ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۲۳ تا ۲۹ اسفند ۹۸؛ فورک استیم برای فرار از تمرکزگرایی، بیت کوین به کدام سمت می‌رود؟

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

در بحبوحه وقوع حمام خون در بازار رمزارزها؛ تتر از نظر ارزش بازار، XRP را پشت سر گذاشت

بنابر آمار و ارقام پایگاه خبری کوین‌مارکت‌کپ، تتر، پایدارسکه‌ای که با دلار آمریکا قیمت‌گذاری و پشتیبانی می‌شود توانست برای لحظاتی از سکه XRP در جدول پرارزش‌ترین رمزارزهای بازار پیشی بگیرد و جایگاه سوم ارزشمندترین رمزارز را از آن خود کند.

تتر با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی، لقب «پادشاه بلامنازع رمزارزها» را شایسته خود دانسته و گفته است که در روز ۱۲ مارس، پایدارسکه‌اش توانسته از مرز ارزش بازار ۵ میلیارد دلاری عبور کند. اکنون آمار و داده‌های وب‌سایت‌های کوین‌مارکت‌کپ از ارزش بازار حدودا ۴.۸ میلیارد دلاری این رمزارز خبر می‌دهند.

جایگاه کنونی تتر در بازار رمزارزها اتفاقی به دست نیامده است. با فروغلتیدن بهای بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه به مارپیچ نزولی، معامله‌گران برای پوشش ریسک خود به دامن سکه‌های پایدار پناه می‌برند. طی دو روز گذشته، با سایه افکندن وحشت شیوع ویروس کرونا و فروپاشی بی‌سابقه‌ی بازارهای بورس و اوراق بهادار، بیت‌کوین شاهد افت ۴۰ درصدی بهای خود بود.

هم‌اکنون تتر، توانسته عنوان پرمعامله‌ترین رمزارز را از آن خود کند. طی ۲۴ ساعت اخیر، حجم معاملاتی تتر برابر با ۴.۱ میلیارد دلار بوده که پنج برابر بیشتر از حجم معاملاتی رمزارز پیشتاز بازار یعنی بیت کوین بوده است.

جامعه‌ی استیم برای رهایی از تمرکزگرایی فورک می‌زند

انجمن استیم (Steem) در پی تنش‌های بوجود آمده با جاستین سان اعلام کرد قصد دارد پلتفرم جدیدی ایجاد کند. این پلتفرم جدید با نام Hive فردا، ۲۰ مارس راه‌اندازی می‌شود. پلتفرم جدید در ابتدا به عنوان انشعابی بلاک چین استیم با کپی دقیق کد ولی بدون کپی وضعیت فعلی آن راه‌اندازی می‌شود.

کاربران استیم بصورت یک به یک توکن‌های خود را از شبکه‌ی استیم در شبکه‌ی Hive بصورت ایردراپ دریافت می‌کنند. این فرایند از ساعت ۱۰ صبح به وقت EST در تاریخ ۲۰ مارس آغاز می‌شود. شایان توجه است که این ایردراپ شامل توکن‌های شرکتی استیم موسوم به «ninja-mine» که بخشی از ۷۴ میلیون توکن استیم به ارزش ۹.۲۵ میلیون دلار و بیش از ۲۰ درصد از ۴۶ میلیون دلار سرمایه بازار این توکن را تشکیل می‌دهد، نمی‌شود.

این ایردراپ وجوه دیگر را شامل نمی‌شود و بالانس صرافی‌ها بطور خودکار کپی نخواهد شد. صرافی‌ها باید با تیم Hive ارتباط برقرار کنند تا وجوه مشتریانشان به بلاک چین جدید منتقل شود.

انشعاب پیشین جامعه که قدرت سهام جامعه را حذف کرده بود موجب ایجاد یک بخران حاکمیتی در استیم شد. با این انشعاب بلاک چین استیم به کار خود ادامه خواه داد هرچند احتمالا کاربر زیادی از دست بدهد و قیمت آن افت کند. خرید سهم شرکت Steemit توسط بنیاد ترون بار سنگینی بر دوش جامعه استیم گذاشت و این شبه را به صورت تمرکزگرایی پیش برد. این مساله موجب شد کاربران را به فکر انشعاب از استیم و ایجاد شبکه‌ای مستقل انداخت.

انتشار این خبر موجب رشد حدود ۱۹۰ درصدی قیمت STEEM در بازار و در زمان نگارش این خبر شد.

توکن LEO بیتفینکس در جایگاه دهمین ارز بازار ایستاد!

توکن Bitfinex LEO به جایگاه دهمین رمز ارز برتر بازار از لحاظ سرمایه بازار رسید. با وجودی که Bitfinex LEO جهش چشمگیری داشته، واریانس کاربردپذیری و طراحی در میان ده رمز ارز برتر بازار بیش از پیش قابل توجه است. LEO یکسال پیش توسط بیتفینکس طراحی و وارد بازار شد و اغلب به عنوان یک دارایی سوداگرانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشترین توکن LEO در صرافی Dragonex و با مارجین بالا دادوستد می‌شود. بیتفینکس نیز از آن به عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کند و به کاربرانی کارمزدهایشان را با LEO پرداخت کنند تخفیف می‌دهد. رسیدن این توکن به ده رمز ارز برتر بازار نشانه‌ی این است که این توکن به میزان قابل توجهی از سرمایه‌گذاری دست یافته است. هرچند، تقریبا همه‌ی این سرمایه‌ی جدید به دلیل جفت بودن این توکن با تتر (USDT)، رمز ارز پایدار بیتفینکس است. در حقیقت، حرکت صعودی قیمت LEO در روزهای اخیر احتمالا به ورود ۴۰ میلیون دلار USDT به بازار مرتبط است.

موفقیت آشکار  توکن بایننس (BNB) موجی از توجه را به سوی توکن‌ صرافی‌ها که برای معامله‌گران جذاب هستند را برانگیخت و موجب افزایش سرمایه‌ی بازار این توکن‌ها شد. جای تعجب نیست که موجی از انتقادات این توکن‌های متمرکز را نشانه گرفته باشد. چراکه ک این تمرکزگرایی دارایی کاربران را در معرض خطرهای مختلف قرار می‌دهد.

شایان ذکر است که Cointelligence سال گذشته گزارش کرد بیتفینکس یک قرارداد هوشمند در کد LEO تعبیه کرد که باعث می‌شود کنترل کامل این توکن در دست بیتفینکس باشد. طبق این قرارداد هوشمند بیتفینکس می‌تواند عرضه‌ی LEO را کاهش یا افزایش دهد و حتی می‌توان این توکن را از کیف پول‌های خصوصی حذف کند.

MakerDAO از جامعه‌ی خود خواست در رای‌گیری حراج بدهی مشارکت کنند

MakerDAO، امروز ۱۳ مارس برای اولین حراج بدهی پروژه خواستار رای فوری جامعه‌ی خود شد. MakerDAO یک شرکت پیشرو در بخش صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) روی شبکه‌ی اتریوم است. به گفته‌ی این تیم رای‌گیری Maker (MKR) در مورد اصلاحاتی‌ست که طی ریزش بازار رمز ارزها شناسایی شده‌اند. طی ریزش بازار قیمت اتر (ETH) در ۲۴ ساعت بیش از ۳۰ درصد ریزش داشت.

MakerDAO پروتکل مالی غیرمتمرکزی‌ست که رمز ارز پایدار DAI را ایجاد کرده است. توکن‌های DAI توسط کاربران در موقعیت‌های بدهی وثیقه‌‌ای استفاده می‌شوند. در این وضعیت معمولا ETH به عنوان وثیقه در قراردادهای هوشمند اتریوم سپرده‌گذاری می‌شود. سپس یک بخش از ارزش دارایی وثیقه شده در قالب Dai پرداخت می‌شود. این وثیقه زمانیکه کاربران توکن‌هایشان را بازپرداخت کنند آزاد و بازگردانده می‌شود و توکن‌های Dai نابود می‌شوند.

از این وثیقه‌ها برای تثبیت ارزش Dai هم استفاده می‌شود، چراکه انگیزه‌ی شبکه برای ایجاد یا از بین بردن Dai به اینکه این توکن بالاتر یا پایین‌تر از یک دلار معامله می‌شود، بستگی دارد. وام‌هایی که دیگر قادر به پشتیبانی از وثیقه‌ی خود نباشند وارد فرایند نقدشوندگی می‌شوند. در این حالت وثیقه در صرافی به حراج گذاشته می‌شود تا بازپرداخت بدهی با Dai انجام شود. طی این فرایند در زمان افت قیمت رمز ارزها به دلیل عدم وجود رقابت، برخی داوطلبان می‌توانند با صفر Dai برنده‌ی حراج نقدینگی شوند و حداقل سه درصد تخفیف در وثیقه دریافت کنند. با اینکه این کار مکانیزمی برای پوشش بدهی‌های معوق است، موجب تشدید بحران بدهی Maker شده.

در نتیجه‌ی سقوط قیمت رمز ارزها و قیمت بالای gas  در شبکه‌ی اتریوم که از فشار فروش ناشی شده، حجم زیادی از وام‌ها به زیر آستانه‌ی وثیقه‌ی خود رسیدند و وارد فرایند نقدشوندگی شدند. طبق پست وبلاگ MakerDAO آنها پیش از ریزش قیمت‌ها ۵۰۰ هزار دلار مازاد داشتند و پس از افت قیمت به ۴ میلیون دلار کسری رسیدند.

اصلاحات برای جلوگیری از سفارش ۰ DAI برای بردن در حراج‌های نقدینگی آتی امروز به رای گذاشته شده است. دارندگان MKR در حال بحث برای متوقف کردن گزینه‌ی ۰ DAI با افزایش قیمت اولیه و طول حراج هستند.

تحقیقات بیتمکس نشان می‌دهد عرضه‌ی CBDC به شرایط تورمی منجر می‌شود

گروه تحقیقاتی بیتمکس دو رویکرد صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی توسط دولت‌ها و تاثیر این تصمیم‌ها بر اقتصاد را به بحث گذاشت. در اقتصاد مدرن عرضه‌ی پول تا حد زیادی توسط بانک‌ها انجام می‌شود و به تمایل به ایجاد وام بستگی دارد. بزرگ‌ترین موسسات سپرده‌پذیر در یک اقتصاد توانایی بسیاری برای ایجاد وام‌های جدید و تولید نقدینگی دارند. این توانایی ایجاد نقدینگی فقط با قوانین محدودکننده در هر کشور قابل کنترل است.

در پست گروه تحقیقاتی بیتمکس دو رویکرد درمورد صدور CBDC ها مورد مطالعه قرار گرفته است. رویکرد اول حذف تمام پول‌های نقد و استفاده‌ی عمومی از CBDC دولتی و رویکرد دوم اجازه‌ی عمومی برای ایجاد سپرده‌های الکترونیکی در بانک مرکزی و ایجاد CBDC توسط هر شخص تعیین شده است. این تیم نتیجه می‌گیرد که در صورت انتخاب رویکرد اول محدودیت سپرده‌ی قانونی بانک‌ها حذف می‌شود و قدرت آنها برای خلق پول و اعتبار به بی‌نهایت میل خواهد کرد.

رویکرد دوم نیز روشی‌ست بسیار قدرتمند برای خروج بانک‌های تجاری از سیستم است که قدرت بانک‌ها برای خلق اعتبار را بسیار محدود می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که رویکرد اول تورمی‌ (inflationary) ست و رویکرد دوم به سمت تورم منفی (deflationary) پیش می‌رود.

گروه تحقیقاتی بیتمکس معتقد است رویکرد اول با سایر روندهای سیاسی و اقتصادی سازگارتر است. رویکرد اول به افزایش سیاست‌های پولی انبساطی، افزایش نظارت دولت، افزایش استفاده از اینترنت و سیستم‌های الکترونیک، افزایش شطح حفاظت از سیستم بانکی و در نهایت افزایش قدرت دولت می‌انجامد. افزایش قدرت دولت‌ها همان چیزی‌ست که جامعه‌ی غیرمتمرکز از آن گریزان است!

گردهمایی‌های بیت‌کوین کش به‌صورت مجازی برگزار خواهند شد

جامعه رمزارز ژاپن راه‌حلی پیدا کرده است که به افراد علاقه‌مند این امکان را می‌دهد بدون حضور در مکان‌های شلوغ در گردهمایی‌های سراسر ژاپن شرکت کنند.

