ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۲۵ بهمن تا ۱ اسفند

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

بنیاد زیکش و شرکت ECC روی ZIP 1014 توافق کردند

بنیاد زیکش و شرکت ECC روی ZIP 1014 توافق کردند

طبق اطلاعیه‌ای مطبوعاتی کمپانی Electric Coin و بنیاد زیکش به توافق رسیدند پروپوزال بهبود Zcash یا ZIP 1014 برای ارتقای شبکه‌ی ۴ (NU4) را در نیمه‌ی نوامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی کنند. ZIP 1014 به شدت تحت حمایت جامعه‌ی زیکش قرار دارد. مهمترین ویژگی پروپوزال ZIP 1014 این است که پس از هالوینگ این رمز ارز، ۸۰ درصد درآمد شبکه در اختیار ماینرها، ۵ درصد در اختیار بنیاد زیکش و ۷ درصد در اختیار شرکت ECC قرار می‌گیرد. ۸ درصد باقیمانده نیز برای حمایت از تلاش‌های اشخاص ثالث برای توسعه‌ی زیکش در قالب گرنت صرف می‌شود. هالوینگ زیکش در نوامبر امسال اتفاق می‌افتد و پاداش استخراج هر بلاک از ۵ ZEC به ۲.۵ ZEC کاهش می‌یابد.

زبق پروپوزال ZIP 1014 بنیاد زیکش و شرکت ECC نمی‌توانند از محل گرنت وجهی دریافت کنند. بیناد و ECC هر کدام می‌توانند یک کرسی در هیئت پنج نفره‌ی بررسی اهدای گرنت داشته باشند. با این حال تمام داوران پنج کرسی در پنل مشورتی جامعه انتخاب خواهد شد. بدین ترتیب اکثریت کرسی‌ها از اعضای مستقل انتخاب می‌شود و خطر تبانی به حداقل می‌رسد. همچنین، شرکت ECC و بنیاد زیکش توافق کرده‌اند NU4 اتفاق بیافتد و نام «Zcash» و لوگوی طلائی تنها برای اشاره به بلاک چین زیکش مورد استفاده قرار بگیرد. ارزش وجوه ماهانه و ذخیره‌ی نوسانات نیز حذف شدند.

طبق توافق ZIP 1014 شرکت ECC تغییرات لازم پروتکل اجماع در نرم‌افزار zcashd را اجرا خواهد کرد. تصویب نهایی و فعال‌سازی ZIP 1014 در ماه نوامبر سال جاری اتفاق خواهد افتاد و در آن زمان کاربران شبکه انتخاب خواهند کرد که قوانین جدید اجماع براساس ZIP 1014 اجرا شود یا خیر.

کاردانو نودهای جدید، بک‌اند مرورگر و web API جدیدش را منتشر کرد

بنیاد کاردانو از انتشار پیاده‌سازی Cardano Haskell جدید خبر داد. این پیاده سازی شامل دو بخش اصلی Cardano Node و بک‌اند مرورگر کاردانو و Web API است. این بنیاد اعلام کرد طی ۱۸ ماه گذشته آنها در حال ساخت یک معماری بنیادی جدید بوده‌اند تا برای Shelley و به دنبال آن Goguen آماده شوند و بتوانند در را برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث و مشارکت شرکت‌ها باز کنند.

این تغییرات با به‌روزرسانی Ouroboros به Ouroboros BFT (تحمل خطای بیزانس) آغاز می‌شود که برنامه‌ی آزمایشی آن برای ۲۰ فوریه برنامه‌ریزی شده است. فعلا محصولات کاردانو (ADA) روی پیاده‌سازی قدیمی باقی می‌مانند و پس از آپدیت به Ouroboros BFT می‌توان نودهای اصلی را که سازنده‌ی بلاک هستند منتقل کرد. کاربران کیف پول Daedalus  نیز پس از ایجاد سازگاری نرم‌افزاری قادر به آپدیت خواهند بود.

این آپدیت پیشرفت چشمگیری در طراحی کاردانو محسوب می‌شود و اولین گام برای بهره‌برداری از این شبکه است. این آپدیت موجب ساده‌تر شدن ادغام‌ها می‌شود و به نودها اجازه می‌دهد وارد همکاری با سیستم‌های دیگر همچون صرافی‌ها شوند.

کاردانو امروز پروتکل اجماع جدید OBFT خود را منتشر می‌کند

کاردانو امروز پروتکل اجماع جدید OBFT خود را منتشر می‌کند

Tim Harrison، مدیر بازاریابی و ارتباطات کاردانو (ADA) اعلام کرد پروتکل اجماع جدید به نام Ouroboros Byzantine Fault Tolerance (OBFT) امروز منتشر می‌شود. پس از ۱۸ ماه توسعه‌ی محصول تیم کاردانو آماده شده تا الگوریتم اجماع Ouroboros Classic خود را به OBFT تغییر دهد. OBFT آخرین مرحله از تکامل سیستم پیش از Ouroboros Genesis است که به قدرت گرفتن مین نت شلی (Shelley) منجر می‌شود.

این به‌روزرسانی امروز ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ در Epoch ۱۷۶ شبکه‌ی کاردانو اتفاق می‌افتد. نیازی نیست که کاربران و شرکت‌کنندگان تست نت شلی کاری برای به‌روزرسانی انجام دهند. طبق بیانیه‌ی رسمی، تعداد تراکنش‌ بر ثانیه (TPS)، قابلیت سازگاری و انتفال بلاک چین پس از آپدیت بهبود خواهد یافت. به گفته‌ی آقای هریسون آپدیت OBFT غیرمتمرکز بودن شبکه‌ی کاردانو را غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داده و بهبود می‌بخشد.

پیشتر Charles Hoskinson بنیانگذار کاردانو وعده داده بود که مین نت شلی در سه ماهه‌ی اول ۲۰۲۰ راه‌اندازی خواهد شد.

کرگ رایت حالا معتقد است مالکیت معنوی بیت‌کوین از آن اوست

کرگ رایت معتقد است بیت‌کوین نیز همانند سایر ابداعات بشری، مالکیت معنوی دارد و وی تمام کسانی که این حق وی را نقض کرده‌اند را مانند توسعه‌دهندههای هسته BTC، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری کریپتو اسلیت، ساتوشی خودخوانده دنیای رمز ارزها اظهارات دیگری نیز داشته است. وی تمامی گره‌ها و افراد مشغول استخراج بیت‌کوین را مامورین شخصی خود نامیده است.

او دوباره به صدر اخبار بازگشته است. این بار اما اخبار منتشر شده در رابطه با رایت به موضوع پرونده دنباله دار وی با  Ira Kleiman بر نمی‌گردد. درواقع اینبار او با تهدید کردن توسعه دهنده‌های BTC  و BCH به صدر اخبار بازگشته است.

در پست اینترنتی منتشر شده در سایت شخصی او در تاریخ ۳ فوریه، رایت به تفصیل در رابطه با رویای اصلی بیت‌کوین سخن گفته و توضیح داده است که چگونه توسعه‌دهنده‌ها از ویژن اصلی وی منحرف شدند. از آنجایی که رایت خود را تنها سازنده بیت‌کوین می‌داند، تمام حقوق معنوی بیت‌کوین را نیز متعق به خود می‌بیند. از این منظر او تنها فورک‌هایی را مجاز می‌داند که دیتابیس اصلی را تغییر نداده باشند. بر این اساس BTC  و BCH که رایت آنها را Bitcoin Core  و Bitcoin ABC می نامد، متهم هستند که از دیتا بیس پروژه رایت بدون اجازه وی استفاده کرده‌اند.

رایت همچنین معتقد است تمرکزگرا بودن بیت‌کوین به ارزانی فروخته شده است. وی فکر میکند برداشت اشتباهی از چکیده وایت‌پیپر بیت‌کوین (وی ادعا می‌کند این متن را خود وی نوشته است) شده است. اینکه بیت‌کوین کاملا غیرمتمرکز است و هیچ مالکیتی برای آن تعریف نمی‌شود.

رایت در این پست اینترنتی با اشاره به بخش ۱۵ حقوق مرتبط با بانک‌های اطلاعاتی در قانون مدنی انگلستان، ادعا می‌کند که سازنده اصلی یک بانک اطلاعاتی مالک آن خواهد بود و نه اعضای متعاقب آن. پس از نظر وی نودها و ماینرها هیچگونه حق مالکیتی نخواهند داشت.

