افزار است که فرایند اجراشده در بخش اول را جهت اطلاع کاربر نمایش می‌دهد.

نرم‌افزاری که قصد دارد به مشخصات یک API و اطلاعات آن دسترسی داشته باشد، اصطلاحا اطلاعات موردنظر را فرا ‌می‌خواند (Call). در مقابل نرم‌افزاری که این API را ایجاد می‌کند، در اصطلاح انتشاردهنده اطلاعات است (Publish).

API‌ها نوع دسترسی، محدوده آن و سیستمی که اجازه دسترسی دارد را از طریق الگو‌های برنامه‌ریزی شده تعیین می‌کنند. در این الگوها مسیر‌های احراز هویت و میزان دسترسی مشخص شده است. به عبارتی APIها تعیین می‌کنند که چه کسی در چه زمانی به چه اطلاعاتی دسترسی داشته باشد.

API‌ها چگونه کار می‌کنند؟

APIها چه اهمیتی دارند؟

APIها به شکل چشمگیری کیفیت ارائه خدمات توسط نرم‌افزارها را افزایش می‌دهند. نرم‌افزارهایی که برای انجام یک هدف خاص و بر اساس نیاز کاربران طراحی می‌شوند، از طریق APIها می‌توانند اطلاعات و امکانات ویژه‌ای را به مخاطبین خود ارائه دهند. در این شرایط فرآیند سوخت و طراحی نرم‌افزار زمان کمتری نیاز دارد و با هزینۀ به مراتب کمتری نیز راه‌اندازی می‌شود. به همین خاطر ریسک مواجهه با خطا نیز به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌یابد؛ چراکه با استفاده از APIها ساختار کلی نرم‌افزار ساده‌تر می‌شود. با توسعه و فراگیر شدن خدمات وب، APIها به عنوان یک عامل تسهیل‌گر مطرح شده‌اند و توانسته‌اند‌ پروژه‌های بی‌شماری را تحقق بخشند.

در واقع APIها می‌توانند با ایجاد یک لایه دیجیتال مشترک میان کاربرهای متفاوت خدمات موردنظر را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهند. یکی از مسائل اساسی در این اشتراک داده‌ها امنیت است. برخلاف سیستم‌های سنتی اشتراک داده‌ها، با استفاده از APIها می‌توان هرگونه مشخصاتی را اضافه کرد و به واسطه فیلترهای مختلف امنیت این شبکه دیجیتال را ارتقا داد.

کاربرد APIها در صنعت بلاک‌چین و رمزارزها

صنعت بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده، در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین داده‌های شبکه‌ای محسوب می‌شوند. برای ورود به دنیای رمز ارزها نیز نیازمند APIها هستید. برنامه‌های مختلف حوزه بلاک‌چین با اهداف گوناگون، هر کدام نیازمند برقراری ارتباط با منابع اطلاعاتی دیگر هستند. در واقع می‌توان اینطور گفت که دنیای پیچیده ارزهای رمزنگاری‌شده از طریق APIها برای ما دسترس‌‌پذیر و قابل فهم می‌شوند.

شما از طریق انواع و اقسام برنامه‌های مربوط به حوزه بلاک‌چین به اطلاعات ثبت‌شده در این بلاک‌ها دسترسی خواهید داشت و می‌توانید از میان این انبوه اطلاعات، اهداف مختص به خود را دنبال کنید. در حال حاضر مرسوم‌ترین شیوه تبادل رمز ارزها بهره‌گیری از صرافی‌های آنلاین است. این صرافی‌ها با استفاده از APIها اطلاعات موردنیاز شما درباره مشخصات و وضعیت لحظه‌ای یک دارایی دیجیتال را در اختیارتان قرار می‌دهند. از طرفی انبوهی از سایت‌های تحلیلی با استفاده از APIها، اطلاعات جزئی‌تری را برای راهنمایی شما در انتخاب استراتژی مناسب، ارائه می‌دهند. شکل‌گیری انواع شاخص‌های تحلیلی بازار رمز ارزها را می‌توان ثمره APIها تلقی کرد.