براساس گزارش‌ها، گروه‌ گردهمایی‌های بیت‌کوین کَش (BCH) در اوزاکا و توکیو به اعضایشان این امکان را می‌دهند که در جلساتی که به‌طور منظم برنامه‌ریزی شده‌اند، شرکت کنند.

اگرچه در ژاپن کمتر از ۱۰۰۰ مورد مبتلا گزارش شده، شرکت‌ها و سازمان‌‌ها در زادگاه رمزارزها برای جلوگیری از شیوع این بیماری از ادبیات جدیدی در اطلاعیه‌هایشان استفاده می‌کنند که در آن مردم را به کار کردن در خانه، استفاده کمتر از وسایل حمل‌ونقل عمومی و شرکت نکردن در تجمعات شلوغ دعوت می‌کند.

گروه Tokyo Bitcoin Cash Meetup در ابتدا قرار بود دو جلسه در ماه مارس برگزار کند که به دلیل همه‌گیری جهانی کروناویروس باید لغو می‌شد. بااین‌حال، آکانه یوکو، برگزارکننده‌ی گردهمایی‌های بیت‌کوین کَش (BCH)، در ۱۷ مارس به اعضای گروه اطلاع داد که این جلسات بصورت مجازی برگزار می‌شوند:
«جلسات مجازی ما از چهارشنبه ۱۸ مارس و در ساعت ۷:۳۰ بعدازظهر آغاز می‌شوند. ما قصد داریم مانند جلسات حضوری هر چهارشنبه، بطور مجازی هم میزبان اعضایمان باشیم.»

جلسات مجازی و حضوری پایاپای هم

مواد پرمصرفی مانند کاغذ توالت، ماسک و ضدعفونی‌کننده دست هنوز در ژاپن به اندازه کافی موجود نیست و این باعث می شود حضور در گردهمایی‌های بیت‌کوین کَش برای گروه‌های در معرض خطر دشوار باشد. بااین‌حال، یوکو اظهار کرد جلسات حضوری نیز برای کسانی که اقدامات بهداشتی لازم را انجام می‌دهند، برقرار است:
«حتی اگر ما نخواهیم اعضا را به بیرون رفتن از خانه ترغیب کنیم، افراد باید آزاد باشند تا هرکاری را که می‌خواهند انجام دهند و اگر خودشان بخواهند آزادند که مثل قبل در گردهمایی‌های حضوری شرکت کنند.»

شبکه‌ی NEM به امنیت تلفن‌های همراه کمک می‌کند

NEM، یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های بلاک چین همتا به همتا، با استارتاپ اسرائیل لیتوانی ارتباطاتی FIX Network، همکاری می‌کند تا امنیت داده‌ها را برای کاربران تلفن همراه افزایش دهد و مسئله تاخت سیم کارت را حل کند. هدف از این همکاری ایمن نگهداشتن هشت میلیارد سیم‌کارت در سطح جهان از دسترس مجرمان سایبری در خصوص حریم خصوصی، امنیت، مدیریت و حفاظت است.

طراحی FIX Network به اپراتورهای تلفن همراه اجازه می‌دهد خدماتی از قبیل مدیریت هویت دیجیتال، کیف پول‌های رمزنگاری شده و داده‌های شخصی را ارائه دهند که از طریق حفاظت از کلید‌های شخصی روی سیم کارت مشترکین فراهم می‌شود.

اولین محصول، اپلیکیشن FIX ID خواهد بود که به مشترکین از طریق شماره تلفن جهانی آنها یک هویت دیجیتال منحصر بفرد ارائه می‌دهد. انتظار می‌رود این محصول با ۱۰ هزار سیم کارت اولیه در آوریل امسال وارد بازار شود. FIX Network سرویس جهانی تلفن همراه خود را راه‌اندازی کرده است و خدمات رومینگ در ۱۸۶ کشور ارائه می‌دهد.

بازار

آتش کرونا و تبعاتش دامن بازار رمز ارزها را هم گرفته است

طی ساعات گذشته قیمت بیت کوین با یک افت ناگهانی ۱۱.۲۴ درصدی به ۳۷۸۲ دلار رسید و پایین‌ترین قیمت در سال ۲۰۲۰ تا کنون را ثبت کرد. هرچند تنها طی چند دقیقه این نزول شدید جبران شد و قیمت بیت کوین به ۵۲۶۰ دلار بازگشت. این افت قیمت از ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸ بی‌سابقه بود. افت شدید قیمت از روز گذشته موجب نقد شدن بسیاری از وام‌های با پشتوانه‌ی بیت کوین در پلتفرم‌های غیرمتمرکز مالی شده است.

2020 03 13 095748

در پی همه‌گیر شدن ویروس کرونا، قیمت‌ها در بازارهای جهانی بخاطر نگرانی نسبت به تعطیلی کسب و کارها بخاطر ویروس و افت سود شرکت‌ها افت شدیدی داشت. افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی میان ایران و آمریکا نیز بنزین این آتش شده و به دود شدن سریع‌تر سرمایه‌ها کمک می‌کند.

تعطیلی صرافی CME، تعطیلی کنفرانس‌های حوزه‌ی رمز ارزها،‌ فعالیت‌های پروژه‌ی کلاهبرداری پلاس توکن و بسیاری از عوامل شناخته شده یا ناشناخته موجب شده موقعیت بیت کوین (BTC) به عنوان یک دارایی امن زیر سوال برود.

Peter Brandt، تحلیلگر کهنه‌کار بازار رمز ارزها که به پیش‌بینی‌های درست در بازار شهره است در توئیتر گفت کف بالقوه‌ی بیت کوین را زیر ۱۰۰۰ دلار می‌داند! این تحلیلگر همچنین معتقد است بیت کوین قابلیت رشد تا ۱۴۰ هزار دلار را نیز دارد.

در کنار افت قیمت بیت کوین بسیاری دیگر از رمز ارزها نیز افت شدیدی داشته‌اند. در زمان نگارش این خبر اتر (ETH) حدود ۳۳ درصد، XRP حدود ۲۷ درصد و بیت کوین کش (BCH) حدود ۳۶ درصد در ۲۴ ساعت گذشته افت داشته‌اند.

چرا بیت کوین سهمگین‌ترین سقوط در هفت سال گذشته را تجربه می‌کند؟

بیت کوین در سقوطی کم‌سابقه در حالی که از دیروز تا کنون حدود ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داد و سر تعظیم در مقابل نیروهای کلان اقتصادی فرود آورد. آخرین باری که بیت کوین اتفاقی مشابه را تجربه کرد سال ۲۰۱۳ بود که در یک روز تقریبا ۵۰ درصد سقوط کرد.

با وجود این که تغییرات اساسی در متغییرهای کلان اقتصادی رخ داده بود تقریبا هیچکس چنین سقوطی را برای بیت کوین پیش‌بینی نمی‌کرد. هرچند باید دقت داشت که بازار رمز ارزها هرگز با بحران مالی جهانی روبرو نشده بود.

دنباله‌ای از وقایع در بورس‌های جهان موجب سقوط بیت کوین شد

شاخص S&P500 آمریکا در حال حاضر بیش از ۲۶ درصد افت داشته و این اولین بار از زمان سال ۱۹۸۷ است که در یک هفته معاملات این بازار دوبار متوقف می‌شود. شدت سقوط بازار سهام تاثیرات چشمگیری بر سایر دارایی‌ها دارد. طلا که یک دارایی امن برای مواقع بحران محسوب می‌شود نیز سقوط سنگینی تجربه می‌کند. بیت کوین هم که تجربه‌ی رویارویی با چنین حوادثی را نداشته در میانه‌ی یک بازار خونین است.

سقوط بازار سهام چرخه‌ی معیوبی‌ست که خودش را تکرار می‌کند و متوقف کردن آن کار بسیار دشواری‌ست. معامله‌گران وارد صف‌های فروش شده‌اند و قیمت را به پایین هل می‌دهند. با افت قیمت فروشندگان بیشتری وارد صف فروش می‌شوند و قیمت بیش از پیش افت می‌کند.

به نظر می‌رسد معامله‌گران برای یافتن نقدینگی برای تامین مالی مارجین کال‌های خود دست به هر کاری می‌زنند، چه درون بازار سهام و چه خارج از آن و در بازارهای طلا و رمز ارزها. این درحالیست که حجم بازار رمز ارزها نسبت به بازار سهام و طلا مانند قطره‌ای از دریاست. با این حال به نظر می‌رسد با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به کانال سه‌ هزار دلار نقدینگی این بازار به شدت کاهش می‌یابد.

با نگاهی واقع‌بینانه متوجه میشویم که بیت کوین برای حضور در میانه‌ی بحران مالی خیلی جوان است و به عنوان یک دارایی پرریسک اولین قربانی چنین بحرانی خواهد بود.

آیا بیت‌کوین از بحران کرونا جان سالم به در خواهد برد؟

میلیاردر معروف، تیم دراپر، معتقد است بیت‌کوین در گذر از این بحران موفق خواهد بود. اما آیا باید حرف او را جدی گرفت؟

همزمان با افزایش سریع و چشمگیر تعداد مبتلایان به کرونا، آینده‌ی بیت‌کوین نیز روز‌به‌روز بیشتر در هاله‌ای از ابهام فرو می‌رود. چرا که برخلاف آنچه انتظار می‌رفت، رمزارزها به عنوان مانعی در مقابل هرج و مرج بازار، کاملا شکست خورده‌اند.

با این حال تیم دارپر، یک سرمایه‌گذار میلیاردر، معتقد است که این بیت کوین، و نه بانک‌ها و دولت، خواهد بود که در نهایت به داد بازار سرمایه خواهد رسید.

بیت‌کوین فقط برای رشد و پیشرفت تنظیم شده است!

این پیش‌بینی تیم دراپر خیلی معروف است که قیمت بیت‌کوین تا سال ۲۰۲۳ به ۲۵۰هزار دلار خواهد رسید. با توجه به اینکه قیمت بیت‌کوین در حال حاضر در کانال ۵۰۰۰ دلار است این پیش‌بینی چندان قابل اعتنا به نظر نمی‌رسد اما باید در نظر داشت که دراپر رشد پیشین بیت‌کوین را نیز خیلی قبل از آنکه اتفاق بیفتد درست پیش‌بینی کرده بود.

دراپر استعداد خاصی در کشف شرکت‌های موفق دارد. او از اولین سرمایه‌گذاران اسکایپ، تسلا و اسپیس ایکس و دیگر استارتاپ‌های بزرگ و تأثیرگذار بوده است.

تیم دراپر در مصاحبه اخیرش توضیح داد که بیت‌کوین چطور می‌تواند صنعت بیمه را متحول کند: « به عنوان مثال من می‌توانم یک شرکت بیمه راه‌اندازی کنم که برای تشخیص تقلب، از هوش مصنوعی بهره ببرد و قراردادهای هوشمندانه‌ای برپایه‌ی بیت‌کوین ببندد و همه اینها را روی بلاک‌چین قرار دهم.»

ترس بسیار خطرناک‌تر از ویروس است!

در ۱۴ مارس، تیم دراپر دولت‌های جهان را به دلیل سیاست‌های اقتصادی‌شان در مقابله با کروناویروس مورد انتقاد قرار داد. دراپر مدعی شد تعداد کسانی که ممکن است در اثر یک اقتصاد معیوب و ویرانگر بمیرند بیشتر از کشته‌های ویروس کرونا خواهد بود.

افزایش جست‌وجو برای بیت‌کوین در کنار سقوط بزرگ

این روزها بازار بیت‌کوین و سایر رمز ارزها مشابه با سایر بازارهای مالی دیگر سقوط چشمگیری را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد پس از سقوط اما مردم علاقه بیشتری به بیت‌کوین پیدا کرده‌باشند. با استناد به ترندهای گوگل جست‌جوی کلمه بیت‌کوین در این موتور جست‌وجو‌گر رکورد جدیدی از خود به جا گذاشته است.

از تاریخ ۸  الی ۱۴ مارس، درهفته‌ای که قیمت بیت‌کوین به نصف خود کاهش پیدا کرد و بازارهای دیگر مالی بدترین سقوط ۳۰ سال اخیر خود را تجربه کرده بودند، ترندهای گوگل از افزایش ۹۰ درصدی علاقه کاربران این موتور جست‌و جوگر به بیت‌کوین خبر می‌دهند.

