ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۱۳ تا ۱۹ دی؛ سه دلیلی که ارزش بازار بیت کوین امسال به یک تریلیون دلار می‌رسد

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

افزایش قیمت دارایی‌های امن در پی تشدید تنش‌ها در خاورمیانه

افزایش قیمت بیت کوین و دیگر رمز ارزها در پی تشدید تنش‌ها در خاورمیانه

قیمت بیت کوین که روندی نزولی در پیش گرفته بود ناگهان تغییر جهت داد و بیش از ۷ درصد افزایش قیمت تجربه کرد. قیمت BTC در زمان نگارش این خبر حدود ۷۳۰۰ دلار است. این در حالیست که قیمت بیت کوین دیروز به کمتر از ۷۰۰۰ دلار رسیده بود. قیمت جهانی نفت نیز در پی هدف قرار دادن فرمانده سپاه قدس و همراهان او توسط آمریکا بیش از ۴ درصد افزایش یافته است.

از آنجا که تنش‌ها میان آمریکا و ایران به مرحله‌ی نظامی رسیده است سرمایه‌گذاران از دارایی‌های که ریسک آنها در صورت شروع فعالیت‌های نظامی بالاتر است به دارایی‌های امن‌تر در این شرایط پناه می‌برند. در حال حاضر شاهد این هستیم که تقاضا برای دارایی‌های نظیر طلا، ین ژاپن، اوراق خزانه آمریکا، نفت خام و رمز ارزها افزایش یافته است. در زمان نگارش این خبر ارزش کل بازار رمز ارزها به حدود ۱۹۴ میلیارد دلار رسیده و سلطه بیت کوین بر بازار ۶۸.۳٪ است.

افزایش قیمت بیت‌کوین در پی افزایش تنش‌ها در عراق

بیت‌کوین به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۱۸ رسید. با عبور از قیمت ۸۴۰۰ دلار امروز قیمت بیت‌کوین رکورد جدیدی را در شروع سال میلادی از خود به جای گذاشت.

به گزارش کوین‌دسک از نیمه شب گذشته بزرگترین رمز ارز بازار از لحاظ حجم مبادلات، یک جهش قیمتی قوی از ۸۰۰۰ دلار به ۸۴۳۸  دلار را تجربه کرده است. بعد تر نیز با اندکی سقوط، اکنون و در زمان نگارش این مطلب در حدود ۸۳۵۰ دلار معامله می‌شود.

این حرکت صعودی بعد از هدف قرار گرفتن دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق توسط ایران صورت گرفته است. با افزایش تنش‌ها در منطقه علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری بر کالاهای کم‌خطر مانند طلا و نفت نیز افزایش یافته است. همین امر موجب صعود قیمتی این کالاها و همچنین رمز ارزها شده است.

جوشا گرین مدیر موسسه تجاری Digital Asset Capital Management معتقد است که عامل اصلی صعود قیمت بیت‌کوین ناآرامی‌ها در عراق است. وی به کوین‌دسک اعلام کرد:

“همینطور که مشاهده می‌کنید قیمت نفت و طلا نیز افزایش پیدا کرده است.”

شایان ذکر است که در همین زمان شاخص داوجونز ۰.۴۱ سقوط و شاخص  S&P نیز ۰.۲۸ درصد کاهش داشته اند.

سه دلیلی که ارزش بازار بیت کوین امسال به یک تریلیون دلار می‌رسد

Antoni Trenchev، بنیانگذار Nexo در گفتگو با بلومبرگ گفت به نظرش رسیدن قیمت بیت کوین به ۵۰ هزار دلار تا پایان سال ۲۰۲۰ منطقی‌ست. Nexo یک موسسه بانکی برای ارائه خدمات در حوزه‌ی بلاک چین و رمز ارزهاست. Trenchev معتقد است بیت کوین (BTC) به طلای دیجیتال تبدیل شده و مردم به‌طور فزاینده‌ای از آن به عنوان یک دارایی امن و روش پرداخت استفاده می‌کنند. وی سه دلیل برای ادعای خود مطرح کرد که به شرح زیر است:

  • هالوینگ بیت کوین: نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین باعث کاهش عرضه و طبیعتا افزایش قیمت خواهد شد.
  • مسائل ژئوپولیتیک: تشدید تنش‌ها میان ایالات متحده و خاورمیانه می‌تواند تاثیر زیادی بر خروج از فیات و ورود به دارایی‌های امن شود.
  • اقتصاد: اقتصاد اکثر کشورهای جهان حالتی انقباضی به خود گرفته‌اند که باعث فشار بر بانک‌ها و سیستم‌های مالی مبتنی بر فیات می‌شود.

به نظر شما این دلایل برای رسیدن قیمت بیت کوین به ۵۰ هزار دلار در سال جاری کافی هستند؟

تحلیل‌گر بلومبرگ سالی همراه با رشد برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کند

Mike McGlone، استراتژیست ارشد کالایی بلومبرگ معتقد است دو فاکتور عرضه‌ی ثابت بیت کوین (۲۱ میلیون کوین) به همراه هالوینگ و افزایش پذیرش این رمز ارز در بین مردم منجر به افزایش قیمت BTC در سال ۲۰۲۰ می‌شود. طبق گزارش وی، از آنجا که بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود، صعودی بودن روند فلز طلا در سال جاری نیز به نفع بیت کوین خواهد بود.

این تحلیلگر ارشد سطح حمایت بیت کوین را ۶۰۰۰ و مقاومت آن را ۱۰ هزار می‌داند و پیش بینی می‌کند قیمت BTC در خوشبینانه‌ترین حالت به ۱۴ هزار و در بدبینانه‌ترین حالت به ۳۳۰۰ برسد.

دو سوم تراکنش‌های بیت کوین با سگویت انجام می‌شود

طبق آخرین داده‌های SegWit.Space، پذیرش پروتکل سگویت به ۶۶ درصد تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین (BTC) رسیده است. میزان پذیرش سگویت در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ حدود ۴۰ درصد بود و رشدی چشمگیر در پایان سال به بیش از ۶۰ درصد رسید. منابع دیگری مانند transacationfee.info و Woobull میزان پذیرش سگویت را حدود ۵۹ درصد تخمین می‌زنند.

