ایستگاه خبر

تتر در جایگاه سوم ارزهای پایدار محبوب صنعت دیفای

ارز پایدار تتر USDT کماکان پادشاه ارزهای پایدار است اما در دیفای غافله را به Dia  و USDC باخته است.

درحالیکه تتر با ۱۶ بیلیون دلار ارزش بازار در صدر ارزهای ارزشمند با قیمت ثابت است، دو رقیب او یعنی Dia  و USDC در صنعت دیفای کاربرد بیشتری پیدا کرده‌اند.

با در نظرگرفتن مقدار ارز قفل شده در شش پلتفرم بزرگ صنعت دیفای یعنی Compound، Maker، Uniswap، Curve، Aave و Balancer رمز ارز پایدار USDC بیشترین مقدار استفاده را دارد. پس از USDC جایگاه دوم در اختیار رمز ارز اختصاصی MakerDAO یعنی Dia است. حجم بازار این دو رمز ارز در صرافی‌های متمرکز به ترتیب ۲.۷۴ بیلیون و ۶۰۸ میلیون دلار است.

در صرافی‌های غیرمتمرکز و کاربردهای دیفای اما کابران بیشتر تمایل دارند دارایی‌های خود را با  USDC و Dia مبادله کنند.

جرمی آلیر مدیر مجموعه Circle در مصاحبه با کوین‌دسک این موفقیت USDC را مرتبط با روزهای آغازین فعالیت USDC و ارتباطات مناسب آن با جامعه غیرمتمرکز در آن ایام می‌داند. او معتقد است سرمایه‌گذاران نهادی اعتماد بیشتری به USDC دارند.

برخلاف USDC، رمزارز Dia  هیچ نهاد متمرکزی ندارد و ضد سانسور است. نیکلاس کونکل یکی از توسعه‌دهنده‌های MakerDAO است. او می‌گوید ماهیت غیرمتمرکز Dia باعث افزایش محبوبیت این رمز ارز شده است. وی معتقد است غیرمتمرکز بودن آن حتی برای قانون‌گذاری نیز یک مورد ویژه محسوب می‌شود.

“یکی از مزیت‌های غیرمتمرکز بودن شفافیت است. خب از نگاه قانون گذار شفافیت بالا مثل یک خواب رویایی است.  آنها هر وقت هر اطلاعاتی بخواهند دراختیارشان خواهد بود. اینکه چه مقدار Dia   موجود است و گردش آن به چه شکلی است.”

بیشتر بخوانید: مصاحبه با نناد پالینکاچویچ، هم‌بنیان‌گذار CDP Saver

https://coiniran.com/?p=41611
دکمه بازگشت به بالا