افزایش علاقه به بیت‌کوین

در آمریکا این رشد خیره‌کننده بوده است. در جمعه که بدترین روز بیت‌کوین در یک سال گذشته بوده است، تنها در یک شب جست‌و جو برای بیت‌کوین سه برابر شده است.

افزایش سه برابری در یک شب

مطالعه آمار در ۵ سال گذشته نشان می‌دهد که علاقه به بیت‌کوین از ژوئن ۲۰۱۹ هیچگاه به این مقدار نبوده است. در اوج بازار در سال ۲۰۱۷  که بیت‌کوین به عنوان یک جایگزین دیجیتال برای مبادلات مالی نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت، علاقه به بیت‌کوین دو برابر این مقدار ثبت شده است.

برای رمز ارزها و بلاک‌چین این اتفاق مشابه بیت‌کوین نبوده است. جست‌وجو برای مفهوم بلاک‌چین در دوازده ماه گذشته کاهشی بوده است. به نظر می‌رسد بیت‌کوین چه با سقوط و چه با صعود در حال جلب توجه جهانیان است.

چه چیزی می‌تواند بیت‌کوین را به کانال ۵هزار دلار برگرداند؟

روز دوشنبه بیت‌کوین دوباره نوسانات طوفانی را پشت سر گذاشت. در ابتدا، قیمت آن به بالاترین قیمت روزانه یعنی ۵،۸۲۳ دلار رسید اما پس از آن تقریباً ۱۰۰۰ دلار پایین آمد و به کمترین قیمت روز یعنی ۴،۸۵۷ دلار رسید. چه چیزی می تواند این رمزارز را به کانال ۵هزار دلار برگرداند؟

تجارت در زیر ۵ هزار دلار عادی شده

پنج‌شنبه گذشته، بیت ‌کوین نتوانست در برابر هراس ناشی از COVID 19 که باعث سقوط سهام بورس شد، مقاومت کند و برای اولین بار از ماه آوریل سال ۲۰۱۹ به زیر سطح ۵۰۰۰ دلار رسید. روز جمعه اوضاع حتی بدتر شد، زیرا قدیمی‌ترین رمزارز در چند صرافی مهم زیر ۴۰۰۰ دلار فروش رفت.
آخر هفته، بازار رمزارزها متوقف و منفعل ماند با امید اینکه همه‌گیری کوروناویروس کند شود، یا حداقل دولت‌های جهان و بانکداران مرکزی با بسته‌های انگیزشی مؤثر اثرات آن را تحت کنترل خود درآورند.
به نظر می‌رسد اکنون فضای رمزارزها بیش از گذشته با بازارهای سنتی به هم پیوسته‌اند. سابقاً انتظار می‌رفت که بیت‌کوین برای کسانی که به دنبال حفظ پس‌اندازشان در بحران‌های اقتصادی بودند، پناهگاه امنی باشد. با این حال، به نظر می‌رسد وحشت عمومی ذائقه‌ی سرمایه‌گذاران رمزارزها را نیز تغییر داده است.

چه چیزی می تواند BITCOIN را در کانال ۵،۰۰۰ دلار ثابت نگه دارد؟

اعتماد به نفس. تا زمانی که کرونا ویروس همچنان در سطح جهان گسترش یابد، ارقام کلان اقتصادی منفی خواهند بود. مسلماً این اوضاع و احوال برای بیت‌کوین هم مناسب نیست. متأسفانه، شیوع این بیماری در اروپا و ایالات متحده آغاز شده است و باید امیدوار باشیم که دولت‌ها همانند چین به‌طور مؤثر با گسترش این بیماری مبارزه کنند، و از سوی دیگر به این امید ببندیم که هوای گرم بازدارنده گسترش بیماری کوید-۱۹ باشد، هرچند کارشناسان در این باره مطمئن نیستند.

تام لی، تحلیلگر سرشناس: بیت‌کوین کماکان ابزار قابل‌قبولی برای پوشش ریسک است

بیت‌کوین از هنگامی که در سال ۲۰۰۹ پا به عرصه گذاشت، همواره از هم‌بستگی نزدیکی با دیگر دارایی‌ها نظیر طلا، سهام و نفت برخوردار بوده است. از همین رو، طرفداران این رمزارز پیشرو آن را یک کلاس دارایی نوظهور خوانده‌اند که می‌توان از آن به عنوان یک سنگر امن و ابزار پوشش ریسک در برابر ارزهای رسمی و نظام‌های بانکی سنتی استفاده کرد. با این حال، تحولاتی که طی روزهای اخیر در بازارها رخ داد و سقوط نابهنگاهی را برای رمزارزها رقم زد، به یکباره تمامی تحلیلگران را به فکر فرو برده است.

تام لی، تحلیلگر سرشناس بازارهای مالی و بنیانگذار موسسه مشاوره‌ای Fundstrat طی مصاحبه‌ای به بیان مواضع خود پیرامون بیت‌کوین و دیگر رمزارزها در فضای تحولات کنونی پرداخته است. وی در اظهارت خود گفته که هرچند رمزارزها ابزارهای کامل و بی‌نقصی برای پوشش ریسک نیستند؛ اما تا حد مناسب و قابل قبولی می‌توان برای پوشش ریسک، روی آن‌ها حساب باز کرد. وی در ادامه افزوده است:

بیت‌کوین، این رمزارز پیشرو توانسته در قامت یک نوآوری توفنده، قواعد بازی در نظام‌های مالی سنتی را بر هم بزند و از این رو می‌تواند پناهگاه امنی برای گریز از تلاطم‌ها و نوسانات بازار سهام باشد.

وی در خاتمه‌ی اظهارات خود گفته است:

ما در شرایطی به سر می‌بریم که در آن بازار سهام با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان است؛ بنابراین فکر می‌کنم انتخاب رمزارزها به عنوان ابزار پوشش ریسک، منطقی به نظر می‌رسد و هر قدر به سمت گسترش دامنه نفوذ رمزارزها گام برداریم، اثر پوششی آن‌ها هویداتر می‌شود. از سویی دیگر، با افزایش نگرانی مردم نسبت به آینده جهان، اقبال آن‌ها برای حرکت به سوی پذیرش رمزارزها افزایش می‌یابد. عملکرد بانک‌ها و نارضایتی مردم از تعامل با آن‌ها نیز به نوبه خود می‌تواند باعث تسریع روند مهاجرت بشر به سوی دارایی‌های رمزینه شود.

مدیر صرافی باینانس: نمی‌گذارم ارزش بیت‌کوین به صفر برسد!

از آنجایی که بیت‌کوین در کانال ۵،۰۰۰ دلار در نوسان است و کروناویروس روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود، چانگ‌پنگ ژائو (CZ) مدیرعامل باینانس (Binance) -دومین صرافی آنلاین و بین‌المللی رمزارزها از لحاظ میزان تراکنش- اظهار کرد اجازه نخواهد داد ارزش بیت‌کوین به صفر برسد.

هفته گذشته، در تاریخ ۱۲ مارس، بیت‌کوین، پرچمدار رمزارزها، بطور ناگهانی و همگام با دیگر سرمایه‌ها و بازار‌های مالی به شدت سقوط کرد. از آن زمان، قیمت بیت‌کوین تقریباً‌ در کانال ۵۰۰۰ دلار باقی مانده است.

بسیاری از اینفلوئنسرهای حوزه رمزارز درحال به اشتراک‌گذاری پیشبینی‌ها و پیشگویی‌های خود در اینباره هستند. پیش از این کسی قول نداده بود که برای کمک به حفظ بیت‌کوین، اقدام خاصی انجام دهد و چانگ‌پنگ ژائو (CZ) مدیر عامل باینانس (Binance) اولین نفر به حساب می‌آید. او در حساب شخصی توئیتر خود نوشت: «تا زمانی‌که من یک پنی داشته باشم، ارزش بیت‌کوین به صفر نخواهد رسید.»

در زمان انتشار این خبر، بیت‌کوین با سقوطی شدید طی هفته‌ی گذشته حدود ۵.۲۰۰ دلار معامله می‌شود و چانگ‌پنگ ژائو قول داده است که بیت‌کوین تا زمانی که او سرمایه‌یی داشته باشد به صفر نمی‌رسد.

منظور چانگ‌پنگ ژائو (CZ) چیست؟

عده‌ای در واکنش به ادعای مدیر باینانس نوشته‌اند توئیت چانگ‌پنگ ژائو باعث نگرانی آنها شده است. اعضای جامعه رمزارزها معتقدند ممکن است قیمت بیت‌کوین در نتیجه مداخلات کاهش یابد. با این حال، یک مطالعه پژوهشی ادعا کرده است در سال ۲۰۱۷، بیت‌کوین در نتیجه دستکاری‌ها و مداخلاتی به اوج قیمت خود یعنی نزدیک به ۲۰،۰۰۰ دلار رسیده بود.

در اوایل سال جاری، چانگ‌پنگ ژائو توئیت کرد صرافی‌ها مایل نیستند قیمت بیت‌کوین بیش از این کاهش یابد. وی اضافه کرد: اگر صرافی‌های حوزه رمزارز بتوانند بر قیمت بیت‌کوین اثری بگذارند، شاهد صعود قیمتیِ فوق‌العاده‌یی خواهیم بود.

از نظر فنی، بیت‌کوین اکنون تشنه‌ی ۶۱۰۰ دلار است!

یکی از معامله‌گران و هواداران دو آتشه‌ی بیت‌کوین با نام کاربری «The Crypto Dog» ادعا کرده است بیت‌کوین در حال حاضر آنقدر قوی است که تا کانال ۶۰۰۰ دلار صعود کند.

روی خوش بازارها به اعلام وضعیت اضطراری ملی از سوی رئیس جمهور آمریکا

شب گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا در این کشور «وضعیت اضطراری ملی» اعلام کرد. این تصمیم که در پی ‌همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اتخاذ شده، تاکنون سبز شدن شاخص‌های بازار را در پی داشته است.

بنابر آمار و ارقام منتشر شده، پیام دونالد ترامپ برای ملت آمریکا توانسته آرامش را به فضای بازار، حکمفرما کند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که شاخص میانگین صنعتی داو جونز، رشدی ۱۰ درصدی را تجربه کرده است. بیت‌کوین نیز از این قافله جا نمانده و در حالی که در مقطعی بهای آن به ۴ هزار دلار رسیده بود، اکنون در محدوده ۵۴۰۰ دلار معامله می‌شود.

دیروز در ساعت سه بعدازظهر به وقت شرق آمریکا، دونالد ترامپ طی یک نطق تلویزیونی با اعلام اینکه تاکنون ویروس کرونا نزدیک به ۴۰ کشته در آمریکا بر جای گذاشته، تصریح کرد:

من به‌طور رسمی در کشور وضعیت اضطراری ملی اعلام ‌می‌کنم؛ کلماتی که بار بسیار بزرگی به همراه خود دارند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه‌ی اظهارات خود از تخصیص ۵۰ میلیارد دلار کمک مالی برای کمک به مبتلایان به ویروس کرونا خبر داد.

به دنبال اعلام وضعیت اضطراری، بازار سهام آمریکا توانست نفسی تازه کند. بازار رمزارزها نیز که پیش‌تر نشان داده دنباله‌روی بازار سنتی است، با افزایش شاخص‌ها روبه‌رو شد. از صبح امروز، بیش از ۵ میلیارد دلار به ارزش بازار رمزارزها افزوده شده است.

افزایش نرخ بهره در دنیای رمز ارزها! نشانه امید به آینده بازار

مشتریان شرکت‌های وام‌دهی مبتنی بر رمز ارزها ممکن است متوجه تغییرات پیش‌آمده در نرخ بهره قراردادهای خود در اثر سقوط بزرگ قیمت رمز ارزها شده باشند. از تاریخ ۱ آوریل کمپانی BlockFi نیز تغییراتی در نرخ بهره وام‌های بیت‌کوینی و اتریومی خود ایجاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف و با استناد به مطلب منتشر شده توسط مدیر اجرایی BlockFi آقای زاک پرینس، سپرده‌گذارانی که کمتر از ۵ بیت‌کوین موجودی داشته باشند، ۶ درصد سود سالیانه دریافت خواهند کرد و کسانی که تا ۵۰۰ اتریوم سپرده کرده باشند ۴.۵ درصد سود دریافت خواهند کرد. این رقم برای ارزهای پایدار مانند GUSD  و USDC همان ۸.۶ درصد سابق خواهد بود.

