ایستگاه خبر

طرح پیشنهادی ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، درباره NFTهای غیرقابل انتقال

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) مقاله‌ای تحقیقاتی منتشر کرده است که توضیح می‌دهد چگونه NFTهای غیرقابل انتقال (SBT) می‌توانند یک اکوسیستم در اتریوم به نام «جامعه غیرمتمرکز» (DeSoc) ایجاد کنند. ویتالیک بر این باور است که آینده اتریوم در هویت شخص در بلاکچین نهفته است.

NFTهای غیرقابل انتقال

توکن‌های ساول‌باند (Soulbound) NFTهای غیرقابل انتقالی هستند که توسط یک کیف پول رمز ارزی متفاوت به نام Souls نگهداری می‌شوند. در این مقاله، بوترین روش‌های متعددی را برای استفاده از SBTها توصیف کرد—مانند مدارک تحصیلی، مدارک دانشگاهی، و امتیازات اعتباری web3. او گفت که این به کاربران کمک می‌کند تا بینشی در مورد دستاوردها، فعالیت‌ها، دوست‌داشتن و دوست نداشتن دیگران در دنیای واقعی کسب کنند.

SBTها می‌توانند که قدرت شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ را غیرمتمرکز کنند. کاربران به جای پایگاه داده‌های خصوصی، دارای کلیدهای اعتبارنامه خود خواهند بود. مؤسس Web3 Education Platform 101، تیم کانرز، در توییتی نوشت:

به جای تکیه بر مؤسسات آموزشی، می‌توانیم مستقیماً آنچه را که آموخته‌ایم ببینیم. و کاملاً شفاف است.

برخی موارد استفاده از SBTهای بالقوه

SBT ها در اکوسیستم DeSoc طیف گسترده‌ای از موارد استفاده را ارائه می دهند. به عنوان مثال، به جای اینکه دانشگاه‌ها مدرک NFT بدهند، مدرک SBT می‌دهند. به این دلیل که SBTها را نمی‌توان فروخت یا از مالک جدا کرد، اما NFTها را می‌توان به صورت آنلاین معامله کرد.

پروتکل اثبات حضور (POAP) همچنین می‌تواند شامل SBT باشد. این پروتکل توکن‌های رمزنگاری را توزیع می‌کند تا نشان دهد کاربر شخصاً در یک رویداد شرکت کرده است.

این توکن‌ها همچنین می‌توانند در داخل یک DAO برای ارسال SBT در بین اعضای خود استفاده شوند. از آنجایی که آن‌ها غیرقابل انتقال هستند، قدرت حاکمیت به طور گسترده در DAO توزیع می‌شود. واحدهای متمرکز توانایی خرید حقوق حاکمیتی دیگران را نخواهند داشت.

شرکت‌‌هایی مانند Rabbithole و ۱۰۱ در حال حاضر از اعتبارنامه‌های زنجیره‌ای استفاده می‌کنند. بن یو به The Defiant گفت که از SBTها برای پلتفرم وب ۳ پرسش و پاسخ خود استفاده خواهند کرد. این به ایجاد شهرت در زنجیره برای کاربرانی که به سؤالات پاسخ می‌دهند کمک می‌کند.

گلن ویل، یکی از نویسندگان مقاله، به Defiant گفت که تا پایان سال ۲۰۲۲، SBTها می‌توانند در مراحل اولیه استفاده شوند.

واکنش اولیه جامعه نشان می‌دهد که برای اینکه ایده Soulbound Token مطرح شود، برخی ابهامات باید از بین برود.

 

پیشنهاد مطالعه: امن‌ترین کیف پول های NFT در سال ۲۰۲۲

 

Source

https://coiniran.com/?p=51402
دکمه بازگشت به بالا