پلتفرم رسانه اجتماعی Steem به بلاک چین ترون پیوست

Steemit، پلتفرم رسانه‌ی اجتماعی مبتنی بر بلاک چین که در ازای تولید محتوا به کاربرانش توکن می‌پردازد با بنیاد ترون همکاری می‌کند تا اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) خود را برای کاربران ترون توسعه دهد. Steem مفهومی اصیل از تالار گفتکوی رمز ارزی برای دستیابی به پذیرش انبوه است. دیروز در بیانیه‌ای اعلام شد این دو شرکت بطور مشترک هدف مهاجرت محصولات و کاربران Steemit به شبکه‌ی ترون را دنبال خواهند کرد و سرانجام توکن‌های STEEM  برای ورژن جدید مبتنی بر ترون تغییر خواهد کرد. طبق این بیانیه Steem بیش از یک میلیون کاربر دارد ولی هیچ زمانبندی خاصی برای انتقال اعلام نشده است.

آغاز دور دوم جذب سرمایه Polychain با هدف جذب ۲۰۰ میلیون دلار

شرکت Polychain در حال جمع‌آوری ۲۰۰ میلیون دلار برای دور دوم جذب سرمایه خطرپذیر است. این شرکت در دور اول جذب سرمایه ۱۷۵ میلیون دلار جذب کرده بود. این جذب سرمایه از ابتدای سال ۲۰۲۰ شروع شده و برای سه سال مبالغ بالای یک میلیون دلار را می‌پذیرد. در دور اول سرمایه‌گذاری‌ها بین ۵۰۰ هزار دلار تا یک میلیون دلار جمع‌آوری شد. Polychain مدعی‌ست ۴۰ درصد از ۱۷۵ میلیون دلار قبلی را برای توسعه‌ی زیرساخت موجود و ۶۰ درصد را به تست مفاهیم کمتر آزمایش شده‌ی صنعت اختصاص داده است.

Polychain در دسامبر سال گذشته در بورس اوراق بهادار آمریکا (SEC) ثبت شد. در دور دوم جذب سرمایه مشخصاتی همچون حفظ حریم خصوصی، مهندسی و انعطاف‌پذیری بلاک چین در اولویت قرار گرفته است. Polychain همچنین در نظر دارد سرمایه‌گذاری‌های فعلی روی پلتفرم کلاد Dfinity و پروژه‌های بلاک چینی Cosmos و Polkadot را با اولویت بالا ادامه دهد. این تیم قصد دارد همچون گذشته به حمایت از صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز بپردازد. Polychain پیشتر از پروژه‌های MakerDAO، dYdX، بانک بلاک چینی Dharma، پروتکل وام‌دهی Compound و چند پروژه‌ی دیگر حمایت کرده است.

هشدار بنیاد آیوتا درمورد کیف پول Trinity و ارتباط‌ آن با وجوه سرقت شده!

آیوتا اعلام کرد موفق شده اشکال کیف پول هک شده‌ی Trinity را اصلاح کند

اخیرا چندین کاربر آیوتا گزارش دادند که کوین‌های (MIOTA) آنان مفقود شده و به دنبال آن بنیاد آیوتا نود شبکه که Coordinator نام دارد را تعلیق کرد تا وضعیت را بررسی کند. آیوتا یکی از معدود رمز ارزهایی‌ست که از بلاک چین استفاده نمی‌کند بلکه از فناوری گراف جهتدار غیرمدور (DAG) استفاده می‌کند. این بنیاد برای جلوگیری از حملات نود Coordinator را روی شبکه اجرا می‌نماید.

تابستان سال گذشته بنیاد آیوتا کیف پول جدیدی برای نگهداری کوین‌ها به نام Trinity منتشر کرد. بنیاد آیوتا در تاریخ ۱۲ فوریه  گزارش‌‌های سرقت از کاربران کیف پول Trinity دریافت کرد و به دنبال آن از کاربران خواست فعلا کیف پول خود را باز نکنند. بنیاد آیوتا پس از یک روز اعلام کرد سارقان احتمالا توانسته‌اند کلید خصوصی کیف پول قربانیان را به‌دست آورند.

این بنیاد تقریبا ۱۰ گزارش دریافت کرد که حدود ۵۰ درصد آنها در زمان اعلام اطلاعیه‌ی بنیاد به آنها گزارش داده بودند. بنیاد آیوتا اعلام کرد پس از حل مساله گزارشی شفاف درمورد تمام رویدادهای مربوط منتشر خواهد کرد اما قبل از آن به این دلیل که مهاجمان به اطلاعات بیشتر دسترسی نداشته باشند، انتشار اطلاعات را محدود می‌کنند.

آیوتا در دسامبر ۲۰۱۷ نیز شاهد خاموش کردن ۲۴ ساعته‌ی شبکه به دلیل مسائل عملیاتی بود.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

آیوتا اعلام کرد موفق شده اشکال کیف پول هک شده‌ی Trinity را اصلاح کند

در روزهای اخیر هکرها از آسیب‌پذیری کیف پول Trinity استفاده کردند و ۱.۶ میلیون دلار به سرقت رفت. پس از این واقعه تیم آیوتا شبکه را خاموش کرد و از کاربرانش خواست تا اطلاع ثانوی از کیف پول Trinity استفاده نکنند. به دنبال این هک قیمت رمز ارز آیوتا (MIOTA) بیش از ۱۱ درصد افت کرد.

دیروز (۱۶ فوریه) آیوتا اعلام کرده مشکل کیف پول Trinity را اصلاح کرده هرچند آپدیت پیشرو ابزار گذار نهایی نخواهد بود و آنها هنوز برای بازگشتن شبکه به وضعیت کامل عملیاتی تلاش می‌کنند. تیم آیوتا از کاربران دستکتاپ Trinity نیز خواستند کیف پول خود را آپدیت کنند. آنها همچنین اعلام کردند در حال پیش بردن تحقیقات درمورد هک و انجام اقدامات لازم برای جبران خسارت کاربران آسیب‌دیده هستند. طبق این اطلاعیه تیم آیوتا در حال توسعه‌ی یک ردیاب لحظه‌ای وجوه برای شبکه است.

هک کیف پول Trinity مجددا انتقادات درمورد تمرکز بیش از حد شبکه‌ی آیوتا را برانگیخت. در همین حال تیم آیوتا در حال توسعه‌ی جایگزینی برای پروتکل Coordinator فعلی است. آنها در اواخر فوریه نسخه‌ی ۰.۱.۰ از Coordicide Alphanet ر ا منتشر کردند و پیش بینی می‌شد مین نت در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شود. Coordicide Alphanet به افزایش مقیاس پذیری و غیرمتمرکز شدن شبکه برای جلوگیری از نفوذ هکر می‌شود.

بیش از ۷ هزار BTC در صرافی FCoin غیرقابل دسترسی شد!

اعلامیه صرافی رمز ارز چینی FCoin بر اندام دنیای رمز ارزها لرزه انداخت. این صرافی اعلام کرده که به دلیل خطای داده و خطای تصمیم‌گیری بین ۷ تا ۱۳ هزار بیت کوین غیرقابل دسترس شده است! مدیرعامل این صرافی مشکل را هک یا سرریز حجم داخلی نمی‌داند. بدین ترتیب کاربران این صرافی مجموعا بیش از ۷۰ میلیون دلار ضرر کردند.

FCoinدر سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد و در همان زمان به متورم نشان دادن حجم معاملات متهم شد. در یک نمونه‌ی خاص این صرافی حجم تراکنش روزانه‌ی بیش از ۵.۴ میلیارد دلار ثبت می‌کرد که از مجموع حجم تراکنش روزانه‌ی ده صرافی برتر در آن زمان بیشتر بود. علیرغم مشکلات، این صرافی با مدل تجاری منحصر به فرد خود به کارش ادامه می‌داد. ولی اتفاق جدید موجب از دست رفتن اعتماد میلیون‌ها سرمایه‌گذار به این صرافی شده است.