2020 01 06 095905

سگویت پروتکلی‌ست که برای افزایش سرعت و کارایی معاملات خرد بیت کوین طراحی شده است. پذیرش این پروتکل به دلیل عدم بروزرسانی بسیاری از صرافی‌ها در ابتدا روند بسیار کندی داشت. برای مثال، صرافی بایننس هنوز هم از آدرس‌های قدیمی استفاده می‌کند و آدرس‌های سگویت را نمی‌پذیرد هرچند وده‌هایی برا عملیاتی کردن آن داده‌اند. بیتمکس و بیتفینکس نیز اخیرا پشتیبانی از سگویت را آغاز کرده است.

سال ۲۰۲۰ سال شکوفایی بانکداری نوین مبتنی بر اتریوم خواهد بود؟

Ryan Sean Adams، سرمایه‌گذار و بنیانگذار Mythos Capital در یک پیام توئیتری صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) را جذاب‌ترین محصول مبتنی بر اتریوم در سال ۲۰۲۰ دانست. طبق گفته‌ی Adams تا کنون حدود ۳ درصد از کل اتریوم عرضه شده یعنی حدود ۳ میلیون ETH در DeFi قفل شده است و انتظار می‌رود این مقدار در سال جدید رشد سریع‌تری داشته باشد. از نظر بسیاری از تحلیلگران رشد صنعت DeFi می‌تواند محرک رشد قیمت ETH در بازار باشد. DeFi صنعتی‌ست که بانکداری و فرایند اعطای وام را برای تمام مردم در هر کجای جهان غیرمتمرکز می‌کند.

Joseph Lubin، هم‌بنیانگذار و رئیس ConsenSys پیشتر میزان ETH قفل شده در صنعت DeFi را تا پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۴ میلیون ETH به ارزش تقریبی ۶۵۰ دلار ذکر کرده بود.

به گفته‌ی Adams، صندوق‌های رمز ارزی پایه‌گذاران سیستم بانکی نوینی هستند که بیش از ۱۰۰۰ پروژه را در سراسر جهان پشتیبانی می‌کنند. Gavin Andresen، یکی از سرشناس‌ترین توسعه‌دهندگان بیت کوین (BTC) نیز چندی پیش اظهار کرده بود که جالب‌ترین اقدامات در صنعت رمز ارزها توسط اتریوم رقم خورده است. وی همچنین گفت فکر می‌کند در سال ۲۰۲۰ نیز جالب‌ترین اقدام مبتنی بر اتریوم باشد.

کاهش ارزش اتریوم و سایر رمز ارزها در مقابل بیت‌کوین

به نظر می‌رسد رمز ارز اتریوم از آخرین حرکت صعودی بیت‌کوین نصیبی نبرده و افزایش قیمت قابل ملاحضه ای را تجربه نکرده است. این اتفاق باعث سقوط ارزش دومین رمز ارز بزرگ بازار از لحاظ حجم مبادلات، اتریوم در مقابل بیت‌کوین شده است.

در روز گذشته و پس از صعود بیت‌کوین به ۸ هزار دلار و پس از آن رشد مجدد تا ۸۴۰۰ در پی حوادث شب گذشته، اتریوم تقریبا هیچ تغییری در قیمت خود مشاهد ه نکرده و این باعث کاهش ارزش آن نسبت به بیت‌کوین شده است.

کارشناس وب سایت کریپتو دیلی معتقد است که هر زمان بیت‌کوین صعود چشمگیری می‌کند و سایر رمز ارزها تغیر چندانی نمی‌کنند، باید یک مقدار با احتیاط به بازار نگریست. وی معتقد است که بازیگران مالی کوچک ممکن است با افزایش ناآرامی در خاور میانه به فکر سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین باشند اما آنها از ریسک‌های موجود در دنیای رمز ارزها نیز با خبر هستند. در حالی‌که بازیگران مالی بزرگ نیز همواره نسبت به فناوری ‌های جدید بدبین هستند.

او معتقد است که ممکن است برخی به دلایل فوق قصد سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را داشته باشند اما این دلیل نمی‌شود که آنها اتریوم نیز خریداری کنند. صعود اخیر بیت‌کوین باعث ناامیدی مجدد علاقه مندان از آلتکوین‌ها شده است اما  باید در نظر داشت که خریداران کوچک بارها و بارها از این صعودها خوشحال شده اند. فارغ از اینکه هفته بعد چه در انتظار آنها خواهد بود. این مکانیزمی است که بازار بارها و بارها افراد را با آن فریب می‌دهد.

بهبود ۲۵ درصدی زمان استخراج بلاک در اتریوم

آخرین آمارها نشان می‌دهند زمان استخراج یک بلاک در بلاک چین اترویم از زمان انشعاب سخت Muir Glacier حدود ۲۵٪ بهبود یافته و از ۱۷ ثانیه به ۱۲.۶۹ ثانیه رسیده است. یکی از نتایج این مساله این است که احتمالا به زودی عرضه اتریوم ۲۵ درصد رشد خواهد کرد. در حالی که تاخیر بمب سختی به طور کلی خوب به نظر می‌رسد، باعث می‌شود سالانه حدود ۵ درصد تورم و عرضه‌ی بیشتر ETH را شاهد باشیم.

همچنین، برخی انتظار دارند راه‌اندازی پروتکل اثبات سهام موجب تورم بیشتری در تابستان ۲۰۲۰ شود. بهرحال انتظار می‌رود این تورم تا سپتامبر ۲۰۲۱ ادامه پیدا کند و در آن زمان دوباره بمب سختی بازگردد. با تغییر پروتکل از اثبات کار به اثبات سهام بمب سختی در شبکه دیگر وجود نخواهد داشت، تورم نیز به ۰.۲۲٪ می‌رسد و شاهد پایداری شبکه خواهیم بود. به نظر شما توسعه‌دهندگان اتریوم در این راه موفق می‌شوند؟

بنیاد لایت کوین و BitGo توافق‌نامه‌ی همکاری امضا کردند

بنیاد لایت کوین و BitGo، بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات ذخیره رمز ارزها، توافق‌نامه‌ی همکاری امضا کردند. هرچند، این توافقنامه لزومی برای بنیاد لایت کوین یا سایر دارندگان LTC ایجاد نمی‌کند که رمز ارزهایشان را نزد BitGo نگهداری کنند و انجام آن تنها درجه امنیت موسسه را بالا می‌برد. هیچ یک از طرفین جزئیاتی درمورد توافقنامه فاش نکرده‌اند. اما گمانه‌زنی‌هایی درمورد ارائه‌ی مستقیم یک کیف پول حفاظت‌شده برای کاربران لایت کوین یا نگهداری لایت‌ کوین‌های بنیاد نزد BitGo وجود دارد. طبق گزارش‌هایی که در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر شد بنیاد لایت کوین ۲۰۰ هزار دلار دارایی دارد.