با توجه به آنچه گفته شد قصد داریم در ادامه به شرح کاربردهای مختلف APIها در حوزه رمز ارزها بپردازیم:

پیشنهاد مطالعه: ‌معرفی ۱۰ صرافی‌ آنلاین ایرانی معتبر برای ترید رمز ارزها

APIهای مرتبط با حوزه رمز ارزها

در یک تعریف ساده می‌توان گفت که API ارز دیجیتال، به معنای ارتباط برقرار کردن با اطلاعات ثبت‌شده در بلاک‌چین یک ارز دیجیتال است. بهترین APIهای ارز دیجیتال، آن دسته از APIها هستند که گستره ارتباط‌شان به یک یا چند ارز دیجیتال محدود نمی‌شود و گستره بیشتری را پوشش می‌دهند. در عمل، گستره بیشتر به معنای ارتباط گسترده‌تر و اطلاعات بیشتر است.

در حال حاضر بعید به‌نظر می‌رسد که با APIهای بسیار محدود مواجه شوید. رقابت نرم‌افزارهای حوزه بلاک‌چین باعث شده که APIهای ضعیف و محدود کمتر دیده شوند. در واقع رقابت در برنامه‌های کاربردی مربوط به حوزه رمز ارزها، رقابت بر سر گستره اطلاعات ارائه‌شده است. اکثر صرافی‌های مطرح دنیا جزو این دسته از برنامه‌ها محسوب می‌شوند. صرافی‌ها به واسطه APIها به اطلاعات ثبت‌شده در بلاک‌چین ارزهای دیجیتال مختلف دسترسی دارند و خدمات خود را بر این اساس ارائه می‌کنند. ردیابی لحظه‌ای قیمت، تغییرات صورت‌گرفته در وضعیت بلاک‌چین، نرخ تبادلات و اطلاعات دیگر… .

بر اساس آنچه گفته شد برنامه‌هایی که از API ارز دیجیتال استفاده می‌کنند به چند دسته تقسیم می‌شوند.

  • برخی از این برنامه‌ها صرفا اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتال را ردیابی کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این برنامه‌ها معمولا جزو برنامه‌های تحلیلی محسوب می‌شوند و با ترکیب اطلاعات به‌دست‌آمده می‌توانند معیارهای مناسبی ‌‌‌در راستای انتخاب استراتژی تجاری بهینه به شما ارائه دهند.
  • برخی از برنامه‌ها با استفاده از APIهای ارز دیجیتال، فضایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات شخصی شما (دارایی‌های دیجیتال) فراهم می‌کنند. این برنامه‌ها جزو دسته کیف‌پول‌های رمز ارزی طبقه‌بندی می‌شوند. برنامه‌هایی که مختص این کار هستند و صرفا برای حفظ و نگه‌داری امن دارایی‌ها طراحی شده‌اند، معمولا امکان خرید و فروش و تبدیل دارایی‌ها را ارائه نمی‌دهند.
  • اما در برخی برنامه‌ها تمام این امکانات در یک مجموعه گردآوری شده است. صرافی‌ها علاوه بر ارائه دادن کیف‌پول رمز ارزی، اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتال را نیز ردیابی کرده و در اشکال مختلف برای کاربران بازنمایی می‌کنند و امکان خرید و فروش این دارایی‌ها را نیز فراهم می‌کنند. به عبارتی صرافی‌ها گسترده‌ترین کاربرد APIها در صنعت رمز ارزها به شمار می‌آیند.

انواع دسترسی‌ها در استفاده از API صرافی‌ها

هر کاربر برای استفاده از خدمات ارائه‌شده در یک صرافی، API مختص به خود را دارد. اما دسترسی به امکانات حساب معاملاتی فرد، سطوح مختلفی دارد. شما می‌توانید پس از تعریف کردن یک API، سطح دسترسی آن را نیز تعیین کنید. سطح امنیت حسابتان نیز از همین طریق تعیین می‌شود.