با سقوط اخیر قیمت رمزارزها ناشی از بحران در بازارهای مالی و پاندمی کرونا ویروس، مدیران BlockFi ادعا می‌کنند کمترین نقدشدگی را در قراردادهای خود داشته‌اند. تصمیم آنها برای افزایش نرخ بهره کمی غیرمنتظره به نظر می‌رسد. مخصوصا زمانی که نهادهای سنتی کنترل‌کننده بازار مانند فدرال رزرو با کاهش نرخ بهره سعی در تنظیم بازارهای مالی داشته‌اند. این اقدام می‌تواند نتیجه خوشبینی نهادهای مالی به آینده بازار قلمداد شود.

قیمت بیت‌کوین (BTC) حتی پس از کاهش نرخ بهره بانک فدرال، بالا نرفت!

قیمت بیت‌کوین علیرغم سیگنال بانک مرکزی آمریکا به بازار، همچنان به روند کاهشی خود ادامه می‌دهد.

اگر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو (Federal Reserve) به صفر و همچنین برنامه تزریق نقدینگی در حجم بزرگ (QE) نتواند باعث تقویت بیت‌کوین (BTC) شود، پس چه می‌تواند؟ این سؤال در ذهن کسانی است که شاهد بیش از ۱۷ درصد سقوط ارزش این رمزارز بوده‌‌اند.

بانک مرکزی نمی‌تواند بیت‌کوین را تقویت کند

نکته اصلی در خریدوفروش بیت‌کوین این بود که گمان می‌رفت این سرمایه‌ی دیجیتال می‌تواند سرمایه‌گذاران را در برابر بحران‌های اقتصادی محافظت کند. بااین‌حال، متأسفانه این رمزارز جایگاه خودش را به‌عنوان پناهگاهی امن در بحران‌های اقتصادی از دست داد و حتی نسبت به دارایی‌های ریسک‌پذیر دیگر مانند سهام ایالات متحده متحمل افت بزرگتری شد. در زمان انتشار این خبر، بیت‌کوین با افت قیمت چشمگیری حدود ۵ هزار دلار معامله می‌شود.

آیا CME مقصر است؟

جالب توجه است که الکس کروگر، تحلیلگر حوزه رمزارزها، متوجه شد که بیت‌کوین (BTC) مسیر قیمتی خود را درست پس از آغاز معاملات تجاری آتی گروه بزرگ CME تغییر داد. با توجه به اینکه CME تأثیر زیادی در بازار رمزارزها دارد نمی‌توان این اتفاق را تصادفی انگاشت. صرف‌نظر از تمایل آنها به پرکردن تردستانه شکاف‌های قیمتی آخرهفته‌ها این مؤسسه در اواخر سال ۲۰۱۷ اعتبار بالایی از سقوط بیت‌کوین کسب کرد.
اندکی پس از آنکه CME «آینده بیت‌کوین» را در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ منتشر کرد، نوسانات قیمت بیت‌کوین آغاز شد.

اکنون زمان بیت‌کوین است،‌ آن را از دست ندهید

به عقیده‌ی برخی، بیت‌کوین اولین امتحان بزرگ خود را می‌گذراند، آیا می‌تواند در زمان یک سقوط بازار در نقش ذخیره‌ی ارزش عمل کند؟

قیمت بیت‌کوین به خاطر بحران‌های ناشی از ویروس کورونا به شدت سقوط کرد و نزدیک به نیمی از ارزش خود را همزمان با افت‌های تاریخی بازار‌های سنتی از دست داد. اما این برای بیت‌کوین یک نقطه‌ی سرنوشت‌ساز نیست. موفقیت بیت‌کوین با قیمت آن قضاوت نمی‌شود، بلکه با کمیابی دیجیتال آن در دوره‌ی پول‌های هلی‌کوپتری، تسهیل کمی و نرخ‌ بهره پایین بی‌سابقه سنجیده می‌شود. به تازگی بانک مرکزی ایلات متحده، نرخ‌های بهره را تا نزدیکی صفر کاهش داد. این به دنبال چندین اقدام مشابه توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برای بازگرداند اطمینان به بازار‌ها بود. این اقدام ناگهانی، شکست خورد چرا که داو جونز از زمان سقوط بازار «دوشنبه‌ی سیاه» در ۱۹۸۷ به بعد بدترین روز خود را گذراند.

امروز وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است که چک‌هایی را برای میلیون‌ها آمریکایی برای جبران اثرات اقتصادی بیماری همه‌گیر کورونا می‌نویسد. یک محرک اقتصادی غیرمعمول که به تازگی مورد‌علاقه‌ی اقتصاددانان چپ‌گرا قرار گرفته، اما زمانی به عنوان پول هلی‌کوپتری شناخته می‌شد؛ پول نقد چاپ‌شده به تازگی، که گویا از آسمان وارد جیب مردم می‌شود.

مونچین، وزیر خزانه‌داری، در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت:

“در حال ارسال سریع چک‌ها به مردم کشور هستیم. مردم، الان به پول نقد نیاز دارند. منظور من از الان، ظرف دو هفته‌ی است.”

اسپانیا نیز ظاهرا از سیاست پول‌های هلی‌کوپتری استفاده کرده است. چیزی که می‌تواند لطمه‌های شدیدی به اقتصاد‌های متعامل منطقه‌ی یورور وارد سازد. بسیاری از اقتصاددانان این سیاست را نمی‌پسندند. به عقیده‌ی آن‌ها این پول‌ها به سختی از سیستم خارج می‌شوند و می‌توانند باعث بروز یک تورم بلند‌مدت شوند. در حالی که به خاطر اثرات طولانی بحران مالی ۲۰۰۸ بسیاری از ابزار‌های سیاستی ملایم‌تر، مشغول هستند، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی مجبور می‌شوند چنین اقدامات رادیکال را در نظر بگیرند. در همین‌ حال بسیاری از ناظران بازار نگران هستند که این فروش گسترده همراه با تزریق پول‌های هلی‌کوپتری موجب مازاد پول نقد گسترده شود.

ماتی گرین اسپن،‌ بنیان‌گذار شرکت مشاوره‌ی مالی کوانتوم اکونومیکس گفت:

“در حال حاضر شاهد حرکت غیرمنتظره‌ی بازار به سمت پول نقد هستیم. همه در حال نقد کردن آن‌چه که می‌توانند هستند. وقتی که همه‌چیز آرام شود، می‌بینیم که در پایان بحران کورونا چه خواهد شد، مردم بیش‌از‌حد به پول‌های بی‌پشتوانه تکیه می‌زنند.”

مدیر ارشد شرکت سرمایه‌گذاری بلاک‌چینی KR1 گفت:

“بیت‌کوین برای این روز‌ها ساخته شده است. بیت‌کوین، اتریوم و دیگر رمز‌ارز‌ها نیازی به تسهیل کمی ندارند. آن‌ها فقط به چندین سرور برای انجام، تأیید و ثبت تراکنش‌ها نیاز دارند.”

قیمت بیت‌کوین هر چه شود، نمی‌تواند به صورت تصنعی توسط دولت‌ و بانک مرکزی تقویت شود. رمز‌ارز‌ها تنها با افزایش تقاضا تقویت می‌شوند. نمی‌توان بیت‌کوین بیش‌تری کپی یا چاپ کرد. بیت‌کوین صرف‌نظر از نوسانات شدید قیمتی، خود یک ثبات و استحکام در دوران ناپایداری است.

معامله‌گر سرشناس: بهای بیت‌کوین بیش از این سقوط نخواهد کرد

تون وایس، معامله‌گر و تحلیلگر سرشناس بیت‌کوین گفته که این رمزارز پیشتار هم‌اکنون به کف قیمتی خود رسیده است. وی سرمایه‌گذاران را تشویق کرده که تا دیر نشده دست بجنبانند و برای اهدف بلندمدت، اقدام به خرید بیت‌کوین کنند.

همه این اصطلاح و توصیه‌ی معاملاتی معروف به گوشمان خورده است که سعی کن در کف قیمت بخری و در سقف بفروشی. در بازار بیت‌کوین و دیگر رمزارزها اگر بتوان به درستی نقاط اوج و فرود نمودار قیمت را به‌درستی تخمین زد، سود سرشاری نصیبمان خواهد شد. با این حال، این کار بسیار چالش‌برانگیز است و به هوش و فراست بالایی نیاز دارد.

وایس بر این باور است که اکنون بهترین زمان برای ورود به بازار و تبدیل نقدینگی به بیت‌کوین است.

از زمان سقوط قیمت‌ها در بازار ارزهای رمزپایه در پنج‌شنبه‌ی گذشته، گمانه‌زنی در مورد شرایط آتی بازار به‌شدت دشوار شده است. برخلاف موقعیت‌های پیشین بازار که در آن‌ها شاهد سقوط بهای رمزارزها بودیم، اکنون شرایط بسیار پیچیده است؛ چرا که وقایع جهانی نیز گره‌هایی به این کلاف سردرگم اضافه کرده‌اند. بسیاری از فعالان بازار بر این باورند که قیمت‌ها ممکن است از این سطح هم پایین‌تر برود. وایس هم دست رد به این گمانه‌زنی‌ها نمی‌زند؛ اما مدعی است که شواهد کافی وجود دارد که اثبات می‌کند می‌توانیم خوش‌بین باشیم که بدترین حالت ممکن برای بازار رخ داده و از این پس شاهد رشد قیمت‌ها خواهیم بود.

شمار دیگری از تحلیلگران نیز با وایس موافقند و می‌گویند که معمولا در بازارها قیمت‌ها پس از تجربه‌ی یک سقوط ناگهانی به سرعت بازیابی می‌شوند. با این حال، بازار رمزارزها با دیگر بازارها تفاوت‌های بنیادینی دارد و دور از انتظار نیست که طی روزهای آتی شاهد نوسانات شدید قیمتی در این حوزه باشیم.

با وجود افزایش نوسانات بیت کوین تقاضایی برای اوراق مشتقه نیست!

تقاضا برای اوراق مشتقه‌ی بیت کوین در صرافی‌های دارای مجوز ایالات متحده با وجود ثبت بالاترین رکوردهای نوسانات قیمتی، بسیار کاهش یافته است. بورس شیکاگو (CME) روز سه‌شنبه تنها سه قرارداد اختیار معامله‌ی بیت کوین به ارزش ۱۵ BTC (معادل ۸۰ هزار دلار) ثبت کرد. به گفته‌ی شرکت مشتقات رمز ارزی Skew Markets این پایین‌ترین رکورد ثبت شده است و رکورد قبلی با ۱۲۵ هزار دلار در ۲۴ ژانویه امسال ثبت شد. حجم معاملات مشتقات رمز ارزها در صرافی بزرگ Deribit نیز روز سه‌شنبه به پایین‌ترین سطح از اول ماه مارس و ارزش ۵۲ میلیون دلار رسید.

2020 03 19 171201

CME در روز ۱۳ ژانویه شروع به فعالیت نمود و در روز اول ۲.۲ میلیون دلار معامله ثبت کرد و رقیب خود صرافی بین‌المللی Bakkt را که بطور کلی حدود یک میلیون دلار معامله ثبت کرده بود، پشت سر گذاشت. به همین ترتیب، صرافی Bakkt نیز از تاریخ ۱۷ فوریه هیچ گونه فعالیت معاملاتی ثبت نکرده است. همچنین، Bakkt بعد از اواسط ژانویه تنها چهار روز معاملاتی داشته است.

2020 03 19 171241

با توجه به افزایش نوسانات قیمت بیت کوین در روزهای اخیر، کاهش فعالیت در صرافی‌های Bakkt و CME شگفت‌آور به نظر می‌رسد. افازیش نوسانات بطور معمول تقاضا برای ابزارهای پوشش ریسک مانند اختیار معاملات را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد این کاهش حجم معاملات مشتقات بیت کوین از نگاه معامله‌گران نهادی به بیت کوین به عنوان منبع نقدینگی ناشی می‌شود؛ همانطور که هفته‌ی گذشته با ریزش بازارهای بورس دنیا و افزایش مارجین کال‌ها فروش گسترده‌ای در این بازار صورت گرفت.