در اطلاعیه‌ی بنیاد لایت کوین آمده که BitGo حساب‌های چند امضایی ارائه می‌دهد. این نوع حساب‌ها برای ایجاد حساب‌های مشترک یا تقسیم کلیدها برای حفاظت از بین رفتن داده‌ها استفاده می‌شود. BitGo همچنین از سگویت برای لایت کوین پشتیبانی می‌کنند. بدین ترتیب کاربران لایت کوین می‌توانند پرداخت‌های مکرر با مبالغ بسیار کوچک را به راحتی انجام دهند. البته امکان استفاده از این ویژگی هنوز توسط بنیاد لایت کوین تائید نشده است.

اولین رقیب جدی لیبرا؛ رمز ارز پایدار بایننس مجوز گرفت!

صرافی رمز ارز بایننس اعلام کرد توانسته تائیدیه دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) را برای رمز ارز پایدار با پشتوانه‌ی دلار BUSD کسب کند. این رمز ارز پایدار با همکاری بایننس و Paxos توسعه یافت. Paxos یک زیرساخت قانونی برای موسسات مالی‌ست تا از دارایی‌های فیزیکی به سمت دارایی‌های دیجیتالی حرکت کنند.

با تائید NYDFS کاربران می‌توانند مستقیما با استفاده از ارزهای فیات یا دیگر رمز ارزها BUSD را خریداری کنند. کاربران همچنین قادر خواهند بود BUSDهای خود را مستقیما به USDT، USDC، TUSD و PAX تبدیل کنند. این رمز ارز پایدار توسط الگوریتم‌های ERC-20 و BEP-2 پشتیبانی می‌شود. بدین ترتیب، بایننس به عنوان یک رقیب جدی در برابر فیسبوک که حتی هنوز شانس راه‌اندازی لیبرا را به‌دست نیاورده، قد علم کرد.

BUSD در حال حاضر با حجم بازار ۱۷ میلیون دلاری در رده‌ی ۱۵۱ بازار رمز ارزها قرار دارد و در صرافی بایننس فعلا با ۱۵ رمز ارز BTC، TRX، ETH، BNB، BCH، XRP، LTC، EOS، VET، ETC، QTUM، ADA، EUR،‌ LINK و XLM قابل مبادله است.

یک گام تا عرضه‌ی رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی مبتنی بر ترون!

جاستین سان، بنیانگذار ترون اعلام کرده رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی مبتنی بر بلاک چین Tron در یک قدمی عرضه قرار دارد. این طرح در ژانویه ۲۰۱۹ مطرح شد و از جولای در حال تست است. نسخه‌ی بتای آن نیز در ماه دسامبر عرضه شد. هنوز نامی برای این رمز ارز جدید اعلام نشده و برخی کاربران ترون نام‌های جالبی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

به گفته‌ی سان توسعه‌دهندگان این رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی از zk-SNARKS برای مخفی کردن آدرس فرستنده و گیرنده، ورودی‌ها و خروجی‌ها و مقدار تراکنش استفاده کرده‌اند. همچنین برای امنیت سیستم از سیستم محاسبات چند جانبه یا MPC استفاده شده است. در نگاه کلی رمز ارز مذکور به شدت شبیه به زیکش (Zcash) به نظر می‌رسد.

با وجود سختگیری‌های قانونی روزافزون نسبت به رمز ارزهای مبتنی بر حریم خصوصی به نظر می‌رسد روز به روز بر تعداد این رمز ارزها و محبوبیت‌شان افزوده می‌شود. به غیر از Monero،  Zcash و Dash که بین علاقمندان حوزه‌ی رمز ارزها به خوبی شناخته شده‌ هستند، رمز ارز Tezos در ماه اکتبر الگوریتم zk-SNARKS را اضافه کرده و Decred در ماه آگوست از ویژگی‌های حریم خصوصی خود خبر داد. اتریوم در ماه می یک میکسر برای تراکنش‌ها ارائه کرد و لایت کوین اعلام کرده حریم خصوصی مبتنی بر Grin را به ویژگی‌هایش می‌افزاید.

برنامه‌های کاردانو برای تبدیل شدن به یکی از قدرت‌های حوزه‌ی رمز ارزها

اکوسیستم کاردانو همواره به عنوان یکی از خلاقانه‌ترین شبکه‌های بلاک چینی صنعت مورد توجه قرار گرفته است. Charles Hoskinson، مدیرعامل شرکت IOHK که از شبکه‌ی کاردانو پشتیبانی می‌کند اخیرا اعلام کرده امیدوار است رمز ارز ADA تا پایان سال ۲۰۲۰ به یکی از قدرت‌های اصلی در فضای رمز ارزها تبدیل شود و افراد زیادی را به خود جذب کند.

Hoskinson در ادامه گفت: «از سرمایه‌گذاری IOHK و EMURGO روی بنیاد کاردانو هیجان‌زده هستم. ما در دهه‌ی پیشرو به تحقیق و توسعه ادامه می‌دهیم تا هر روز بهتر شویم. این بهتر شدن با بازخوردهای مثبت رشد ما را سرعت می‌بخشد و میلیاردها کاربر را به سمت کاردانو جذب می‌کند. بدین ترتیب به یک سیستم کارای اجتماعی که برای تمام جهان مفید است تبدیل می‌شویم.»

از نظر Hoskinson سه چیزی که می‌تواند کاردانو (ADA) را به جایگاه بیت کوین برساند تجاری‌سازی، مشوق‌ها و تکنولوژی‌ست. وی افزود کادانو امسال بیش از پیش بر همکاری‌های مشترک تمرکز خواهد کرد و فاش کرد از Ouroboros BFT تا ماه فوریه رونمایی خواهد شد.