Jhang Jian، مدیرعامل FCoin و کارمند سابق Huobi در پستی نوشت:

«بزرگترین مساله‌ای که FCoin با آن مواجه شده این نیست که سیستم قابل تعمیر نیست بلکه مشکل اصلی این است که سرمایه‌ی ذخیره شده را نمی‌توان به کاربران بازگرداند. مشکلات داخلی و فنی که با آن مواجه هستیم منجر به مشکل اقتصادی شده است و به نظر می‌رسد بین ۷ تا ۱۳ هزار BTC قابلیت بازپرداخت نداشته باشند. او مشکل را پیچیده‌تر از آن خواند که بشود در یک جمله آن را خلاصه کرد.»

با بایننس کلاد هر کاربر می‌تواند یک صرافی رمز ارز بسازد!

با بایننس کلاد هر کاربر می‌تواند یک صرافی رمز ارز بسازد!

صرافی بایننس از راه‌اندازی زیرساختی به نام Binance Cloud خبر داد تا هر کاربر بتواند صرافی دیجیتال خود را راه‌اندازی کند و از نقدینگی، امنیت و تکنولوژی پیشروی این صرافی بهره ببرد. بایننس کلاد ویژگی‌های اصلی عملیاتی صرافی بین‌المللی بایننس از قبیل موتور قوی تطبیق‌پذیری، کنترل ریسک‌های معاملاتی، سیستم امنیتی ابرداده و عمق و نقدینگی بازار را دارا خواهد بود.

بایننس کلاد ابزاری‌ست تا افراد بتوانند برای بازار‌های بومی خود یک پلتفرم معامله‌ی ارز دیجیتال ایجاد کنند که دارای ویژگی‌هایی همچون معاملات لحظه‌ای و آتی، ادغام با API بانک‌های بومی و تبادل همتا به همتای فیات به رمز ارز باشد. بدین ترتیب طیف گسترده‌ای از نهادها می‌توانند پلتفرم‌هایی عرضه کنند که قابلیت پرداخت جهانی و رمز ارزی دارد و به برندها اجازه سفارشی‌سازی پلتفرم‌شان را می‌دهد. کاربران بایننس کلاد یک داشبورد کاربردی برای مدیریت وجوه، جفت‌های معاملاتی، لیست رمز ارزها، پشتیبانی چندزبانه و رابطه با بورس بایننس خواهند داشت. بایننس کلاد با هدف افزایش دسترسی مردم سراسر جهان به بازار رمز ارزها توسعه یافته است.

Binance Cloud در آینده ویژگی‌هایی همچون سهامداری (staking)، خدمات معاملاتی فرابورس (OTC) و راه‌اندازی توکن با استفاده از یک پلتفرم IEO را می‌دهد. اولین صرافی بزرگ ارز دیجیتال که کاملا از خدمات بایننس استفاده کرده باشد اوایل ماه مارس راه‌اندازی می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند اطلاعات تکمیلی را از cloud.binance.com دریافت کنند.

کوین‌بیس اولین شرکت رمز‌ارزی کاملا آنلاین که عضو اصلی ویزا می‌شود

با استناد به خبر منتشر‌شده در وب‌سایت رسمی صرافی کوین‌بیس (Coinbase)‌، اولین شرکت رمز‌ارزی کاملا آنلاین نام گرفت که توسط شرکت بزرگ کارت‌های اعتباری یعنی ویزا تأیید شده است.

کوین‌بیس از سال ۲۰۱۹ با ویزا همکاری داشته است، یعنی از زمانی که این شرکت پروژه‌ی کارت کوین‌بیس را در انگلستان راه‌اندازی کرد. با استفاده از این کارت، کاربران می‌توانند در هر جایی که کارت ویزا پذیرفته‌شده است، به جای پول رایج از رمز‌ارز‌ها استفاده کنند. از این کارت در ۲۹ بازار با ۱۰ رمزارز مختلف پشتیبانی می‌شود.

اعضای اصلی ویزا آن دسته از نهاد‌های مالی هستند که اختیار صدور برخی از انواع کارت‌های اعتباری را دارند. در اصل، کوین‌بیس می‌تواند این کارت‌‌ها را برای دیگر شرکت‌‌های رمز‌ارز صادر نماید، اگرچه معلوم نیست که آیا برنامه‌ای برای‌ استفاده‌‌‌ی بلافاصله از این قدرت دارد یا خیر.

درباره‌ی تأیید ویزا، کوین‌بیس اشاره می‌کند:

عضویت ما را قادر می‌کند تا ویژگی‌‌های بیشتری را برای مشتریان کارت‌‌های کوین‌بیس ارائه دهیم، از خدمات اضافی گرفته تا پشتیبای در بازار‌های بیشتر، تمام آنچه که کمک می‌کند تجربه‌ی پرداخت با رمز‌ارز‌ها کامل‌تر و آسان‌تر شود. بنا بر Forbes، این وضعیت در ماه دسامبر به کوین‌بیس تعلق گرفته بود اما به تازگی اعلام شده است.

فعالیت صرافی بایننس پس از تعلیق چند ساعته به حالت عادی بازگشت

صرافی بایننس دیروز، ۱۹ فوریه، اطلاعیه‌ای منتشر و اعلام کرد به دلیل مشکلات برنامه‌ریزی نشده در نگهداری سیستم معاملاتی، صرافی فعالیت‌هایش را به حالت تعلیق در می‌آورد. به دنبال این اطلاعیه سپرده‌گذاری، برداشت، معاملات نقدی، معاملات مارجین، معاملات همتا به همتا، وام، بازخرید، انتقال دارایی از حساب‌های فرعی، حساب‌های مارجین، حساب‌های آتی و کیف پول‌های فیات روی پلتفرم به حالت تعلیق درآمد. بایننس در بیانیه‌ی منتشر شده به کاربران اطمینان داد که وجوه آنها در امنیت قرار دارند و فعالیت معاملاتی پلتفرم به زودی از سر گرفته خواهد شد. انتشار خبر تعلیق نگرانی و ترس از هک صرافی را بوجود آورد ولی طبق گزارش بایننس مساله تنها یک مشکل فنی ساده بوده است.

برای جبران این مشکل Zhao، مدیرعامل صرافی بایننس، در توئیتی قول داد امروز از نرخ بهره‌ی معاملات مارجین چشم‌پوشی کند. او اواخر دیشب اعلام کرد مشکلات حل شده و به کاربرانش سی دقیقه فرصت داد تا سفارت‌شان را پیش از از سرگیری معاملات عادی لغو کنند.

در آخرین گزارشی که صرافی بایننس پیش از این مشکل در ۱۷ فوریه منتشر کرده بود آمده است پلتفرم معاملاتی نتوانسته ورود کاربران جدید را مدیریت کند و داده‌های بازار و سفارشات و بالانس را به‌روز نگه‌ دارد. بایننس وعده داد که این مشکلات به زودی حل می‌شوند و از آسیب‌دیدگان خواست با پشتیبانی صرافی تماس بگیرند.

کسب و کارها

بوترین: محصولات ساده در صنعت مالی غیرمتمرکز کاربر بیشتری جذب می‌کنند

ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم روز شنبه در کنفرانس ETHDenver، کنفرانس هکتون بلاک چین سالانه در کلرادو نظرات خود را در مورد صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توسعه‌ی اتریوم ۲.۰ و جامعه‌ی اتریوم بیان کرد. وی در مورد DeFi اظهار داشت که با ادامه‌ی رشد، ساده‌ترین محصولات بیشترین کاربر را جذب می‌کنند. از نظر وی رمز ارزهای پایدار، دارایی‌های ترکیبی و صرافی‌های غیرمتمرکز ساده‌ترین محصولات DeFi هستند.

بوترین در مورد پیشرفت اتریوم ۲.۰ ابراز خوشحالی کرد و گفت فکر می‌کند اتریوم ۲.۰ در چند ماه گدشته با سرعت و مرتب پیشرفت کرده است. وی ابزار امیدواری کرد ETH2 به سرعت راه‌اندازی شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا اتریوم بدون وی‌ توان زنده ماندن دارد یا خیر گفت از آنجا که محققان زیادی روی اتریوم کار می‌کنند قطعا به لحاظ فنی می‌تواند زنده بماند اما از لحاظ اجتماعی وضعیت مشخص نیست. وی در پایان گفت طبق شواهد موجود جامعه‌ی اتریوم قادر است مشکلاتش را حل کند.