ابراز تمایل نوکوینرها به خرید بیت‌کوین

آن‌طور که پیداست، سقوط نابهنگام بهای رمزارزها در هفته گذشته، آن‌چنان هم بدیمن نبوده؛ چرا که باعث شده شماری از نوکوینرها برای خرید بیت‌کوین پا پیش بگذارند. گفتنی است نوکوینرها کسانی هستند که از سر عناد با بیت‌کوین، هیچ میزانی از این رمزارز را در اختیار ندارند.

شاید نام کاربری Hodlonaut در شبکه‌ی اجتماعی توییتر برایتان آشنا باشد. این کاربر جنجالی که پیش‌تر آماج حملات کریگ رایت، ناکاموتوی خودخوانده دنیای رمزارزها قرار گرفته بود، دست به انتشار یک واقعیت تعجب‌برانگیز زده است. گویا دو تن از دوستان Hodlonaut که آن‌ها نیز جزو قافله‌ی نوکوینرها هستند، از او پرسیده‌اند که چگونه می‌توانند بیت‌کوین خریداری کنند.

Hodlonaut می‌گوید علاقه دوستانش به سردرآوردن از بیت‌کوین از وقایعی که اخیرا در جهان رخ داد، سرچشمه می‌گیرد؛ وقایعی که از جمله آن‌ها می‌توان به سقوط بی‌سابقه‌ی بازار سهام و خلق بیش از ۱.۵ هزار میلیارد دلار پول از سوی بانک مرکزی آمریکا و تزریق آن به اقتصاد این کشور اشاره کرد.

بنابر گفته‌های Hodlonaut دوستانش که تا پیش از این اتفاقات بر طبل مخالفت با بیت‌کوین و رمزارزها می‌کوبیدند، اکنون به طرفداران پروپاقرص این پدیده‌ی نوین تبدیل شده‌اند و می‌گویند آینده از آن بیت‌کوین است. کاهش بهای رمزارزها هم بهانه‌ای شده تا این افراد بتوانند راحت‌تر، دست به خرید بیت‌کوین بزنند.

معامله‌گر کهنه‌کار از سقوط بهای XRP خبر داد

پیتر برانت، معامله‌گر کهنه‌کار با بیش از ۳۰ سال تجربه حضور در بازار، پیش‌بینی کرده که روزهای خوبی در انتظار سکه‌ی XRP نیست و در آینده‌، شاهد سقوط بهای این رمزارز خواهیم بود.

برانت پیش از این به دلیل آنکه آماج انتقادات جامعه‌ی کاربری XRP قرار گرفته بود، عهد کرده بود که هیچگاه تحلیل‌های نموداری خود را از این سکه منتشر نخواهد کرد؛ اما گویا وی روز گذشته عهد خود را زیر پا نهاده و اقدام به انتشار پیش‌بینی خود از آینده این سکه کرده است.

رابطه‌ی میان برانت و جامعه‌ی کاربری XRP در شبکه‌ی اجتماعی توییتر به‌شدت تیره و تار بوده است. ماه گذشته، این معامله‌گر کهنه‌کار پیش‌بینی کرده بود که احتمال دارد بهای XRP با کاهشی ۲۵ درصدی به زیر ۰.۲ دلار سقوط کند. همین تحلیل، بهانه‌ای شد تا هواداران ریپل، برانت را آماج انتقادات شدید خود قرار دهند. با این حال، گذر زمان، مهر تایید بر دقت پیش‌بینی برانت زد و بهای XRP چند روز بعد به ۰.۱۶ دلار افت کرد.

هجمه‌های سنگین جامعه‌ی کاربری ریپل علیه برانت باعث شد وی به طور علنی اعلام کند که دیگر هرگز نمودارها و تحلیل‌های خود از سکه‌ی XRP را منتشر نخواهد کرد.

حال به نظر می‌رسد او اندکی از موضع خود کوتاه آمده و دوباره دست به انتشار پیش‌بینی خود از بهای این رمزارز زده است. روز گذشته، برانت با انتشار نمودار جدیدی به سرمایه‌گذاران XRP هشدار داد که ممکن است سکه‌ی عزیزدردانه‌ی آن‌ها در آینده‌ی نزدیک با افت بهای بیشتری مواجه شود. با این حال او از ارائه‌ی سطح قیمت موردانتظارش خودداری و به اعلان هشدار در مورد سقوط بهای XRP اکتفا کرده است.

 

صرافی‌ها

معاملات آتی Bithumb: ارتقای استاندارد‌ها برای صرافی‌‌های معاملات آتی رمز‌ارز

معاملات آتی Bithumb، از زمان راه‌اندازی رسمی پلت‌فرم معاملاتی مشتقات دارایی دیجیتال، در سطح جهان توجه ویژه‌ای را از سوی جامعه‌ی معامله‌گران رمز‌ارز به خود جلب کرده است. به گزارش Cointelegraph، این صرافی، اهرم معاملاتی ۱۰۰x را برای قرارداد‌های دائمی بیت‌کوین ارائه می‌دهد که در حال حاضر فعال‌ترین قرارداد آتی معامله‌شده در بازار به شمار می‌آید.

Bithumb یک صرافی رمز‌ارز جهانی پیش‌گام و مستقر در کره جنوبی است. معاملات آتی Bithumb، تنها بستر رسمی برای قرارداد‌های آتی تحت این نام تجاری هستند. این نام تجاری توسط متخصصان وال‌استریت اداره می‌شود که برای گرفتن مجوز آن، یک فرآیند کاملا دقیق صورت گرفته است. چون این قرارداد‌های آتی از این نام تجاری استفاده می‌کنند باید با ارائه‌ی نقد‌شوندگی زیاد، تخصص عملیاتی و خدمات مشتری جهانی، سطح استاندارد بالایی برقرار کنند.

این پلت‌فرم با تمرکز بر کارایی معامله و طراحی دقیق سیستم، کیفیت خدمات چند‌زبانه همراه با پوشش خدماتی تمام‌وقت برای یک طیف متنوع از مشتریان در جهان، به دنبال فاصله گرفتن از رقبای خود است. برخی از ویژگی‌های متمایز به شرح زیر هستند:

  • بازاری با سیالیت و وسعت زیاد که از سوی طیف متنوعی از نهاد‌های بازار‌ساز تا جوامع خرده‌فروشی جهانی حمایت می‌شود.
  • مدیریت وثیقه‌ی انعطاف‌پذیر که در آن کاربران می‌توانند چندین رمز‌ارز مشهور را به عنوان مارجین (حد) قرار دهند و قدرت فروش و خرید خود را برای عایدی‌های بیشتر، افزایش دهند.
  • یک کلیک ساده و بدون کارمزد برای مبادله‌ی بیت‌کوین یا اتریوم با دلار یا بالعکس.
  • موتور مطابقت سفارش با کارایی بالا همراه با نظارت واقعی بر ظرفیت و پردازش سیستم.
  • مکانیزم نقد‌شوندگی قوی برای بهینه‌سازی کاهش موقعیت‌های منفی حساب‌ها با کمترین اثرات در بازار و دور کردن ریسک‌ها.
  • صد‌در‌صد دارایی‌های دیجیتال مشتریان در حفاظت کنترل‌شده هستند.

رویداد راه‌اندازی 

کاربرانی که در طی ۳۰ روز پس از راه‌اندازی ثبت‌نام می‌کنند ممکن است تا ۱۳۰ دلار جایزه کسب کنند. کلیه کاربران به شرکت در رویداد راه‌اندازی توصیه می‌شوند تا تجربه‌ی دسته‌اولی از کارایی و قابلیت اطمینان موتور مطابقت سفارشات کسب کنند. پاداش‌ها برای ۳۰۰۰۰ ثبت‌نام‌کننده‌ی اول اختصاص یافته‌اند که ۲۵۰۰۰ نفر در تاریخ راه‌اندازی، پاداش خود را دریافت کردند. کاربرانی که در طول رویداد، با یک کد ارجاع ثبت‌نام می‌کنند، برای مدت ۶۰ روز از ۵۰ درصد تخفیف برای کارمزد تراکنش‌های عادی بهره می‌برند که برای معامله‌گران فعال بسیار جذاب است، از طرفی به کاربران جدید کمک می‌کند تا درباره‌ی تجارت مشتقات، تجربه‌ و دانش کسب کنند.

آینده‌ی معاملات آتی Bithumb

در ژانویه، گزارشی از بلومبرگ نشان داد که نیمی از حجم معاملات رمز‌ارز مربوط به معاملات آتی و مشتقات بوده است. این معاملات آتی نقش مهمی در بهبود نقد‌شوندگی بازار و گسترش دامنه‌ی سرمایه‌گذاران و مقابله با نوسانات قیمتی ایفا می‌کند. این برند سعی دارد با ارتقای استاندارد‌های کیفیت، مدیریت ریشه‌دار و تخصص تکنولوژیکی و ارائه‌ی یک تجربه‌ی معامله امن و کارا به مشتریان خود، رهبری این صنعت را بر عهده بگیرد.

قانون گذاری

آیا بانک مرکزی روسیه می‌تواند استخراج بیت‌کوین را ممنوع کند؟

علاقه‌مندان به رمز‌ارزها و افراد درگیر با این کسب‌و‌کار به مصاحبه‌ی اخیر رییس بخش حقوقی بانک مرکزی روسیه واکنش نشان دادند. بنا بر گزارش Cryptonews، او در این مصاحبه هشدار داد که ممکن است رمزارز‌ها در این کشور غیرقانونی اعلام شوند. این امر منجر به مسدود شدن استخراج بیت‌کوین و سایر رمز‌ارز‌ها می‌شود.

صحبت‌های الکسی گوزنوف، رییس حقوقی بانک مرکزی، می‌تواند عواقب گسترده‌ای برای دارایی‌های رمز‌ارزی در روسیه داشته باشد. او اشاره کرد که بانک روسیه همچنان به‌شدت با دارایی‌های رمز‌ارزی مخالف است، آن‌ها را بسیار پر‌ریسک می‌داند و از ممنوع بودن انتشار و جریان آن‌ها حمایت می‌کند.

به عقیده‌ی پیوتر لیالین، معاون امور حقوقی و فناوری در گروه تحقیقاتی Synergy، استخراج‌گران احتمالا راه‌حلی می‌یابند. مثلا می‌توانند تمرکز خود را به استخراج توکن در خارج از روسیه اختصاص دهند. وی اشاره کرده که استخراج‌گران چینی نیز با موانع و محدودیت‌های دولت، مواجه بوده‌اند و به خوبی توانسته‌اند یک رویکرد مشابه را اتخاذ نمایند.

متخصص دیگری گفته است که بانک مرکزی به طور خاص و مشخص به دنبال ممنوع کردن انتشار و جریان رمز‌ارز‌ها است. استخراج‌گران می‌توانند فارغ از تصمیم بانک مرکزی، خود را دور از خطر بدانند. این خبرگزاری، همچنین صحبت‌های یوری بریسوف را که یک متخصص حقوق دیجیتال در کانون وکلای روسیه است، نقل کرده که می‌گوید استخراج‌گران، نگران نباشند زیرا دولت،‌بانک مرکزی را از ادامه‌ی این راه باز خواهد داشت. او گفت:

“هرگونه ممنوعیت برای رمز‌ارز‌ها و استخراج به افول کلی و همه‌جانبه‌ی صنعت بلاک‌چین در روسیه منجر می‌شود. به همین دلیل است که کشور‌های توسعه‌یافته با این‌که از ریسک‌های مربوط به فرار مالیاتی و پول‌شویی‌های رمز‌ارزی آگاهی دارند،‌ رمز‌ارز‌ها و استخراج آن‌ها را ممنوع نکرده‌اند. ممنوعیت به معنی محدود کردن پتانسیل‌‌های کشور برای رشد اقتصادی و توسعه‌ی فناوری اطلاعات است.”

کسب و کارها

مرورگر اپرا امکان خرید و پرداخت با بیت‌کوین و اتریوم را فعال کرد

مرورگر اپرا، خرید رمزارز را برای کاربران آمریکایی روی نسخه‌های مختلف تلفن همراه و دسکتاپ تسهیل می‌کند.

اپرا با همکاری وایر (Wyre)، یک شرکت آمریکایی نقل‌وانتقال رمزارزها، به مشتریان خود در ایالات متحده اجازه می‌دهد بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) را مستقیماً از طریق کیف‌پول رمزارزهای مرورگر خود خریداری کنند. کاربران اندروید می‌توانند از دبیت کارت استفاده کنند و کاربران دستگاه‌های اپل می‌توانند با استفاده از سیستم Apple Pay خریدهای خود را انجام دهند.

