ایستگاه خبر

شبکه‌ی استیم خاموش شد! جاستین سان و صرافی‌ها تبانی کرده‌اند؟

صرافی‌های بزرگ رمز ارز با استفاده از توکن‌های کاربران و سوءاستفاده از قدرت رای‌دهی‌ آنها ساختار الگوریتم اجماع پلتفرم بلاک چینی Steem را تغییر دادند. این حرکت موجب تحیر و خشم شدید جامعه استیم شده است. جاستین سان، خالق رمز ارز ترون (Tron) که چندی پیش اقدام به خرید استیمیت (Steemit) کرد عامل اصلی این سوءاستفاده شناخته می‌شود. چندی پیش و به دنبال این خرید، جامعه‌ی استیم با انجام یک انشعاب نرم و تغییر الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده (DPoS)  سعی کرد قدرت جاستین سان را محدود کند.

در اجماع به روش پروتکل اجماع محول شده به کاربران می‌توانند با داشتن توکن‌های یک شبکه، به نماینده مورد اعتماد خود رای بدهند و به این شیوه خود را در آینده شبکه سهیم کنند. ضعف این نوع اجماع این است که افراد ثروتمند و بانفوذی که توکن‌های زیادی در اختیار داشته باشند می‌توانند نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب کرد و کنترل شبکه را بدست بگیرند.

حالا سان در یک اقدام تلافی‌جویانه و به کمک چندین صرافی‌ که توکن‌های استیم در آنجا امانت بوده، شبکه را به حالت قبلی بازگردانده است. با این اقدام بیم متمرکز شدن شبکه‌ی استیم و کنترل آن توسط سان می‌رود. هنوز مشخص نیست صرافی‌ها چرا در انجام چنین کاری سهیم شده‌اند و فرضیه‌ی رشوه دادن سان به صرافی‌ها مطرح است. در ساعات اخیر شبکه‌ی استیم فعالیت خود را متوقف کرده و این سوال که دلیل واقعی این اقدامات چیست برای بسیاری مطرح شده است.

از طرفی این سوال مطرح است که آیا سان برخلاف منافع شخصی خود دست به چنین اقداماتی زده و جامعه‌ی استیم را خشمگین ساخته؟ این خاموشی شبکه ضربه‌ی قابل توجهی به اعتبار استیم به عنوان یک بستر بلاک چینی خوشنام و قابل اعتماد وارد می‌کند و به مفهوم DPoS برای اجماع غیرمتمرکز آسیب می‌زند.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=37313
دکمه بازگشت به بالا