شبکه‌ی گرین (Grin) برای انشعاب پیشرو آماده می‌شود

توسعه‌دهده‌ی رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی گرین (Grin) و پروتکل MimbleWimble از انتشار رسمی نسخه ۳.۰.۰ کیف پول و نرم‌افزار گرین خبر داد. این نسخه‌های جدید برای استفاده در انشعاب سخت پیشروی شبکه در بلاک ۵۲۴۱۶۰ حوالی ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ خواهد بود. در اطلاعیه‌ی منتشر شده تاکید شده که کاربران گرین هرچه سریعتر نسخه‌های خود را به‌روزرسانی کنند چرا که نسخه‌های قبلی به زودی از رده خارج خواهند شد و تنها نسخه‌ی اخیر کیف پول با نودهای شبکه که ورژن ۳.۰.۰ را استفاده می‌کنند، سازگار خواهد بود. پس از انشعاب سخت پروتکل اثبات کار مقاوم به ASIC به Cuckaroom29 تغییر می‌کند.

ترون درحال پیشی گرفتن از EOS؛ اتریوم با فاصله اول است!

ترون درحال پیشی گرفتن از EOS؛ اتریوم با فاصله اول است!

براساس گزارش جدید DappReview سه پلتفرم اتریوم، EOS و ترون در مجموع ۹۸ درصد کل فعالیت DApp ها را به ارزش کلی ۲۳ میلیارد دلار میزبانی می‌کنند. در یکسال گذشته اترویم با ۱۲.۸ میلیارد دلار، EOS با ۶ میلیارد دلار و ترون با بیش از ۴ میلیارد دلار رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند. دو پلتفرم IOST و Sreem که به ترتیب رتبه‌های چهارم و پنجم را در اختیار دارندحدود ۱۰۰ میلیون دلار و ۵۰ میلون دلار تراکنش‌ داشته‌اند.

همچنین، حوزه‌ی فعالیت محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp)به بازی و صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) مربوط می‌شود. طبق این گزارش ۹۰ درصد تراکنش‌های DApp های اتریوم در سال گذشته مربوط به صنعت مالی غیرمتمرکز بوده است. در سال ۲۰۱۹ اتریوم میزبان بیش از ۲۲ میلیون تراکنش روی ۱۲۰۰ اپلیکیشن غیرمتمرکز داشته است. همچنین، اتریوم سهم خوبی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بازی‌ دارد که به دلیل استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض در این گزارش محاسبه نشده‌اند.

از طرف دیگر، حجم تراکنش‌های ترون به شدت به بازی‌ها وابسته است بطوریکه از ۴.۴ میلیارد دلار حجم کلی در سال ۲۰۱۹ حدود ۳.۹ میلیارد دلار آن از بازی‌های غیرمتمرکز کسب شده است. ترون سهمی ۹۰ درصدی در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کازینو دارد و تنها ۸ درصد DApp های آن مربوط به DeFi است.

با اینکه EOS حجم معاملات بیشتری نسبت به بلاک چین ترون به خود اختصاص داده اما از مشکلات تراکم و حملات سایبری رنج می‌برد و این مشکلات باعث شده کاربران و توسعه‌دهندگان آن به دیگر پلتفرم‌ها مهاجرت کنند. در حال حاضر ترون از لحاظ تعداد اپلیکیشن غیرمتمرکز و تعداد کاربر فعال از بلاک چین EOS پیشی گرفته است.

بنیاد ترون از قیمت TRX حمایت می‌کند

جاستین سان، مدیرعامل بنیاد ترون اعلام کرد ۳۳ میلیارد TRX آزاد شده که حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارزش دارد را روانه‌ی بازار نخواهد‌ کرد. وی اعلام کرد بنیاد ترون برای حمایت از قیمت TRX در بازار معادل ۲۰ میلیون دلار از توکن‌ها را بازخرید خواهد کرد. طرح بازخرید توکن‌ها اولین بار سال گذشته انجام شد. بنیاد ترون هر زمان که احساس می‌کند قیمت TRX در بازار پایین است اقدام به بازخرید مقداری از توکن‌ها می‌کند تا قیمت را بالا ببرد.

وی همچنین وعده داد که TRX به زودی به شعبه‌ی آمریکایی صرافی بایننس اضافه خواهد شد. آنها همچنین تلاش می‌کنند تا TRX را در صرافی کوین بیس لیست کنند.

پیشتر خبری مبنی بر آزاد شدن ۳۳ میلیارد TRX منتشر شده بود و از آنجا که برنامه‌ای برای استفاده از این توکن‌ها اعلام نشده بود کاربران ترون نگران عرضه‌ی این حجم ۴۰۰ میلیون دلاری به بازار بودند.

اقتصاددان ارشد IMF: رمز ارزها برای کنار زدن دلار راه درازی را در پیش دارند

اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول (IMF) معتقد است رمز ارزها برای کنار زدن دلار راه درازی را در پیش دارند. به نظر Gita Gopinath با اینکه رمز ارزها ویژگی‌های جالب توجهی دارند، از عدم وجود زیرساخت‌های مناسب رنج می‌برند و برای گرفتن جای دلار نیاز به پذیرش جهانی دارند. وی افزود پیشرفت‌های فناوری پرداخت به موضوعات اساسی مانند ذخیره‌ی ارز جهانی مربوط نیست. وضعیت دلار  بر موسسات، نقش قوانین و حمایت قابل اتکا از سرمایه‌گذار که توسط ایالات متحده تامین می‌شود، تکیه دارد.

برخی از چهره‌های برجسته اقتصادی از این ایده که رمز ارزهامی‌توانند تسلط دلار در پرداخت‌های بین المللی را به چالش بکشند، حمایت کرده‌اند. با این حال، Gopinath معتقد است بسیاری بازارهای نوظهور که به تدریج تولید ناخالص (GDP) جهانی را افزایش می‌دهند، به سمت دلار برمی‌گردند.

طبق گزارش IMF، بیش از ۶۰ درصد ذخیره‌ی ارزی جهانی تا پایان سه ماهه سوم ۲۰۱۹ را دلار آمریکا تشکیل داده است. این رقم نسبت به دوره‌ی مشابه در یک سال گذشته آن ۱۰۰ میلیارد دلار رشد نشان می‌دهد. یورو با ۲۰ درصد سهم در جایگاه دوم است.

global currency

استخراج

فسخ همکاری عملیاتی بیت مین در مزرعه‌ی استخراج تگزاس

Bitmain، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دستگاه‌های استخراج رمز ارز جهان توافقنامه‌ی مدیریت بر مزرعه‌ی استخراج تگزاس را فسخ کرد و آن را به شریک‌اش DMG Blockchain Solution واگذار نمود. شرکت کانادایی DMG Blockchain عدم تحقق هزینه و راندمان عملیاتی را دلیل این تصمیم ذکر کرد و اظهار داشت فسخ این توافقنامه به معنی پایان همکاری طرفین نخواهد بود.