خرید از طریق مرورگر تلفن همراه -با نام تجاری اپرا (Opera) برای اندروید و Opera Touch برای محصولات اپل- بیش از یک سال است که برای ساکنان سوئد، دانمارک و نروژ فعال شده است.

اگرچه اپرا، با اختصاص دادن ۰.۴۸٪ از سهم بازار مرورگرها به خود، نقش نسبتاً کمرنگی در ایالات متحده دارد، اما دارای سهم قابل توجهی از بازار اروپاست. طبق اعلان این شرکت، مرورگر اپرا به ۳۲۰ میلیون نفر خدمات ارائه می‌دهد.

رفع موانع سازگاری

این شرکت همچنین ادعا می‌کند سیستم Apple Pay اپرا به کاربران اجازه می‌دهد در عرض کمتر از ۳۰ ثانیه رمزارزهای خود را از فرش به عرش برسانند.

چارلز هامل، مدیر بخش کریپتو در اپرا، گفت: «در گذشته، به‌دست آوردن رمزارزها فرایند دشواری بود که ساعت‌ها یا حتی روزها طول می‌کشید. تغییر چشمگیر و قابل توجهی است که حالا می‌توانیم به کمک این راه‌حل یکپارچه‌ فرآیند را در کمتر از ۳۰ ثانیه انجام دهیم.»

NYDFS خواستار تدوین برنامه‌ی مقابله با کرونا توسط شرکت‌های رمز ارزی شد

دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) با ارسال نامه‌ای به شرکت‌های حوزه‌ی رمز ارزها از آنها خواست تا برنامه‌های خود را برای مقابله با ویروس کرونا اعلام کنند. در این نامه آمده ویروس کرونا با نام علمی COVID-19 آثار اقتصادی منفی زیادی داشته و برای هر قانون‌گذاری حیاتی‌ست که ریسک‌های ناشی از انتشار بیماری را کنترل کند.

برنامه‌های مقابله باید شامل اقدامات پیشگیرانه، استراتژی‌های محافظت از کارکنان، ارزیابی سیستم‌ها و امکانات و ارزیابی احتمال افزایش خطر حملات سایبری و کلاهبرداری‌های ناشی از شیوع بیماری باشد. از شرکت‌ها خواسته شده طرح‌های خود را در اسرع وقت و حداکثر تا ۳۰ روز آینده برای NYDFS ارسال کنند.

NYDFS تا کنون به ۱۸ شرکت مجوز داده در حوزه‌ی رمز ارزها فعالیت کنند که از جمله‌ی آنها می‌توان به کوین بیس، ریپل، Circle، Tagomi، بیت پی و Square اشاره کرد. کوین بیس ماه گذشته برنامه‌‌ی چهار مرحله‌ای آماده‌سازی خود برای محافظت از کارمندانش در مقابل ویروس منتشر کرد. در حال حاضر بخش‌های ابتدایی این برنامه در شعبه‌های مختلف کوین بیس اجرا می‌شود.

آینده‌ی صنعت خودروی جهان در آزمایشگاه بلاک‌چین تویوتا

شرکت «تویوتا موتور» با همراهی شرکت خدمات مالی تویوتا از ۱۶ مارس، آزمایشگاه بلاک‌چین تویوتا را رونمایی کردند که متشکل از شش شرکت وابسته‌ی گروه تویوتا است. وظیفه تحقیقاتی این آزمایشگاه بررسی آینده صنعت خودرو است.
این آزمایشگاه بلاک‌چین که در آوریل سال ۲۰۱۹ تأسیس شد، طی ۱۱ ماه گذشته بی‌سروصدا در حال بررسی پتانسیل‌های فناوری‌های بلاک‌چین بوده و اکنون به دنبال سرعت بخشیدن به ابتکارات جدیدش در جهت اجرای تجارت و گسترش مشارکت‌های استراتژیک در خارج از گروه است.

تویوتا، یک شرکت پویا

تویوتا تصمیم گرفته است ظرف یک سال آینده با استفاده از پتانسیل‌های فناوری بلاک‌چین دیگر یک گروه متمرکز نباشد و تبدیل به یک شرکت جامع متحرک شود که بستر گسترده‌یی در ارتباط با حمل‌ونقل مهیا می‌کند.
برای دستیابی به این هدف، تویوتا قصد دارد با استفاده از بلاک‌چین، محیطی را ایجاد کند که در آن کاربران بتوانند با شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات راحت‌تر و درعین‌حال ایمن‌تر ارتباط برقرار کنند. از همین رو طبق گزارش‌ها آزمایشگاه بلاک‌چین شرکت تویوتا مدت زیادی است که مشغول مطالعات تحقیقاتی و انجام پروژه‌های آزمایشی بوده است. مرحله‌ای از این تحقیقات در نوامبر ۲۰۱۹ به پایان رسیده بود.

برنامه‌های کاربردی اصلی در زمینه تأیید شناسه مشتری و محصول، در کنار  نظارت بر زنجیره تأمین، و دیجیتال‌کردن دارایی‌های به منظور تنوع بخشیدن به روش‌های تأمین مالی، شناسایی شدند.

اطلاعیه امروز تویوتا امید این شرکت را برای پیشرفت نشان می‌دهد تا ابتکارعمل خود را برای اجرای طرح‌های بیشتر و توسعه همکاری استراتژیک با شرکت‌های درون و برون‌سازمانی به کار گیرد. به علاوه، این آزمایشگاه قصد دارد به پیاده‌سازی اجتماعی پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین در سطح جهان سرعت بخشد.

تویوتا سال‌هاست که یکی از بازیکنان اصلی دنیای بلاک‌چین است. این شرکت از سال ۲۰۱۶ به کنسرسیون R3 بانک‌ها و شرکت‌های بین‌المللی پیوسته بود.

پروژه Paradigm Labs به دلیل کمبود بودجه و نبود بازار به کار خود پایان داد

به گفته Liam Kovatch، مدیرعامل پروژه مالی غیر متمرکز (DeFi) Paradigm Labs که توسط Polychain  Capital ،Dragonfly Capital و Chapter One Ventures پشتیبانی می‌شد، این پروژه به دلیل نبود بودجه و مناسب نبودن بازار محصول پس از دو سال تحقیق و توسعه به کار خود پایان می‌دهد.

این شرکت در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و در مرحله‌ی بذری مبلغی جذب کرد تا یک پروتکل نقدینگی تجمعی برای صرافی‌ها غیرمتمرکز (DEX) توسعه‌ دهند. این تیم پس از یک سال تحقیق به این نتیجه رسید که محصول آنها نمی‌تواند با تغییرات سریع ساختار DEX سازگار نیست.

محصول دوم این شرکت که سیستمی برای اعلام قیمت به نام Zaidan بود و روی DEX پروژه‌ی 0x ساخته شده بود نیز دیگر کا رخود را ادامه نمی‌دهد. همچنین، استخر سهامداری ZRX نیز که برای تامین اعتبار فعالیت های Zaidan تاسیس شده بود در تاریخ ۱۶ دسامبر تعطیل خواهد شد.

به گفته Kovatch، این شرکت در ماه مارس منابع خود را صرف ارتباط فعال با افراد تحت تاثیر و عملیات لازم برای انحلال قانونی شرکت خواهد کرد.

اکنون در گیت‌کوین با اتریوم کلاسیک پاداش بگیرید!

پلت‌فرم پاداش‌دهی رمزارزی گیت‌کوین Gitcoin اعلام کرده است که از این پس می‌تواند پاداش مشارکت‌کنندگان در برنامه‌های توسعه‌ای خود را با اتریوم کلاسیک ETC پرداخت کند.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، گیت‌کوین با همکاری آزمایشگاه مرکزی اتریوم کلاسیک، امکان دریافت این رمز ارز را برای مشارکت کنندگان در پلت‌فرم خود فراهم کرده است. این خبر در تاریخ ۱۶ مارس توسط آزمایشگاه اتریوم کلاسیک نیز تایید شده است.

بیانیه منتشر شده مشخص نکرده است که تنها برنامه‌نویسان و مشارکت‌کنندگان در اکوسیستم اتریوم کلاسیک می‌توانند پاداش خود را با ETC دریافت کنند و یا تمامی اعضای شبکه خواهند توانست دستمزد خود را با این رمز ارز دریافت نمایند.

گیت‌کوین یک پلت‌فرم مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است که توسط آن برنامه نویسان و توسعه دهندگان می‌توانند با مشارکت در پروژه‌های ارائه شده و به صورت فریلنسری پاداش دریافت کنند. تا پیش از این پاداش‌ها تنها توسط توکن اتر قابل برداشت بود. خبر این همکاری ابتدا در رویداد Hackathon گیت‌کوین اعلام شده است.

کیوین اواکی موسس و مدیراجرایی گیت‌کوین معتقد است این یک اختلاط فرهنگی بین پروژه‌هاست و باعث رشد اکوسیستم‌ها , و منتفع شدن بیشتر مشارکت‌کنندگان می‌شود.

بلاک‌چین و صرفه‌جویی ۴۰۰ میلیون دلاری در صنعت باربری هوایی

سیتا (Sita)، یک شرکت ارتباطات و فناوری اطلاعات حمل‌و‌نقل هوایی، و ULD Care، یک انجمن تجاری، در حال بررسی امکان استفاده از فناوری بلاک‌چین برای صرفه‌جویی سالانه ۴۰۰ میلیون دلار در صنعت باربری هوایی هستند.

علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، بلاک‌چین بستر مناسبی برای کاهش ریسک مداخلات فراقانونی، جرایم سایبری، پولشویی مبتنی بر تجارت، کلاهبرداری و تجارت غیرقانونی مهیا خواهد کرد. باب راجرز، معاون رئیس جمهور و خزانه‌دار ULD Care، گفت: «سفر یک کانتینر برای جایجایی محموله‌یی از شانگهای به لانگبیچ می‌تواند ۳۰ روز به طول بیانجامد، درحالیکه زمان واقعی و محاسبه‌شده برای این سفر تنها ۱۵ روز است و مدت زمان باقی‌مانده به کارهای دفتری و اداری مربوط می‌شود. استفاده از بلاک‌چین می تواند این روند را متحول کند.»

بلاک‌چین راه حلی برای چالش‌های مشترک ارائه می‌دهد!

تاکنون ۱۲ شرکت متولی وجود دارند که بر محموله‌ها نظارت و آنها را پیگیری می‌کنند. بیشتر این شرکت‌ها با اسناد کاغذی سروکار دارند که این موضوع باعث پیچیده شدن فرآیند کار و به وجود آمدن مشکلات مکرری در زمینه اعتمادسازی شده و شفافیت را کاهش داده است.

در چنین شرایطی بسترهای مبتنی بر بلاک‌چین‌ باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شوند و می‌توانند بسیاری از مشکلات صنعت باربری هوایی را برطرف کنند. ماتیس سرفونتین، مدیر بخش راه‌حل‌های سفر هوایی شرکت سیتا، گفت: «ما بلاک‌چین را به دقت بررسی کرده‌ایم و از اینکه پتانسیل این فناوری را برای تحول در صنعت باربری هوایی آزمایش می‌کنیم، بسیار هیجان‌زده‌ هستیم.»
ماتیس همچنین خاطرنشان کرد که پتانسیل بلاک‌چین فراتر از جایجایی‌محموله‌هاست و می‌تواند چالش‌های مشترک هواپیمایی را به‌طورکلی حل کند.

صنایع دیگری هم به دنبال استفاده از بلاک‌چین هستند

پیش از این کوین‌تلگراف گزارش داده بود که آی‌بی‌ام اندونزی هم به بسترهای حمل‌ونقل مبتنی بر بلاک‌چین پیوسته است. گزارش جدیدتری نشان می‌دهد که ۲۵ شرکت پیشرو فعال در حوزه تأمین دارو، پس از اتمام یک برنامه آزمایشی با سازمان غذا و داروی ایالات متحده، خواهان به‌کارگیری فناوری بلاک‌چین برای پیگیری و نظارت بر داروهای تجویز شده هستند.

اسکوئر به سمت راه‌اندازی یک بانک تجاری گام برمیدارد

شرکت بیمه‌ی سپرده‌گذاری فدرال (FDIC) درخواست بیمه‌ی سپرده‌گذاری شرکت خدمات مالی اسکوئر (Square) را بطور مشروط تائید کرد. این اقدام تلاشی‌ست برای افزایش خدمات بانکی اسکوئر و بانک تجاری de novo توسط اسکوئر برای این منظور ایجاد شده است.

