پروژه‌ها

مصاحبه با نناد پالینکاچویچ، هم‌بنیان‌گذار CDP Saver

نناد پالینکاچویچ (Nenad Palinkaseic) در مصاحبه‌ای، CDP Saver را به عنوان یک ابزار جامع برای مدیریت دارایی‌های دیفای (DeFi) در آینده معرفی کرد.

سلام، در مورد پیشینه خود بگویید و همچنین بفرمایید که در حال حاضر روی چه چیزی کار می‌کنید؟

اسم من نناد پاینکاچویچ است و یکی از بنیان‌گذاران CDP Saver هستم. به عنوان توسعه‌دهنده وب، کار خود را آغاز کردم و بعد از مدتی به فناوری بلاکچین علاقه‌مند شدم و دریافتم که این فناوری کاربرد‌هایی فرای رمز ارز‌ها می‌تواند داشته باشد. به همین خاطر عمیق‌تر وارد این حیطه شدم و سرانجام به توسعه قرارداد‌های هوشمند بر روی اتریوم مشغول شدم.

CDP Saver جدیدترین پروژه‌‌ی کاری من است. این ابزار یک داشبورد مدیریتی پیشرفته برای موقعیت‌های بدهی وثیقه‌گذاری شده MakerDAO و همچنین پورتفولیو‌های وام‌دهی و وام‌گیری Compound است که تعامل مستقیم بین پروتکل‌های مذکور را برقرار می‌کند. ما در حال کامل‌تر کردن CDP Saver هستیم و همچنین آن را تبدیل به یک راه‌حل مدیریتی قابل دسترس‌تر برای کاربران دیفای می‌کنیم.

CDP Saver - کوین ایران

پیشینه داستان CDP Saver چیست؟

ایده CDP Saver در دسامبر ۲۰۱۸ به ذهنم رسید و آن زمانی بود که اتریوم به زیر ۱۰۰ دلار رسیده بود. من در آن روز‌ها متوجه شدم که بسیاری از افراد به چیزی نیاز دارند که نیاز من هم بود؛ یک اپلیکیشن برای مدیریت بدهی DAI که از نقد شدن و جریمه پوزیشن بدهی جلوگیری کند.

من این ایده را با تیم خودم در میان گذاشتم و همه ما می‌دانستیم که پیاده‌سازی آن به زمان زیادی نیاز دارد. با این وجود، تصمیم گرفتیم که در ژانویه کار را شروع کنیم. در ماه مارس بود که موفق شدیم شبکه آزمایشی را در اختیار عموم قرار دهیم و کاربران را به استفاده از آن ترغیب کنیم. این اولین باری بود که این ایده را با کاربران MakerDAO در میان می‌گذاشتیم و به این ترتیب، اقدام به سنجیدن علایق جامعه کردیم. در نهایت متوجه شدیم همه افرادی که اقدام به باز کردن پوزیشن بدهی در پلتفرم‌های مختلف کرده‌اند، به چنین ابزاری علاقه دارند و در نتیجه کار توسعه را سرعت بخشیدیم و کمتر از یک ماه بعد، شبکه اصلی را راه‌اندازی کردیم.

همه افراد تیم دارای بیش از دو‌سال تجربه کاری بر روی اتریوم بودند و به همین خاطر در طول مسیر توسعه با مشکلی مواجه نشدیم. برای اینکه بتوانیم کار توسعه را به خوبی انجام دهیم، سعی در جذب کمک مالی از پروژه‌هایی مانند MakerDAO کردیم و البته علی‌رغم بازخورد‌های مثبت اولیه، در نهایت با بی‌مهری مواجه شدیم.

CDP Saver - کوین ایران

بیشتر بخوانید: بررسی MakerDAO ؛ نگاهی عمیق و کلی

 

در جریان ساخت CDP Saver چه چیز‌هایی روی داد؟

حدود شش ماه در زمینه برنامه‌ریزی و آزمایش CDP Saver کار کردیم که کمی بیش از حد انتظار ما بود. اما در نهایت نقشه راه پیش روی ما وسیع‌تر شد و با توجه به رشد و توسعه سریع دیفای، متوجه شدیم که منطقی نیست خود را به کار روی یک پروتکل محدود کنیم. به همین خاطر، برنامه‌ریزی‌های عالی‌تری کردیم و ایده اولیه‌ی اپلیکیشنی برای محافظت از نقد شدن پوزیشن‌های بدهی، به یک ابزار جامع مدیریتی دیفای تبدیل شد که تعاملات مستقیم را بین پروتکل‌های مختلف برقرار کند.

