ایستگاه خبر

ویتالیک بوترین: اثبات سهام در آغاز با بی‌اعتمادی جامعه روبرو بود

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، و برایان آرمسترانگ از کوین‌بیس، معتقدند انتقال قریب‌الوقوع اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) نتیجه یک اجماع تدریجی در دیدگاه و ابتکارات مثبت جامعه است.

PoS زمانی چندان مورد اعتماد بود

در پادکست Around the Block، این دو به ویکتور بونین، کارشناس رویه کوین‌بیس پیوستند تا درباره The Merge که قرار است در اواسط سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شود، گفتگو کنند.

بوترین با اشاره به گذشته گفت اثبات سهام را به‌عنوان یک پروتکل اجماع قابل دوام برای بلاکچین اتریوم بررسی می‌کرده، اما در ابتدا به دلیل چندین مشکل حل‌نشده که مزایای آن را از بین می‌برد، مورد بی‌اعتمادی قرار می‌گرفت.

بنیان‌گذار اتریوم ادعا می‌کند یکی از ورودی‌های اولیه این پروژه از سال ۲۰۱۴، الگوریتمی به نام اسلشر، این ایده را مطرح می‌کند که یک نود برای رأی دادن برای فعالیت‌هایی که با یکدیگر ناسازگار هستند مجازات می‌شود:

«در یک سیستم اثبات کار، شما باید دو برابر بیشتر کار کنید تا دو بلوک بسازید، اما در سیستم اثبات سهام، ممکن است هر تعداد سند را که دوست دارید امضا کنید.»

بوترین فکر می‌کرد که اضافه کردن یک مجازات آشکار برای امضای فعالیت‌هایی که با یکدیگر اختلاف دارند، راه‌حلی قابل اجرا خواهد بود. در طول سال ۲۰۱۴، این تحقیق پیش‌فرض‌های امنیتی را بررسی کرد که اتریوم باید به آن‌ها با PoS وابسته باشد و تعیین کرد که آیا PoS با سیستم تنبیه و پاداش خود می‌تواند از PoW ایمن‌تر باشد یا خیر.

اثبات کار و اثبات سهام، کدامیک؟

PoS نوعی روش اجماع متمایز از مدل اثبات کار است. از زمان پیدایش، شبکه اصلی اتریوم مانند بیت کوین بر اثبات کار متکی بوده است.

«کار» در اثبات کار توسط استخراج‌کنندگان انجام می‌شود، که از ظرفیت پردازش خود برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌ها به بلاکچین به عنوان بخشی از استخراج استفاده می‌کنند. اگرچه اثبات کار مورد علاقه کسانی است که از آن حمایت می‌کنند و ادعا می‌کنند که قابل اعتمادترین روش است، اما این روش برای اکوسیستم مخرب است، و همین دلیل مهمی برای تغییر اتریوم به اثبات سهام شد. از این گذشته، اثبات سهام تا حدودی متفاوت عمل می‌کند.

این سیستم برای احراز هویت تراکنش‌ها پس از اثبات سهام اتریوم، به سازمان‌های تأییدشده معروف به اعتبار‌دهنده‌ها وابسته است.

نظر ویتالیک در مورد سازگاری با محیط زیست

بوترین هنگام به اشتراک گذاشتن توییت بنیاد اتریوم اظهار نظر کرد و گفت:

«تاریخ هاردفورک Beacon Chain در ۶ سپتامبر است، اگرچه ادغام در حدود ۱۰ تا ۲۰ سپتامبر انجام می‌شود. قبل از آن، حتما به مشتریان خود اطلاع دهید!»

همانطور که بوترین اشاره کرد، ادغام بلافاصله انجام نخواهد شد. به‌روزرسانی Bellatrix در Beacon Chain همه‌چیز را آغاز می‌کند و پس از حدود یک هفته، ادغام احتمالاً در ۱۵ سپتامبر اعمال خواهد شد.

این به دلیل پیچیدگی و چالش‌برانگیز بودن ادغام است: اثبات سهام جایگزین مکانیسم اجماع اثبات کار فعلی اتریوم خواهد شد. در حال حاضر، هم زنجیره بیکن، زنجیره اثبات سهام اتریوم، و هم شبکه اصلی اتریوم، یا سیستم عمومی اولیه که توسط همه استفاده می‌شود، وجود دارند. با این حال، زمانی که این دو پس از ادغام با هم ترکیب شوند، اتریوم کاملاً PoS خواهد بود.

 

پیشنهاد مطالعه: مقایسه الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام

 

Source

https://coiniran.com/?p=57263
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x