طبق بیانیه‌ی FDIC، این بانک جدید وام‌های تجاری برای خرده‌فروشانی که از سیستم پرداخت اسکوئر استفاده می‌کنند صادر می‌کند تا تراکنش‌های کارتی خود را انجام دهند. متقاضیان براساس تاریخچه‌ی مالی و شرایط فعلی، سیستم‌ مدیریتی، سطح ریسک، نیازها و مشتریان و میزان همسویی با اهداف SDIC، ارزیابی می‌شوند.

اسکوئر همچنین فاش کرد که موفق شده از دپارتمان موسسات مالی Utah هم تائیده اخذ کند. پیش بینی می‌شود بازوی بانکی اسکوئر در سال ۲۰۲۱ بصورت مستقل عملیاتی شود. هدف از ایجاد چننی بانکی ارائه‌ی وام‌های خرد به کسب و کارها و خدمات سپرده‌گذاری بیان شده است.

اسکوئر همچنین تمام هزینه‌های اشتراک نرم‌افزار را درماه مارس برای کاربران برداشته   تا به فروشندگان برای حل مشکلات جریان نقدینگی کمک کند. جک دروسی بنیانگذار توئیتر و اسکوئر در توئیتی گفت:

«یکی از بزرگترین مشکلات حال حاضر فروشندگان جریان نقدینگی است. ما به سختی روی راه‌حل‌های کوتاه مدت و بلندمدت این مساله کار می‌کنیم.»

یک شرکت آمریکایی به‌دنبال برگزاری ICO صد میلیون دلاری برای تولید خودروی برقی در آفریقا است

الترنت سیستم (ALYI) که در حوزه‌ی فناوری‌های ذخیره‌سازی انرژی و تولید موتورسیکلت‌های برقی فعال است، شراکت تازه‌ای را برای تامین مالی پروژه‌های ساخت خودروهای برقی در آفریقا آغاز کرده و قصد دارد برای جمع‌آوری سرمایه اقدام به معرفی یک رمزارز کند.

الترنت از به میان آوردن اسامی شرکای خود امتناع کرده؛ با این حال اذعان کرده است که رمزارز یاد شده را بر پایه بلاک‌چین اتریم توسعه خواهد داد.

الترنت قصد دارد با برگزاری یک ICO سرمایه‌ای بالغ بر ۱۰۰ میلیپن دلار جمع‌آوری کند. آن‌طور که این شرکت ادعا کرده، هم‌اکنون سرمایه‌گذارانی برای شرکت در این ICO و خریداری توکن‌های الترنت ابراز علاقه کرده‌اند.

گفتنی است الترنت در حال حاضر در حال بررسی چارچوب‌های مقرراتی ICO خود و تدوین برنامه‌های بازاریابی برای آن است. این شرکت اعلام کرد که به زودی تاریخ موردنظر خود را برای برگزاری عرضه اولیه سکه اعلام خواهد کرد.

گفتنی است الترنت سیستم از طریق یکی از شرکت‌های تابعه‌ی خود دست به طراحی و ساخت یک موتورسیکلت و خودروی مخصوص زده که قرار است در بازار حمل‌ونقل آفریقا به کار گرفته شوند.

حضور مجرمانه‌ی بلاک‌چین در سریال وست‌ورلد، و نگاه بدبینانه‌ی نولان

قسمت نخست از فصل جدید سریال وست ورلد (Westworld) داستانی پیرامون یک اپلیکیشن مجرمانه مبتنی بر بلاک‌چین را روایت کرد. اما آیا بلاک‌چین در زندگی واقعی نیز مشابه آنچه در این فیلم می‌بینیم خواهد بود؟

دیروز اولین قسمت از فصل سوم سریال وست ورلد که از شبکه HBO پخش می‌شود و درباره آینده پیشگویی می‌کند، اپلیکیشنِ مرموزی را به نمایش گذاشت که به نظر می‌رسد از فناوری بلاک‌چین الهام گرفته شده باشد.

این اپلیکیشن، با نام ریکو RICO -مخفف Racketeer Influected and Forrupt Organization – در واقع مبتنی بر یک اقتصاد شبکه‌یی PTP برای مجرمان است.
این برنامه دقیقاً شبیه به یک شبکه کاریابی دورکاری مانند Upwork است که فقط به قاتلان، آدم‌ربایان، سارقان و دیگر مشاغل تبهکار اختصاص دارد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ماجراجویی‌های جاه‌طلبانه‌یی را تجربه کنند، از سرقت دستگاه خودپرداز تا قتل‌های همه‌جانبه. بنا به گفته جاناتان نولان، خالق سریال وست‌ورلد (Westworld)، این اپلیکیشن مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است.

نولان در گفتگو با Variety گفت: «ریکو یک تقلید آشکار از اقتصاد الگوریتمی ماست که اغراق‌‌آمیز و افراطی به نمایش درآمده است.»

در همین مصاحبه یکی دیگر از دست‌اندرکاران وست‌ورلد فاش کرد که نولان کمی نسبت به بلاک‌چین بدبین است.

ارتباط برنامه RICO با با بخش سیاه و تبهکار جامعه اصلاً تعجب آور نیست. برای مثال بیت‌کوین به دلیل استفاده شدن در بازارهای سیاه و دارکنت مارکت‌ها بدنام است. بیت‌کوین، در مراحل ابتدایی‌اش، بیشتر برای تهیه مواد مخدر در بازارهای سیاه استفاده می‌شد. گرچه اخیراً‌ درصد معاملات بیت‌کوین در این معاملات و بازارها خیلی کم شده است.

دیشب در گفت‌وگوهای پس از نمایش قسمت اول فصل سوم سریال وست‌ورلد، نولان اظهار کرد که ریکو می‌تواند در حکم «بازی آخر» برای بلاک‌چین در زندگی واقعی باشد که ایده‌یی نگران‌کننده به نظر می‌رسد.

پشتیبانی بانک ING از شرکت Hqlax برای هدف‌گیری سرمایه‌گذاران نهادی

نیک شورت، معاون ارشد عملیات شرکت Hqlax، فعال در حوزه توکنیزه کردن دارایی‌ها در گفت‌وگو با پایگاه خبری کوین‌تلگراف از همکاری و شراکت موسسه متبوع خود با بانک چندملیتی هلندی ING سخن به میان آورده است. آن‌طور که پیداست در ششم دسامبر، این بانک بزرگ اروپایی دست به سرمایه‌گذاری در Hqlax زده است.

شورت با توصیف ING به عنوان یکی از دیرپاترین شرکای راهبردی Hqlax بر نقش این بانک در توسعه و آزمایش پلتفرم توکنیزه کردن اوراق بهادار شرکت Hqlax تاکید کرده است. وی همچنین اذعان کرده همکاری میان Hqlax و ING به دو سال پیش بازمی‌گردد.

پیش‌تر این دو موسسه در سال ۲۰۱۷ اقدام به راه‌اندازی یک طرح نوآورانه کردند؛ طرحی که عنوان آن از این قرار است: «توسعه‌ی راهکارهای مبتنی بر فناوری دفاتر کل توزیع‌شده برای افزایش کارایی و اثربخشی مدیریت نقدینگی و وثیقه در بازارهای جهانی تامین مالی». علاوه بر این دو موسسه، شرکت R3 فعال در حوزه‌ی بلاک‌چین سازمانی و چهار بانک دیگر نیز در این طرح مشارکت داشته‌اند.

در اوایل سال ۲۰۱۸، بانک ING و شرکت Credit Suisse اولین تراکنش زنده را روی پلتفرم Hqlax انجام دادند. در این تراکنش، سبد سهامی به ارزش تقریبی ۲۸ میلیون دلار میان این دو بنگاه معامله شد.

پلتفرم Hqlax فعالیت خود را در دسامبر ۲۰۱۹ آغاز کرد و تیم بلاکچینی ING در توسعه‌ی نسخه‌ی اولیه‌ی اپلیکیشن این پلتفرم مشارکت داشتند.

این پلتفرم، سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد با استفاده از بلاکچین کردا وثایق را با تبادل مالکیت سهم‌های توکنیزه شده آن‌ها میان خود بازتوزیع کنند؛ بدون آنکه نیاز باشد دارایی پایه را میان خود ردوبدل کنند.

کرونا، بزرگترین کنفرانس بلاک‌چین ژاپن را به تعویق انداخت!

با ادامه بحران جهانی کروناویروس، گردهمایی دیگری از متخصصان حوزه رمزارزها و بلاک‌چین به تعویق افتاد.

اجلاس بلاکچین TEAMZ -بزرگترین کنفرانس بلاک‌چین ژاپن- قرار بود از ۲۲ تا ۲۳ آوریل برگزار شود اما به ۲۸ سپتامبر موکول شده است. سازمان‌دهندگان این کنفرانس در بیانیه‌یی رسمی گفتند: «TEAMZ با جدیت تمام پیگیر اخبار کرونا و گسترش جهانی آن است و به شدّت به امنیت و سلامت کسانی که در این نشست شرکت می‌کنند، از جمله سخنرانان، حضار، شرکاء و حامیان مالی اهمیت می‌دهد.»

رویدادها به شیوه‌ی پیشین برگزار می‌شوند

طبق گزارش Coinspeaker در تاریخ ۱۵ مارس؛ مکان، زمانبندی و ترتیب برنامه‌های این اجلاس تغییری نخواهد کرد.
این اجلاس بلاکچین بیش از ۲۰۰۰ بازدیدکننده، از جمله کارشناسان صنعت، سرمایه‌داران و مربیان این حوزه، را از سراسر جهان دعوت می‌کند.  راجر ور، مدیر سایت Bitcoin.com، داوی وان، هم‌بنیانگذار Primitive Ventures و تیم دراپر، میلیاردر و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار بیت‌کوین از سخنرانان این اجلاس بودند.

همه‌گیری کروناویروس منجر به تعطیل شدن کنفرانس‌های رمزامرزها در سطح جهان شده است

در اوایل این ماه، Cointelegraph گزارش داد که اجلاس هفته‌ی بلاک‌چین پاریس به ۹ تا ۱۰ دسامبر موکول شده است. «بیت‌کوین ۲۰۲۰» که در ابتدا قرار بود در ۲۷ و ۲۸ مارس در سانفرانسیسکو برگزار شود، به روز نامشخصی در یک‌سوم پایانی سال ۲۰۲۰ منتقل شد.

TOKEN2049، یک رویداد مهم دیگر در حوزه رمزارزها در هنگ‌کنگ هم به تعویق افتاد. برگزاری این رویداد که در ابتدا برای اواسط ماه مارس برنامه‌ریزی شده بود، در هفته اول اکتبر هم برگزار نخواهد شد.

برگزاری کارزار جمع‌آوری کمک‌های مالی در قالب پرداخت‌های رمزارزی توسط صلیب سرخ ایتالیا

صلیب سرخ ایتالیا با همکاری کمیته کالی آلبانی و معاضدت پلتفرم Helperbit در پی جمع‌آوری کمک‌های مردمی در قالب بیت‌کوین و دیگر رمزارزها هستند تا بتوانند منابع مالی لازم را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به دست آورند.

قرار است مبالغ حاصله از این پویش خیریه، صرف خرید تجهیزات لازم برای غربالگری و شناسایی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ شود. گردانندگان این پویش، انتظار دارند بتوانند مبلغ ۱۰ هزار یورو هم برای خریداری تجهیزات زیرساختی جمع‌آوری کنند. بخشی از کمک‌های مالی دریافتی هم برای پرداخت حق‌الزحمه‌های کادرهای پزشکی و درمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برونو پیتروسانتی، رئیس کمیته کالی آلبانی می‌گوید در حال حاضر، به‌دلیل هجوم مبتلایان به ویروس کرونای جدید به بیمارستان‌های ایتالیا با کمبود تخت و فضای بیمارستانی روبه‌رو هستیم. وی افزوده است که افزایش تخت‌ها و گسترش فضای میزبانی از بیماران، از جمله اهداف اصلی برگزاری این پویش خیریه است.