مزرعه‌ی استخراج Rockdale در ماه اکتبر در تگزاس به عنوان بزرگ‌ترین مزرعه‌ی استخراج بیت کوین (BTC) در جهان توسط بیت مین راه‌اندازی شد. هنوز مشخص نیست آیا این مرزعه به بهره‌برداری رسیده یا خیر و آیا بیت مین اپراتور جدیدی برای مزرعه استخراج خود در تگزاس استخدام می‌کند یا نه. تا کنون Bitmain و DMG Blockchain از ارائه‌ی توضیحات بیشتر در این زمینه خودداری کرده‌اند.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها

افزودن دلار استرالیا و یورو به پلتفرم معاملاتی بایننس

به گزارش خبرگزاری کوین‌دسک، صرافی مالتایی بایننس Binance مجموعه‌ای از ارزهای فیات را در سال جدید به پلتفرم مبادلاتی خود افزوده است.

این کمپانی روز چهارشنبه اعلام‌کرده است که در یک همکاری با شرکت تسهیل کننده امور مالی Banxa خدمات ارزهای فیات خود را گسترش داده است. این خدمات شامل خرید مستقیم با دلار استرالیا و یورو اروپا می‌شود. گزینه خرید با یورو در ابتدا تنها برای برخی از کشورهای اروپایی در دسترس خواهد بود.

اعلام این خبر تنها یک روز پس از اعلام پشتیبانی از ارز baht تایلند در همکاری با Satang Corp، ارز فیات zloty لهستان و کرون سوئد بوده است.

مدیر اجرایی صرافی Binance در این بیانیه خبری اعلام کرده است که

“ما اعتقاد داریم که ارزهای فیات برای سالهای بسیار در کنار رمز ارزها خواهد بود. بیشتر از ۹۹ درصد مبادلات مالی دنیا هنوز با ارزهای فیات انجام می‌شود. ما باید سریعتر جریان ورود سرمایه از ارزهای فیات مختلف را تسهیل کنیم.”

گفتنی است که این صرافی می‌خواهد تمام ۱۸۰ ارز فیات دنیا را به پلتفرم خود اضافه کند.

هکرها دیگر حتی با در دست داشتن کلید خصوصی هم نمی‌توانند کیف پول‌تان را خالی کنند

هکرها دیگر حتی با در دست داشتن کلید خصوصی هم نمی‌توانند کیف پول‌تان را خالی کنند

Robert M.C. Forster، سرویسی به نام «Blockd» برای جلوگیری از هک در بلاک چینی ایجاد کرده است. او یک اتر (معادل ۱۳۶ دلار) را برای آزمایش عمومی ادعایش در یک کیف پول قرار داده و اطلاعات مربوط به آن و کلید خصوصی‌اش را در ردیت منتشر کرده است:

آدرس: 0xa5653e88D9c352387deDdC79bcf99f0ada62e9c6

کلید خصوصی: ca9a3a3d4026e6228713e683a9c45ef65a538b2f9336813bd597f5effa38668d

لینک اتراسکن: https://etherscan.io/address/0xa5653e88D9c352387deDdC79bcf99f0ada62e9c6

کیف پولی که باید وجوه به آن منتقل شود: 0x25eE1E352892Bc4f036F25441E6CEE84f5E06729

با وجود افشای تمام اطلاعات وقتی کاربرانی سعی کردند وجوه را انتقال دهند با پیام «مسدود شده است» مواجه شدند. به عبارت دیگر سیستم Blockd مانع از انتقال وجوه به هر آدرسی می‌شود و وجوه داخل کیف پول را به کیف پولی که صاحب اصلی به آن دسترسسی دارد ارسال می‌شود.

این کار با استفاده از پروتکل «Replace-By-Fee» بلاک چین انجام شده و به کاربر اجازه می‌دهد یک تراکنش تائید نشده را فقط با تراکنشی که کارمزد بالاتری دارد جابجا کند. با روش Blockd، کاربران تراکنش‌ها را ایجاد و امضا می‌کنند اما سرویس Blockd این تراکنش را به شبکه می‌فرستد. این روش هزینه فرصت سرقت را برای سارقان به شدت بالا برده و بلاک چین را در برابر سرقت تا حد مطلوبی ایمن می‌سازد. ثبت نام در این سرویس تا اول فوریه برای عموم رایگان است.

پولونیکس نشت اطلاعات کاربران از طرف صرافی را رد کرد

صرافی پولونیکس اخیرا از کاربرانی که ایمیل و پسوردشان در این صرافی در فضای توئیتر پخش شده خواست پسورد خود را تغییر دهند. پولینیکس ادعا می‌کند کمتر از یک درصد از مشتریانش به این مشکل برخورد کرده‌اند و اطمینان داده نشت اطلاعات از طرف صرافی صورت نگرفته است.

پولینیکس در اظهارات جدید خود اظهار کرد: «طی تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که حدود ۹۰ درصد رمزهای عبور فاش شده پیشتر در لیست haveibeenpwned.com آمده است.»

پولونیکس بقیه پسوردهای فاش شده را نیز در اختیار haveibeenpwned.com گذاشت تا آن ها را به لیست خود اضافه‌ کنند. پولونیکس تاکید کرد رمز عبور کاربرانش را به صورت هش ذخیره می‌کند تا امنیت بالاتری داشته باشند.

قانون گذاری

کره جنوبی قوانین جدیدی برای مالیات بر رمز ارزها تدوین می‌کند

دولت کره جنوبی در تاریخ ۳۰ دسامبر اعلام کرده بود طبق قوانین فعلی کشورش نمی‌تواند از سود دارندگان رمز ارزها مالیات بگیرد. این درحالیست‌ که اخیرا اداره مالیات ملی صورتحسابی ۸۰ میلیارد وونی (معادل ۶۸.۹ میلیون دلار) برای صرافی کره‌ای Bithumb صادر کرد. Bithumb قصد دارد به خاطر عدم وجود قانون درمورد مالیات بر رمز ارزها، از پرداختن مالیات خودداری کند.

دولت کره جنوبی اعلام کرده در حال قانون گذاری برای اخذ مالیات بر درآمد از رمز ارزهاست. کره جنوبی در حال بررسی قوانین دیگر کشورهای پیشرو در این زمینه و سازگاری با استانداردهای حسابداری برای جلوگیری از پولشویی است.