چارلی لی: DeFi فقط تئاتر تمرکززدایی‌ست!

اکوسیستم صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) در تلاش است تا دخالت موسسات متمرکز در صنعت مالی را کاهش دهد و روی بلاک چین های مستقل کار کند. درواقع با اجرای کد و قرارداد هوشمند روی پلتفرم‌های بلاک چینی بخشی عظیمی از ارزش را می‌توان با DeFi پردازش کرد. با این حال، چارلی لی، خالق لایت کوین (LTC) معتقد است:

«یک نهاد متمرکز می‌تواند بخش بزرگی از DeFi را به تعطیلی بکشاند. هنوز هیچکس نمی‌تواند با هک یا سوء‌استفاده مقابله کند مگر اینکه تمرکز را در صنعت مالی غیرمتمرکز افزایش دهیم!»

از نظر چارلی لی ایده‌ی عدم تمرکز پول با عدم تمرکز سیستم مالی دو مفهوم کاملا متفاوت هستند و بیت کوین و سایر رمز ارزهای پرداخت با هدف برقراری ارتباطی امن ساخته شده‌اند. صنعت مالی غیرمتمرکز به دنبال ایجاد سیستم تامین مالی با وام‌دهی، صرافی و پرداخت غیرمتمرکز است ولی لی فکر می‌کند این سیستم در عمل کاری از پیش نخواهد برد. او می‌گوید پیچیدگی همیشه به باگ و سوء‌استفاده منجر می‌شود و ما برای همیشه در وضعیت نیمه‌متمرکز باقی خواهیم ماند.

سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون دلاری روی اپلیکیشن پرداخت موبایلی بیت کوین BlockFi

بیت کوین هنوز راه زیادی برای تبدیل شدن به واسطه‌ی پرداخت در سطح جهان دارد. BlockFi قصد دارد بیت کوین را به جای پول نقد در آمریکا رواج دهد تا مردم برای استفاده از تاکسی اینترنتی، خرید مواد غذایی و … از آن استفاده کنند. هدف BlockFi ایجاد خدمات بانکی موبایلی به همراه وام اعتباری و سیستم پاداش است. آنها برای محقق کردن این هدف در دوم دوم جذب سرمایه خود ۳۰ میلیون دلار به‌دست آوردند. BlockFi قصد دارد دیدگاه سوداگرانه بودن را از دامن رمز ارزها پاک کند و ثابت کند که می‌توان محصولات مالی باکیفیت پیرامون رمز ارزها ساخت.

از جمله‌ سرمایه‌گذاران BlockFi می‌توان به Valar Ventures، Morgan Creek Digital ،PJC ،Akuna Capital ،CMT Digital ،Arrington XRP Capital، Castle Island Ventures اشاره کرد. BlockFi یک وام‌دهنده‌ی رمز ارزی است که پیش بینی می‌کند رشد بیت کوین به استفاده روزمره‌ی مصرف‌کنندگان آمریکایی از آن بستگی دارد. آنها انتظار دارند تا آخر امسال یک سرویس موبایلی راه‌اندازی کنند که حساب‌های بانکی را به خدمات وام‌دهی BlockFi پیوند دهد. بدین ترتیب BlockFi رمز ارزها را در دسترس کسانی قرار می‌دهد که هرگز روی آنها سرمایه‌گذاری نکرده‌اند.

پیش از این Coinbase و Coinmama کارت‌های اعتباری و ارتباط با حساب‌های بانکی را برای بازار ایالات متحد ارائه داده که استقبال چندانی از آن‌ها نشده است. BlockFi در حال حاضر حدود ۶۵۰ میلیون دلار را تحت مدیریت خود دارد.

سلطه‌ی Bitmain بر بازار دستگاه‌های استخراج بیت کوین با ورود MicroBT تنگ شده است

سلطه‌ی Bitmain بر بازار دستگاه‌های استخراج بیت کوین با ورود MicroBT تنگ شده است

MicroBT، سازنده‌ی دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سال ۲۰۱۹ با فروش بیش از نیم میلیون دستگاه، سهم بازار خود را افزایش داد و سلطه‌ی Bitmain بر این بازار را تضعیف کرد. MicroBT در سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار واحد از سری پرچمدار WhatsMiner M20 به فروش رسانده است. این محصول به طور متوسط ۶۰ تراهش بر ثانیه قدرت محاسباتی دارد که یعنی ۶۰۰ هزار واحد فروخته شده ۳۰ اگزاهش از قدرت هش شبکه بیت کوین را تامین می‌کند.

در کنار جهش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹، میانگین دو هفته‌ای قدرت محاسباتی از ۴۰ EH/s در سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰ EH/s در سال ۲۰۱۹ رسیده است. پس می‌توان نتیجه‌گیری کرد نزدیک نیمی از رشد قدرت محاسباتی بیت کوین در سال ۲۰۱۹ توسط دستگاه‌های MicroBT تامین شده است. همچنین دستگاه‌های M20 بسته به قیمت بیت کوین بین ۲۴ تا ۳۰ دلار برای هر تراهش قیمت دارند و بنابراین می‌توان تخمین زد که MicroBT بیش از ۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ کسب کرده است.

در همین حال و با شیوع ویروس کرونا در چین، تولید و لجستیک به تاخیر افتاده و رشد قدرت محاسباتی بیت کوین نیز تقریبا پایدار مانده است. داده‌های استخر استخراج BTC.com نشان می‌دهد قدرت استخراج بیت کوین در حدود ۸ روز گذشته ۱.۷۸ درصد کاهش داشته است.

ادامه پشتیبانی سامسونگ از رمز ارزها در جدیدترین مدل تلفن هوشمند S20

با رونمایی از سامسونگ گلکسی S20 شرکت بزرگ کره‌ای اعلام کرده است که سیستم امنیتی این مدل شامل یک پردازنده امنیتی است که تنها وظیفه‌اش حفاظت از pin، پسووردها، رمز ورود و کلید خصوصی بلاک‌چینی کاربران است.

سامسونگ همچنین توضیحات بیشتری در رابطه با جدیدترین محصول تلفن همراه خود ارائه داده است. عمر باطری در این مدل نسبت به مدل قبلی افزایش پیدا کرده و قابلیت‌های جدیدی برای عکاسی توسعه پیدا کرده است. در رابطه با کلید خصوصی و ویژگی‌های بلاک‌چینی مدل جدید، Galaxy S20 ویژگی‌های ذخیره رمز ارزی مدل پیشین را حفظ کرده است.

به گزارش خبرگزاری کوین‌دسک، سامسونگ ابتدا در مارس ۲۰۱۸ در گوشی Galaxy S10 یک کیف‌پول بلاک‌چینی برای ذخیره سازی رمز ارزها توسعه داده بود. در جولای همان سال  شرکت سامسونگ kit توسعه دهنده رونمایی کرد که به شرکت‌ها اجازه می‌داد برای این مدل از گوشی برنامه‌های غیرمتمرکز توسعه دهند. کاربران برای پرداخت‌های خود و استفاده از کیف‌پول اوریجینال سامسونگ در گوشی تلفن همراهشان تنها نیاز بود QR گیرنده را اسکن کنند.

در آن زمان کیف‌پول سامسونگ تنها از اتریوم و توکن‌های ER20 پشتیبانی می‌کرد. اما بعدتر سامسونگ از بیت‌کوین نیز پشتیبانی کرد. ترون نیز بعدها مورد پذیرش برنامه کیف‌پول بلاک‌چینی Galaxy S10 قرار گرفت.

انتظار می‌رود تلفن همراه جدید Galaxy S20 از ۶ مارچ وارد بازارهای جهانی شود.

پیش‌لرزه‌های بلاک چین در صنعت بانکداری؛ ۳۵ هزار کارمند HSBC تعدیل می‌شوند

Noel Quinn، مدیر اجرایی بانک HSBC اعلام کرد این بانک قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۲ تعداد ۳۵ هزار از کارمندانش را تعدیل و روی سیستم‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. HSBC می‌خواهد با سرمایه‌گذاری روی فناوری تعداد کارمندان و شعب را کم و شعبه‌ها را ساده‌تر اداره کند. وی افزود:

«ما قصد داریم محصولات بیشتری برای مصارف خرد بانکی ارائه کنیم و سرمایه‌گذاری دیجیتال خود را افزایش دهیم. ما روی محصولات خرد بانکی برای کاربران موبایل در سراسر جهان تمرکز خواهیم کرد و شعبه‌هایمان را در آمریکا ۳۰٪ کاهش می‌دهیم. همچنین، به سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های دیجیتال و محصولاتی که منجر به بهبود خدمت‌رسانی به مشتریان‌مان شود را ادامه می‌دهیم.»