  • دسترسی محدود (Read Only): در این سطح، برنامه‌ای که به API شما متصل شده است، صرفا امکان مشاهده یا خواندن مبادلات انجام‌شده را دارد و هر گونه دسترسی دیگری را محدود می‌کند. برخی برنامه‌ها صرفا به اطلاعات تراکنش‌های شما نیاز دارند تا بتوانند تحلیل یا راهنمایی خاصی ارائه دهند. در این سطح دسترسی، برنامه موردنظر امکان انجام مبادله یا خارج کردن دارایی را ندارد.
  • دسترسی به مبادلات (Trade Access): در این سطح شما با تعریف کردن یک کلید API برای برنامه موردنظرتان اجازه انجام مبادلات را نیز صادر می‌کنید. معمولا برای استفاده از ربات‌های معاملاتی خودکار یا داشبوردهای معاملاتی از چنین سطحی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که در صورت صدور این سطح دسترسی باید به برنامه موردنظر اعتماد کامل داشته باشید. هرچند در این سطح دسترسی اجازه خروج دارایی داده نمی‌شود، اما انجام مبادلات می‌تواند خساراتی برای شما به همراه داشته باشد. در داشبوردهای معاملاتی دستور معامله توسط خودتان صادر می‌شود، اما درخصوص ربات‌های معاملاتی خودکار، با یک الگوی از پیش برنامه‌ریزی شده، انجام مبادلات به عهده ربات است.

API‌ صرافی

 

  • دسترسی کامل (Transfer Access): در این سطح دسترسی، شما تمام اختیارات حساب معاملاتی خود را در اختیار یک برنامه دیگر قرار می‌دهید. با صدور مجوز Transfer Access برنامه موردنظر می‌تواند علاوه بر انجام مبادلات، دارایی‌های شما را برداشت کرده و به کیف‌پول دیگری انتقال دهد. بنابراین برای ایجاد این سطح دسترسی سطح اعتماد بسیار حائز اهمیت است. با این حال به‌طور کلی توصیه نمی‌شود که این سطح دسترسی را فعال کنید؛ چراکه جهت استفاده از خدمات برنامه‌های مختلف نهایتا سطح دسترسی به مبادلات کفایت می‌کند. دسترسی کامل باید مختص به صاحب حساب معاملاتی باشد.

داشبورد Ramzarz.info به کاربران امکان می‌­دهد که اکانت صرافی­‌های ارز دیجیتال خود مانند بایننس، کوکوین، کوینکس و… را از طریق API مدیریت کنند. برای آموزش نحوه اتصال به صرافی و تنظیمات API کلیک کنید!

جمع‌بندی

APIها کدهایی هستند که ارتباط میان نرم‌افزارها را امکان‌پذیر می کنند. در حال حاضر با گسترش شبکه‌های اشتراک اطلاعات، استفاده از APIها کاربرد‌های بی‌شماری دارد. نرم‌افزارها با استفاده از این امکان، خدمات بسیاری را به کاربران ارائه می‌دهند. یکی از کاربردهای اساسی APIها، در صنعت بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده است. برنامه‌های مختلف با استفاده از APIها با بلاک‌چین متعلق به ارزهای دیجیتال ارتباط برقرار کرده و از طریق دسترسی به اطلاعات ثبت‌شده در آن‌ها به کاربرانِ این حوزه خدمات متعددی ارائه می‌کنند.

برخی از برنامه‌ها صرفا با طبقه‌بندی اطلاعات ثبت‌شده در بلاک‌ها، خدمات تحلیلی گوناگونی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برخی دیگر از برنامه‌ها صرفا در راستای حفظ و نگه‌داری دارایی‌های کاربران از APIها استفاده می‌کنند و جزو کیف‌پول‌های رمز ارزی محسوب می‌شوند. اما نرم‌افزارهای جامعی نیز وجود دارند که تمام این خدمات را در کنار تبادل ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. صرافی‌ آنلاین مهم‌ترین برنامه‌‌ای است که از امکانات APIها برای ارائه خدمات به کاربران بهره می‌گیرد. کاربران نیز می‌توانند به واسطه تعریف کردن کلید‌های API برای یک نرم‌افزار دیگر، دسترسی محدود یا غیرمحدودی به حساب معاملاتی خود ایجاد کنند. بحث امنیت نرم‌افزار ثالث بسیار مهم است. شما می‌توانید دسترسی به حساب معاملاتی و دارایی‌های خود را در سطوح مختلفی ایجاد کنید؛ اما پیشنهاد می‌کنیم از گزینه دسترسی کامل (مجوز برداشت و انتقال دارایی) برای هیچ نرم‌افزاری استفاده نکنید.

https://coiniran.com/?p=59769
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x