این پویش قرار است با همکاری پلتفرم Helperbit انجام شود. Helperbit یک استارتاپ بلاک‌چینی است که بستری را برای تسهیل فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه در اختیار می‌گذارد. پیتروسانتی می‌گوید:

ما بر این باوریم که بیت‌کوین به عنوان یک ابزار نوین پرداخت می‌تواند ما را در دستیابی به یافتن منابع مالی ضروری یاری کند؛ منابعی که در این شرایط حساس و سرنوشت‌ساز بسیار کمیاب شده است.

استخراج

صفر شدن موقتی اندازه‌ی ممپول بیت کوین در وب‌سایت Blockchain.com

ساعاتی پیش، به‌دلیل بروز یک خطای موقتی، نمودار نمایش تغییرات اندازه‌ی ممپول بیت کوین در وب‌سایت Blockchain.com عدد صفر را به نمایش گذاشت. همان‌طور که می‌دانید Blockchain.com از جمله وب‌سایت‌های مرجع در زمینه‌ی آمار و ارقام رمزارزها و یکی از سرویس‌دهندگان مطرح در حوزه کیف‌پول است.

پس از آنکه در روز ۱۳ مارس، نمودار ممپول، رشد خیره‌کننده تراکنش‌های تایید نشده‌ی بیت‌کوین را به نمایش گذاشت، شاهد سقوطی ناگهانی از اندازه ۳۲ مگابایت به صفر بود. در زمان نگارش این خبر، نمودار به حالت عادی بازگشته و ردیاب نمودار، عدد ۳۰ مگابایت را برای اندازه ممپول نشان می‌دهد.

اندازه ممپول ۱

آن‌طور که پیداست صفر شدن اندازه‌ی ممپول، تنها ناشی از بروز خطای سیستمی در پایگاه Blockchain.com بوده؛ چرا که در بازه زمانی سقوط نمودار ممپول در آن پایگاه، در دیگر وب‌سایت‌ها نظیر Satoshi.info وضعیت عادی برقرار بوده و نشانگرها از عدد ۳۵ مگابایت برای اندازه ممپول بیت‌کوین خبر می‌دادند.

اندازه ممپول ۲

پیش‌تر در اواخر هفته‌ی گذشته، با فراگرفتن موجی از وحشت در بازار رمزارزها اندازه‌ی ممپول به عدد ۳۵ مگابایت رسیده بود.

کاهش پنجاه درصدی هزینه تراکنش‌های بیت‌کوین

بورس رمزارزهای کوین‌بیس (Coinbase) اخیراً از ویژگی جدیدی بر روی پلتفرم خود رونمایی کرده است که موجب صرفه‌جویی در هزینه معاملات کاربران می‌شود.

طبق گزارشی که در تاریخ ۱۳ مارس منتشر شده است Coinbase مستقیماً سیستم یکپارچه‌سازی مبادلات بیت‌کوین را برای مشتریان خود ارائه می‌دهد.

این اقدام Coinbase که نیازی به هیچ فعالیتی از جانب مشتریان ندارد، اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های تک‌زنجیره‌ای رمزارزها یکپارچه شوند. این اقدام، باعث کاهش بار شبکه بیت‌کوین و هزینه‌های پرداختی مشتریان می‌شود.

صرفه جویی پنجاه‌درصدی در هزینه‌ تراکنش‌ها

الی هایمز، مدیر محصول Coinbase، این اقدام را باعث کاهش پنجاه درصدی بار شبکه و در نتیجه‌ نصف‌شدن هزینه تراکنش در معاملات دانست:
«یکپارچه‌سازی تراکنش‌ها از راه‌هایی است که Coinbase از طریق آن می‌تواند با کاهش هزینه‌های شبکه و آزاد گذاشتن فضای موجود در بلاک‌چین، فعالیت‌های بیت‌کوین را کاراتر کند. این شبکه امکان افزایش توان عملیاتی معامله را فراهم و به افزایش مقیاس‌پذیری کمک می‌کند.»

طبق گزارش‌های CoinMetrics، میانگین هزینه تراکنش در شبکه بیت کوین در حال حاضر حدود ۰.۳۰ دلار است.

این ویژگی جدید مدتی است که درCoinbase استفاده می‌شود. حالا این سیستم هم روی Coinbase و هم روی Coinbase Pro در دسترس کاربران است.

دلسردی استخراج‌گران بیت‌کوین؛ احتمال خروج آن‌ها از بازار و افت نرخ هش

دوازدهم مارس را می‌توان بدون شک، «پنج‌شنبه‌ی سیاه» بازار رمزارزها لقب داد. در این روز، بهای بیت‌کوین با افتی ۴۰ درصدی به زیر ۴ هزار دلار سقوط کرد. از آن هنگام، این رمزارز پیشتاز بازار توانسته تا حدی آب رفته را به جوی بازگرداند و با احیای خود اکنون در محدوده‌ی ۵۵۰۰ دلار معامله می‌شود.

در این گیرودار، یکی از مدیران صندوق‌های دارایی‌های رمزینه، نمودار جالبی را در توییتر به اشتراک گذاشته است. آن‌طور که وی ادعا می‌کند، شماری از استخراج‌گران بیتکوین ممکن است دست به خاموشی دستگاه‌های خود بزنند و عطای درآمدزایی در این حوزه را به لقایش ببخشند.

چارلز ادواردز که در حوزه مدیریت دارایی فعال است، می‌گوید قیمت کنونی بیت‌کوین، آب سردی است که آتش اشتیاق استخراج‌گران را به خاموشی می‌کشاند؛ چرا که دیگر استخراج سودی برای استخراج‌گر در پی ندارد.

او در ادامه توضیح داده که در حال حاضر، پول قبض برق استخراج بیت‌کوین بعضا از بهای یک بیت‌کوین فراتر می‌رود. اگر این وضعیت همچنان ادامه پیدا کند، دور از انتظار نیست که بسیاری از استخراج‌گران اقدام به خاموشی دستگاه‌های خود کنند و از این بازار خارج شوند.

ماتی گرینسپن، بنیان‌گذار Quantum Economics نیز در حساب کاربری توییتر خود در پاسخ به پرسش یکی از کاربران گفته است که اگر قیمت‌ها همچنان در سطح فعلی باقی بمانند، استخراج‌گران که رویداد هاوینگ را نیز پیش رو دارند، با شرایط بغرنجی روبه‌رو خواهند شد.

قدرت GPU استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در خدمت مبارزه با کرونا

یک سازنده سخت‌افزار کامپیوتری از گیمرها تقاضا کرده است برای کمک به مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا، قدرت محاسباتی رایانه‌های خود را به شبکه وام دهند. استخراجگران بیت‌کوین نیز می‌توانند قدرت محاسباتی خود را در اختیار شبکه بگذارند اما برای انجام این کار، باید درآمد بالقوه خود را فدا کنند.

شرکت انویدیا (NVIDIA)، مستقر در ایالات متحده، یکی از تولیدکنندگان پیشرو کارت‌های گرافیک، روز جمعه از گیمرها خواست تا برنامه Folding@home را نصب کنند، این برنامه کاربردی مربوط به پروژه‌یی‌ست که از قدرت محاسباتی بلااستفاده در کامپیوترهای شخصی، برای تحقیقات درباره بیماری بهره می‌برد.

در پایان ماه فوریه، Folding@home اعلام کرد برخی از منابع محاسباتی‌اش را با محققانی که در زمینه مبارزه با کروناویروس کار می‌کنند، به اشتراک می‌گذارد. این پروژه به دانشمندان کمک می‌کند بفهمند کروناویروس چطور با انسان تعامل می‌کند و چرا با چنین سرعتی در حال گسترش است.

استخراج با نیت خیر

اما این فقط گیمرها نیستند که کارت‌های گرافیکی پرقدرت دارند. استخراجگران بیت‌کوین هم از کارت‌های گرافیکی فوق‌العاده قدرتمند برای رایانه‌های تخصصی‌‌شان در استخراج بیت‌کوین استفاده می‌کنند. استخراج بیت کوین برای حل مشکلات پیچیده محاسباتی نیاز به تجهیزات پیشرفته‌یی دارد. هرچه کامپیوتر قدرتمندتر باشد، بیت‌کوین بیشتری استخراج می‌کند.

استخراجگران بیت‌کوین مطمئناً از قدرت زیادی برخوردارند: طبق گفته Digiconomist، سایتی که میزان مصرف انرژی بیت‌کوین را محاسبه و پیگیری می‌کند، استخراج سالانه بیت‌کوین ۳.۶۶ میلیارد دلار هزینه دارد و تقریباً به اندازه‌ی کل کشور دانمارک موجب تولید گازهای گلخانه‌یی می‌شود.
با همه این اوصاف چندی از کاربران ردیت آمادگی خود را برای قرض دادن سیستم پردازشی رایانه‌هایشان اعلام کرده‌اند. اگر کاهش ارزش بیت‌کوین متوقف نشود، به اشتراک‌گذاری تجهیزات آن می‌تواند شغل جدید استخراج‌کنندگان باشد.

هک و امنیت

هشدار: اپلیکیشن اندرویدی به بهانه‌ی کرونا بیت کوین‌هایتان را می‌دزدد!

توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های مخرب با سؤاستفاده از ترس بوجود آمده از ویروس کرونا در سراسر جهان اقدام به سرقت بیت کوین‌های مردم می‌کنند. محققان امنیتی می‌گویند شرکت Domain Tools اعلام کرده‌اند اپلیکیشنی به نام coronavirusapp.site که ادعا می‌کند اطلاعات فوری در مورد اخبار و به‌روزرسانی‌های ویروس کرونا در اختیار کاربران قرار می‌دهد در واقع یک باج‌افزار شناخته شده به نام Covid Lock را در خود پنهان کرده است.

این باج افزار پس از نصب روی سیستم صفحه کلید را قفل می‌کند و از دسترسی کاربر به برنامه‌ها و اکانت‌هایش روی تلفن همراه جلوگیری می‌نماید. سپس از کاربر می‌خواهد معادل ۱۰۰ دلار بیت کوین بپردازد تا قفل گوشی باز شود در غیر اینصورت تمام داده‌ها و اطلاعات روی گوشی پاک خواهد شد.

به گفته‌ی Domain Tools گوگل از تمام افرادی که هدف چنین حمله‌ای قرار می‌گیرند محافظت می‌کند مگر اینکه کاربر روی تلفن همراه خود پسوردی قرار نداده باشد. همچنین این شرکت اعلام کرده در هفته‌های آتی روش غیرفعال کردن این حمله را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

افزایش فعالیت‌های کلاهبردارانه در حوزه رمزارزها همزمان با گسترش شیوع کرونا

بیم از شیوع جهانی ویروس کرونا مجرمان و کلاهبرداران را به سوی سوء‌استفاده از این فضا سوق داده است.

هفته گذشته، سازمان جهانی بهداشت (WHO) به‌طور رسمی اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا به سطح همه‌گیری جهانی یا پاندمی رسیده است. در این میان، همیشه کلاهبردارن، حاضر به یراق در کمین نشسته‌اند که از نمد آشفتگی و هراس درگرفته میان مردم، کلاهی برای خود ببافند. این بار کلاهبرداران پا را از فروش ماسک‌های تقلبی و تبلیغ داروهای ساختگی فراتر گذاشته و به تلاش برای سرقت دارایی‌های رمزینه مردم روی آورده‌اند.

چندی پیش، مرجع راهبرد امور مالی انگلستان (FCA)‌ با صدور هشداری اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا ممکن است این فرصت را در اختیار مجرمان بگذارد تا بتوانند برنامه‌های خود را برای به یغما بردن رمزارزهای افراد، عملیاتی کنند.

در بیانیه‌ی این سازمان آمده است:

کلاهبرداران به‌شدت خبره و فرصت‌طلب هستند و هر فرصتی را برای راهزنی غنیمت می‌شمارند. آن‌ها استاد سوء‌استفاده از افراد آسیب‌پذیر هستند. مراقب فرصت‌های سرمایه‌گذاری فریبنده باشید. اگر کسانی وعده سود بسیار بالا در مدت‌زمانی کوتاه به شما می‌دهند، احتمالا در معرض یک کلاهبرداری قرار دارید و ممکن است با غفلت، تمامی دارایی‌های خود را به باد دهید.

بنابر اعلام دفتر اطلاعات ملی کلاهبرداری (NFIB) اعطای کمک‌های مالی به سازمان جهانی بهداشت و دیگر مراکز درمانی در قالب بیت‌کوین از جمله دام‌های پنهان مجرمان برای سوء‌استفاده از کاربران است.

https://coiniran.com/?p=37714
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x