این بانک تا ماه مارس از پلتفرم جدید سپرده‌گذاری‌اش به نام Digital Vault رونمایی خواهد کرد. HSBC قصد دارد ۲۰ میلیارد دلار دارایی را به این پلتفرم منتقل کند تا سوابق کاغذی قراردادهای خصوصی را دیجیتالی کند. این کار به منظور افزایش استانداردها و سرعت بخشیدن به فرایندها در این صنعت رو به رشد انجام می‌شود. HSBC از سال ۲۰۱۷ از هیاتی از مشاوران برای استفاده از فناوری‌های بلاک چین، هوش مصنوعی و بیومتریک برای کاهش هزینه‌هایش استفاده می‌کند.

چشم‌انداز رشد چهارصد درصدی سرمایه گذاری روی بلاک چین در خاورمیانه و آفریقا

با افزایش شتاب پذیرش بلاک چین در جهان، شرکت بین‌المللی تحقیقات بازار International Data Corporation (IDC) پیش‌بینی کرده کشورهای خاورمیانه و آفریقا (MEA) تا سال ۲۰۲۳ چهارصد درصد بیش‌تر روی فناوری بلاک چین سرمایه‌گذاری خواهند کرد. در سال ۲۰۱۹ کشورهای حوزه‌ی MEA بالغ بر ۲۱ میلیون دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و موسسه‌ی IDC پیش‌بینی کرده این مبلغ در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۵ میلیون دلار برسد. این یعنی IDC رشد مرکب پنجاه درصدی را برای حوزه‌ی بلاک چین در خاورمیانه و آفریقا انتظار دارد.

طبق این گزارش حکومت‌های منطقه‌ی MEA به طور فعال در حال توسعه‌ی راه‌حل‌های بلاک چینی برای کاهش کلاهبرداری، افزایش امنیت و بهبود مدیریت عمومی هستند. همچنین در این گزارش آمده است که هرچند دولت‌های منطقه‌ی MEA تحت فشار هستند تا کارآمدتر عمل کنند، به نظر می‌رسد آمادگی لازم برای بازطراحی دیجیتال و یادگیری و استفاده از تکنولوژی‌های ۵g، هوش مصنوعی و بلاک چین را ندارند.

از طرفی با وجود اینکه سرمایه گذاری روی بلاک چین رشد فزاینده‌ای دارد، بخش کوچکی از سرمایه‌گذاری جهانی در اینصنعت را شاکل می‌شود. طبق گزارش IDC هزینه‌کرد جهانی در صنعت بلاک چین در سال ۲۰۱۹ حدود ۳ میلیارد دلار بوده و پیش بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۲۳ به حدود ۱۶ میلیارد دلار برسد.

تعداد کابران متامسک از مرز یک میلیون نفر عبور کرد

تعداد کاربران افزونه‌ی گوگل کروم متامسک، کیف پول مرورگر اتریوم، از مرز یک میلیون نفر گذشت. این نقطه‌ی عطف چهار سال پس از راه‌اندازی متامسک و همزمان با دو برابر شدن تعداد تراکنش‌های اتریوم در کمتر از یک ماه و رسیدن آنها از زیر ۴۰۰ هزار به ۸۰۰ هزار تراکنش به وقوع پیوسته است. این بالاترین رکورد در میان بلاک چین‌های برتر است. همچنین، در حالیکه کارمزدها کمتر از پنج سنت و تراکنش‌ها زیر دو دقیقه انجام می‌شوند، مصرف Gas در شبکه افزایش یافته است. نرخ هش اتریوم نیز اخیرا از ۱۵۰ تراهش بر ثانیه به ۱۷۰ تراهش بر ثانیه رسیده است.

2020 02 15 191737

همچنین، اگرچه جستجو در گوگل نسبت به زمان اوج قیمت‌ها در سال ۲۰۱۷ بسیار پایین‌تر است اما نسبت به ۱۲ ماه گذشته ۵۰ درصد رشد داشته است. به طور همزمان، قیمت اتریوم از ۲۸۰ دلار عبور کرده که بالاترین قیمت از ماه جولای محسوب می‌شود.

راهنمای تولید ۳۶۰ هزار دلار از هیچ یا flashloan چگونه عمل می‌کند!

ابتدا باید درخواست یک flashloan ده هزار اتریومی از پلتفرم معاملاتی DyDx بدهید. سپس باید نصف این مقدار را به Compound و نصفه دیگر را به bZx واریز کنید. با نصفه ای که در Compound دارید ۱۱۲ WBTC قرض کنید. حالا این ۱۱۲ WBTC موجود در Compound را به Uniswap بفرستید تا هزینه‌ها را کاهش دهید. در نهایت ۱۰ هزار اتریوم را برگردانید.

آسان به نظر می‌رسد، این طور نیست؟ در نظر داشته باشید که تمامی مراحل بالا را تنها باید در یک تراکنش انجام دهید چرا که flashloan اینگونه عمل می‌کنند. انجام مراحل بالا برای یک هکر ۸.۷۱ دلار هزینه دارد که آن هم فی تراکنشهاست. به مدد ایجاد flashloan انجام مراحل بالا برای یک هکر کار چندان سختی به نظر نمی‌رسد.

اینکه flashloan ها دقیقا چه هستند برای ما نیز کمی مبهم است اما به نظر می‌رسد توسط flashloan شما می‌توانید دارایی دیجیتال قرض کنید بدون اینکه هیچ وثیقه‌ای گذاشته باشد. بدون پرداخت هزینه اضافه و تنها شرط آن این است که پول قرض گرفته شده را در همان تراکنش بازگردانید.

در این پلتفرم با درخواست فلش وام؛ شما یک کد قرارداد هوشمند را اجرا می‌کنید که به شبکه اتریوم می‌گوید قرار است موجودی قرض گرفته شده به حساب یک صرافی واریز شده تا با خرید در قیمت پایین در این صرافی و فروش در قیمت بالاتر در یک صرافی دیگر سود مشخصی تولید شود. از آنجاییه که صرافی‌ها متن باز هستند و شبکه نیز از تمام چیزهایی که بدست خواهد آمد، مطلع است، شما می‌توانید این وام را دریافت کنید.

این سیستم وامدهی flashloan غیر قابل باور به نظر می‌رسد. زیرا که این یک وام واقعی است بدون نیاز به این که وام گیرنده اعتبار داشته باشد. اما یک وام برای چند ثانیه و در وضعیتی که وام دهنده از بازگشت سرمایه خود مطمئن است. قرار داد هوشمند در صورت پرداخت نشدن وام تراکنش معکوس را اجرا خواهد کرد.

این سیستم وامدهی در حال اجراست حتی اگر عده ای از حقه قدیمی نیمی طولانی و نیمی کوتاه استفاده کنند. این سیستم وام دهی قابل تحسین است چراکه در آن هر کودک فقیری نیز می‌تواند از مزایای خرید و فروش در صرافی‌های مختلف استفاده کند، سود مناسبی کسب کند در حالیکه برای گرفتن وام نیاز به سرمایه و ضامن نداشته باشد.

همکاری JP Morgan با ConsenSys، هدف توسعه رمز ارز JPM Coin

مطابق با خبری که در هفته گذشته منتشر شد، غول بزرگ بانکی آمریکایی JP Morgan در حال آماده‌سازی پروسه ادغام پلتفرم بلاک‌چین داخلی خود Quorum با موسسه توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای تحت اتریوم، ConsenSys است.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، این توافق در مرحله بحث و گفتگو است و احتمال می‌رود در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ اجرایی شود.