قطر استفاده از رمز ارزها را ممنوع کرد

قطر استفاده از رمز ارزها را ممنوع کرد

سازمان تنظیم مقررات مالی قطر (QFC) اعلام کرده فعلا اجازه‌ی فعالیت سرویس‌های ‌های دارایی مجازی را در این کشور نمی‌دهد. این ممنوعیت شامل استفاده از هر چیزی که به عنوان جایگزینی برای ارز برای مقاصد پرداخت یا سرمایه‌گذاری عمل کند و بصورت دیجیتالی معامله یا منتقل شود از جمله معاملات فیات به رمز ارز و رمز ارز به رمز ارز و خدمات مرتبط با آنها می‌شود. هنوز مشخص نیست OFC چرا این اقدام را انجام داده است.

ارز دیجیتال یوان آهسته و پیوسته پیشرفت می‌کند

بانک مرکزی چین (PBoC) در کنفرانس کاری سالانه خود در پکن اعلام کرد پروژه ارز دیجیتال چین پیشرفت آهسته و پیوسته‌ای دارد. زمان راه‌اندازی این ارز دیجیتال یوان همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بانک مرکزی چین پروژه‌ی ارز دیجیتال خود را از سال ۲۰۱۴ کلید زده است. پیشتر اعلام شده یوان دیجیتال ابتدا بین بانک‌های تجاری توزیع می‌شود و سپس به دست کاربران و مشاغل می‌رسد.

یوان دیجیتال ابتدا در شهرهای Shenzhen و Suzhou بصورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است. گفته می‌شود بانک مرکزی چین با هفت بانک تجاری دولتی و شرکت مخابراتی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال یوان همکاری کرده است.

خیریه‌ها باید میزان رمز ارز دریافتی خود را به IRS اظهار کنند

IRS، سرویس درآمد داخلی آمریکا، تغییراتی در مجموعه سوالات متداول درمورد رمز ارزها ایجاد کرده است. به موجب این تغییرات سازمان‌های خیریه که بطور کلی از مالیات معاف هستند هم باید فرم ۹۹۰ را پر کنند. فرم ۹۹۰ مربوط به دریافت کمک مالی از طریق رمز ارزهاست. پذیرش رمز ارز تنها در صورت بن بست بودن تمام دیگر روش‌های قانونی برای خیریه‌ها امکان‌پذیر خواهد بود. سازمان‌های معاف از مالیاتی که بیش از ۵ هزار دلار رمز ارز دریافت کرده باشند باید فرم ۸۲۸۳ را نیز پر کنند. برای کمک بیش از ۲۵۰ دلار هم باید کتبا به IRS اعلام شود.

برخورد IRS برای دریافت مالیات از رمز ارزها گیج‌کننده است و مواضع‌اش درمورد مالیات درمورد انشعاب یا ایردراپ رمز ارزها روشن نیست. به نظر نمی‌رسد IRS موضعی ضد رمز ارزی داشته باشد هرچند نسبت به هیچ اقدامی در حوزه‌ی رمز ارزها بی‌تفاوت نیست. امید است IRS با اقدامات خود مانع کمک‌های رمز ارزی به خیریه‌ها نشود چرا که کمک با رمز ارزها واسطه‌ها و دلالان را حذف می‌کند و شفافیت بیشتری به ارمغان می‌آورد.

اولین بانک دیجیتال دارای مجوز انگلستان به‌زودی شروع به کار می‌کند

Ziglu، اولین بانک دیجیتال دارای مجوز انگلستان در سه ماهه اول امسال کار خود را شروع می‌کند. این بانک نقش مهمی در دسترسی به خدمات بانکی مبتنی بر رمز ارزها را برای جامعه انگلستان بازی می‌کند. Ziglu گام بلندیست برای شکستن موانع میان ارزهای فیات و رمز ارزها و دسترسی کاربران به هر دو در سیستم بانکی.

در وبسایت Ziglu آمده است:

«ما حساب بانکی‌ای ایجاد خواهیم کرد که موانع مرزی جغرافیایی و تکنولوژیکی را حذف می‌کند و شما اختیار کامل پول‌تان را در دست خواهید داشت.»

این بانک وعده داده نرخ تبادل ارزها را با نرخ بین بانکی محاسبه می‌کند و کاربرانش خواهند توانست با حارت‌های بدهی مسترکارت در تمام دنیا از حساب‌شان استفاده کنند.

طرح نرخ بهره‌ی دو نرخی برای CBDC اتحادیه اروپا

طبق آخرین مقاله‌ای که امروز بانک مرکزی اروپا (ECB) درمورد CBDC ها یا ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی منتشر کرده، اروپا خواهان ایجاد یوروی دیجیتال است اما نمی‌خواهد شهروندان مقدار زیادی از آن را ذخیره کنند. این مقاله توسط Ulrich Bindseil، مدیرکل زیرساخت بازار و پرداخت‌های ECB تهیه شده است. این مقاله به چشم‌انداز صدور CBDC برای اتحادیه اروپا و تفاوت‌هایش با رمز ارزهای پایدار و ارزهای فیات فعلی می‌پردازد. با وجود اینکه اتحادیه اروپا از خطرات احتمالی CBDC ها آگاه است، قصد ندارد در این رقابت از چین عقب بماند.

مقاله‌ی اخیر یک سیستم دو نرخی برای نرخ بهره پیشنهاد می‌دهد که «نرخ‌های غیرجذابی» برای نگهداری CBDC بیشتر از یک آستانه‌ی مشخص ارائه می‌دهد. این کار برای جلوگیری از ذخیره‌ی فیات برای خرید CBDC طراحی شده است. Bindseil در پایان مقاله نوشته است:

«حل مشکلات ناشی از ریسک ساختاری و چرخه‌های بی‌اعتمادی به بانک‌ها لزوما جامعه‌ی جهانی را به سمت CBDC ها هدایت نمی‌کند. میزان پذیرش CBDC به ترجیح کاربران نسبت به پول و روش‌های پرداخت جایگزین بستگی دارد.»

ونزوئلا نفت و طلای کشورش را در ازای پترو می‌فروشد!

ونزوئلا نفت و طلای کشورش را در ازای پترو می‌فروشد!