ما با تکیه بر تجربه‌های فنی خود، frontend را ساختیم و قرارداد‌ها را نیز با استفاده از Solidity نوشتیم و این قرارداد‌ها بر روی Etherscan تایید شدند. مسئله‌ای که در اینجا بسیار اهمیت داشت، امنیت بود زیرا مردم دارایی‌های خود را به ما می‌سپردند و باید برای این کار به ما اعتماد می‌کردند.

به خاطر همین اهمیت امنیت بود که تصمیم گرفتیم همه چیز را از اول شروع نکنیم و از معماری MakerDAO که آزمایش شده و قابل اعتماد بود، استفاده کنیم. ما قرارداد‌های سفارشی خودمان را نیز مورد بازرسی داخلی قرار دادیم و آنها را به شیوه‌ای تدافعی نوشتیم تا اگر زمانی مشکلی روی داد، اجرای عملکرد‌ها بتوانند حالتی برگشتی داشته باشند.

مشکلی در ورود کاربران دیفای به CDP Saver نیست و از آنجا که این کاربران پروتکل‌های زیربنایی را درک می‌کنند، نیازی به مهاجرت از پلتفرم‌های دیگر به پلتفرم ما نیست. این کاربران می‌توانند آزادانه به رفت‌و‌آمد در داشبورد‌های MakerDAO و Compound بپردازند و هر زمان که بخواهند به CDP Saver باز‌گردند.

البته این قضیه برای کاربران جدید کریپتو فرق می‌کند. آنها باید با پیچیدگی‌های اتریوم و بلاک‌چین دست‌و‌پنجه نرم کنند و اضافه کردن پیچیدگی دیفای نیز در این میان دشوار خواهد بود. البته ما در حال کار بر روی این قضیه هستیم و در همکاری با شرکت‌های دیگر می‌خواهیم که امکان دسترسی راحت‌تر را برای کاربران فراهم کنیم.

ما تا این زمان تجربه‌ای عالی با همه افراد جامعه دیفای داشته‌ایم. اگرچه توسعه‌دهندگان MakerDAO و Compound همواره برای کمک آماده بوده‌‌اند، اما جا دارد تشکر ویژه‌ای از توسعه‌دهندگان kyber Network داشته باشیم که بودن در کنار آنها واقعا خوشایند است. ما بازخورد‌های زیادی از کاربران دریافته کرده‌ایم؛ بسیاری از آنها به تعریف و تمجید از سطح کاربری ما پرداخته‌اند و عده‌ای نیز از آن انتقاد کرده‌اند. ما همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات کاربران هستیم و از آنها می‌خواهیم که بازخورد‌های خود را همچنان بفرستند.

مدل تجاری شما چیست؟

در ابتدا قصد داشتیم هر زمانی که CDP Saver جلوی نقد شدن پوزیشن‌ها را به صورت خودکار بگیرد، یک درصد کارمزد دریافت کنیم. اما از آنجا که محافظت در برابر نقد شدن هنوز کار داشت و بازار هم خیلی راکد بود، مجبور بودیم به دنبال گزینه دیگری باشیم.

ما در ماه اول، براساس بازخورد‌هایی از کاربران، متوجه شدیم که آنها با مشکلاتی مواجه هستند که اگر حل شوند، با پرداخت کارمزد مشکلی نخواهند داشت. یکی از مشکلاتی که برای آنها مطرح بود، خطا در مقادیر Boost یا Repay بود که ما با حل آن و اضافه کردن تعدادی منبع دیگر برای نقدینگی، توانستیم کارمزدی ۰.۲۵ درصدی را به خود اختصاص دهیم.

ما همه داشبورد‌های شخص ثالث و راه‌حل‌های مشابه را رقیب خود تلقی می‌کنیم. ما متوجه شدیم که این رقبا سعی دارند همه چیز را برای کاربر نهایی تمام کنند و خود را به عنوان راه‌حل‌های بانکداری غیر‌متمرکز معرفی کنند. عده‌ای کاربران را در داخل قرارداد‌های خود محبوس می‌کردند و آنها توان مهاجرت به داشبورد‌های دیگر را نداشتند. به همین خاطر بود که تصمیم گرفتیم در مورد فناوری و پروتکل‌های زیربنایی خود شفاف‌تر عمل کنیم، حتی اگر با این کار برای تازه‌وارد‌های جهان کریپتو جذابیت کمتری داشته باشیم.