پلتفرم Quorum یک شبکه بلاک‌چین محور است که برروی بلاک‌چین اتریوم توسعه پیدا کرده است. در حال حاظر ساختار شبکه اطلاعاتی داخل بانکی JP Morgan بر روی این پلتفرم استوار است. در واقع Quorum یک شبکه غیرمتمرکز است که ۳۰۰ بانک و موسسه مالی را به منظور به اشتراک‌گذاری اطلاعات پرداخت به هم متصل می‌کند.

علاوه بر این رمز ارز JPM Coin ، دارایی دیجیتالی که توسط JP Morgan و به منظور تسهیل فرآیند ردیابی مالی اطلاعات تراکنش‌ها ایجاد شده بود، برروی  بلاک‌چین Quorum عرضه شده است.

گفتنی است که پیشتر خبرگزاری رویترز در گزارشی به بررسی احتمال شراکت JP Morgan و ConsenSys پرداخته بود و مواجهه با یک نیاز مالی واقعی و توسعه پلتفرم Quorum را از جمله اهداف اصلی JP Morgan برای انعقاد این همکاری عنوان کرده بود.

بنیاد کاردانو یک جایزه ۵۰۰ هزار دلاری به دانشگاه Wyoming اهدا کرده است

بنیاد کاردانو یک جایزه 500 هزار دلاری به دانشگاه Wyoming اهدا کرده است

دانشگاه Wyoming که یکی از دانشگاه‌های هوادار رمز ارزها در کشور آمریکاست یک جایزه معادل ۵۰۰ هزار دلاری با توکن کاردانو ADA دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری btcmanager، در اطلاعیه‌ای که روز جمعه در وب سایت دانشگاه Wyoming منتشر شده است، بنیاد کاردانو به منظور حمایت از پروژه بلاک‌چینی این دانشگاه معادل نیم میلیون دلار توکن کاردانو به این دانشگاه اهدا کرده است. مبلغ اهدایی طبق قوانین حمایتی دانشگاه از دریافتی‌های خیرین، دو برابر خواهد شد و به بخش مورد نظر اختصاص خواهد یافت.

اخیرا فارغ التحصیلان و بخشی از دانشجویان دانشگاه Wyoming در حال کار بر روی توسعه پروژه‌های مختلف بلاک‌چینی هستند. موضوعات متنوعی در حال توسعه هستند. از پروژه‌های تایید هویتی تا زنجیره تامین و قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک‌چین.

دکتر Mike Borowczak استادیار دانشگاه Wyoming معتقد است که این حرکت بنیاد کاردانو بسیار مغتنم است و به شکوفایی پروژه بلاک‌چینی این دانشگاه کمک شایانی خواهد کرد. چارلز هاسکینسون مدیر اجرایی بنیاد کاردانو در رابطه با این حرکت خیرخواهانه نوشت:

“پتانسیل برنامه‌های کابردی بلاک‌چین نامحدود است. این کمک نقدی بنیاد کاردانو به دانشگاه Wyoming قدمی در راستای کشف این پتانسیل هاست. همچنین به این دانشگاه کمک میکند تا بخشی از این انقلاب فناوری باشند.”

مانی‌گرام در سیستم پرداختی جدید خود از ویزا به جای ریپل استفاده می‌کند

مانیگرام، غول عرصهی خدمات پرداخت، سیستم جدیدی را معرفی کرده است که اجازهی انتقال پول آنی را به مشتریان میدهد، که البته در این خدمات، راهحلهای شریک بلاکچین آن، ریپل، دخالت ندارند.

به گزارش خبرگزاری کوینتلگراف، مانیگرام به تازگی فناوری فستسند(FastSend) را معرفی کرده است که به مشتریان اجازه میدهد پول را به صورت آنی از طریق یک وبسایت اختصاصی یا برنامهی تلفن همراه به یک شماره تلفن انتقال دهند.

نیازی به بلاکچین برای واریزهای آنی ندارید

کامیلا چیتیل، مدیر ارشد عملیاتی مانیگرام، توضیح داده است که فستسند از تراکنش اعتباری اصلی مستقیم ویزا استفاده میکند تا وجوه را به حسابهای بانکی از طریق سپردهی کارت دِبیت، حواله کند.

در حالی که فناوری دفتر کل توزیعشده (DLT) در این پروژه دخالت ندارد، وبسایت اختصاصی و برنامهی تلفن همراه این پروژه متن باز، مبتنی بر فضاهای ابری است و برای خدمات کوچک استفاده میشود. چیتیل افزود؛ گرچه ریپل در این خدمات دخالت ندارد، اما این شرکت به صورت گستردهای از خدمات مبتنی بر بلاکچین در حوزههای دیگر استفاده می‌کند:

در حال حاضر، مانیگرام نقدینگی تقاضا برای ریپل را به کار گرفته است تا بتواند FX را در یک سطح شرکتی با استفاده از توکن معاملاتی ریپل، دادوستد نماید. یک توسعه در ساختار که مشتری متوجه آن نمی شود. این فناوری می‌خواهد زمانبر ترین و هزینهبر ترین مشکل پروسه کنونی را با کاهش پول موردنیاز شرکت برای جا گرفتن در گوشهوکنار جهان حل کند که در نهایت سرمایهدرگردش لازم را کاهش خواهد داد.

چیتیل همچنین بازار رمزارزها را از دو جهت مورد ستایش قرار داد: اول این که همواره فعال است و دوم به لحاظ توانایی رمزارزها در کوتاه کردن زمان تحویل پول. در کل، وی دربارهی دفتر کل توزیعشده و رمزارزها صحبتهای بسیاری کرد که نشان میدهد این شرکت باور دارد که فناوری بلاکچین، آیندهی انتقال پول و پرداختهای بینمرزی در جهان است.
در نهایت وی اشاره کرد که مانیگرام، چندین کاربرد را برای حداکثرسازی استفاده از ابزارهای ریپل مدنظر دارد و درحال ادغام با نسخهی نهایی مجموعهی خدمات ریپل است تا سیستم برداشت نقدی را برای تمام اعضای شبکه فراهم کند.

شایان ذکر است که رمزارز ریپل،XRP، به تازگی بیشترین قیمت هفتماههی خود را در قیمت ۰.۳۳ دلار تجربه کرده است. این در حالی است که در طی ۲۵ ساعت اخیر، این رمزارز ۷.۸۲ درصد از ارزش خود را از دست داد.

هک و امنیت

حمله با ترافیک جعلی به وب‌سایت‌های منتشرکننده Google’s AdSense

حمله با ترافیک جعلی به وب‌سایت‌های منتشرکننده Google’s AdSense

یک باج‌افزار جدید رمز ارزی کاربران Google’s AdSense را مورد هدف قرار داده است.

یک سیستم باج‌افزاری رمز ارزی جدید با ارسال ایمیل به مالکین سایت‌هایی که از بنرهای Google’s AdSense استفاده می‌کنند، از آنها درخواست بیت‌کوین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری cryptoglobe و با استناد به گزارش منتشر شده در KrebsonSecurity، این باج‌افزار با تهدیدهای مجرمانه مالکین سایت‌ها و استفاده از  junk traffic و  bot traffic سیستم ضد اسپم و کلاهبرداری خودکار گوگل را حساس می‌کند. با حساس شدن سیستم صد اسپم گوگل، حساب AdSense به خاطر مشکوک شدن به ترافیک‌های جعلی به سایت مشکوک شده و سرویس خود به سایت مورد نظر را قطع خواهد کرد. در این ایمیل برای جلوگیری از ارسال ترافیک‌های جعلی و قطع ارتباط AdSense با سایت مورد هدف، مهاجمیت از مدیران سایت تقاضای دریافت بیت‌کوین می‌کنند.

برنامه AdSense یکی از برنامه‌های گوگل است که به سایت‌ها اجازه می‌دهد برای گوکل تبلیغات کنند و به ازای توجه مخاطبین به تبیلغات خود پول دریافت کنند. یکی از قربانیان این برنامه که خواست ناشناس بماند در رابطه با محتوای ارسالی این ایمیل‌ها نوشته است:

“این اتفاق خواهد افتاد چراکه ما قرار است سایت شما را در دریایی از بات‌های سازنده ترافیک‌های جعلی با هزاران آی پی در گردش غرق کنیم. چیزی که کابوس هر پذیرنده AdSense است.”