نیکولاس مادرو، رئیس جمهور ونزوئلا، اعلام کرده بخشی از نفت و طلای تولید شده برای ارز دیجیتال ملی ونزوئلا (پترو) را به فروش خواهد رساند. وی افزود ما قراردادهایی برای فروش نفت، فولاد، آهن، آلومینیوم و طلا در ازای پترو امضا کرده‌ایم. به گفته‌ی مادرو دولت ونزوئلا موفق شده پترو را به زندگی روزمره‌ی شهروندانش وارد کند. او گفت حداقل ۶ میلیون خانواده در ونزوئلا از پترو به عنوان روش پرداخت برای خرید کالا و خدمات در ایام سال نو استفاده کرده‌اند.

طبق گزارش‌ها، قیمت هر کوین پترو با قیمت یک بشکه نفت در ونزوئلا (حدود ۶۳ دلار) برابر است. مادرو اخیرا اعلام کرده ۳۰ میلیون بشکه نفت ونزوئلا پشتوانه‌ی این ارز دیجیتال است. این در حالیست که در ابتدای راه‌اندازی پترو در فوریه ۲۰۱۸ اعلام شد ونزوئلا ۵ میلیارد بشکه نفت در ذخایرش دارد.

کسب وکارها

بیش از نیمی از سرمایه‌ی جذب به صنعت بلاک چین در آمریکای شمالی سرمایه‌گذاری شده است

The Block Genesis گزارشی از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری روی صنعت بلاک چین و رمز ارزها در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد در قاره‌های مختلف دنیا منتشر کرده است. طبق نمودار زیر فعالیت‌های اقتصادی درد اقیانوسیه، آمریکای جنوبی و آفریقا بسیار کم بوده و ۹۹ درصد سرمایه گذاری‌ها مربوط به آمریکای شمالی، اروپا و آسیا خواهد شد.

north america saw the most crypto and blockchain investment in 2019

این داده‌ها نشان می‌دهند مناطقی که بیشترین نیاز را به تغییر ساختار مالی و ایجاد زیرساخت دارند کمترین سرمایه را به خود جذب کرده‌اند. کل سرمایه‌ی جذب شده به صنعت بلاک چین و رمز ارزها در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۳.۷ میلیارد دلار در ۷۴۱ قرارداد بوده است.

مراقب کلاهبرداری از طریق توکن‌های گرام باشید!

اپلیکیشن‌ پیام‌رسان رمزنگاری شده‌ی تلگرام در وبسایت رسمی خود اعلام کرد تا زمانی که تائید قانون‌گذاران آمریکایی را در دست نداشته باشد، روی اپلیکیشن خود خدمات کیف پول رمز ارز ارائه نمی‌دهد. اخیرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) دادخواستی را علیه تلگرام به دادگاه برده است.

در این بیانیه همچنین آمده توکن‌های Gram وسیله‌ی سرمایه‌گذاری نیستند و نباید انتظار سودآوری در آینده از خرید، فروش یا نگهداری آن وجود داشته باشد. همچنین توکن‌های گرام تقسیم سهم تلگرام نیستند و هیچ حقی برای دارنده نسبت به آن یا شرکت‌های وابسته‌اش ایجاد نمی‌کنند. توکن‌های گرام هنوز وارد بازار نشده و هیچکس نمی‌تواند قبل از راه‌اندازی شبکه‌ی TON این توکن‌ها را خرید و فروش کند.

با توجه به اطلاعیه‌ی جدید، کیف پول تلگرام که نسخه‌ی بتای آن اخیرا عرضه شده، به عنوان یک اپلیکیشن مستقل عرضه خواهد شد. تلگرام در ماه اکتبر اعلام کرده بود که کیف پول هم به صورت مستقل هم درون اپلیکیشن پیام‌‌رسان منتشر خواهد شد.

در اطلاعیه‌ی منتشر شده آمده است که شبکه‌ی TON کاملا غیرمتمرکز است و پس از راه‌اندازی، تلگرام هیچ مسئولیتی در قبال نگهداری و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های دیگر برای آن را ندارد. همچنین، کارمندان تلگرام از توکن‌های گرام خود برای تائید تراکنش‌ها و شرکت در رای‌گیری‌های شبکه استفاده نخواهند کرد.

Baidu نسخه‌ی بتای بلاک چین Xuperchain را راه‌اندازی کرد

Baidu، غول اینترنت چینی، نسخه‌ی بتای بلاک چین Xuperchain را راه‌اندازی کرد. کاربران می‌توانند تا ماه مارس با پرداخت یک یوان یا ۰.۱۴ دلار اپلیکیشن بلاک چینی را نصب کنند. بلاک چین Xuperchain از طریق تعدادی مسترنود اداره می‌شود و با استفاده از تکنولوژی زنجیره‌های موازی باعث ساده‌سازی فرایند پردازش قراردادهای هوشمند می‌شود. توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها می‌توانند براساس نیازهای تجاری خاص خود اپلیکیشن‌های مختلف الگوهای قرارداد هوشمند روی Xuperchain توسعه‌ دهند.

سرویس جدید بر اساس سرویس blockchain-as-a- service (BaaS) قبلی ساخته شده ولی در سرویس اخیر کاربران نیاز ندارند خودشان بلاک چین بسازند و می‌توانند اپلیکیشن‌هایشان را با هزینه‌ی بسیار کمتری تولید کنند. در اطلاعیه تیم توسعه‌دهنده تاکید شده که این محصول تابع قوانین نظارتی چین است.

کد پایه‌ای شبکه‌ی Xuperchain  در می ۲۰۱۸ بصورت منبع باز ارائه شد و تا کنون ۳.۵ میلیون کاربر جذب و ۴۵۰ میلیون تراکنش داشته است.

عرضه نسخه اندروید Coinbase Pro، آیا گوگل این بار نیز به جنگ غیرمتمرکزها می‌رود؟

موسسه مالی Coinbase به دنبال افزایش سازگاری پلتفرم معاملاتی خود Coinbase Pro است.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، اپلیکیشن موبایل  Coinbase Pro اکنون برای سیستم عامل اندروید آماده است. این خبر در تاریخ ۷ ژانویه توسط خود صرافی منتشر شده است. نسخه طراحی شده برای سیستم عامل iOS پیشتر در اکتبر سال ۲۰۱۹ عرضه شده بود.

برنامه اندرویدی Coinbase تمام ویژگی‌ها و به روز رسانی‌های نسخه iOS را در بر دارد. در این برنامه می‌توان واریز برداشت رمز ارزها و ارزهای فیات را انجام داد.

