ایستگاه خبر

نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ تبدیل به دومین صرافی بزرگ غیرمتمرکز شد

نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ (Uniswap) گرچه شروع متزلزلی داشت، اما حالا از حیث حجم معاملات به مقام دوم در میان صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) رسیده است.
از زمان راه‌اندازی این صرافی در ۵ می، نسخه سوم یونی‌سوآپ از نظر حجم معاملات هفتگی رشد چشمگیری داشته است.

اکنون این صرافی غیرمتمرکز با توجه به داده‌های Messari از سوشی‌سوآپ (SushiSwap) نیز پیشی گرفته و با حجم هفتگی ۶.۵ میلیارد دلار دومین DEX بزرگ در شبکه‌ی اتریوم است. نسخه‌ی دوم یونی‌سوآپ با تقریباً ۱۲.۴ میلیارد دلار حجم معاملات در هفته همچنان در میان صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم پیشرو است.
رایان واتکینز، یکی از محققان مساری، به این رشد عظیم اشاره کرده و پیش‌بینی کرده است:

«با سرعت رشد فعلی، این صرافی احتمالاً تا پایان ماه حجم معاملات نسخه‌ی دوم رو پشت سر می‌گذارد. و چشمگیرترین قسمت در مورد آن، این است که نسخه‌ی سوم این کار را با سرمایه‌ی کمتری انجام می‌دهد.»

رقابت در میان صرافی‌های غیرمتمرکز

سوشی‌سوآپ که زمانی بالاتر از یونی‌سوآپ بود، اکنون با ۵.۶ ​​میلیارد دلار معامله در هفته، در مقام سوم قرار گرفته است. بر اساس داده‌‌های DeFi Pulse، از نظر ارزش کل قفل شده، یونی‌سوآپ حدود ۵ میلیارد دلار و  سوشی‌سوآپ ۳ میلیارد دلار درآمد دارد.

واتکینز خاطرنشان کرد که ورژن سوم یونی‌سوآپ در ۱۹ می به ۸۱ درصد از حجم معاملات ورژن دوم رسیده است. وی افزود که این تنها بازارساز خودکار (AMM) است که روزانه ارزش کل قفل‌شده‌ی خود را پنج برابر بیشتر از نسخه‌ی دوم یونی‌سوآپ افزایش می‌دهد.

بلافاصله پس از راه اندازی، نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ به دلیل پیچیدگی عملیات و این واقعیت که هزینه‌های گس در برخی موارد بالاتر از نسخه ۲ بود، مورد انتقاد قرار گرفت و Uniflop نامیده شد.

واتکینز اضافه کرد: موفقیت اولیه نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ به علاوه ادامه‌ی سلطه‌ بر v2 باعث شده است که این پلتفرم سهم بازار خود را به بالاترین میزان در سال ۲۰۲۱ یعنی ۶۱ درصد افزایش دهد.

 

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

 

Source

https://coiniran.com/?p=45728
دکمه بازگشت به بالا