گفتنی است که گوگل این تهدید را نمونه یک باج‌افزار کلاسیک معرفی کرده است و وعده داده که ابزارهای مراقبتی به منظور جلوگیری از ترافیک‌های جعلی را در اختیار سایت‌ها قرار خواهد داد.

مراقب ربات‌های تلگرامی جعلی که رمز ارزهایتان را می‌دزدند باشید!

رباتی جعلی با نام EOSauthoritybot در تلگرام شروع به کار کرده و از کاربران می‌خواهد برای نظارت بر رمز ارزهایشان کلید خصوصی خود را به ربات بدهند! کاربران EOS و بقیه رمز ارزها باید توجه داشته باشند که هرگز نباید کلید خصوصی خود را در برنامه‌های پیام‌رسان فاش کنند. در سال ۲۰۱۸ برای تسهیل نظارت کاربران بر حسابشان ربات EOS Authority شروع به کار کرد و به سرعت در میان جامعه‌ی EOS محبوب شد. ربات اصلی اغلب هشدارهایی درمورد حساب کاربران برای آنها ارسال می‌کند.

 

2020 02 14 151346 1

 

ربات جعلی تحت نام EOSauthoritybot و با نام کاربری @EOSauhoritys_bot فعالیت می‌کند در حالیکه نام کاربری ربات اصلی @EOSauthoritybot است. هرچند تشخیص ربات‌های جعلی در تلگرام سخت است کاربران تنها لازم است این نکته را در نظر بگیرند که هرگز نباید کلید خصوصی خود را جایی فاش کنند و بدانند فاش شدن کلید خصوصی مساوی با از دست رفتن رمز ارزها است. کلاهبرداری در حوزه‌ی رمز ارزها امری شایع است ولی این نوع کلاهبرداری جدید به نظر می‌رسد و کاربران باید نهایت توجه را نسبت به آن داشته باشند.

قانون‌گذاری

بانک مرکزی کره جنوبی پلتفرمی بلاک چینی برای بازار اوراق قرضه می‌سازد

بانک مرکزی کره جنوبی (BOK) به دنبال توسعه‌ی یک سیستم جدید بلاکچینی برای بازار اوراق قرضه کره، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای آسیا است. به گفته‌ی یک مقام محلی معاملات اوراق قرضه را می‌توان روی بلاک چین ثبت و از آن به عنوان پایه‌ی سیستم معاملاتی پرداخت همزمان استفاده کرد. این سیستم به گونه‌ای طراحی خواهد شد که داده‌ها میان بانک مرکزی کره جنوبی و کمیسیون تجارت (FTC) که نظارتگر بازار مالی کره است به اشتراک‌ گذاشته شود.

طبق اطلاعات سایت داده‌های مالی Cbonds، بازار اوراق قرضه‌ی کره جنوبی یکی از بزرگ‌ترین بازارهای آسیاست و اوراق بدهی صادر شده توسط دولت کره مرتبا توسط سرمایه‌گذاران خارجی خریداری می‌شود. بانک مرکزی کره جنوبی با همکاری بانک مشترک‌المنافع استرالیا مبلغ ۱۰۸ میلیون دلار از طریق دو فروش اوراق قرضه روی یک ورژن خصوصی از بلاک چین اتریوم جذب کرد.

بانک مرکزی کره در اطلاعیه منتشر شده به این که بلاک چینی که توسعه می‌دهد تنها برای اوراق بدهی دولتی استفاده خواهد شد و یا به عنوان بستری برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر، اشاره‌ای نکرده است.

کمیسیون انتخابات هند از بلاک چین برای رای‌گیری استفاده خواهد کرد

کمیسریار انتخابات هند اعلام کرده کمیسیون انتخابات هند قصد دارد سیستمی بلاک چینی برای رای‌گیری توسعه دهد. هدف این سیستم جدید این است که هندی‌ها بتوانند حتی در صورت دور شدن از زادگاه‌شان در رای‌گیری شرکت کنند. به گزارش روزنامه‌‌ی تایمز هند مشکل اصلی این کشور در زمینه‌ی انتخابات این است که مردم محلی در روز رای‌گیری نمی‌توانند خود را به حوزه‌ی رای‌ خودشان برسانند. طبق این گزارش از ۹۰۰ میلیون نفر فرد واجد شرایط رای دادن در سال ۲۰۱۹ یک سوم افراد به خاطر این مشکل از رای دادن بازماندند.

در  ایالات متحده نیز چندین دولت ایالتی از بلاک چین برای رای‌گیری استفاده کرده‌اند. در سال ۲۰۱۸ ویرجینیای غربی به برخی را‌ی‌دهندگان اجازه داد با استفاده‌ از اپلیکیشنی به نام Voatz رای خود را ثبت کنند. این اپلیکیشن در ایالت واشنگتن هم برای رای‌گیری به کار گرفته شده است.

با این حال کارشناسان در مورد کاربرد بلاک چین در زمینه‌ی رای‌گیری ابراز تردید می‌کنند و می‌گویند با اینکه بلاک چین امنیت رای‌ها را بالا می‌برد اما تائید اعتبار رای دهندگان و امنیت دستگاه‌های رای‌دهی در این شیوه مشکل است.

بانک مرکزی چین برای عرضه‌ی یوان دیجیتال ۸۴ اختراع ثبت کرده است

بانک مرکزی چین برای عرضه‌ی یوان دیجیتال ۸۴ اختراع ثبت کرده است

بانک مرکزی چین (PBoC) تا کنون ۸۴ اختراع برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود ثبت کرده است. این اختراعات برنامه‌ی بانک مرکزی برای استفاده از کیف پول‌ها در حساب‌های بانکی خرد و نحوه‌ی صدور و عرضه یوان دیجیتال را مشخص می‌کند. تعدادی از این پتنت‌ها نشان می‌دهند چین الگوریتمی برای عرضه‌‌ی ارز دیجیتال مبتنی بر محرک‌هایی مانند نرخ بهره در نظر گرفته است. برخی دیگر مکانیسم‌های تبدیل وجوه موجود در بانک به یوان دیجیتال و نحوه‌ی انتقال آنها به صرافی‌های رمز ارز را نشان می‌دهند. برخی دیگر نیز بر ساخت کارت‌های تراشه ارز‌ دیجیتال یا کیف پول‌ها باری استفاده‌ی مشتریان بانک‌ها تمرکز دارند. بطور کلی این پتنت‌ها به یکپارچه‌سازی سیستم یوان دیجیتال در زیرساخت‌های بانکی موجود مربوط می‌شود.

بیشتر این پتنت‌ها توسط موسسه‌ی تحقیقات ارز دیجیتال بانک مرکزی چین که در اواخر سال ۲۰۱۶ تاسیس شد منتسب است و برخی نیز به شرکت‌های دولتی یا شبه‌دولتی تعلق دارد. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته یوان دیجیتال را تهدیدی برای حاکمیت پولی خود می‌بینند و درصدد هستند به سرعت ارز دیجیتال ملی خود را عرضه کنند.

دادگاه ایرلندی معادل ۵۶ میلیون یورو بیت‌کوین را مصادره می‌کند

یک فروشنده­‌ی مواد مخدر معادل ۵۶ میلیون دلار بیت­‌کوین را از دست داد، بعد از این­‌که دادگاه عالی ایرلند حکم کرد که این­ درآمد­ها بزه‌­کارانه بوده و باید ضبط شوند.

خبرنامه‌ی محلی independent.ie در تاریخ ۱۹ فوریه گزارش داد که این دادگاه متقاعد شده که کلیفتون کالینز در قاچاق مواد مخدر دخالت داشته است. به گزارش کوین‌تلگراف، کالینز به درخواست اداره­‌ی دارایی­‌های بزه­کارانه مبنی بر مصادره­‌ی دارایی­‌هایش اعتراض نکرده است.

پلیس مقادیری از ماری­جوانا را در خودروی کالینز کشف کرده بود، به دستور مقامات، وی تحت­‌نظر قرار گرفت و در نهایت در یک دهکده در گالوِی مقادیر وسیعی نهال‌های شاهدانه کشف شد که منتسب به وی بود.