اوضاع برای برنامه‌های غیر متمرکز مدتی است که مناسب به نظر نمی‌رسد. گوگل چندی پیش کیف‌پول غیر متمرکز Metamask را با این دلیل که این سرویس میزبان فعالیت‌های کلاه بردارانه است،از فروشگاه Google Play حذف کرده است.

برنامه ‌Coinbase Pro برای سیستم عامل iOS نیز پیشتر در خطر حذف قرار داشت. ممکن است این اتفاق برای نسخه اندرویدی این برنامه رخ دهد. اپل چندی پیش اعلام کرده بود که نمی‌تواند میزبان برنامه‌های غیر متمرکز باشد.

امکان انتخاب پخش سرود در بازی‌های یونتوس با بلاک‌چین Socios

امکان انتخاب پخش سرود در بازی‌های یونتوس با بلاک‌چین Socios

هواداران باشگاه فوتبال یونتوس ایتالیا که یکی از پرطرفدارترین باشگاه‌های فوتبال در دنیا نیز هست ازین پس می‌توانند سرود مورد علاقه خود را پس از به ثمر رسیدن هر گل با فناوری بلاک‌چین انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری criptomonedaseico، باشگاه یونتوس با همکاری شرکت Socios این امکان را فراهم آورده است. این نخستین استفاده از فناوری بلاک‌چین در رای گیری های این مدلی است.

وب سایت Socios این رای گیری را از دسامبر آغاز کرده بود. همراه با آغاز فروش توکن های هواداری، طرفداران می توانستند در رای گیری سرود پس از گل مشارکت کنند. نتیجه در بازی ۶ ژانویه به نمایش گذاشته شد. سرود گل زنی بعدی یونتوس آهنگ Song 2 از گروه انگلیسی  Blur خواهد بود.

برگزاری این انتخابات پایان راه  دشوار توسعه برای Socios است. توکن هواداری باشگاه مدت ها بود که معرفی شده بود. از سبتامبر ۲۰۱۸ تا کنون. این پلتفرم بلاک‌چینی اکنون ۲۰ میلیون توکن با ارزش هرکدام ۲ دلار عرضه کرده است.

برای شنیدن موزیک Song 2 کلیک کنید

لنوو از روش‌های ساگار با محیط زیست برای راه‌اندازی بلاک چین GoChain کمک می‌گیرد

غول تولید رایانه Lenovo با استفاده از روش‌های سازگار با محیط زیست به راه‌اندازی بلاک چین GoChain کمک خواهد کرد. طبق بیانیه‌ی منتشر شده Lenovo به شبکه‌ی GoChain کمک می‌کند تا یک نود راه‌اندازی کند که اولین نوع خنک کردن یک مرکز داده با غوطه‌ور کردن آن در مایعات خواهد بود. استراتژی خنک کردن مرکز داده‌ی مذکور که توسط شرکت Midas Green Technology ایجاد شده، نسبت به سایر روش‌ها همچون خنک کردن با کنترل دمای هوای به انرژی کمتری نیاز دارد.

Blockchain Resources Corp مسئول توسعه‌ی مراکز داده‌ی سازگار با محیط زیست با استفاده از فناوری‌های کاراست تا سخت افزار نود بلاک چین GoChain را برای Lenovo راه اندازی کند.

تلگرام از ارائه مدارک مورد نیاز SEC سر باز می‌زند؛ چرا؟

پرونده‌ی میان پلتفرم پیام‌رسان رمزنگاری شده‌ی تلگرام و کمیسوین بورس و ارواق بهادار آمریکا (SEC) شکل دیگری به خود گرفته است. چندی پیش SEC اعلام کرد که تلگرام از ارائه‌ی جزئیات مالی مربوط به ICO خود امتناع کرده است. SEC این جزئیات را برای حل اختلاف با تلگرام ضروری می‌داند و ادعا می‌کند آنها همچنان از تسلیم مدارک امتناع می‌ورزند.

تلگرام در سال ۲۰۱۸ در دو مرحله برای توسعه‌ی شبکه‌ی بلاک چینی TON حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار سرمایه جذب کرد. SEC چند ماه قبل از پایان سال ۲۰۱۹ و در آستانه‌ی رونمایی از TON به جذب سرمایه‌ی تلگرام واکنش نشان داد و این شرکت را مجبور کرد رونمایی از شبکه‌ی بلاک چینی خود را بطور موقت متوقف کند. تلگرام در آن زمان اتهام SEc را رد کرد و گفت تمام جزئیات در اختیار SEC قرار داده شده است.

SEC به دادگاه شکایت کرد تا بتواند به جزئیات مالی تلگرام دست یابد. از نظر SEC رمز ارز شبکه‌ی TON یعنی Gram ورقه‌ی بهادار است و باید تحت قوانین اوراق بهادار عمل کند. دادگاه پرونده تلگرام و SEC با درخواست تلگرام تا تاریخ ۱۸ یا ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ به تعویق افتاده است. امتناع تلگرام از ارائه‌ی داده‌های مالی به SEC به شایعه‌ی کلاهبرداری بودن توکن Gram دامن زده است.

وکلای تلگرام از قاضی خواستند درخواست SEC را رد کند!

وکلای تلگرام از قاضی خواستند درخواست SEC را رد کند!

وکلای اپلیکیشن پیام‌رسان رمزنگاری شده‌ی تلگرام از دادگاه ایالات متحده خواستند درخواست SEC برای بررسی حساب‌های بانکی این شرکت را کنار بگذارد. آنها در نامه‌ای به قاضی پرونده درخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) را تحقیقی بی‌نتیجه خواندند.

وکلا در این نامه توضیح داده‌اند که جمع‌آوری سوابق بانکی کاری مسئولیتی بسیار سنگین و حساس بر دوش متهمان می‌گذارد و تاثیر چندانی بر روند دادرسی نخوهد گذاشت. وکلای تلگرام از قاضی خواستند درخواست SEC را رد کند.

SEC از تلگرام خواسته بود جزئیات مربوط به چگونگی هزینه‌کرد درآمد حاصله از عرضه اولیه (ICO) ۱.۷ میلیارد دلاری خودرا شرح دهد. SEC پیشتر نیز درمورد ICO هایی تحقیق کرده بود و در آخرین تحقیقاتش پیام‌رسان کانادایی Kik که ۱۰۰ میلیون دلار توکن فروخته بود را مجبور به تعطیلی کرد.

https://coiniran.com/?p=36235
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x