در نهایت باید بگوییم که مخاطبین ما افرادی هستند که قبلا از پروتکل‌های MakerDAO و Compound استفاده کرده‌اند. البته ما در نظر داریم که در آینده محصولی کاربر‌پسند ایجاد کنیم که هر فردی بتواند با استفاده از آن وارد فضای دیفای شود.

چشم‌انداز قانون‌گذاری امروز را چگونه می‌بینید؟

صادقانه باید بگویم که قانون‌گذاری چیزی است که به صورت عمیق وارد آن نشده‌ایم. بیشتر علت آن هم به این برمی‌گردد که ما نمی‌خواهیم پروتکل و یا چیز جدیدی معرفی کنیم. در این مورد ما تحت پشتیبانی تحقیق و برنامه‌ریزی تیم‌های بزرگی هستیم که این پروتکل‌ها را ساخته‌اند. به عنوان مثال، ما ارتباطاتی با MakerDAO داشته‌ایم و متوجه شده‌ایم که آنها تلاش زیادی برای حل مشکلات قانونی انجام داده‌اند.

اهداف شما برای آینده چیست؟

ما قصد داریم که CDP Saver را تا آنجا که ممکن است توسعه دهیم و برای این کار، شب و روز کار خواهیم کرد. می‌خواهیم نما‌های بیشتری را وارد این ابزار کنیم و دائما آن را بهبود ببخشیم. البته این فضا خالی از رقابت نیست و رقبای زیادی سعی دارند که ابزاری جامع برای دیفای بسازند. وجود این فضای رقابتی به ما انگیزه می‌دهد و باعث می‌شود که بتوانیم سخت کار کنیم.

تا به حال مانعی جدی در مسیر خود نداشته‌ایم، البته برخی نما‌ها زمان بیشتری برای پیاده‌سازی از ما گرفته‌اند که چنین چیز‌هایی در طول مسیر پیش می‌آید. قبل از اینکه محصول خود را بیرون دهیم، همه چیز باید قوی، ایمن و آزمایش‌‌شده باشد.

به نظر شما، آینده بازار دیفای چگونه خواهد بود؟

صنعت مالی غیر‌متمرکز به نظر من پیشرفت منطقی رمز ارز‌هاست، زیرا این ارز‌ها برای عدم تمرکز و فراهم آوردن شفافیت و آزادی مالی ایجاد شده‌اند. به این ترتیب، نه تنها پول غیر‌متمرکز، بلکه جنبه‌های مالی پیچیده‌تری در ارتباط با عدم تمرکز در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

من در یک کشور غربی زندگی نمی‌کنم و بنابراین به بازار‌های بورس جهانی دسترسی نداشته‌ام. سپرده‌گذاری در بانک‌های کشور من سودی اندک را به همراه دارد و گرفتن وام بسیار مشکل است. من تجربه تورم شدید را در ۲۵ سال قبل در کشور خودم داشته‌ام و به خوبی می‌دانم که دور ماندن از سیستم مالی جهانی چیست. پروتکل‌های دیفای دارای مزایایی واقعی برای جهان کنونی هستند.

من بر این باور هستم که نهضت دیفای تازه آغاز شده است. برای اولین بار در تاریخ، یک سیستم مالی طراحی شده که در آن به یک طرف مقابل اعتماد نمی‌کنیم و در عوض به کد‌های کامپیوتری اعتماد می‌کنیم. با استفاده از CDP Saver می‌توان از پروتکل‌های مختلف دیفای استفاده کرد که توان تعامل با یکدیگر را نیز خواهند داشت.

این باعث به وجود آمدن فضایی برای توسعه‌دهنده‌ها و کاربر‌ها می‌شود که بتوانند در آن پروتکل‌های مختلف را به شیوه‌هایی جالب با هم ترکیب کنند. به نظر من، این بزرگترین قابلیتی است که یک سیستم باز، عادلانه و غیر‌متمرکز برای ما به ارمغان می‌آورد.

برای یادگیری بیشتر باید به کجا مراجعه کرد؟

برای یادگیری بیشتر در مورد CDP Saver، می‌توانید به twitter یا discord ما ملحق شوید. در این کانال‌ها می‌توانید از اخبار مطلع شده و با اعضای تیم ارتباط برقرار کنید. البته ما در reddit هم با عناوینی مانند /r/MakerDAO و /r/ethtrader در‌ دسترس هستیم. خوشحال می‌شویم که CDP Saver را امتحان کنید که این کار را با مراجعه به CDPSaver.com می‌توانید انجام دهید.

 

منبع: defiprime

https://coiniran.com/?p=41462
دکمه بازگشت به بالا