کالینز یک سرمایه ­گذار قدیمی در بیت­ کوین

باور بر این است که کالینز از مراحل اولیه در بیت­‌کوین سرمایه­‌گذاری و بازده زیادی از این اقدام دریافت کرده است. اداره­‌ی دارایی­‌های بزه‌­کارانه رمز­ارز­های وی را بلوکه کرد تا مطمئن شود که این اموال بدون تأییدیه‌ی دادگاه منتقل نشوند.

دادگاه تصمیم گرفت که این سرمایه­‌گذاری را به عنوان درآمد بزه­‌کارانه در نظر بگیرد که احتمالا به این خاطر است که سرمایه­­‌ی اولیه، پول کسب­ شده از فروش مواد مخدر بوده است.

در سال ۲۰۱۹، ارزش دارایی­‌های مصادره­‌شده توسط اداره‌ی دارایی­‌های بزه­‌کارانه معادل ۶۷ میلیون دلار بوده که قسمت زیادی از آن به مصادره­‌ی بیت­‌کوین­‌های کالینز تعلق دارد.

گفتنی است که به دلیل ماهیت بدون اجازه بودن رمز­ارز­ها و قابلیت نگه‌­داری یک آدرس رمزی (که به هویت یک فرد متصل نیست)، رمز­ارز­ها و بزه­‌کاری با یک­‌دیگر ارتباط فراوانی پیدا کرده‌اند.

حکم ممنوعیت توزیع توکن‌های Gram تلگرام تمدید شد

حکم ممنوعیت توزیع توکن‌های Gram تلگرام تمدید شد

قاضی فدرال نیویورک دیروز پس از یک دادگاه دو ساعته حکم ممنوعیت توزیع توکن‌های گرام پیام‌رسان تلگرام را تمدید کرد. این دادگاه به دنبال شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) مبنی بر تخطی تلگرام از قوانین برگزار شد. SEC معتقد است توکن‌های گرام که ابزار شبکه‌ی باز تلگرام (TON)، اوراق بهادار هستند. SEC طبق حکمی با تاریخ انقضای ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ جلوی عرضه‌ی توکن‌های گرام را یک روز پیش از زمان عرضه در اکتبر ۲۰۱۹ گرفت و این حکم دیروز بار دیگر در دادگاه تمدید شد.

سرمایه‌گذاران تا ۳۰ آوریل به تلگرام فرصت داده‌اند که شبکه‌ی TON را راه‌اندازی کند، در غیر اینصورت آنها حق دارند سرمایه‌ی خو را از تلگرام پس بگیرند. این تاریخ در ابتدا اکتبر ۲۰۱۹ بود که با شکایت SEC به آوریل ۲۰۲۰ تغییر پیدا کرد. تلگرام در ژانویه ۲۰۱۸ مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار برای توسعه‌ی شبکه‌ی بلاک چینی TON سرمایه جذب کرد بود.

جامعه‌ی نخبه‌ی ایالات متحده به رمز ارزها به عنوان تهدیدی برای موقعیت جهانی دلار نگاه می‌کنند

جامعه‌ی نخبه‌ی ایالات متحده به دنبال محققی هستند که بتواند سناریوهای ریسک برای چرایی و چگونگی از دست رفتن برتری جهانی دلار را به بهترین شکل تصویر کند. مدیر سازمان نخبگان ملی (ODNI) ایالات متحده در تاریخ ۱۴ام فوریه یک فراخوان عمومی برای این منظور منتشر کرد. کاندیدی که موفق شود، وظیفه دارد تهدیدات مربوط به دلار به عنوان ارز ذخیره‌ی جهانی توسط اقتصادهای بزرگ نوظهور مانند چین و هند، رمز ارزها و رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی موسوم به «قوی سیاه» را ارزیابی کند. برای کاندید مورد نظر یک موقعیت پسادکترا در انجمن نخبگان (IC) در نظر گرفته شده است. این شخص باید با تسلط بر اقتصاد، علوم مالی (فایننس) و مکانیزم‌های بانکی جایگزین و با استفاده از رویکردهای آماری و هوش مصنوعی (AI) سناریوهای احتمالی را پیش بینی کند.

مدیر سازمان نخبگان ملی به رئیس جمهور ایالات متحده و شورای امنیت ملی مسائل مربوط به امنیت ملی را گزارش می‌دهد. نقش دلار به عنوان ارز ذخیره‌ی جهانی تحکیم کننده‌ی توانایی ایالات متحده برای وارد کردن فشار اقتصادی و تحریم علیه دیگر کشورهاست. در حال حاضر رشد اقتصادی کشورهایی مانند چین و هند که به رقابت با اقتصاد ایالات متحده انجامیده، تهدیدی برای منافع ژئوپولیتیکی، استراتژیک و اقتصادی آمریکا محسوب می‌شود. همچنین رشد علاقه به رمز ارزها به عنوان واسطه‌ی پرداخت جایگاه دلار آمریکا را تضعیف می‌کند.

تنش میان ایران و آمریکا چه تاثیری بر قانون‌گذاری در حوزه‌ی رمز ارزها دارد؟

تنش میان ایران و آمریکا چه تاثیری بر قانون‌گذاری در حوزه‌ی رمز ارزها دارد؟

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده اخیرا در مجلس سنا از برنامه‌های دولت آمریکا برای نظارت بیشتر بر رمز ارزها صحبت کرد. کارشناسان معتقدند این برنامه‌ها از تنش ایران و آمریکا ناشی شده و دولت ترامپ نگرانی فزاینده‌ای برای دور زدن تحریم‌هایش علیه ایران با استفاده از رمز ارزها دارد.

در روزهای اخیر در ایران نیز گزارشی تخمینی مبنی بر درآمد ۸.۵ میلیارد دلار در سال صنعت استخراج و مالیات بر رمز ارزها منتشر شد. همچنین گزارش‌هایی از توصیه مجلس به دولت برای گنجاندن بودجه‌ای برای صنعت استخراج رمز ارزها در بودجه سال آینده ایران منتشر شده است. این گزارش‌ها دولت ترامپ را نسبت به استفاده‌ی جمهوری اسلامی از بیت کوین به عنوان شاهراه ادامه حیات خود نگران کرده است و آنها را به سمت نظارت بیشتر بر بیت کوین و رمز ارزها سوق می‌دهد.

تنها در سال ۲۰۱۹ آژانس‌های مختلف دولتی ایالات متحده برای دریافت خدمات تحلیلی بلاک چین مبلغ ۵ میلیارد دلار به شرکت Chainalysis پرداخت کردند.

بلژیک درآستانه قانون‌گذاری رمز ارزها

سازمان خدمات مالی و کنترل بازار FSMA اخیرا اعلام کرده است که با قانون‌گذاران بلژیکی برای قانون‌مند سازی تراکنش‌های دیجیتالی بحث و گفتگو کرده است.

مطابق با خبر منتشر شده در خبرگزاری Altcoinbuzz، سناتور ژان پاول سوقوی که رئیس FSMA نیز هست از قانون‌گذاران خواسته است تا چهارچوب قانونی لازم برای خرید، فروش و استفاده از دارایی‌های دیجیتالی را تهیه کنند.

علاوه براین ژان با اشاره به کشورهایی نظیر روسیه، چین و آرژانتین قانون‌گذاری سریع این کشورها در رابطه با رمز ارزها و دارایی‌های دیجتالی را تحسین کرده است. او با انتقاد از ناکارآمدی سیاست‌مداران بلژیکی در رابطه با پیامدهای نپرداختن به فناوری‌های نوظهور و مشکلات آنها هشدار داده است.

وی با اشاره به این نکته که دارایی‌های دیجیتال تنها بیت‌کوین نیستند تاکید کرده است که ارزش ۳۲ میلیارد دلاری بازار رمز ارزها می‌تواند مشکلات بسیاری را برای اقتصاد بلژیک ایجاد کند. او همچنین به افزایش تعداد دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین در جهان نیز اشاره کرده است. همین چند وقت قبل چندتا از این دستگاه‌ها در بلژیک نیز نصب شده اند.

این سناتور ارشد بلژیکی با اشاره به پتانسیل‌های رمز ارزها برای استفاده در جرائم سایبری و از بین بردن سابقه تراکنش‌ها در ارزهای امنیت محور، لزوم توجه ویژه سیاست‌مداران به ایجاد چهارچوب قانونی و اجرایی مناسب را یاد آور شده است.

https://coiniran.com/?p=37037
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x